Προς το περιεχόμενο

VDSL Ανθούπολη,Περιστέρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, InternaL said:

οχι οχι εχει δικιο ο divo!! :lol::lol:

Το site ειναι σε μεταβατικο σταδιο.. :D:D

Και εγω απορω με τοσα σκαψιματα , νταπα ντουπα, κουνα απο δω απο κει πως και εχω ιντερνετ..

Ευελπιστω σε 1-2 μηνες να κουμπωσω και εγω <3

πι.ες: Αραγε στα 20μετρα καμπινα θα περασει vectoring.. :wub:

under maintenance το Kv under maintenance και το site.που ξερεις μπορει να βγαλει μετα οτι ουτε δορυφορικο θα παιξει και οτι θα σου βαλουν Dial up.θα παρεις τηλεφωνο για vdsl και θα σου πουν τι vdsl ανθρωπε μου.εδω sto site δεν γραφει καν για adsl.οτι εισαι στα 20 μετρα δεν σημαινει οτι δεν θα παρει vectoring.δεν εχει σημασια η αποσταση για το αν θα μπει vectoring.σιγα σιγα μπαινει σε πολλες καμπινες. το να αλλαξουν την καμπινα συνηθως ειναι μια μερα δουλεια που συνηθως θα μεινεις και καποιες ωρες χωρις ιντερνετ ειδικα αμα το παλιο καφαο δεν ειχε ρεγκλετες krone για τα απερχομενα /κεντρικα και ηταν με τον παλιο τροπο με τα καλωδια γυρω γυρω απο την βιδα.εκει πρεπει να ξαναπατσαριστουν τα καλωδια 

13 hours ago, divo said:

😁😁😁Η 545 θα μπει vectoring κατευθειαν στα 200.😁

Υπολόγισε κανένα δίμηνο ότι θα κάνει

Όταν δεις ότι τελειώσει η καμπίνα και φύγουν από εκεί στείλε μου μήνυμα να κάνουμε αίτηση να σε φτιάξω .....χθες😎😎😎😎

αργα η γρηγορα ολες μπαινουν vectoring.αν και τουλαχιστον για τωρα με τα 50 αρια πακετα οι ταχυτητες χωρις vectoring και με vectoring λενε οτι ειναι 1-2 Mbit διαφορα.σιγουρα ενα μεγαλο θεμα κιολας ειναι ο κοσμος που δεν ξερει και για την σωστη καλωδιωση ασχετα με το vectoring. το κακο ειναι οτι πολλες φορες βλεπεις καμπινες να μπαινουν και το διμηνο γινεται ....

56 minutes ago, heavyrain said:

επιτελους εχω και γω vdsl! εβαλα 50αρα βεβαια αν και η γραμμη πιανει μεχρι 100! 

Ισως να πιασει και παραπανω οταν με το καλο δοθει vectoring/profile 35b(super vectoring)/ και εχεις και σωστη την καλωδιωση.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

oxi οτι τα 50 ειναι ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καμπινα ειναι κατω απ το σπιτι. Τα καλωδια ειναι κομπλε, εχω 0.5 db attenuation.  Θα βαζα 100αρι ανετα αλλα δεν υπαρχει ακομα διαθεσιμο για υπαλληλικο και δεν θελω να δινω 50€ το μηνα για οικειακο!

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν εχω παραπονο μεχρι στιγμης... την πεμπτη εσκαψαν, την παρασκευη ρεπο, (σ/κ εννοειτε) δευτερα τελειωσαν με το σκαψιμο.

Τριτη ρεπο :lol::lol: Τεταρτη ηρθε ο ΟΤΕς και εκανε την μεταφορα της καμπινας στην γωνια του σπιτιου μου (και οντως δεν ειχα καποιες ωρες ιντερνετ) αλλα "ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ" :P

Απο εδω και περα ξεκιναει ο γολγοθας της υπομονης. !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, InternaL είπε

Παντως δεν εχω παραπονο μεχρι στιγμης... την πεμπτη εσκαψαν, την παρασκευη ρεπο, (σ/κ εννοειτε) δευτερα τελειωσαν με το σκαψιμο.

Τριτη ρεπο :lol::lol: Τεταρτη ηρθε ο ΟΤΕς και εκανε την μεταφορα της καμπινας στην γωνια του σπιτιου μου (και οντως δεν ειχα καποιες ωρες ιντερνετ) αλλα "ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ" :P

Απο εδω και περα ξεκιναει ο γολγοθας της υπομονης. !

Χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω...Εγω εκανα υπομονη με την καμπινα κατω απ το σπιτι μου 1μισι χρονο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στο περιστερι στον "πρωτο" κυκλο εργασιων οι εργασιες πηγαν ως εξης:

1) ερχοταν ο εργολαβος εσκαβε.
2) ερχοταν ο οτες περναγε την καμπινα και ξαναεστηνε το χαλι
3) ερχοταν ο εργολαβος , μπαζωνε.
4) ερχοταν αλλος εργολαβος , εσκαβε!
5) ερχοταν η δεη , ρευματοδοτουσε.
6) ερχοταν παλι ο εργολαβος και μπαζωνε

Και εν συνεχεια αγωνιουσες στο τηλεφωνο και στο site για διαθεσιμοτητα.

 

Μ.Ο κύκλου εργασιών περι τις 40 ημερολογιακες μερες.

Υπομονη. εγω βρισκομαι στο βημα 3. :lol::lol:

On 2/8/2018 at 3:37 PM, heavyrain said:

Χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω...Εγω εκανα υπομονη με την καμπινα κατω απ το σπιτι μου 1μισι χρονο!!!

Μη μου λες τετοια .. θα κλαψω.. δεν αντεχω αλλο 200ms.. :( 

Εχω πιστη! αλλωστε ο δευτερος κυκλος εργασιων περιλαμβανει περι τις 50 καμπινες που εμειναν ρεστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και η καμπινα μπηκε , και η δεη  ηρθε και τα ανεμιστηρακια δουλευουν και βουιζει η καμπινα.. και ακομα τπτ στο site.. 

να παρω τηλεφωνο να κανω αιτηση ετσι για το γαμωτο; δεν αντεχω αλλοοοοοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία πληροφορία για την καμπίνα 455 του ΟΤΕ ρε παιδιά ξέρουμε??έχουν τελειώσει οι εργασίες εδώ κ κανά δίμηνο αλλά δεν έχουν δώσει ακόμα διαθεσιμότητα.. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

545 γραφει, και ηρθαν και σκαψανε και τελειωσαν και ξαναηρθαν και τελειωσαν με τα ρευματα και μαζεψανε τα χωματα και ασφαλτοστρωσανε και βουιζει και ολα καλα!!! αντε λιγο εμεινε θαρρω!!! 

On 3/13/2018 at 6:11 AM, ChrisAntono said:

Καμία πληροφορία για την καμπίνα 455 του ΟΤΕ ρε παιδιά ξέρουμε??έχουν τελειώσει οι εργασίες εδώ κ κανά δίμηνο αλλά δεν έχουν δώσει ακόμα διαθεσιμότητα.. :huh:

Γενικα γυρνοβολανε τα citroenakia στο περιστερι.. πιστευω μεχρι το πασχα να ειμαστε On!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, InternaL είπε

545 γραφει, και ηρθαν και σκαψανε και τελειωσαν και ξαναηρθαν και τελειωσαν με τα ρευματα και μαζεψανε τα χωματα και ασφαλτοστρωσανε και βουιζει και ολα καλα!!! αντε λιγο εμεινε θαρρω!!! 

Γενικα γυρνοβολανε τα citroenakia στο περιστερι.. πιστευω μεχρι το πασχα να ειμαστε On!

 οχι εγω εννοω οντως 455 καμπινα! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 7/2/2018 at 1:09 AM, divo said:

Εσυ κατι ξερεις....:rolleyes::rolleyes:

Το πρωτο ειναι σχεδον καθημερινος  καφες....

-ναι καλημερα 50αρι στο ηφγξηγσδφξ νουμερο

- α λυπαμαι δε παίρνει. Μέχρι 24....

-Τι μεχρι 24 κοπελια? στο σπιτι ειμαι και το μετραω 150 μεγιστα.... απο τη καμπινα......ξδηφ.....

ΕΕε τι ναπω παρε τον... να το φτιαξουν...:P:P:P

κοιτα τα 50αρια  το συνηθισμένο ειναι απλα vdsl.  Sta 100aria και πανω, ειναι σιγουρα vectoring. οσο για τη καλωδιωση  επειδη αυτα ειναι μονο Voip παει τεχνικος στο σπιτι αναγκαστικα . Αλλιως  την επομενη μερα ειναι βλαβη γιατι εχει παραληλα....και φυσικά γτ δεν εχει τηλεφωνο.;) Στα 100αρια παει επισης γιατι δε κανει το entry 2i που θα έχει.

καλα ναι το σωστο ειναι να γινει με vectoring και με voip.για τα παραλληλα ναι λιγο τους νοιαζει.πανε κατω μετρανε 100 σου λενε πανω εχεις 80 φωναξε ηλεκτρολογο χωρις καν να σου πουν οτι ειναι λογω bridge taps.το 100αρι ειναι 17α profile οποτε κανονικα το speedport πρεπει να παιζει.

On 8/2/2018 at 4:15 PM, divo said:

Αυτα μεχρι πέρυσι   :P. και το περιστέρι είχε έτοιμες καμπίνες ενα χρονο πριν άλλα...ας όψεται ο δημαρχος και η ΕΕΤΤ.

Οι καμπίνες για να ειναι διαθέσιμες πρέπει να δώσει άδεια η ΕΕΤΤ. Τωρα εχουν γεμισει. Πρεπει να εχει 530 καμπίνες εχουν μεινει κατι πολυ λιγες για να μπουν ακομα

δεν ειναι μονο η εεττ αλλα και ολοι που πρεπει να περασουν.αλλος για οπτικη αλλο για το καφαο αλλος για το ρευμα.

On 10/2/2018 at 4:18 AM, InternaL said:

Γενικα στο περιστερι στον "πρωτο" κυκλο εργασιων οι εργασιες πηγαν ως εξης:

1) ερχοταν ο εργολαβος εσκαβε.
2) ερχοταν ο οτες περναγε την καμπινα και ξαναεστηνε το χαλι
3) ερχοταν ο εργολαβος , μπαζωνε.
4) ερχοταν αλλος εργολαβος , εσκαβε!
5) ερχοταν η δεη , ρευματοδοτουσε.
6) ερχοταν παλι ο εργολαβος και μπαζωνε

Και εν συνεχεια αγωνιουσες στο τηλεφωνο και στο site για διαθεσιμοτητα.

Μ.Ο κύκλου εργασιών περι τις 40 ημερολογιακες μερες.

Υπομονη. εγω βρισκομαι στο βημα 3. :lol::lol:

Μη μου λες τετοια .. θα κλαψω.. δεν αντεχω αλλο 200ms.. :( 

Εχω πιστη! αλλωστε ο δευτερος κυκλος εργασιων περιλαμβανει περι τις 50 καμπινες που εμειναν ρεστα.

ta 200ms δεν εχουν να κανουν ουτε με ταχυτητα adsl/vdsl αλλα με το αν εισαι fast ή  interleave.vdsl δεν σημαινει υποχρεωτικα μικροτερο Ping.kai apo default στο vdsl εισαι fast Στο Up και Interleave στο download.

On 7/3/2018 at 2:11 AM, InternaL said:

Και η καμπινα μπηκε , και η δεη  ηρθε και τα ανεμιστηρακια δουλευουν και βουιζει η καμπινα.. και ακομα τπτ στο site.. 

να παρω τηλεφωνο να κανω αιτηση ετσι για το γαμωτο; δεν αντεχω αλλοοοοοοο

το πολυ να στην κανουν Reject

On 13/3/2018 at 6:11 AM, ChrisAntono said:

Καμία πληροφορία για την καμπίνα 455 του ΟΤΕ ρε παιδιά ξέρουμε??έχουν τελειώσει οι εργασίες εδώ κ κανά δίμηνο αλλά δεν έχουν δώσει ακόμα διαθεσιμότητα.. :huh:

πολλες φορες περνανε και 6μηνα για να δοθει διαθεσιμοτητα

On 15/3/2018 at 1:38 AM, InternaL said:

545 γραφει, και ηρθαν και σκαψανε και τελειωσαν και ξαναηρθαν και τελειωσαν με τα ρευματα και μαζεψανε τα χωματα και ασφαλτοστρωσανε και βουιζει και ολα καλα!!! αντε λιγο εμεινε θαρρω!!! 

Γενικα γυρνοβολανε τα citroenakia στο περιστερι.. πιστευω μεχρι το πασχα να ειμαστε On!

τα citroenakia βγαινουν και για βλαβες.οτι βουιζει η καμπινα δεν σημαινει οτι εμπορικα δινουν υπηρεσια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, divo said:

Για VDSL δινουν 724. Παει πολυ καλύτερα από το entry2 λόγω νεου  firmware. Τα entry2 υποτίθεται ότι παίζουν.... 

Δλδ πιστεύεις οτι αν πουν στον κοσμο οτι ειναι "λογω bridge taps" θα το καταλαβουν; Εδω εχω πέσει σε περιπτωση που τους λενε οτι πλεον μπορειτε να έχετε vdsl και η απαντηση ειναι " τι ειναι αυτο;" 

Τωρα δινονται γρήγορα. Στην αρχη ειχαν το θεμα. Στο περιστερι εκαναν ενα χρονο κοντα για να δωθουν σε διαθεσιμοτητα ενω ηταν ετοιμες.  

ναι το ακουσα οτι δινουν σε καποιους το 724.απλα με παραξενευει διοτι θεωρητικα οπως ειπες και εσυ το speedport παιζει 100αρι. δεν περιμενω να καταλαβει ο πελατης τι ειναι τα bridge taps αλλα οταν πηγαινει τεχνικος στο χωρο του πελατη οπως το εχω κανει και εγω απειρες φορες να αφηνω στον πελατη ενα χαρτι που στο πισω μερος να εξηγω με 2-3 -5-10 γραμμες τι πρεπει να κανει ο ηλεκτρολογος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανθούπολη πολύ πιο ψηλά από Αγ. Μαρίνα, με ADSL έχουμε πέσει όλοι από τα 4-5, στα 2 με 2,5 στην καλύτερη και με προβλήματα αποσυνδέσεων εδώ και δύο μήνες.

Έχουμε βαρεθεί να φωνάζουμε τεχνικούς (vodafone, forthnet, ΟΤΕ κτλ)

Η τελική απάντηση από όλους είναι πως πλέον (;) δεν πάει παραπάνω, και βάλτε VDSL

Από την μία νευριάζω, απο την αλλη επειδή νοιωθω οτι ξανα έχω dial-up θα βάλω VDSL50 να πάει στο διάολο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξής.

Στο http://fttxgr.eu μου βγάζει δυο καμπίνες του ΟΤΕ δίπλα μου, αλλά καμία άλλου παρόχου.

Πρέπει αναγκαστικά να πάω ΟΤΕ (έχω συμβόλαιο vodafone) ή μπορώ και μέσω vodafone και απλά νοικιάζει γραμμή;

Στο site της Voda μου λέει διαθέσιμο πάντως 

 

 

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, divo said:

Η απάντηση ειναι :εχουν παραγγείλει firmware gia Gfast kai fast για το 724. Για να ταιριάζουν μαζί με τα άλλα καλούδια.......

Για τα υπόλοιπα αν θες... μνμ. Δεν κάνει δημοσίως... καταλαβαινεις.

Παντως προσωπικα προτιμώ το 724 για πολλους λογους ασχετα με τη συμβατότητα.

απλα λιγο νωρις να μιλαμε για g.fast αλλα ενταξει. δεν ξερω και αν οι καρτες στο Dslam το υποστηριζουν. εκτος αν εννοεις για 35b profile και super vectoring που με 100αρα lan δεν εχει νοημα :( ?

αν και στο 35b δινουν το fritz 7590  οσο ξερω.

απο την αλλη 35b profile ή g.fast σε router που δεν εχει καν ac και 5ghz**(speedport 2entry) = :( .

**το 724 εχει 5 ghz αλλα δεν ειναι μαζι με 2,4 το οποιο ειναι λιγο αχρηστο.ειναι ή το ενα ή το αλλο. το Fritz 7590 που εχω ειναι 35b super vectoring αλλα δεν παιζει g.fast.

το 724 Νομιζα οτι ειχε και gigabit αλλα στο Manual βλεπω 100 αρες .  τι g.fast να βαλεις πανω σε αυτο αφου δεν θα πηγαινει πανω απο 100.εκτος αν θεωρουν οτι δεν υπαρχει λογος να τραβηξω παραπανω απο 100 mbit απο μια Lan και οτι τα υπολοιπα Pc στις υπολοιπες Lan ή με wireless.

12 hours ago, guido said:

Ανθούπολη πολύ πιο ψηλά από Αγ. Μαρίνα, με ADSL έχουμε πέσει όλοι από τα 4-5, στα 2 με 2,5 στην καλύτερη και με προβλήματα αποσυνδέσεων εδώ και δύο μήνες.

Έχουμε βαρεθεί να φωνάζουμε τεχνικούς (vodafone, forthnet, ΟΤΕ κτλ)

Η τελική απάντηση από όλους είναι πως πλέον (;) δεν πάει παραπάνω, και βάλτε VDSL

Από την μία νευριάζω, απο την αλλη επειδή νοιωθω οτι ξανα έχω dial-up θα βάλω VDSL50 να πάει στο διάολο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξής.

Στο http://fttxgr.eu μου βγάζει δυο καμπίνες του ΟΤΕ δίπλα μου, αλλά καμία άλλου παρόχου.

Πρέπει αναγκαστικά να πάω ΟΤΕ (έχω συμβόλαιο vodafone) ή μπορώ και μέσω vodafone και απλά νοικιάζει γραμμή;

Στο site της Voda μου λέει διαθέσιμο πάντως 

δυστυχως τα καλωδια ειναι απο οταν ειναι δηλαδη εδω και παρα πολλα χρονια ,χιλιοκομμενα,χιλιο ενωμενα οποτε οι ταχυτητες μονο πανω δεν θα πανε.αλλο τοσο και απο Crosstalk αφου ολο και περισσοτεροι βαζουν Internet.Οποτε εκει ειναι μονοδρομος το vdsl και δεν υπαρχει λογος να δινεις βλαβες κατα καποιο τροπο αφου μπορει να μην υπαρχουν και καλυτερα ζευγαρια.το καλο ειναι οτι θα την χαρεις την vdsl 50. οι καμπινες ειναι του οτε στην συγκεκριμενη περιοχη και ο παροχος πχ vodafone θα σου δωσει vdsl απο την καμπινα του οτε.σε αλλες περιοχες εχει η Wind οποτε ολοι ακομα και ο οτε θα παρουν απο την wind(αρκει να εχει γινει συμβαση διοτι πχ η Forthnet δεν δινει ακομα απο καμπινα wind). σε ενα δυο εξαιρεσεις εχουν μπει δυο καφαο.ενα πχ απο οτε και ενα απο αλλο παροχο σαν πιλοτικο αλλα δεν ξερω καν αν τα εχουν ενεργοποιησει.και εκει θα υπαρχει θεμα λογικα και με το vectoring.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά.

Άλλους τους πρήζουν στα τηλ να βάλουν VDSL και εγώ τους παρακαλάω.

Παίρνω τηλ... δεν δουλεύει το σύστημα να δουν αν έχει vdsl στην περιοχή μου. Στο site πως λειτουργεί και βγάζει όλα οκ; 

Μου λένε θα με πάρουν τηλ, με γράφουν.

Τους στέλνω mail, καμία απάντηση.

Μήπως πρέπει να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ μπας και ξυπνήσουν εκεί στη Vodafone;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...