Προς το περιεχόμενο

Hellas direct Ασφαλειες αυτοκινητου


micha24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2021 στις 6:58 ΜΜ, GiOrGoSk21 είπε

Παιδιά καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι...

Κοιτάω για ασφάλεια στην Hellas Direct και διαβάζοντας αυτό το post (2η και 3η σελίδα), αναφέρονται τα παιδιά εκεί στη μείωση της αποζημίωσης για καινούρια ανταλλακτικά ανάλογα με την παλαιότητα του αυτοκινήτου. Το διάβασα, βέβαια, και στους όρους της εταιρίας (όρος 4.3). Δηλαδή αν βάλεις καινούρια ανταλλακτικά, έχεις απαλλαγή 5% για αμάξι 5ετίας και πάνω, με +5% για κάθε επόμενο χρόνο, εως 40% maximum.

Δεν είχα ποτέ ατύχημα εως τώρα, τέτοιο ώστε να χρειαστούν αλλαγές ανταλλακτικών κλπ (π.χ. δε ξέρω αν τα μεταχειρισμένα είναι συνήθως σε καλή κατάσταση ή της κακιάς ώρας, δε ξέρω αν τα ιμιτασιόν είναι τόσο κατώτερα από τα καινούρια της εταιρίας), οπότε δεν έχω ιδέα αν πρέπει να με επηρεάσει πολύ ο όρος αυτός. Επίσης, ανταλλακτικά θεωρούνται τα πάντα στο αμάξωμα, π.χ. φτερά, προφυλακτήρες, πόρτες;

 

Το αυτοκίνητο για το οποίο μιλάω είναι ένα Opel Corsa D του 2008 (το πήρα μεταχειρισμένο το 2012). Οπότε μιλάμε για αμάξι 13+ ετών, φανταστείτε με φθορά και στα χρώματα και με κάποια γδαρσιματάκια από δω κι από κει, όπως είναι λογικό.

Κάποιος λίγο παιδιά; Για να το προχωρήσω...

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, GiOrGoSk21 είπε

Μπα όχι... Στο insurancemarket βάζω το βασικό + Οδική βοήθεια, Νομική προστασία, Θραύση κρυστάλλων, Προσωπικό ατύχημα, Ζημιές από ανασφάλιστο.

Άρα μόνο αν σε τρακάρει άλλος και φταίει σε ενδιαφέρει. Αν βάλεις καινούρια γνήσια ανταλλακτικά θα πρέπει να συμμετέχεις στη ζημιά με κάποιο %. Αν βάλεις μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν δεν έχεις θέμα στο 99% των περιπτώσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ημέρες που πήγα στην hellasdirect  έμεινα με το αυτοκίνητο...η οδική βοήθεια ήρθε σε 17 λεπτά και είχα ενημέρωση για το που βρίσκεται καθώς ερχεται..εξαιρετική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fysikos είπε

Μετά από 2 ημέρες που πήγα στην hellasdirect  έμεινα με το αυτοκίνητο...η οδική βοήθεια ήρθε σε 17 λεπτά και είχα ενημέρωση για το που βρίσκεται καθώς ερχεται..εξαιρετική...

Ευχάριστο μεν, τυχαίο δε… Με συνεργάτες δουλεύουν έχει να κάνει με το ποιος είναι διαθέσιμος εκείνη τη στιγμή, την κίνηση κα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexiko είπε

Αν βάλεις καινούρια γνήσια ανταλλακτικά θα πρέπει να συμμετέχεις στη ζημιά με κάποιο %. Αν βάλεις μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν δεν έχεις θέμα στο 99% των περιπτώσεων. 

Ισχύει ναι. Και αφού μιλάμε για αμάξι 13 ετών, αν βάλω καινούρια γνήσια, σύμφωνα και με τον όρο που είπα, σε μια "καλή" ζημιά θα πρέπει να πληρώσω πολλά αφού θα πρέπει να συμμετάσχω σε ποσοστό 40%.

Αν βάλω μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν, τότε οκ. Απλά δεν ξέρω αυτό που είπα πιο πάνω:

21 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

δε ξέρω αν τα μεταχειρισμένα είναι συνήθως σε καλή κατάσταση ή της κακιάς ώρας, δε ξέρω αν τα ιμιτασιόν είναι τόσο κατώτερα από τα καινούρια της εταιρίας

Αν γενικά είναι εντάξει σαν λύσεις τα μεταχειρισμένα και τα ιμιτασιόν και δε δημιουργούν πρόβλημα, τότε δεν θα με απασχολούσε να μου έβαζε κάποιος τέτοια, σε περίπτωση ζημιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiOrGoSk21 είπε

Ισχύει ναι. Και αφού μιλάμε για αμάξι 13 ετών, αν βάλω καινούρια γνήσια, σύμφωνα και με τον όρο που είπα, σε μια "καλή" ζημιά θα πρέπει να πληρώσω πολλά αφού θα πρέπει να συμμετάσχω σε ποσοστό 40%.

Αν βάλω μεταχειρισμένα ή ιμιτασιόν, τότε οκ. Απλά δεν ξέρω αυτό που είπα πιο πάνω:

Αν γενικά είναι εντάξει σαν λύσεις τα μεταχειρισμένα και τα ιμιτασιόν και δε δημιουργούν πρόβλημα, τότε δεν θα με απασχολούσε να μου έβαζε κάποιος τέτοια, σε περίπτωση ζημιάς.

Κοίταξε να δεις. Προσωπικά στο δικό μου αμάξι έχω κάνει χρήση καινούριων ιμιτασιόν σε επισκευές (όχι τρακάρισμα) ακόμα και για κομπρέσορα και ψυγείο a/c απροβλημάτιστα. Έβαλα την ίδια μάρκα από την οποία τα παίρνει η πεζό χωρίς να πληρώσω το λιονταροχαράτσι. Από κει και πέρα εμπιστεύεσαι και το φαναρτζή/μάστορα που θα το πας για την ποιότητα και την κατάσταση. Το να πας δικαστικά πέραν του ότι είναι χρονοβόρο (αφήνω έξω το κόστος με μια νομική προστασία), δεν θα σου δώσει λύση πιθανότατα. Επίσης ότι και να κοιτάς επειδή όπως σου είπα θα σε πληρώσει η ασφαλιστική του άλλου και όχι η δικιά σου, απλά πας βλέποντας και κάνοντας. Κάποιες (λίγες) καλύπτουν την παλαιότητα ανταλλακτικών στις ζημιές ιδίου οχήματος (μικτή) και μια και σε κλοπή/φυσικά φαινόμενα κλπ.

 

Υ.Γ.: με πολύ φιλική διάθεση (βλέπεις σου απάντησα λεπτομερέστατα), γι αυτό πας σε κάποιον ασφαλιστή και όχι στο ίντερνετ, για να λαμβάνεις υπεύθυνες απαντήσεις/συμβουλές/κατευθύνσεις για όλες τις απορίες σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, alexiko είπε

Κοίταξε να δεις. Προσωπικά στο δικό μου αμάξι έχω κάνει χρήση καινούριων ιμιτασιόν σε επισκευές (όχι τρακάρισμα) ακόμα και για κομπρέσορα και ψυγείο a/c απροβλημάτιστα. Έβαλα την ίδια μάρκα από την οποία τα παίρνει η πεζό χωρίς να πληρώσω το λιονταροχαράτσι. Από κει και πέρα εμπιστεύεσαι και το φαναρτζή/μάστορα που θα το πας για την ποιότητα και την κατάσταση. Το να πας δικαστικά πέραν του ότι είναι χρονοβόρο (αφήνω έξω το κόστος με μια νομική προστασία), δεν θα σου δώσει λύση πιθανότατα. Επίσης ότι και να κοιτάς επειδή όπως σου είπα θα σε πληρώσει η ασφαλιστική του άλλου και όχι η δικιά σου, απλά πας βλέποντας και κάνοντας. Κάποιες (λίγες) καλύπτουν την παλαιότητα ανταλλακτικών στις ζημιές ιδίου οχήματος (μικτή) και μια και σε κλοπή/φυσικά φαινόμενα κλπ.

 

Υ.Γ.: με πολύ φιλική διάθεση (βλέπεις σου απάντησα λεπτομερέστατα), γι αυτό πας σε κάποιον ασφαλιστή και όχι στο ίντερνετ, για να λαμβάνεις υπεύθυνες απαντήσεις/συμβουλές/κατευθύνσεις για όλες τις απορίες σου.

Ok με κάλυψες φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!

Εν τέλει θα προχωρήσω με την Hellas Direct από το insurancemarket.gr στα 118 ευρώ, με τις καλύψεις που είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alexiko είπε

Ευχάριστο μεν, τυχαίο δε… Με συνεργάτες δουλεύουν έχει να κάνει με το ποιος είναι διαθέσιμος εκείνη τη στιγμή, την κίνηση κα

Προφανώς αλλά είναι πολύ θετικό το να βλέπεις που ειναι η οδική ενώ τη περιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fysikos είπε

Προφανώς αλλά είναι πολύ θετικό το να βλέπεις που ειναι η οδική ενώ τη περιμενεις

Καλό είναι, στην επαρχία που είμαι εγώ πάντως δεν δουλεύει πάντα για κάποιο λόγο. Σαν τεχνολογία διατίθεται από πολλές εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Το φτηνο το κρέας τα σκυλια το τρώνε !! Απο την hellas direct δεν αποζημιώθηκα απο ανασφάλιστο όχημα που με χτύπησε ενω ημουν σταματημένος σε κόκκινο φωτεινο σηματοδότη ερχόμενο απο πισω μου, παρότι η αστυνομία ηρθε στο συμβάν και κατεγραψε το  περιστατικο ξεκάθαρα. Απο την αστυνομία, το συνεργείο αλλα και ασφαλιστή αλλης ασφαλιστικής μου διαβεβαίωσαν οτι θα έπρεπε να εχω αποζημιωθεί αφου περιλάμβανε και αποζημίωση απο ανασφάλιστο όχημα η ασφάλεια που εκανα μεσω cosmote insurance. Ο πραγματογνώμονας ήρθε και ενέκρινε τη ζημιά των 1861 ευρω που ειχε το όχημα μου. Στη συνέχεια επικοινώνησε "διαπραγματευτής" της hellas direct, οχι ασφαλιστής!!, και μου ειπε οτι πρέπει εγω να βρω τον αλλο εμπλεκόμενο και υπαίτιο του ατυχήματος να μου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση οτι "αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου την ευθύνη καθώς είμαι υπαίτιος του ατυχήματος" για να το χρησιμοποιήσουν για να του κάνουν αγωγή ή να τα βρουμε με μετρητ μεταξύ μας.... Τι δουλειά εχω εγω με αυτο??? δεν το υπογράφει ο άλλος και δε με αποζημιώνουν !!! προχώρησα σε αγωγή προς ολους και την ασφαλιστική και τον υπαίτιο με το δικηγόρου μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HarleyOwner είπε

Το φτηνο το κρέας τα σκυλια το τρώνε !! Απο την hellas direct δεν αποζημιώθηκα απο ανασφάλιστο όχημα που με χτύπησε ενω ημουν σταματημένος σε κόκκινο φωτεινο σηματοδότη ερχόμενο απο πισω μου, παρότι η αστυνομία ηρθε στο συμβάν και κατεγραψε το  περιστατικο ξεκάθαρα. Απο την αστυνομία, το συνεργείο αλλα και ασφαλιστή αλλης ασφαλιστικής μου διαβεβαίωσαν οτι θα έπρεπε να εχω αποζημιωθεί αφου περιλάμβανε και αποζημίωση απο ανασφάλιστο όχημα η ασφάλεια που εκανα μεσω cosmote insurance. Ο πραγματογνώμονας ήρθε και ενέκρινε τη ζημιά των 1861 ευρω που ειχε το όχημα μου. Στη συνέχεια επικοινώνησε "διαπραγματευτής" της hellas direct, οχι ασφαλιστής!!, και μου ειπε οτι πρέπει εγω να βρω τον αλλο εμπλεκόμενο και υπαίτιο του ατυχήματος να μου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση οτι "αναλαμβάνω εξ ολοκλήρου την ευθύνη καθώς είμαι υπαίτιος του ατυχήματος" για να το χρησιμοποιήσουν για να του κάνουν αγωγή ή να τα βρουμε με μετρητ μεταξύ μας.... Τι δουλειά εχω εγω με αυτο??? δεν το υπογράφει ο άλλος και δε με αποζημιώνουν !!! προχώρησα σε αγωγή προς ολους και την ασφαλιστική και τον υπαίτιο με το δικηγόρου μου. 

Εφόσον έχουν καταγραφεί τα στοιχεία του εμπλεκομένου και έχεις νομική προστασία από την ασφαλιστική θα πρέπει να κινηθεί η νομική προστασία να τον βρει για τη χαρτούρα.

Αν αρνηθεί το γεγονός πας δικαστικά.

Μήπως δεν είχες νομική προστασία στην ασφαλιστική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ αυτές τις μέρες πρώτη φορά ασφάλεια ιντερνετικα στην HD! Με εξέπληξε θετικά η τιμη της μιας και έδινα 210 ευρώ για 6 μηνο ενώ τώρα έδωσα 290 για χρόνο και μικτή χρησιμοποιώντας και το κωδικό από το mypractiker! Δεν ξέρω του χρονου αν ανεβεί αρκετά η ανανέωση αλλά απο θεμα τιμής και διαδικασίας έμεινα πολύ ευχαριστημένος! Έχω τις επιφυλάξεις μου για τις ιντερνετικές ασφάλειες βέβαια αλλά προς το παρών είδα ότι με συμφέρει αρκετά και ελπίζω να μην την χρειαστώ ποτέ! 
 

Επίσης το ασφαλιστήριο που σου στέλνουν στο μειλ σε pdf είναι απαραίτητο να το έχουμε εκτυπωμένο στο αυτοκίνητο η πλέον σε τυχόν έλεγχο δεν τα ζητάνε και τα βλέπουν όλα μέσω της πινακίδας ηλεκτρονικά;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...