Προς το περιεχόμενο

Λάθος πληρωμή ενφια μέσω ebanking


tsourakis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Οι τελευταίες δόσεις και στα 2 ήταν Ιαν-Φεβρ και ίδιες ημερομηνίες ακριβώς. Copypaste τα έκανα κι εγώ αλλά πήρα του ενφια τον κωδικό. Το λάθος έγινε. Θα μπορούσαν να γίνονται συμψηφισμοί αυτόματα με κάποιο αλγόριθμο π.χ. Εδώ π.χ. αναφέρει για συμψηφισμούς που έκανε η εφορία το 2017 σε υπερεισπράξεις και άλλες υποθέσεις και γράφει ότι οι συμψηφισμοί αφορούν 3ετια 2014-2017. Δηλαδή 3 χρόνια αργότερα!! Αυτό το θεωρείς λογικό δηλαδή...

Καλώς ή κακώς η εφορία δεν βιάζεται να κάνει συμψηφισμούς σε υπερεισπράξεις, οπότε το καλύτερο για μας τους φορολογούμενους είναι να δίνουμε μεγαλύτερη προσοχή όταν πραγματοποιούμε πληρωμές ώστε να μην κάνουμε λάθη.

https://government.gov.gr/wp-content/uploads/2017/09/ΟΔΗΓΙΕΣ-ΓΙΑ-ΑΠΟΦΥΓΗ-ΥΠΕΡΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Προσφατα εκανα και εγω ενα τραγικο λαθος ηλεκτρονικης μεσο ebanking για να πληρωσω λογαριασμο στο Φυσικο Αεριο(ΕΕΕ). Αντι για 160ε πατησα...1600. Που πρεπει να παω να αναφερω το λαθος; Θα με επιστραφει το ποσο; Γνωριζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Sttathiss είπε

Καλημέρα. Προσφατα εκανα και εγω ενα τραγικο λαθος ηλεκτρονικης μεσο ebanking για να πληρωσω λογαριασμο στο Φυσικο Αεριο(ΕΕΕ). Αντι για 160ε πατησα...1600. Που πρεπει να παω να αναφερω το λαθος; Θα με επιστραφει το ποσο; Γνωριζει κανεις;

Πάρε πρώτα τη τράπεζα ένα τηλέφωνο αν και δε νομίζω να γίνεται ακύρωση της συναλλαγής.

Τα λεφτά δε χάνονται, απλά μπαίνουν στη καρτέλα πελάτη. Το ανεξόφλητο ποσό θα γίνει -1440 ευρώ,  δηλαδή πιστωτικό. Έπειτα συμπληρώνεις αίτημα https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2019/04/Ε.1.3-2-Έντυπο-Αιτήματος_v.2_29.03.2019.pdf για να επιστραφούν τα λεφτά στο IBAN σου και το στέλνεις στο [email protected] Εννοείται θα επισυνάψεις και την ταυτότητα σου.

Θα τους πάρεις και τηλέφωνο (2177 18 1133) για να επισπεύσουν τη διαδικασία.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2021 στις 1:47 ΠΜ, ekrepali είπε

Πάρε πρώτα τη τράπεζα ένα τηλέφωνο αν και δε νομίζω να γίνεται ακύρωση της συναλλαγής.

Τα λεφτά δε χάνονται, απλά μπαίνουν στη καρτέλα πελάτη. Το ανεξόφλητο ποσό θα γίνει -1440 ευρώ,  δηλαδή πιστωτικό. Έπειτα συμπληρώνεις αίτημα https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2019/04/Ε.1.3-2-Έντυπο-Αιτήματος_v.2_29.03.2019.pdf για να επιστραφούν τα λεφτά στο IBAN σου και το στέλνεις στο [email protected] Εννοείται θα επισυνάψεις και την ταυτότητα σου.

Θα τους πάρεις και τηλέφωνο (2177 18 1133) για να επισπεύσουν τη διαδικασία.

Καλησπέρα. Επικοινώνησα με την τράπεζα και την εταιρία. Η τράπεζα δεν μπορεί να κάνει τίποτα όπως σωστά έγραψες και εσύ διότι η εντολή εκτελέστηκε. Έπειτα με κάλεσε η ίδια η εταιρία και με είπε ότι θα με επιστρέψει τα χρήματα αφού στείλω σε email ταυτότητα, απόδειξη πληρωμής και ΙΒΑΝ. Δεν με ζήτησε να κάνω αίτηση. Εγώ έστειλα το mail πριν λίγο και νομίζω ότι δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο από το να περιμένω να επιστραφεί το ποσό. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2016 στις 10:36 ΜΜ, PETROS13 είπε

Θα την έπαιρνε.

 

Ευτυχώς έβαλε ( θεωρώ :P ) το αφμ σωστό!!

Πιθανότατα δε θα την επερνε. Οι ταυτότητες οφειλής έχουν και check digits, αν κάνεις ένα τυπογραφικό δε θα επαληθευτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, archer100 είπε

H Εθνικη δεν κραταει τιποτα

Ρωτάω γιατί πουθενά δεν αναφέρεται στο ίντερνετ κάτι τέτοιο και αν χρεώνει για ποιο λόγο να μην πάω π.χ. στο μηχάνημα της alpha να πληρώσω που δεν υπάρχει χρέωση.

Ρώτησα για ΔΕΗ μου λέει χρέωση 80 λεπτά στο κάθε λογαριασμό. Τους πληρώνω και εγώ με κάρτα μέσω ιντερνετ που δεν υπάρχει χρέωση. Έχω τρεις. Για ποιο λόγο να τους δίνω 2,40 ευρώ το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ξέρει κανείς αν πληρώσω ΕΝΦΙΑ μέσω ibanking υπάρχει κάποια εξτρά χρέωση από την τράπεζα;;;

Αν και δεν αναφέρεις την τράπεζα, πληροφοριακά σε Eurobank δεν παίρνουν προμηθεια για οποιαδήποτε οφειλή στο δημόσιο. Μπορεις να το δεις και στην δικια σου, πριν εκτελεσεις την συναλλαγη θα σου βγαλει την οποια προμυθεια (αν ειναι) να σου κρατησει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ξέρει κανείς αν πληρώσω ΕΝΦΙΑ μέσω ibanking υπάρχει κάποια εξτρά χρέωση από την τράπεζα;;;

Ο ΕΝΦΙΑ μπορεί να πληρωθεί με χρεωστική κάρτα μέσα από το taxis. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, michael92 είπε

Ο ΕΝΦΙΑ μπορεί να πληρωθεί με χρεωστική κάρτα μέσα από το taxis. 

Δεν το ήξερα αυτό θα το κοιτάξω να δω πως γίνεται.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ.  Νάσαι καλά φίλε έκανα μία δοκιμαστική πληρωμή όλα καλά. Ευχαριστώ. Νάναι καλά το insomnia που μπορούμε και μοιράζουμε τζάμπα γνώση.👍

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 4:53 ΠΜ, papoys1 είπε

Ρώτησα για ΔΕΗ μου λέει χρέωση 80 λεπτά στο κάθε λογαριασμό. Τους πληρώνω και εγώ με κάρτα μέσω ιντερνετ που δεν υπάρχει χρέωση. Έχω τρεις. Για ποιο λόγο να τους δίνω 2,40 ευρώ το μήνα.

Kαθε μηνα πληρωνεις τη δεη? Οι λογ/σμοι ειναι διμηνιαιοι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, rus είπε

Kαθε μηνα πληρωνεις τη δεη? Οι λογ/σμοι ειναι διμηνιαιοι.

https://ebill.dei.gr/FAQs.aspx

15, 16, 17

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Kαθε μηνα πληρωνεις τη δεη? Οι λογ/σμοι ειναι διμηνιαιοι.

Πληρώνω τρεις λογαριασμούς οι δύο μηνιαίοι ο άλλος δίμηνος. Τι να κάνουμε προσπαθούμε να κοντρολάρουμε τα έξοδα με διάφορα τερτίπια.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...