Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, xavier είπε

το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω ειναι οτι οι φιλοι τρολαρουν οταν γραφουν για την ιστορια...το παιχνιδι ειναι οτι πιο καλογραμμενο εχουμε δει στην ιστορια του gaming...

btw σε τι δυσκολια το παιζετε? Το γυρισα στο hard μια και μου φαινοταν αρκετα ευκολο και αφθονα resources ενω σε προτρεπει να το παιξεις stealth...

Καταρχήν το τερμάτισες?? Το λέω γιατί όπως κατάλαβα πρέπει να το τερματίζεις για να έχεις όλη την εικόνα. Δεύτερον γιατί να τρολλαρουν? δεν είναι όλα για όλους, το γράψιμο εσένα μπορεί να σου φαίνεται οσκαρικό και σε άλλους απλά κακό.

Στο λέω εγώ που μέχρι στιγμής μου φαίνεται αρκετά καλή η ιστορία γενικά.

Επισης πχ εμένα το αγαπημένο μου παιχνίδι από άποψη narration είναι το FF VII αν δεις όμως γενικά το FF community το υποβιβάζει αρκετά και μάλιστα για αρκετούς δεν μπαίνει καν στο top 5 τους. Ψάξε πχ "FF ranked Reddit" η gamefaqs και θα δεις τι εννοώ.  Ψιλό άσχετο με το θέμα αλλά θέλω να τονίσω ότι όταν βλέπω πχ το FF V η το XII πάνω από το VII τα οποία δεν είχαν καν ιστορία υποθέτω και εγώ ότι μάλλον τρολλαρουν αλλά δεν ισχύει.
 

Γουστα... 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καταρχήν το τερμάτισες?? Το λέω γιατί όπως κατάλαβα πρέπει να το τερματίζεις για να έχεις όλη την εικόνα. Δεύτερον γιατί να τρολλαρουν? δεν είναι όλα για όλους, το γράψιμο εσένα μπορεί να σου φαίνεται οσκαρικό και σε άλλους απλά κακό.

Στο λέω εγώ που μέχρι στιγμής μου φαίνεται αρκετά καλή η ιστορία γενικά.

Επισης πχ εμένα το αγαπημένο μου παιχνίδι από άποψη narration είναι το FF VII αν δεις όμως γενικά το FF community το υποβιβάζει αρκετά και μάλιστα για αρκετούς δεν μπαίνει καν στο top 5 τους. Ψάξε πχ "FF ranked Reddit" η gamefaqs και θα δεις τι εννοώ.  Ψιλό άσχετο με το θέμα αλλά θέλω να τονίσω ότι όταν βλέπω πχ το FF V η το XII πάνω από το VII τα οποία δεν είχαν καν ιστορία υποθέτω και εγώ ότι μάλλον τρολλαρουν αλλά δεν ισχύει.
 

Γουστα... 🙃

δεκτα ολα αυτα που λες, προφανως και ειναι καθαρα θεμα γουστου, απλα ηθελα να δειξω ποσο αδιανοητa ειναι αυτα τα σχολια για εμενα...εχω φτασει μεχρι το θεατρο και μεχρι τωρα μου φαινεται οτι πιο καλογραμενο και κινηματογραφικο εχουμε δει στο gaming...

τεσπα, η αποψη μου ειναι με βαση αυτα που εχω δει μεχρι τωρα προφανως, αλλα δε νομιζω οτι προκειται να αλλαξει...

για το gameplay ας πουμε μπορει να εχω αντιρρησεις, για την ιστορια ομως δε θα λεγα τιποτα...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, xavier είπε

το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω ειναι οτι οι φιλοι τρολαρουν οταν γραφουν για την ιστορια...το παιχνιδι ειναι οτι πιο καλογραμμενο εχουμε δει στην ιστορια του gaming...

btw σε τι δυσκολια το παιζετε? Το γυρισα στο hard μια και μου φαινοται αρκετα ευκολο και αφθονα resources ενω σε προτρεπει να το παιξεις stealth...δεν το επαιξα πολυ σε αυτο το επιπεδο, αλλα νομιζω παει καλυτερα...

Προφανως και τρολλαρουν.

Ο συμφορουμιτης πιο πανω λεει οτι το παιχνιδι ειναι για 3/10 λογω του neil. Για να παρει ενα παιχνιδι 3/10 σημαινει οτι μπαζει σε ολους τους τομεις και πολυ ασχημα. Κοινως εχει

  • και μαπα gameplay,
  • και μαπα γραφικα/performance,
  • και μαπα ιστοριες/χαρακτηρες/
  • ΑΙ αντιπαλων,
  • ειναι μικρο σε διαρκεια και επαναλαμβανομενο,και παει λεγοντας.

Πραγματα που και ο ιδιος εγραψε κατι σχολια πιο πισω οτι το παιχνιδι ειναι αριστο σε αυτο. Κοινως τρεχα γυρευε.

Ε καπως ετσι λειτουργουν και οι αλλοι στο metacritic. 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Ρε μάγκες, προς τι τόσο Hate με το παιχνίδι; Προσπαθώ να μείνω "εκτός" από τα πράγματα, για να αποφύγω τα Spoiler και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει.

Τέτοιες κριτικές σε τόσο μεγάλο παιχνίδι της Sony δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Και δεν μιλάω για το Metacritic, όλοι ξέρουμε τι σκουπίδια μαζεύει αυτό το Site. Αλλά και σε Ελληνικό επίπεδο ακόμα, στο Skroutz, το έχουν θάψει πολύ. 

Όπως και να έχει, έχω τρελαθεί με κάτι Review που είδα. Πρέπει να το έχουν απογειώσει το παιχνίδι. Από εβδομάδα τσιμπάω το Remastered του πρώτου, μιας και έχω να το παίξω από τότε που βγήκε στο Ps3 πριν 7 χρόνια και μαζί με το Part II είναι η κατάλληλη στιγμή για έναν Last of Us μαραθώνιο.

Αγνόησε τα πάντα και κάνε το ταξίδι μόνος σου.

Στο τέλος θα κάνεις το λογαριασμό. Μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω ότι είδα κάτι που δεν περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ADHD είπε

Καταρχήν το τερμάτισες?? Το λέω γιατί όπως κατάλαβα πρέπει να το τερματίζεις για να έχεις όλη την εικόνα. Δεύτερον γιατί να τρολλαρουν? δεν είναι όλα για όλους, το γράψιμο εσένα μπορεί να σου φαίνεται οσκαρικό και σε άλλους απλά κακό.

Στο λέω εγώ που μέχρι στιγμής μου φαίνεται αρκετά καλή η ιστορία γενικά.

Επισης πχ εμένα το αγαπημένο μου παιχνίδι από άποψη narration είναι το FF VII αν δεις όμως γενικά το FF community το υποβιβάζει αρκετά και μάλιστα για αρκετούς δεν μπαίνει καν στο top 5 τους. Ψάξε πχ "FF ranked Reddit" η gamefaqs και θα δεις τι εννοώ.  Ψιλό άσχετο με το θέμα αλλά θέλω να τονίσω ότι όταν βλέπω πχ το FF V η το XII πάνω από το VII τα οποία δεν είχαν καν ιστορία υποθέτω και εγώ ότι μάλλον τρολλαρουν αλλά δεν ισχύει.
 

Γουστα... 🙃

Συμφωνώ φίλε . Εγω θέλω σε μερικές σελίδες στο μέλλον έτσι για πλάκα να δω συγκεκριμένα άτομα ,για το πώς ένιωσαν με το τερματισμό .Γιατί η πλάκα είναι ότι δεν το έχουν τερματίσει οι ίδιοι και σχολιάζουν άτομα που το έχουν τερματίσει.Επαναλαμβανω το τερματισμό γιατί εκεί παίζονται όλα.Αλλα προφανώς αυτοί που λένε ότι υπάρχει τρολλ δεν διαβάζουν καλά όλα τα σχόλια.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι είναι άρτιο σε όλους τους τομείς με σούπερ αφήγηση και ιστορία, που αν ήταν σειρά όλοι οι ελληνάρες θα ήταν κολλημένοι πότε να κατεβάσουν το επόμενο. Το πιο εύκολο θα ήταν να γράφανε ακόμη μια ιστορία αγάπης και αχ ας παμε τα δυο μας να πολεμήσουμε καμία άλλη ομάδα ξέρω γω, ή αχ τελικά υπάρχει και άλλη γιατρειά ξαφνικά, τη στιγμή που σε μια στιγμή αμέτρητου εγωισμού και απελπισίας καταδίκασες όλη την ανθρωπότητα στο πρώτο παιχνίδι...
ρίξτε μια ματιά σε τίποτα ομάδες στο facebook ή ακόμα και κάτω από διαφημίσεις μαγαζιών για το παιχνίδι, γίνεται ο απόπατος του ελληνικού gaming οχετού. Αντριγραφή memes και κουβεντούλες από reddit, resetera και τα γνωστά τοξικά "anti-SJW" αμερικάνικα κανάλια που βγάζουν το ψωμάκι τους από το μίσος.

Επεξ/σία από zlave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση:

Έχει αλλάξει ο τρόπος που σε εντοπίζουν;;

Οι κλίκερ φαίνεται να με εντοπίζουν ακόμα και αν είμαι ακίνητος αλλά σε σημείο δίχως κάλυψη, ένας άλλος κλίκερ ακούμπησε το NPC και άρχισε η μάχη εξαιτίας του

Οι άλλοι που κοιμούνται όρθιοι και αυτοί ώρες ώρες με εντοπίζουν ακόμα κι αν περπατάω πάρα πολύ αργά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aggelos87 είπε

Μια ερώτηση:

Έχει αλλάξει ο τρόπος που σε εντοπίζουν;;

Οι κλίκερ φαίνεται να με εντοπίζουν ακόμα και αν είμαι ακίνητος αλλά σε σημείο δίχως κάλυψη, ένας άλλος κλίκερ ακούμπησε το NPC και άρχισε η μάχη εξαιτίας του

Οι άλλοι που κοιμούνται όρθιοι και αυτοί ώρες ώρες με εντοπίζουν ακόμα κι αν περπατάω πάρα πολύ αργά

Πρέπει να είσαι πάντα σχεδόν τουλάχιστον εγώ ήμουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό του παιχνιδιού proned,crouched.Θα σε βοηθήσει να μην σε εντοπίζουν. Οκ προσπάθησε να συνδυάσεις molotov για να τα μαζεύεις (μερικά καιγονται κιόλας ) και τις παγίδες με τα καρφακια .Τώρα εάν έχει αλλάξει θα έλεγα πιο "πραγματικός " θεωρητικα .Δηλαδή δοκίμασε να ψάχνεις άλλες μεθόδους μετακίνησης (κάτω από σκουπιδοτενεκέδες ,αυτοκίνητα .Αλλά θα σου πρότεινα σαν starting tips ,αναβάθμισε πολύ την λίστα για τη ζωή που η τελευταία σου δίνει αναζωογόνηση σε περίπτωση που δεχτείς θανατηφόρο χτύπημα .Επίσης molotovs και καρφιά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Γιατί η πλάκα είναι ότι δεν το έχουν τερματίσει οι ίδιοι και σχολιάζουν άτομα που το έχουν τερματίσει.

Η μονη πλακα ειναι οταν τα επιχειρηματα δεν στεκουν με τις οποιες βαθμολογιες. Σου αρεσε πολυ το παιχνιδι που ηταν αριστο σε ολα εκτος απο την ιστορια/τερματισμο/whatever?Βαλτου ξερω γω 7.5/10 και βαλε παραπανω στο πρωτο last of us επειδη σαρεσε παραπανω η ιστορια.

Εγω στην κριτικη σου μιας και το τελειωσες οπως λες το παιχνιδι δεν ειδα σχολια ουτε

-για το performance

-γραφικα

-ηχο

-ΑΙ/ποικιλια εχθρων/bosses

-συνολικη διαρκεια και σε ποια δυσκολια οπως και τι περιπου βρηκες απο collectables

-replay value

-gunplay/crafting system

Ετσι καθεται και αξιολογειται ενα video game απο καποιον που δηλωνει οτι το τερματισε,και οχι ''το παιχνιδι ειναι τελειο,αλλα ο τερματισμος χαλια. 3/10''. 

Τουλαχιστον να λεγαμε για αλλα παιχνιδια point and click που οντως δεν εχουν καθολου gameplay τυπου Detroit,Heavy Rain,Until Dawn,Walking Dead,να το καταλαβω για ποιο λογο καποιος να μην αναφερθει πχ σε gameplay.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Πρέπει να είσαι πάντα σχεδόν τουλάχιστον εγώ ήμουν κατά ένα μεγάλο ποσοστό του παιχνιδιού proned,crouched.Θα σε βοηθήσει να μην σε εντοπίζουν. Οκ προσπάθησε να συνδυάσεις molotov για να τα μαζεύεις (μερικά καιγονται κιόλας ) και τις παγίδες με τα καρφακια .Τώρα εάν έχει αλλάξει θα έλεγα πιο "πραγματικός " θεωρητικα .Δηλαδή δοκίμασε να ψάχνεις άλλες μεθόδους μετακίνησης (κάτω από σκουπιδοτενεκέδες ,αυτοκίνητα .Αλλά θα σου πρότεινα σαν starting tips ,αναβάθμισε πολύ την λίστα για τη ζωή που η τελευταία σου δίνει αναζωογόνηση σε περίπτωση που δεχτείς θανατηφόρο χτύπημα .Επίσης molotovs και καρφιά .

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει triger την επίθεση για να προσαρμόσω ανάλογα την στρατηγική μου. Πάντα crouched είμαι εννοείται αλλά πχ ξέραμε πως οι clickers σε εντοπίζουν απ τον ήχο. Ε δεν γίνεται να κάθεσαι ακίνητος στα 5-6 μέτρα και ο clicker να σε εντοπίζει. Αυτό δεν γινόταν ούτε στο grounded mode του προηγούμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που κάνει triger την επίθεση για να προσαρμόσω ανάλογα την στρατηγική μου. Πάντα crouched είμαι εννοείται αλλά πχ ξέραμε πως οι clickers σε εντοπίζουν απ τον ήχο. Ε δεν γίνεται να κάθεσαι ακίνητος στα 5-6 μέτρα και ο clicker να σε εντοπίζει. Αυτό δεν γινόταν ούτε στο grounded mode του προηγούμενου

Σε τι mode παίζεις ?Εάν παίζεις σε μεγάλο δικαιολογείται να σε βρίσκουν έτσι εύκολα.Εγω το τερμάτισα σε moderate .

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jerry banana Hard.

Οι clickers αν έχεις προσέξει ανά λίγα δευτερόλεπτα βγάζουν μια κραυγή. Απ ότι καταλαβαίνω αυτή είναι που σε εντοπίζει ακόμα κι αν είσαι ακίνητος αλλά ακάλυπτος. θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα για να το επιβεβαιώσω

Πάντως κατά τ άλλα ο εντοπισμός στο hard φαίνεται αρκετά ευαίσθητος και δίκαιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aggelos87 είπε

@jerry banana Hard.

Οι clickers αν έχεις προσέξει ανά λίγα δευτερόλεπτα βγάζουν μια κραυγή. Απ ότι καταλαβαίνω αυτή είναι που σε εντοπίζει ακόμα κι αν είσαι ακίνητος αλλά ακάλυπτος. θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα για να το επιβεβαιώσω

Πάντως κατά τ άλλα ο εντοπισμός στο hard φαίνεται αρκετά ευαίσθητος και δίκαιος

 ρε φιλε και εσυ hard βάλε moderate να ευχαριστηθεις :P εγω hard για κανένα λόγο.Εδω το moderate που το ετρεξα,μου φανηκε δυσκολο.Αλλα ισως επειδη το ετρεξα γιατι με έτρωγε ο τερματισμος :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...