Προς το περιεχόμενο

antallaktikaonline.gr Γνώμες


Diyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βρισκω καμμια αντιθεση στα γραφομενα...και ναι ησουν τυχερος γιατι το προλαβες στο τσακ πριν την αποστολη γιατι πιθανον τσεκαρες συνεχως την παραγγελια σου. Οπως ειπες και εσυ ειχαν κανει αλλαγη για καποια προιοντα με σταρκ , αν τυχων δεν εμπαινες στη σελιδα να το παρακολουθησεις λογω καποιου κολληματος τι θα γινοταν? Σταρκ θα σου ερχονταν οπως επιτασει η πολιτικη τους. Αν καποιοι δεν γραφαμε γιατι την πολιτικη αυτη που ακολουθει αμφιβαλω να το ειχες παρατηρησει και να το προλαβεις μια χαρα σταρκ τακακια θα παραλαμβανες γιατι την αλλαγη οπως ειδες την κανουν "υπογεια" οπου στα τιμολογια κτλπ δεν αναφερουν μαρκα αλλα μονο κωδικο και δυσκολα ψιλιαζεται οτι κατι παει στραβα.

 

Και πανηγυρισμος δεν ειναι την ημερα που παραλαμβανεις να ποσταρεις οτι σου ηρθε κανονικα και να μετα να κανεις παραθεση φρασεις απο μυνηματα μου? Σορρυ αλλα σε εμενα ετσι φανηκε ειναι σαν να λες αμα εισαι μαγκας μπορεις να τους κανεις να σου στειλουν κανονικα την παραγγελια.

 

Επισης, το αλλο να παραγγελνεις και αλλο να σου ερχεται συμβαινει μονο στο συγκεκριμενο μαγαζι και τους κλωνους του.

Εδω και χρονια παραγγελνω ανταλλακτικα και διαφορα αλλα μεσω ιντερνετμαγαζα και ebay. Ποτε δεν μου εχει τυχει να ερθει κατι διαφορετικο απο αυτο που παρηγγειλα ή να εχει γινει αλλαγη σε κατι εν αγνοια μου και χωρις την συμφωνη γνωμη μου. Το autodoc και οι κλωνοι του δυστυχως ειναι απο μονας τους μια συνομοταξια η οποια δεν σεβεται το πελατη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα και εγώ από autodoc.gr, σήμερα παρέλαβα ακριβώς ότι είχα παραγγείλει.

 

Υπόψιν όμως, προσπάθησαν να μου φορτώσουν δισκόπλακες STARK αντί NIPPARTS που είχα ζητήσει, μόλις το είδα στην παραγγελία τους μίλησα αμέσως στο chat και το άλλαξαν. Μισή ώρα μετά τις άλλαξαν πάλι σε STARΚ(!!!!), τους ξαναμιλάω στο chat, και μου ρίχνουν το γνωστό παραμύθι ότι δεν έχουν αυτές που ζήτησα και αν θέλω να μου στείλουν χωρίς έξτρα χρέωση τις ακριβότερες stark, είπα ότι δεν τις θέλω, μου είπαν να περιμένω 48 ώρες μήπως και βρουν αυτές που θέλω. Συμφώνησα, και μετά από 48 ώρες με πήραν τηλ και μου είπαν πως βρέθηκαν και στέλνουν όλη την παραγγελία.

 

Η παραγγελία έγινε 25/10, 27/10 μου έστειλαν tracking number, και σήμερα 06/11 παρέλαβα.

 

Edit

Ξέχασα να γράψω πως είχα επιλέξει ασφαλή παραγγελία(+2,99€, μικρό ποσό μπροστά στα 192 που έκαναν τα ανταλλακτικά), και πως πλήρωσα με paypal.

Πως έγινε αντιληπτό ότι σου άλλαξαν τα ανταλλακτικά σε stark στην παραγγελία σου ;

Το τιμολόγιο δεν αναφέρει μάρκα παρά μόνο κωδικό, εσύ πως την κατάλαβες την απατεωνιά που ήταν σε εξέλιξη ;

Για να καταλάβουμε τι εννοώ παραθέτω το δικό μου τιμολόγιο ,το οποίο δεν αναφέρει μάρκα.

 

post-244684-0-98273000-1510136129_thumb.

post-244684-0-98273000-1510136129_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω καμμια αντιθεση στα γραφομενα...και ναι ησουν τυχερος γιατι το προλαβες στο τσακ πριν την αποστολη γιατι πιθανον τσεκαρες συνεχως την παραγγελια σου. Οπως ειπες και εσυ ειχαν κανει αλλαγη για καποια προιοντα με σταρκ , αν τυχων δεν εμπαινες στη σελιδα να το παρακολουθησεις λογω καποιου κολληματος τι θα γινοταν? Σταρκ θα σου ερχονταν οπως επιτασει η πολιτικη τους. Αν καποιοι δεν γραφαμε γιατι την πολιτικη αυτη που ακολουθει αμφιβαλω να το ειχες παρατηρησει και να το προλαβεις μια χαρα σταρκ τακακια θα παραλαμβανες γιατι την αλλαγη οπως ειδες την κανουν "υπογεια" οπου στα τιμολογια κτλπ δεν αναφερουν μαρκα αλλα μονο κωδικο και δυσκολα ψιλιαζεται οτι κατι παει στραβα.

Σου εξήγησα αναλυτικά την αντίθεση, αν δεν θέλεις να τη δεις δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

 

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, απλά ότι να ‘ναι. Δεν πρόλαβα "στο τσακ" πριν την αποστολή, τσέκαρα την παραγγελία μέσα από το site την ίδια στιγμή που την έβαλα και άλλη μια φορά μισή ώρα μετά, όλα αυτά 2 ημέρες πριν σταλεί. Επίσης τα πάντα αναφέρουν μάρκα, και το e-mail επιβεβαίωσης παραγγελίας, και η παραγγελία που τη βλέπεις μέσα από το λογαριασμό σου στο site, και ο λογαριασμός παραγγελίας(το τιμολόγιο σε pdf που σου στέλνουν στο e-mail), και το ίδιο το τιμολόγιο που παραλαμβάνεις μέσα στο πακέτο.

 

Επίσης είναι αδιάφορες οι εικασίες σου. Μια και το έθιξες όμως, αν κάποιοι δεν γράφατε εδώ τις εμπειρίες σας(και όχι την πολιτική του καταστήματος όπως γράφεις, μην τα ισοπεδώνεις όλα), και αν δεν έβρισκα άλλες κριτικές σε διάφορα site, εγώ προσωπικά απλά δεν θα ψώνιζα από το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Και πανηγυρισμος δεν ειναι την ημερα που παραλαμβανεις να ποσταρεις οτι σου ηρθε κανονικα και να μετα να κανεις παραθεση φρασεις απο μυνηματα μου? Σορρυ αλλα σε εμενα ετσι φανηκε ειναι σαν να λες αμα εισαι μαγκας μπορεις να τους κανεις να σου στειλουν κανονικα την παραγγελια.

 

Για δες ξανά και τη σειρά των post του θέματος. Παράθεση έκανα αμέσως μετά από το δικό σου post, αμέσως μετά τη δική σου αντίφαση, και όχι μετά το post μου ότι παρέλαβα κανονικά. Επίσης εσύ είσαι αυτός που μοιράζει χαρακτηρισμούς, όχι εγώ, αυτό που άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις να το προσέξεις.

 

Επισης, το αλλο να παραγγελνεις και αλλο να σου ερχεται συμβαινει μονο στο συγκεκριμενο μαγαζι και τους κλωνους του.

Εδω και χρονια παραγγελνω ανταλλακτικα και διαφορα αλλα μεσω ιντερνετμαγαζα και ebay. Ποτε δεν μου εχει τυχει να ερθει κατι διαφορετικο απο αυτο που παρηγγειλα ή να εχει γινει αλλαγη σε κατι εν αγνοια μου και χωρις την συμφωνη γνωμη μου. Το autodoc και οι κλωνοι του δυστυχως ειναι απο μονας τους μια συνομοταξια η οποια δεν σεβεται το πελατη τους.

 

Να μια ακόμα αντίφαση, πως γίνεται να μην σου έχει τύχει ποτέ ενώ εσύ ο ίδιος έγραψες ότι σου έτυχε με την παραγγελία σου στο autodoc? Επίσης άσχετα με το τι έχει τύχει και δεν έχει τύχει σε σένα, ψάχνοντας τις αξιολογήσεις στο ebay έχω δει χιλιάδες περιπτώσεις που άλλο παράγγειλαν και άλλο τους ήρθε.

 

ΥΓ

Δεν θα ασχοληθώ άλλο με τις φαντασιώσεις σου, μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Σκοπός μου ήταν να παραθέσω την εμπειρία μου μήπως και φανεί χρήσιμη σε κάποιον, όποιος θέλει ας την λάβει υπόψιν αλλιώς ας την αγνοήσει.

Πως έγινε αντιληπτό ότι σου άλλαξαν τα ανταλλακτικά σε stark στην παραγγελία σου ;

Το τιμολόγιο δεν αναφέρει μάρκα παρά μόνο κωδικό, εσύ πως την κατάλαβες την απατεωνιά που ήταν σε εξέλιξη ;

Για να καταλάβουμε τι εννοώ παραθέτω το δικό μου τιμολόγιο ,το οποίο δεν αναφέρει μάρκα.

 

post-244684-0-98273000-1510136129_thumb.

 

Sorry δεν έχω χρόνο τώρα, αν έχεις λίγο υπομονή μέχρι το βράδυ θα σου λύσω τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επίσης τα πάντα αναφέρουν μάρκα, και το e-mail επιβεβαίωσης παραγγελίας, και η παραγγελία που τη βλέπεις μέσα από το λογαριασμό σου στο site, και ο λογαριασμός παραγγελίας(το τιμολόγιο σε pdf που σου στέλνουν στο e-mail), και το ίδιο το τιμολόγιο που παραλαμβάνεις μέσα στο πακέτο.

 

Στη δική μου περίπτωση η μάρκα των ανταλλακτικών αναφέρεται μόνο στην παραγγελία μέσω του account μου στο autodoc.

Στο email καθώς και στο τιμολόγιο/δελτίο αποστολής αναφέρονται μόνο κωδικοί , όχι μάρκες.

Τα επισυνάπτω.

Με ενδιαφέρει ο τρόπος που διασφάλισες την συναλλαγή.

post-244684-0-10290400-1510142200_thumb.jpgpost-244684-0-44275400-1510142395_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση η μάρκα των ανταλλακτικών αναφέρεται μόνο στην παραγγελία μέσω του account μου στο autodoc.

Στο email καθώς και στο τιμολόγιο/δελτίο αποστολής αναφέρονται μόνο κωδικοί , όχι μάρκες.

Τα επισυνάπτω.

Με ενδιαφέρει ο τρόπος που διασφάλισες την συναλλαγή.

 

Μα από τον κωδικό του ανταλλακτικού που είναι και στο e-mail επιβεβαίωσης παραγγελίας και στο τιμολόγιο βρίσκεις πολύ περισσότερες πληροφορίες εκτός από τη μάρκα του ανταλλακτικού... Οι δικοί σου κωδικοί πχ αφορούν τα εξής:

 

6PK1736: Ιμάντας DAYKO:

https://www.maxxparts.gr/imantas-poly-v-dayco-6pk1736.html

 

13.0460-2820.2: Τακάκια ATE:

http://www.takakia.gr/at13046028202?limit=25

 

Το e-mail επιβεβαίωσης παραγγελίας δεν βοηθάει, πάντα έχει ακριβώς αυτά που παράγγειλες. Το τιμολόγιο επίσης δεν βοηθάει, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον μου ήρθε με e-mail την επόμενη της ημέρας που κόπηκε/στάλθηκε η παραγγελία. Την αλλαγή σε STARK την αντιλήφθηκα μέσα από την παραγγελία μέσω του account μου στο autodoc:

 

1h9ogj.jpg

xcivwx.jpg

 

Επίσης για να διασφαλιστώ έκανα τα εξής:

1. Επέλεξα την έξτρα χρέωση "ασφαλής παραγγελία".

2. Πλήρωσα με paypal.

3. Δεν άφησα την παραγγελία στην τύχη της. Αμέσως μόλις πλήρωσα - και πριν καν δω τη παραγγελία στο site - τους μίλησα στο live chat δηλώνοντας κατηγορηματικά ότι θέλω ακριβώς αυτά που παράγγειλα και όχι κάτι άλλο. Επίσης αμέσως μετά τσέκαρα την παραγγελία μου στη σελίδα τους, και μόλις είδα την αλλαγή τους ξαναείπα τα ίδια άλλη μία.

 

Και πάλι όμως δεν αισθανόμουν 100% διασφαλισμένος, μέχρι να ανοίξω τα δέματα και να δω τι έχουν μέσα δεν ήμουν σίγουρος πως είχαν βάλει τα σωστά. Αν επρόκειτο για ανταλλακτικά που τα είχα άμεση ανάγκη δεν θα τα ψώνιζα από αυτούς, για τα συγκεκριμένα είχα άνεση χρόνου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός αλλά αυτά λίγοι μπορούν να τα ξέρουν και λιγότεροι να τα κάνουν. :)

 

Εγώ που δεν τα ξέρω δεν το ρισκάρω onparts ή maxparts παραγγελία και πάω μόνος μου ελέγχοντας κατά την

παραλαβή να πάρω αυτά που παρήγγειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Την αλλαγή σε STARK την αντιλήφθηκα μέσα από την παραγγελία μέσω του account μου στο autodoc:

 

1h9ogj.jpg

xcivwx.jpg

 

Επίσης για να διασφαλιστώ έκανα τα εξής:

1. Επέλεξα την έξτρα χρέωση "ασφαλής παραγγελία".

2. Πλήρωσα με paypal.

3. Δεν άφησα την παραγγελία στην τύχη της. Αμέσως μόλις πλήρωσα - και πριν καν δω τη παραγγελία στο site - τους μίλησα στο live chat δηλώνοντας κατηγορηματικά ότι θέλω ακριβώς αυτά που παράγγειλα και όχι κάτι άλλο. Επίσης αμέσως μετά τσέκαρα την παραγγελία μου στη σελίδα τους, και μόλις είδα την αλλαγή τους ξαναείπα τα ίδια άλλη μία.

 

Και πάλι όμως δεν αισθανόμουν 100% διασφαλισμένος, μέχρι να ανοίξω τα δέματα και να δω τι έχουν μέσα δεν ήμουν σίγουρος πως είχαν βάλει τα σωστά. Αν επρόκειτο για ανταλλακτικά που τα είχα άμεση ανάγκη δεν θα τα ψώνιζα από αυτούς, για τα συγκεκριμένα είχα άνεση χρόνου.

Μάλιστα, κατάλαβα !

Η αλλαγή σε stark είναι αντιληπτή μέσω του λογαριασμού όταν κάνεις login

Συμφωνώ σε κάθε λέξη με τους χειρισμούς που έκανες.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες έχω παραγγείλει τουλάχιστον 3000€ από την συγκεκριμένη εταιρία.

Γενικά ισχύουν αυτά που λέτε, πχ τα τιμολόγια που δεν γράφουν την μάρκα που παρήγγειλες, αλλά γενικά οι τιμές δεν παίζονται, είναι μισή τιμή (αν περιμένεις την έκπτωση 19% που βάζει κάποιες μέρες) από αυτό που βρίσκεις στην Ελλάδα για τον ίδιο κωδικό.  Πχ σετ συμπλεκτη πλατω βολαν LUK 360€, εδώ 700+

Αυτο που πρέπει να προσέξει κανείς:

-Με τις επιστροφές είναι ένα θέμα ακόμη και αν κάνουν αυτοί λάθος, πχ πηρα κάτι ηλεκτρικές κλειδαριές και είναι για άλλο μοντέλο (είχαν λάθος περιγραφή στο site) και δεν είχε φωτογραφίες.  Μου λενε να πληρωσω μεταφορικά, το οποίο σημαίνει ενα δεκάρικο (EDIT: 17€ με ACS, 35€ ηθελαν τα ΕΛΤΑ για 3,5 κιλα ογκομετρικο).  Ισως αξίζει να πληρώνεις το τρίευρο που λένε και έχεις δικαίωμα να τα επιστρέψεις με δικά τους έξοδα μέσα σε 12 μήνες, το οποίο είναι καλό γιατί δεν βάζεις πάντα τα ανταλλακτικά που πέρνεις άμεσα...

-Πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να ξέρεις τον κωδικό του γνήσιου ανταλλακτικού το οποιο ψάχνεις.  Αυτο σημαίνει να μπορείς να τον βρεις σε πρόγραμμα ανταλλακτικών (πχ Audi/VW ETKA) ή να το έχεις ξηλώσει από το αυτοκίνητο.  Οι λίστες ανταλλακτικών υπάρχουν και online www.oemepc.com για vw πχ αλλά δεν είναι και τόσο αξίοπιστες.  Μολις λοιπον βρεις το αντίστοιχο από το antallaktikaonline, το διπλοτσεκαρεις στο site πχ της Brembo, ATE, LUK, Bosch κλπ με τον Online καταλογο.  Γενικα να ξέρετε ότι ανταλλακτικα καταργούνται, αλλάζουν οι κωδικοί με νεώτερο αναβαθμισμένο, είναι μια ιστορία το όλο θέμα.  Και φυσικά γίνονται και λάθη γιατί μια εταιρία aftermarket να σου λέει ότι το τάδε κάνει για τον συγκεκριμένο κωδικό και να μην κάνει.

-Προφανώς και πρέπει να είναι προγραμματισμένη αλλαγή (πχ σερβις) και να μην καίγεσαι ή να μην έχεις μείνει γιατί αν δεν έχεις άλλο αμαξι προφανώς και θα τα σκάσεις Ελλάδα.  Έμεινα απο δυναμό πχ και ο αυτόματος δυναμό Bosch ο ίδιος ακριβώς κωδικός είχε 22€ στο antallaktikaonline αλλά έσκασα εδώ 50€.  Επίσης οι κουριερ απο Γερμανία είναι οι πιο αργοί από παντού (και απο Αμερική) γιατί τα στέλνουν με φορτηγό και κάνει βόλτα την μιση Ευρώπη με 5+ μεταφορτώσεις.  Μονο η τελευταία παραγγελία ήρθε γρήγορα (1 εβδομάδα), συνήθως κάνει 2μισι.

Βεβαια μετά την τελευταία λαμογια με τις κλειδαριές, και με αυτά που διάβασα εδώ, θα τους πληρώνω με paypal και όχι με κάρτα.  Αν αρχίσουν τα μα μου, θα τραβήξω ένα claim στο paypal και τέλος..

Επεξ/σία από silkman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 2/5/2018 στις 2:58 ΜΜ, silkman είπε

Παιδες έχω παραγγείλει τουλάχιστον 3000€ από την συγκεκριμένη εταιρία.

Γενικά ισχύουν αυτά που λέτε, πχ τα τιμολόγια που δεν γράφουν την μάρκα που παρήγγειλες, αλλά γενικά οι τιμές δεν παίζονται, είναι μισή τιμή (αν περιμένεις την έκπτωση 19% που βάζει κάποιες μέρες) από αυτό που βρίσκεις στην Ελλάδα για τον ίδιο κωδικό.  Πχ σετ συμπλεκτη πλατω βολαν LUK 360€, εδώ 700+

Αυτο που πρέπει να προσέξει κανείς:

-Με τις επιστροφές είναι ένα θέμα ακόμη και αν κάνουν αυτοί λάθος, πχ πηρα κάτι ηλεκτρικές κλειδαριές και είναι για άλλο μοντέλο (είχαν λάθος περιγραφή στο site) και δεν είχε φωτογραφίες.  Μου λενε να πληρωσω μεταφορικά, το οποίο σημαίνει ενα δεκάρικο (EDIT: 17€ με ACS, 35€ ηθελαν τα ΕΛΤΑ για 3,5 κιλα ογκομετρικο).  Ισως αξίζει να πληρώνεις το τρίευρο που λένε και έχεις δικαίωμα να τα επιστρέψεις με δικά τους έξοδα μέσα σε 12 μήνες, το οποίο είναι καλό γιατί δεν βάζεις πάντα τα ανταλλακτικά που πέρνεις άμεσα...

-Πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να ξέρεις τον κωδικό του γνήσιου ανταλλακτικού το οποιο ψάχνεις.  Αυτο σημαίνει να μπορείς να τον βρεις σε πρόγραμμα ανταλλακτικών (πχ Audi/VW ETKA) ή να το έχεις ξηλώσει από το αυτοκίνητο.  Οι λίστες ανταλλακτικών υπάρχουν και online www.oemepc.com για vw πχ αλλά δεν είναι και τόσο αξίοπιστες.  Μολις λοιπον βρεις το αντίστοιχο από το antallaktikaonline, το διπλοτσεκαρεις στο site πχ της Brembo, ATE, LUK, Bosch κλπ με τον Online καταλογο.  Γενικα να ξέρετε ότι ανταλλακτικα καταργούνται, αλλάζουν οι κωδικοί με νεώτερο αναβαθμισμένο, είναι μια ιστορία το όλο θέμα.  Και φυσικά γίνονται και λάθη γιατί μια εταιρία aftermarket να σου λέει ότι το τάδε κάνει για τον συγκεκριμένο κωδικό και να μην κάνει.

-Προφανώς και πρέπει να είναι προγραμματισμένη αλλαγή (πχ σερβις) και να μην καίγεσαι ή να μην έχεις μείνει γιατί αν δεν έχεις άλλο αμαξι προφανώς και θα τα σκάσεις Ελλάδα.  Έμεινα απο δυναμό πχ και ο αυτόματος δυναμό Bosch ο ίδιος ακριβώς κωδικός είχε 22€ στο antallaktikaonline αλλά έσκασα εδώ 50€.  Επίσης οι κουριερ απο Γερμανία είναι οι πιο αργοί από παντού (και απο Αμερική) γιατί τα στέλνουν με φορτηγό και κάνει βόλτα την μιση Ευρώπη με 5+ μεταφορτώσεις.  Μονο η τελευταία παραγγελία ήρθε γρήγορα (1 εβδομάδα), συνήθως κάνει 2μισι.

Βεβαια μετά την τελευταία λαμογια με τις κλειδαριές, και με αυτά που διάβασα εδώ, θα τους πληρώνω με paypal και όχι με κάρτα.  Αν αρχίσουν τα μα μου, θα τραβήξω ένα claim στο paypal και τέλος..

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Γενικά έχω αγοράσει αρκετές φορές από δαύτους. Την πρώτη φορά είχα ένα θεματάκι συνεννόησης, όπου επειδή μου άργησαν λίγο τα πράγματα, προσπαθούσα να βγάλω άκρη με το support αλλά άκρη δεν έβγαινε. Βέβαια ενώ πάλευα να συνεννοηθώ, τα πράγματα ήρθαν και ήταν όλα οκ.

Αυτό το θέμα με τους κωδικούς ενίοτε πονάει. Π.χ. σε αμάξι που ΔΕΝ έχει φίλτρο βενζίνης (VW CC Tsi), το autodoc επιμένει πως έχει! Σε Seat Leon MKII υαλοκαθαριστήρες με ίδιο κωδικό με αυτόν του ΕΤΚΑ είχαν μια μικροδιαφορά στο κούμπωμα (με ένα σπασιματάκι μια χαρά μπήκαν αλλά δεν ήταν 100% plug'n'play! Κατά τα άλλα όμως σε ότι άλλο έχω πάρει θέμα δεν είχα ποτέ. Απλά πρέπει να είσαι 1000% σίγουρος ποιό ακριβώς εξάρτημα φοράει το αμάξι σου πριν βάλεις την παραγγελία!

Τώρα, με αυτό το 19% έκπτωση που αγόρασα τελευταία φορά (πέρσι το καλοκαιράκι) τα πράγματα βγήκαν ξεφτίλα και το όφελος πολύ απλά τεράστιο (είχα δίσκο/πλατώ/βολάν, δισκόπλακες, σερπαντίνα τιμονιού, τακάκια, φίλτρα, κλπ). Κατά την παραλαβή μου προέκυψαν δύο θέματα...

Πρώτον αντί για MANN φίλτρο λαδιού μου έστειλαν Stark (μετά ψάχνοντας είδα ότι στην τελική ενημέρωση ΠΡΙΝ την παράδοση είχαν αλλάξει τον κωδικό αυθαίρετα), και δεύτερο ότι στο σετάκι του συμπλέκτη το ρουλεμάν είχε κοπανηθεί και είχε σπάσει το ένα "αφτάκι" του. Παρόλα αυτά, όταν τους άρπαξα μέσω e-mail ότι δεν δέχομαι να βάλω σαβούρες στο αμάξι μου, με κάλεσε άμεσα μια κοπέλα από Αθήνα, μου ζήτησε συγγνώμη και μου επέστρεψε στην πιστωτική την αξία του φίλτρου το οποίο κιόλας μου είπε να το κρατήσω. Για τον συμπλέκτη μου είπε ότι έπρεπε να τον κάνω επιστροφή και ότι θα έπρεπε να περιμένω κανένα μήνα περίπου (τα μαζεύουν λέει Αθήνα και ανά κάποια διαστήματα τα κάνουν μαζική επιστροφή έξω) για να λάβω νέο, ή εναλλακτικά λιγότερο για να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων. ΔΕΝ μου είπε για κόστος μεταφορικών, αλλά δεν ασχολήθηκα γιατί θα ταλαιπωρούμουν ενώ με 16€ πήρα νέο ρουλεμανάκι και τελείωσα. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το συνολικό όφελος ήταν απλά τεράστιο σε σχέση με τον 2ο φθηνότερο, και χαώδες σε σχέση με τις τιμές αντιπροσωπείας στο τέλος της ημέρας δεν μπορώ να πω ότι ήμουν και χαλασμένος, ενώ δεδομένου του μπάχαλου δεν μπορώ να πω ότι το support τους δεν ήταν καλό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιο σιτε μαγαζι αθηνας που να χει και original παιζει ή μονο σε αντ.πειες?

Υπαρχει κανα σιτε να βαζεις κωδικο ανταλακτικου και να σου λεει ποια εταιρεια τα κατασκευαζει για vw group? 

059919501A temp sensor coolant

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kage είπε

Καποιο σιτε μαγαζι αθηνας που να χει και original παιζει ή μονο σε αντ.πειες?

Υπαρχει κανα σιτε να βαζεις κωδικο ανταλακτικου και να σου λεει ποια εταιρεια τα κατασκευαζει για vw group? 

059919501A temp sensor coolant

Εξαρτάται πως ακριβώς αντιλαμβάνεσαι το "original". Όπως σωστά έγραψες τα περισσότερα ανταλλακτικά δεν τα κατασκευάζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες, τα κατασκευάζουν τρίτοι, πχ παίρνουν μπουζί από την bosch(στην τύχη το έγραψα), τα βάζουν σε κουτί που γράφει πάνω και vw, και τα πουλάνε σε ακριβότερη τιμή από ότι τα πουλάει η ίδια η bosch. Αν ως original εννοείς αυτό που γράφει πάνω στο κουτί vw τότε παίζει μόνο σε αντιπροσωπείες, αν εννοείς αυτό που γράφει πάνω στο κουτί σκέτο bosch τότε παίζει σε σχεδόν όλα τα καταστήματα.

Όσο για το άλλο που ρωτάς πιστεύω δεν έχει και πολύ νόημα, σήμερα πχ η vw χρησιμοποιεί/προτείνει μπουζί της bosch, αύριο μπορεί να κάνει άλλη συμφωνία και να βάζει denso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παιζουν σε ολα τα καταστηματα κοιταξα στα παραπανω σιτε και χει αρκετα b class

Αλλο stark jpgroup fae swag colorstat και αλλο first class τυπου bosch hella magnetti

Το ολο σκηνικο ξεκινησε γιατι πιθανολογουν οτι οντως εβαλαν καποια μλκ κ βγαζει temporary error...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kage είπε

Καποιο σιτε μαγαζι αθηνας που να χει και original παιζει ή μονο σε αντ.πειες?

Υπαρχει κανα σιτε να βαζεις κωδικο ανταλακτικου και να σου λεει ποια εταιρεια τα κατασκευαζει για vw group? 

059919501A temp sensor coolant

Σε FEBI (εταιρεία της Bilstein) έχω δει ειδικά για VAG εξαρτήματα που είναι ΜΑΜΑ αλλά με "ξυσμένα" τα μαρκαρίσματα της VW που σημαίνει ότι είναι παραγωγές από εργοστασιακό προμηθευτή (στην περίπτωση μου σε σερπατίνα τιμονιού που της έβαλα δίπλα δίπλα το είδα). ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ η σερπατίνα μου έκανε θόρυβο ΞΑΝΑ με το καλημέρα, οπότε είτε πήρα "διαλογή" που κόπηκε και δόθηκε στην ελεύθερη αγορά, ή φυσικά παίζει να έχω κάπου αλλού κάποιο θέμα!

Επειδή μιλάς για αισθητήρα, και όχι κάτι μηχανικό όπου μετράνε οι ποιότητες μετάλλων πχ (βλέπε δισκόπλακες, ημιαξόνια, κλπ κλπ), εγώ στη θέση σου πολύ απλά θα έπαιρνα ένα ΕΠΩΝΥΜΟ aftermarket όπως HELLA ή BERU. Ναι μεν ελαφρά πάνω από τα "της σειράς" αλλά σίγουρα πολύ φθηνότερα από το να πας στο επίσημο δίκτυο και να χρυσώσεις το κουτάκι που έχει τα VW/SEAT/SKODA λογότυπα πάνω του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...