Προς το περιεχόμενο

Steam Link 23.20€ (μαζί με μεταφορικά) απο Game.co.uk


fou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Όπως ανέφερε ο φίλος είναι πάλι σε προσφορα και θέλω να ρωτησω αν κάνει για την δουλεια που το θέλω !!!

Έχω τώρα ένα android box μόνο και μόνο για την θύρα usb (ή τηλεόραση 6 ετών δεν διαθέτη) για προβολή καμίας ταμίας από στικακι και λίγο kodi

Καλό το box αλλά το γονατιζει το λειτουργικό ....

Ή συσκευή αυτήν εχει αυτήν την δυνατότητα δηλαδή να λειτουργεί και σαν media play ;

Υπάρχει ή δυνατότητα kodi ή μόνο από στριμαρισμα από υπολογιστή;

Και τέλος αν είναι εφικτό να δεχθεί επάνω του ένα ασύρματο πληκτρολόγιο - ποντίκι για κανένα παχνιδακι π χ lol

Ευχαριστώ και σορυ αν ή ερωτήσεις μου θεωρούνται για μερικούς χαζές!!!

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Αν δλδ μπορώ να στριμάρω YouTube, ταινίες(offline & online) ή καλύτερη λύση θα ήταν ένα mi box ή Chromecast γι'αυτή τη δουλειά?

Sorry για το off-topic, αλλά είναι για μένα βασικό για να το αγοράσω...

 

Με καμία διάθεση ειρωνείας, οι ερωτήσεις που κάνετε είναι πολύ basic. Πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσετε με τον εαυτό σας τι ακριβώς θέλετε να μπορείτε να κάνετε, με ποιόν τρόπο θέλετε να το κάνετε και αν έχετε την υποδομή να το πραγματοποίησετε με τον τρόπο που θέλετε. Πρέπει να το ψάξετε λίγο περισσότερο γιατί δεν μπορούν να απαντηθούν  σε πέντε γραμμές αυτά που ρωτάτε. Όλες οι αναφερθέντες συσκευές (Link, box, chromecast) έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Ενδεικτικά:

 

- Τα box έχουν αυτόνομη επεξεργαστική ισχύ, αλλά τα φθηνά δεν φτουράνε και κολλάει το σύμπαν μετά από λίγο καιρό.

- Το Link δεν έχει αυτόνομη επεξεργαστική, δεν απαιτεί απλά υπολογιστή για να δουλέψει, αλλά streamάρει μέσω του Steam. Επίσης, πρακτικά στο Link ξεχνάτε το 2.4 Ghz wifi, όλα θα πρέπει να είναι συνδεδεμένα με καλώδιο για optimum performance ή τουλάχιστον με ac wifi. Το Link μπορεί να streamάρει τα πάντα από το PC, ακόμα και ολόκληρο το desktop (αλλά πάντα μέσα από τον Steam client).

- Το chromecast επίσης δεν έχει επεξεργαστική ισχύ και επίσης απαιτεί υπολογιστή με Chome browser για να streamάρει ή Android κινητό. Επίσης, παίζει κομπλε στα 2,4 Ghz wifi.

 

Αν θέλετε κάτι που να τα κάνει όλα, απλά συνδέετε το πισί σας με την τηλεόραση. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως το εχω καταλάβει εγω ειναι απλα αν θες ενα δυνατο pc να κανει render παιχνίδια και να μη βρίσκεται στο σαλονι η να τραβας πολλα καλωδια, αλλιως υπάρχουν καλύτερες λύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το εχω καταλάβει εγω ειναι απλα αν θες ενα δυνατο pc να κανει render παιχνίδια και να μη βρίσκεται στο σαλονι η να τραβας πολλα καλωδια, αλλιως υπάρχουν καλύτερες λύσεις..

 

Αυτό το πράγμα είναι στην ουσία.

Δύο δουλειές κάνει (χοντρικά):

Στέλνει την εικόνα από το PC στην τηλεόραση

Στέλνει τα σήματα των controllers στο PC.

 

Όσοι θέλουν να δουν τι θα μπορούν να κάνουν με αυτό, ανοίγουν το Steam Client, πατάνε πάνω δεξιά στο εικονίδιο του controller

(the big picture) που είναι δίπλα στο minimize. Ό,τι εμφανίζεται εδώ, μπορείς να το κάνεις στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν κατάλαβα καλά, για streaming ταινιών, YouTube, κτλ από ΗΥ, με Wi-Fi δεν είναι και η καλύτερη λύση το steam. Άρα κοιτάω για Chromecast ή για mi box, που έχει περισσότερες δυνατότητες(remote, επεξεργαστή), που έχουν και τι επιπλέον τη σύνδεση με κινητό, σωστά? (Και σόρρυ αν σας κούρασα, αλλά δεν το κατέχω το "άθλημα")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα από τις 29 τ Νοέμβρη ήρθε ένα χαρτάκι για δεμα, λετε να παραλαβω κ εγώ; Το θέμα είναι θα μ στείλουν κ δεύτερο, απλά τ αφήνω εκεί κ θα το επιστρέψουν αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα με το support τους και πες τους ότι έλαβες το πρώτο πακέτο. Λογικά θα σου πουν να στείλεις πίσω το δεύτερο.

 

Νομίζω κάνεις άρνηση παραλαβής και το επιστρέφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με αυτους κ μ ειπαν να το στειλω σε μια αλλη διευθυνση κ τους ειπα τα μεταφορικα δν τα πληρωνω κ να μ στειλετε ενα return label, αλλα κατσε πρωτα να ερθει κ βλεπουμε. θα δειξει μπορει απλα να μην παω καθολου να το παραλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nα υποθέσω οτι το συγκεκριμενο δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το remote play του NVIDIA SHIELD?  αρα δεν μου χρειάζεται?

 

Αν έχεις Shield Console σου είναι περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε ένα ανησυχητικό mail 

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

 

Δε μας βοηθάς όμως.

Παρήγγειλες και άργησε;

Άνοιξες case στο Paypal;

Μήπως σου έκαναν partial refund γιατί άργησε να έρθει;

Παρέλαβες;

Το επέστρεψες;

Η κάρτα σου χρεώθηκε; Πόσο;

Να κάνω κι άλλες ερωτήσεις;

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...