Προς το περιεχόμενο

VDSL Ανθούπολη,Περιστέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

βγαλε φωτογραφια γιατι κατι μας λες λαθος.το vdsl 100 δεν ειναι οπτικη ινα (ftth) αλλα ειναι Fiber μεχρι το Kv του οτε ή οποιου παροχου ειναι.εσυ πρεπει να παιρνεις με χαλκο αλλιως δεν θα λεγαμε για vdsl.

Πριν χρόνια,δίπλα ακριβώς στο σπίτι μου χτίστηκε μια 3όροφη οικοδομή.
Βάσει νομοθεσίας έπρεπε τα καλώδια να είναι υπόγεια,άρα χάριν της οικοδομής πήρε όλο το στενό οπτική ίνα(ήμουν παρόν στην όλη διαδικασία)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 301
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, captnemo said:

Πριν χρόνια,δίπλα ακριβώς στο σπίτι μου χτίστηκε μια 3όροφη οικοδομή.
Βάσει νομοθεσίας έπρεπε τα καλώδια να είναι υπόγεια,άρα χάριν της οικοδομής πήρε όλο το στενό οπτική ίνα(ήμουν παρόν στην όλη διαδικασία)!

οταν ειναι παραπανω απο 3-4 "διαμερισματα" πρεπει το καλωδιο να ειναι υπογειο και να υπάρχει κατανεμητης. Αυτο δεν σημαινει οτι θα σας βαλουν ινα για αυτο τον λογο.Αν επαιρνε οπτικη ινα ολο το στενο θα πρεπε να εχεται ολοι fiber Modem  ή να σας εδιναν ethernet απο καποιο Switch που θα υπηρχε καπου.αν τωρα περαστηκε οπτικη ινα για μελλοντικα αυτο ειναι αλλη ιστορια.εσυ παντως vdsl θα παρεις απο το kv κανονικα.

στο λεω γιατι εδω υπαρχουν απειρες πολυκατοικιες και ολες εχουν υπογειο χαλκο απο το καφαο/kv.αυτο δεν σημαινει οτι μας περασαν οπτικες μεχρι τα σπιτια μας.απλα οταν ειναι πολλα διαμερισματα δεν μπορει να σου δωσει απο box διοτι στο box ειναι συνηθως 10 ζευγαρια.αν δωσει τα 4-5 σε μια πολυκατοικια τοτε θα πρεπει απεξω να υπαρχουν 2-3 box.αλλο τοσο σε πολυκατοικιες με 20 διαμερισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2018 στις 12:28 ΠΜ, InternaL είπε

Ρε γμτ θα ηθελα κατι συγκριτικο , εν γενει εχει 70-90 ms σε οτι και να κανω

ειτε παιζω, κατεβαζω, streamarw.. βεβαια με adsl ειχα δει και 47-60 ms.. και αναρωτιεμε αν κατεβαινοντας ταχυτητα θα πεσει και το Latency.. :/

Εικαζω οτι το διλλημα που θα προκυψει ειναι latency  vs bandwidth.. γιατι και το "downloading @ 10.1mbps" στο steam.. ειναι...!!! 

58-59 ms στο lol με fastpath vdsl 50 cosmote ανθουπολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, heavyrain said:

58-59 ms στο lol με fastpath vdsl 50 cosmote ανθουπολη

Και εγω σε blizzard overwatch 60-70 , quake champions τα ιδια, γενικα παιζω εκει σε αυτα τα ms οτι και να κανω, ειτε κατεβαζω ειτε ανεβαζω ειτε οτιδηποτε..

 

14 hours ago, poulinos said:

αναλογως ποσο συγχρονιζεις το fast θα σου ριξει ειτε το bandwidth ειτε το attainable.αν για παραδειγμα συγχρονιζεις στα 50 mbit και εχεις attainable 80 τοτε απλα θα σου μειωσει το attainable.αν ομως εισαι sync στα 50 και το attainable σου ειναι 52 mbit τοτε ναι θα χασεις σε bandwidth.

με βαση αυτο που εγραψες

"
Ηρθε και ο οτες, 81 κουμπωσαμε , μεχρι εκει η δυνατοτητα δικτυου.. αν δω οτι βγαζω πολλα σφαλματα και εχω προβλημα.. θα πεσω σε 50mbps..πφφ.. κωλογειτονια.. "

αν εισαι στα 81 θα σε ριξει σε ταχυτητα.αν ομως εχεις παει σε 50 αρα γραμμη και εχεις attainable 80+ τοτε δεν θα χασεις σε ταχυτητα.

Με αλλαγη ζευγους κουμπωσαμε στα 88 εν τελη.

Se ping και σε tracert δεν ξεπερναω τα 16-17ms στο Hop, η  Pong.

Τα στατς μου ειναι αυτα:

 

image.png.4123b2a429331995fadfd24d6e5b330a.png

Με βαση τα οσα συζηταμε πρεπει να εχω fastpath, βεβαια αν πεσω 40-50ms στα games το σκεφτομαι για downgrade.. Βεβαια ο παροχος δεν τον νοιαζει τι ping εχω στα games, εφοσον το "Εγχωριο"ping δεν ξεπερναει τα 100. Που δεν τα ξεπερναει. (tracert, ping-pong :P )

Βεβαια επειδη και με adsl στα ιδια ms κυμαινομουν με ενα peak 100ms. δεν ξερω αν εχω latency η οχι τωρα με την vdsl :P 

 

Α και ενα ακομα, υπαρχει περιπτωση αυτη κατασταση να φτιαξει; speed? crc, fec errors? η that's it?

 

Επεξ/σία από InternaL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 μήνες ξανά έσκαψαν γύρω από το Kv κ το είδα έτσι σήμερα..αυτό σημαίνει τελευταίες εργασίες και μετά περιμένω κ εγώ επιτέλους διαθεσιμότητα?? :huh::huh:

rsz_20180508_143824.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/5/2018 at 21:52, heavyrain said:

58-59 ms στο lol με fastpath vdsl 50 cosmote ανθουπολη

αλλο fast/fast και αλλο fast/interleave.

On 4/5/2018 at 00:28, InternaL said:

Και εγω σε blizzard overwatch 60-70 , quake champions τα ιδια, γενικα παιζω εκει σε αυτα τα ms οτι και να κανω, ειτε κατεβαζω ειτε ανεβαζω ειτε οτιδηποτε..

Με αλλαγη ζευγους κουμπωσαμε στα 88 εν τελη.

Se ping και σε tracert δεν ξεπερναω τα 16-17ms στο Hop, η  Pong.

Τα στατς μου ειναι αυτα:

image.png.4123b2a429331995fadfd24d6e5b330a.png

Με βαση τα οσα συζηταμε πρεπει να εχω fastpath, βεβαια αν πεσω 40-50ms στα games το σκεφτομαι για downgrade.. Βεβαια ο παροχος δεν τον νοιαζει τι ping εχω στα games, εφοσον το "Εγχωριο"ping δεν ξεπερναει τα 100. Που δεν τα ξεπερναει. (tracert, ping-pong :P )

Βεβαια επειδη και με adsl στα ιδια ms κυμαινομουν με ενα peak 100ms. δεν ξερω αν εχω latency η οχι τωρα με την vdsl :P 

Α και ενα ακομα, υπαρχει περιπτωση αυτη κατασταση να φτιαξει; speed? crc, fec errors? η that's it?

πρεπει να πιταρεις καμποσο την γραμμη για να σου ανεβασει Ping.επισης σε καθε παιχνιδι οπως και σε καθε server μπορει καποιος να δει διαφορετικο Ping.αν εχεις 16-17 ms τοτε εισαι Fast/interleave.αν σε dns εχεις 16-17 εισαι fast στο Up/interleave στο Down.θα κερδισεις 5-10 Ms με fast/fast. ο παροχος ναι αμα του πεις
για παιχνιδια θα σου πει κανε tracert και δες μεχρι πριν φτασεις στο server οτι πχ εισαι καλα.αν απο εκει και περα ανεβαινει ειναι θεμα server. ουτε στο vdsl θα παρεις εγγυηση για το min/max ping.ειτε adsl ειτε vdsl ιδια Ping ειναι σχεδον. το Ping θα αλλαξει μονο λογω fast ή Interleave και οχι λογω adsl ή vdsl.sta 94 σε βλεπω οχι στα 88.fec crc θα εχεις ειδικα οταν η γραμμη φτανει στα ορια της .και βεβαια οποιος δεν εχει κανει σωστα την καλωδιωση σου δηλαδη εχει bridge taps και συγχρονιζει λιγοτερο αλλα και εχει παραπανω errors. αν ενεργοποιηθει vectoring που λογικα πρεπει να εχεις ηδη τοτε θα εισαι λιγο καλυτερα.

On 7/5/2018 at 02:26, divo said:

Τα λαθη θα μειωθουν αν πεσει η ταχυτητα αλλα δε θα εξαληφθουν. Το θεμα ειναι εξωτερικο αρα εσυ δε μπορεις να κανεις τιποτα γι αυτο. Παντως στα 94 μια χαρα σε βλεπω. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

αν πεσει λογω οτι εβαλαν μεγαλυτερο Profile(snr) θα μειωθουν. αν πεσει λογω fast δεν θα μειωθουν απλα δεν θα βλεπει Fec λογω Fast.

14 hours ago, ChrisAntono said:

Μετά από 3 μήνες ξανά έσκαψαν γύρω από το Kv κ το είδα έτσι σήμερα..αυτό σημαίνει τελευταίες εργασίες και μετά περιμένω κ εγώ επιτέλους διαθεσιμότητα?? :huh::huh:

rsz_20180508_143824.jpg

εμενα αυτο μου κανει για καλωδιακη και οχι εργα για vdsl

1 hour ago, InternaL said:

Ω μλκ χάλι μαύρο! μετα αναρωτιόμαστε γιατι εχουμε θορυβο..:lol:

αυτο δεν ειναι τιποτα.που να δεις box χωρις καπακια και ρεγκλετες να λειπουν η ρεγκλετες οξειδωμενες οσο δεν παει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, heavyrain said:

Ναι εγώ έχω fast στο upload μονο

θα κερδισεις 5-8 ms με Fast fast.αν θα χασεις σε ταχυτητα εξαρτατε απο τo actual rate και attainable rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, heavyrain said:

Δε νομιζω να χάσω είμαι 49998/110000!

οχι δεν θα χασεις.τα 110000 θα μειωθουν αλλα εφοσον εισαι 50000 δεν εχεις κανενα θεμα.αν ησουν 100mbit πακετο εκει ναι μπορει αλλα τωρα με 50 ουτε καν. αρχοντας εισαι.μπορεις να βαλεις Fast path με ολα τα θετικα του αλλα χωρις τα αρνητικα του αφου παιζεις τοσο καλα.δεν θα χασεις σε ταχυτητα αλλα ουτε σε σταθεροτητα αφου εχεις τοσο μεγαλο attainable αρα εχεις και πολυ καλη γραμμη και πρεπει ηδη να εισαι πολυ σταθερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

εμενα αυτο μου κανει για καλωδιακη και οχι εργα για vdsl

Πάντως είναι καινούργια καμπίνα του ΟΤΕ αυτή και μπαίνοντας στην σελίδα http://fttxgr.eu/map μ το βγάζει σαν καμπίνα vdsl αλλά εδώ κ 6-7 μήνες π το παρακολουθώ, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα..για αυτό ήλπιζα για εργασίες στο Kv.. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Αν δε κανω λαθος η 455 ειναι αυτη που δεν ηθελε κανεις σπιτι του. Αν ηταν να μπει στη γωνια και την βαλανε ποιο μεσα τοτε μπορει να ειναι απο τη μεταφορα. Αλλιως οπως ειπε κια ο poulinos ...καλωδιακη. :P

Α δεν ξέρω λεπτομέρειες ακριβώς αλλά ξέρω ότι είναι από τις καινούργιες π έβαλε μαζεμένες ο ΟΤΕ..γωνιά στον τοίχο της οικοδομής είναι αλλά όχι τελείως του τετραγώνου γιατί υπάρχει παρκινγκ πυλωτής..ας προσευχηθώ να μην είναι καλωδιακή αλλιώς θα χρειαστώ μετακόμιση!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον , μετα απο ερευνα δια μεσου του TWNYSA University of Downpetralwna παραθετω τα εξης:

Τα 88 τα αναφερω καθως οταν μου αλλαξε ζευγαρι ο τεχνικος του οτε μου λεει, απο 60, 88 καλα εισαι εε; μην κανω ελεγχο και τα αλλα δυο γιατι  θελει ενα τεταρτο το καθενα! τεσπα:

Τα στατς μου τωρα:

32169838_10155403285441516_1601578620185router.JPG.d7064c8af0374979247ffb7e712237e0.JPG

Με speedtest:

speedtest.JPG.4261c30b1a2d4ab00bf44b4d1291b4bf.JPG

Με ping στους dns του οτε. (τουλαχιστον αυτα που εγραφε το ρουτερ)

ote_dns_ping.JPG.91c82229041faa6ff0ed432424861830.JPG

Tracert στους dns του OTE.

tracert_ote_dns.JPG.f44e1fd18fccd3a5ebdf263fb855534c.JPG

Tracert στον server του παιχνιδιου που παιζω:

5af36482a8f7f_Blizzardping.JPG.58638dff2d70c2edf38d0a5bf88705eb.JPG

Θα μου πεις, τι τρωγεσε ρε τασο αμαν! 

Ε τρωγομαι γμτ. εχω την καμπινα στα 20 μετρα, θα επρεπε να ειμαι στα 101 χωρις τοσα πολλα σφαλματα! (Ασε που προχθες εγραφε το ρουτερ 94 και ειχα 2! <- ημαρτον..)

Να μην σκεφτομαι οτι θα χασω 5-7 Mbps απο το fast/fast.. 

Γιατι το κ³ρ@τ0 μου δινω ενα πενηνταρικο το μηνα! :P

 

Σας ευχαριστω για την υπομονη σας! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...