Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, marios02 είπε

Δε νομίζω ότι αυτό ειναι καλή ιδέα. Αυτά είναι παιχνίδια....και δυσφήμιση για το VR δυστυχώς.

6 ώρες πριν, sellsoap είπε

Γεια σε ολους, 

παιζω Assetto Corsa απο την αρχη του, και θα ηθελα να δοκιμασω ενα Oculus ή Vive για να δω τι λεει, μηπως το αγορασω. Γνωριζετε καποιο μαγαζι ή εταιρεια να νοικιαζει τετοιο εξοπλισμο (μενω Αθηνα) ? Εψαξα στο Google αλλα δεν βρισκω κατι.......

Ρίξε μια ματιά εδώ 

https://www.thevrproject.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες,δεν έψαξα)
Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου το ps VR και είπα αφού θα το έχω για την κονσόλα, γιατί να μη δω αν μπαίνει και στο pc.
Βρήκα λοιπόν ότι με μόντα μπαίνει! Με την χρήση του trinus .
Τώρα σαν εμπειρία δε ξέρω πως θα είναι,αλλά θα το δοκιμάσω.
Δεν το έχω προσπαθήσει ακόμα-λογικό-περιμένω να έρθει η μάσκα.
Αλλά τρέχει μια προσφορά εαν το αγοράσεις αυτές τις μέρες.
Κοστίζει 9.99€ και σου δίνει ένα κουπόνι -50% να το δώσεις σε φίλο σου, να το πάρει
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Trinus BUDDY SALE IS ON!

buy a Trinus license, get a second one 50% off

share with someone!
stay home, immerse outside!

this discount is cross-platform, so you can get 2 Trinus PSVR licenses, 1 PSVR and 1 Daydream, Cardboard and PSVR…
reply (subject: trinus buddy sale) to your license key e-mail, requesting your discount and I’ll send it (manual process, so be patient plz)

[offer expiration date tbd, loosely linked to #stayathome] [both purchased licenses will continue to be valid after the sale] [currency will be automatically converted when ordering]

 

 

How to connect PlayStation VR to your PC

 

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sellsoap είπε

Γεια σε ολους, 

παιζω Assetto Corsa απο την αρχη του, και θα ηθελα να δοκιμασω ενα Oculus ή Vive για να δω τι λεει, μηπως το αγορασω. Γνωριζετε καποιο μαγαζι ή εταιρεια να νοικιαζει τετοιο εξοπλισμο (μενω Αθηνα) ? Εψαξα στο Google αλλα δεν βρισκω κατι.......

Έχω έναν φίλο που είχε 3x monitor στο Asseto Corsa πριν 3-4 χρόνια το γύρισε σε VR Occulus 1st gen, έκτοτε τρέχει με αυτό ((και κλασσικό custom setup , moter , τιμόνια κτλ.
Έχω τρέξει και πριν με τα monitor και μετά με το VR ... μέρα με την νύχτα  , αλλά θα πρέπει να έχεις i7 6th gen +  και 1080 για να παίζεις οριακά or better.
Σε i5 6600+1070 meh or less  :S  

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το έβλεπα έτσι αλλά ως επένδυση συνολικά .  Η ελευθερία κίνησης του κεφαλιού πάντως και η αίσθηση είναι φοβερή , σαν να έχεις μονοκάναλο vs Dolby Atmos +++ . 

Νομίζω στην Αργυρούπολη και σε μερικές άλλες περιοχές πρέπει να υπάρχουν net cafe ή αποκλειστικά μαγαζιά με  VR - racing setups για να το δοκιμάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Vasilius είπε

Έχω έναν φίλο που είχε 3x monitor στο Asseto Corsa πριν 3-4 χρόνια το γύρισε σε VR Occulus 1st gen, έκτοτε τρέχει με αυτό ((και κλασσικό custom setup , moter , τιμόνια κτλ.
Έχω τρέξει και πριν με τα monitor και μετά με το VR ... μέρα με την νύχτα  , αλλά θα πρέπει να έχεις i7 6th gen +  και 1080 για να παίζεις οριακά or better.
Σε i5 6600+1070 meh or less  :S  

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το έβλεπα έτσι αλλά ως επένδυση συνολικά .  Η ελευθερία κίνησης του κεφαλιού πάντως και η αίσθηση είναι φοβερή , σαν να έχεις μονοκάναλο vs Dolby Atmos +++ . 

Νομίζω στην Αργυρούπολη και σε μερικές άλλες περιοχές πρέπει να υπάρχουν net cafe ή αποκλειστικά μαγαζιά με  VR - racing setups για να το δοκιμάσεις. 

Ειμαι με 3770κ στα 4.5 ghz και rx5700xt και παίζω πλ άνετα asseto corsa και  project cars 2. Εχω παιξει project cars 2 και με rx570. Δεν ηταν τελειο αλλα οχι και χαλια. Οποτε ειναι σχετικο αυτο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέει το Assetto Corsa είναι πολύ πιο απετιτικο απο μεριάς επεξεργαστή μιας και τα phisics και η AI γίνεται από εκεί και είναι συνηθισμένο να βλέπεις το μήνυμα CPU 99% 

τουλάχιστον σε μας με παλαιότερους cpu , ιδικά με AI και Full grid races 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, aliakas είπε

Μια χαρά τα λέει το Assetto Corsa είναι πολύ πιο απετιτικο απο μεριάς επεξεργαστή μιας και τα phisics και η AI γίνεται από εκεί και είναι συνηθισμένο να βλέπεις το μήνυμα CPU 99% 

τουλάχιστον σε μας με παλαιότερους cpu , ιδικά με AI και Full grid races 

Εγω δεν εχω πάντως καποιο προβλημα. Ειδικά αυτο το μήνυμα δεν το εχω δει ποτε. Ισως παιζουν ρολο τα mods;

Επεξ/σία από dimosfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εεε δεν έχουν όλοι τον εξοπλισμό τις γνώσεις αλλά και σε μερικές περιπτώσεις το ρίσκο για το δικό σου γενναίο OCing 

Just saying :P

Επεξ/σία από aliakas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2020 στις 9:25 ΠΜ, dimosfc είπε

Ειμαι με 3770κ στα 4.5 ghz και rx5700xt και παίζω πλ άνετα asseto corsa και  project cars 2. Εχω παιξει project cars 2 και με rx570. Δεν ηταν τελειο αλλα οχι και χαλια. Οποτε ειναι σχετικο αυτο που λες

Παίζεις σε τριπλό Monitor μια χαρά με τον 3770k ? πόσα FPS βγάζεις ;
 

Επεξ/σία από Vasilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Παιζω σε oculus rift s

"On the raw rendering costs: a traditional 1080p game at 60Hz requires 124 million shaded pixels per second. In contrast, the Rift runs at 2160×1200 at 90Hz split over dual displays, consuming 233 million pixels per second. At the default eye-target scale, the Rift’s rendering requirements go much higher: around 400 million shaded pixels per second. This means that by raw rendering costs alone, a VR game will require approximately 3x the GPU power of 1080p rendering."
Επειδή δεν το έχω προσωπικά το παιχνίδι μεν, αλλά από μηχανές γραφικών γενικά σε παιχνίδια δεν αλλάζουν πολλά δε, δεν νομίζω το μια χαρά παίζω να ισούται με αυτή τη CPU και την VGA (όπου έχεις bottlenet) σε πραγματικό 90fps + σταθερά, εκτός αν τα έχεις κάνει γυαλόχαρτο (a la quake 3) και έχεις κόψει τα πάντα.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilius είπε

"On the raw rendering costs: a traditional 1080p game at 60Hz requires 124 million shaded pixels per second. In contrast, the Rift runs at 2160×1200 at 90Hz split over dual displays, consuming 233 million pixels per second. At the default eye-target scale, the Rift’s rendering requirements go much higher: around 400 million shaded pixels per second. This means that by raw rendering costs alone, a VR game will require approximately 3x the GPU power of 1080p rendering."
Επειδή δεν το έχω προσωπικά το παιχνίδι μεν, αλλά από μηχανές γραφικών γενικά σε παιχνίδια δεν αλλάζουν πολλά δε, δεν νομίζω το μια χαρά παίζω να ισούται με αυτή τη CPU και την VGA (όπου έχεις bottlenet) σε πραγματικό 90fps + σταθερά, εκτός αν τα έχεις κάνει γυαλόχαρτο (a la quake 3) και έχεις κόψει τα πάντα.


 

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i7-3770K/3502vs1317 . Τεραστια διαφορα ο 6700κ με τον 3770κ. Να αναφέρω επισης πως ο δικος μου με το overclock ειναι στα 82% δεν διαφέρει πλ απο μια σύγχρονη cpu γιαυτο και εχω ελαχιστο bottleneck. Απο vr παιζω τα παντα χωρίς πρόβλημα σε καλα settings. Θα επανέλθω Δευτέρα να σου πω σε τι settings παιζω το asseto corsa χωρις κανενα προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimosfc είπε

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-6700K-vs-Intel-Core-i7-3770K/3502vs1317 . Τεραστια διαφορα ο 6700κ με τον 3770κ. Να αναφέρω επισης πως ο δικος μου με το overclock ειναι στα 82% δεν διαφέρει πλ απο μια σύγχρονη cpu γιαυτο και εχω ελαχιστο bottleneck. Απο vr παιζω τα παντα χωρίς πρόβλημα σε καλα settings. Θα επανέλθω Δευτέρα να σου πω σε τι settings παιζω το asseto corsa χωρις κανενα προβλημα. 

Από περιέργεια πες και τι avg FPS έχεις και εάν έχεις βάλει τα security patches των Win 10 (για τα exploits) .
Και μια διευκρίνηση , μιλάμε λογικά για το νέο έτσι που βγήκε φέτος , Assetto Corsa Competizione , όχι το παλιό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο και δεν νομιζω οτι ενδιαφερει πολλους αλλα ηθελα να το μοιραστω 😜

Ξεκινωντας να παιζω HL Alyx και γενικα οτιδηποτε ειχε συνεχομενη κινηση ειδικα σε FPS, σαν νεος στο VR ειχα ναυτια οπως ειναι αναμενομενο. Ειναι απιστευτο το ποσο γρηγορα προσαρμοστηκα και πλεον παιζω διωρα για πλακα χωρις το παραμικρο προβλημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το ίδιο είχα ακριβώς. Στην αρχή ναυτία με την παραμικρή κίνηση. Πλέον το έχω συνηθίσει και παίζω τα game με συνεχόμενη ροή και χωρίς tuneling και δεν πειράζει καθόλου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...