Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Antman είπε

Πάντως τα πουλάκια μου μια χαρά μου την αυξάνουν κάθε εξάμηνο....πλήρωνα 86, αργότερα με πήγαν στα 100 και τώρα στα 110...με την δήθεν έκπτωση πράκτικερ του -5%.

Όλο το "παρεάκι" των ασφαλιστικών τα ίδια...

Το αστείο είναι οτι οι συγκεκριμένοι τρόλαραν σε διαφημίσεις τους πριν μερικά χρόνια τον ανταγωνισμό που πήγε σε (αναγκαίες-όπως τις χαρακτήρισε ο κλάδος) αυξήσεις 10% και μετά από λίγο διάστημα ψαλίδισαν αντίστοιχα τις εκπτώσεις τους!

Φιλικό μου πρόσωπο έφτασε από τα 150 στα 220 από το ένα 6-μηνο στο άλλο, και μάλιστα με μείωση της μέγιστης ασφαλιστέας αξίας στο δεύτερο.

Ήμουν και εγώ έτοιμος να τους δοκιμάσω αλλά μόλις είδα τις αλλαγές στην τιμολογιακή πολιτική το ξανασκέφτηκα.

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ήμουν και εγώ έτοιμος να τους δοκιμάσω αλλά μόλις είδα τις αλλαγές στην τιμολογιακή πολιτική το ξανασκέφτηκα.

 

Αφότου τις εκοψα ΟΛΕΣ οσες ειχα εκει με εχουν παρει 2 φορες τηλεφωνο (συγκεκριμενα για τα 2 αμαξια με μεγαλυτερες ασφαλειες, για το τριτο που ηταν ψιχουλα δεν ασχοληθηκαν), ρωτώντας με γιατι κ πως κοκ...

ωραια κ ομορφα τους ειπα ειστε πια ακριβοι ανευ λόγου, με τα ίδια λεφτα βρηκα στη eurolife, όταν ξαναφερετε τις τιμες στην προτερη κατάσταση τους ξαναπαρτε με... δικαιολογούνταν ανευ λόγου (ήξεραν το αποτελεσμα) σαν να επαιζε κασετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 12:13 ΜΜ, paylidis είπε

Αφότου τις εκοψα ΟΛΕΣ οσες ειχα εκει με εχουν παρει 2 φορες τηλεφωνο (συγκεκριμενα για τα 2 αμαξια με μεγαλυτερες ασφαλειες, για το τριτο που ηταν ψιχουλα δεν ασχοληθηκαν), ρωτώντας με γιατι κ πως κοκ...

ωραια κ ομορφα τους ειπα ειστε πια ακριβοι ανευ λόγου, με τα ίδια λεφτα βρηκα στη eurolife, όταν ξαναφερετε τις τιμες στην προτερη κατάσταση τους ξαναπαρτε με... δικαιολογούνταν ανευ λόγου (ήξεραν το αποτελεσμα) σαν να επαιζε κασετα...

Στη δική μου περίπτωση η eurolife είναι πιο ακριβή. Ανεβάζουν τις τιμές αλλά ρε γμτ παλί συμφέρει και είναι σαν να τους επιβραβεύουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, achilles_g_ είπε

Στη δική μου περίπτωση η eurolife είναι πιο ακριβή. Ανεβάζουν τις τιμές αλλά ρε γμτ παλί συμφέρει και είναι σαν να τους επιβραβεύουμε.

στη eurolife συνδυαζονται εκπτωσεις αν το ψαξεις... εχω συνδυασει 3 διαφορετικες αν θυμαμαι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Στη δική μου περίπτωση η eurolife είναι πιο ακριβή. Ανεβάζουν τις τιμές αλλά ρε γμτ παλί συμφέρει και είναι σαν να τους επιβραβεύουμε.

Εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας, εσένα τι σε νοιάζει περισσότερο? Να ασφαλιστείς πιο φτηνά, ή να κάνεις µποϊκοτάζ στην ασφαλιστική που ανέβασε τα ασφάλιστρα άλλων πελατών της?

Εγώ προσωπικά δεν το βλέπω σαν επιβράβευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 9:36 ΠΜ, adi32 είπε

Εμενα για το ενα αυτοκινητο που ειναι και πιο καινουριο και πιο ακριβο και δεν εχει τρακαρει ποτε και κινειται λιγο, ολο και μου το μειωνουν (εχω φτασει στα 105€ με ολες τις καλυψεις μεσα εκτος απο μικτη)

Για το αλλο που ειναι πιο παλιο και επειδη μαλλον με τρακαραν πριν 2 χρονια μου λενε να δωσω πιο πολλα 

Τελικα μου ενω μου ειχαν βγαλει ανανεωση με 133 τους εστειλα emal ρωτωντας γιατι γινεται αυτο και μου απαντησαν οτι αυτα υπολογιζονται με διαφορες παραμετρους ρισκου κλπ 

Πατησα να παρω νεα προσφορα και μου το μειωσε 10ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Τελικα μου ενω μου ειχαν βγαλει ανανεωση με 133 τους εστειλα emal ρωτωντας γιατι γινεται αυτο και μου απαντησαν οτι αυτα υπολογιζονται με διαφορες παραμετρους ρισκου κλπ 

Πατησα να παρω νεα προσφορα και μου το μειωσε 10ε

Ίσως σου πέρασαν κωδικό Praktiker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσφορές είναι ατομικές  οπότε δεν μπορείς να υπολογίσεις βάση άλλης περίπτωσης.Απλά κοιτας μονος σου τι κόστος σου βγαίνει και αποφασίζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Τελικα μου ενω μου ειχαν βγαλει ανανεωση με 133 τους εστειλα emal ρωτωντας γιατι γινεται αυτο και μου απαντησαν οτι αυτα υπολογιζονται με διαφορες παραμετρους ρισκου κλπ 

Πατησα να παρω νεα προσφορα και μου το μειωσε 10ε

μου ειχε τυχει κ εμενα, δε ξερω τι σκατα αλγοριθμο εχουν αλλα αυτο παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2021 στις 10:23 ΜΜ, adi32 είπε

Τελικα μου ενω μου ειχαν βγαλει ανανεωση με 133 τους εστειλα emal ρωτωντας γιατι γινεται αυτο και μου απαντησαν οτι αυτα υπολογιζονται με διαφορες παραμετρους ρισκου κλπ 

Πατησα να παρω νεα προσφορα και μου το μειωσε 10ε

Μου θυμισες τωρα πριν χρονια στην Anytime που εβγαινε καθε χρονο η ανανεωση λιγο παραπανω. Τσεκαρω ποσο βγαινει νεα προσφορα για το ιδιο αμαξι (ιδια στοιχεια, πινακιδα με ενα ψηφιο διαφορετικο γιατι αλλιως δεν το δεχοταν) και εβγαινε 30-40 Ευρω λιγοτερα (χωρις να τρεχει εκεινη την εποχη εκπτωση για νεους πελατες, ειχε μονο εκπτωση για ετησιο και παγια εντολη). Ουτε ειχα καποιο τρακαρισμα ή ο,τιδηποτε.

Τους παιρνω τηλεφωνο και τους το λεω, η πρωτη ερωτηση ηταν πώς το ξερω αυτο αφου δεν βγαζει προσφορα για αμαξια που ειναι ηδη ασφαλισμενα, τους λεω αλλαξα 1 ψηφιο. Το προσπερναει και μου λεει μονο οτι αν κανω νεο συμβολαιο θα χασω τα προνομια που εχω ως παλιος πελατης. Απανταω να μου πουν λοιπον τα προνομια που εχω ως παλιος πελατης για να τα μαθω κι εγω, γιατι το μονο προνομιο που βλεπω ειναι το να πληρωνω παραπανω. Η απαντηση ηταν αφου θελετε ας κανουμε νεο συμβολαιο, το οποιο βγηκε φυσικα στην ιδια τιμη με την προσφορα με το αλλαγμενο ψηφιο. Τα προνομια δεν τα εμαθα ποτε τελικα.

Το τραγικο με την Anytime ηταν οταν ειχα παρει τηλεφωνο για να ακυρωσω, να μην γινει ανανεωση στο συμβολαιο, ειχα κλεισει ηδη πολυ φθηνοτερα στην Hellas Direct. Δυο συνεχομενες προσπαθειες, και στις δυο φορες αφου ειχα πει τι θελω να κανω και ηταν να δωσω τα στοιχεια μου επεσε τυχαια η γραμμη. Ηταν προφανες τι συμβαινει. Παιρνω τριτη φορα τσαντισμενος, ξεκιναω ρωτωντας αν εχει σημερα προβλημα το τηλεφωνικο τους κεντρο, μου λεει φυσικα οχι. Ωραια, θελω να κανω διακοπη, κανονιστε να μην ξαναπεσει τυχαια η γραμμη. Αυτη τη φορα δεν επεσε η γραμμη, η επομενη γραμμη αμυνας ηταν η ερωτηση πού θα πατε και του ειπα Hellas Direct, την οποια φυσικα μου εθαψε ενω η Interamerican ειναι μεγαλη και σιγουρη και σε πιθανη ζημια θα δω τη διαφορα, δικη σας επιλογη αν αξιζει για λιγα ευρω διαφορα να ρισκαρετε. Θα ρισκαρω του λεω. Μετα μου λεει οτι εχει ηδη προγραμματιστει να παρουν τα λεφτα με την παγια εντολη και δεν μπορει να την ακυρωσει. Του λεω οπως μπορεις να χρεωσεις την καρτα ετσι μπορεις και να τα επιστρεψεις. Οποτε το προχωρησε και τελικα τα καταφερα να φυγω απο την Anytime. Για μενα ηταν προφανες οτι μετραει πολυ ασχημα για τους υπαλληλους αν προχωρουν σε ακυρωσεις συμβολαιων (καποια εσωτερικη αξιολογηση μαλλον) και κανεις δεν θελει να το αναλαβει, αλλα δινει τοσο κακη εικονα για την εταιρεια αυτη η ταλαιπωρια που ειλικρινα θα πρεπει να το ξανασκεφτουν. Ενω δεν θα ειχα προβλημα να ξαναπηγαινα καποια στιγμη στην Anytime, σκεφτομαι αυτα και κρατιεμαι. Ηταν βεβαια πριν 3-4 χρονια σιγουρα, ελπιζω να εχουν αλλαξει συμπεριφορα.

(Λιγο offtopic βεβαια, μονο το θαψιμο που εριξαν στην hellas direct ειναι στο θεμα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Giama είπε

Μετα μου λεει οτι εχει ηδη προγραμματιστει να παρουν τα λεφτα με την παγια εντολη και δεν μπορει να την ακυρωσει. Του λεω οπως μπορεις να χρεωσεις την καρτα ετσι μπορεις και να τα επιστρεψεις. Οποτε το προχωρησε και τελικα τα καταφερα να φυγω απο την Anytime.

Ο λόγος που αποφεύγω τις πάγιες εντολές γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doubt είπε

Ο λόγος που αποφεύγω τις πάγιες εντολές γενικά.

Η πλακα ειναι οτι μου επεστρεψε αμεσα το ποσο του ετησιου συμβολαιου της ανανεωσης στο λογαριασμο μου αλλα η χρεωση της παγιας εντολης γινοταν ανα μηνα. Οποτε ηταν σαν να μου εδωσε ατοκο δανειο το ποσο αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...