Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πόση ώρα περίπου

  Απόκρυψη περιεχομένων

παίζεις με αυτήν?

Spoiler

περιπου 10 ωρες .Βεβαια εγω το rushara γιατι να σου μιλησω ειλικρινα δεν γουσταρα καθολου αυτο που κανανε που σε αναγκαζουν να παιξεις με αυτην.

 

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν δεν ειναι δυσανασχετηση για αυτο που υποπτευομαι(και το λεω γιατι εμενα δεν θα με επηρεαζε η παρουσια αυτων των στοιχειων που αλλοι μισουν), που δεν θελω να το πιστεψω, με ιντριγκαρετε να το δω, γιατι μια το metascore μια καποιοι ανθρωποι που το εχουν τελειωσει και εμπιστευομαι με κλειστα ματια, εχουν αποθεωσει το στορυ και θελω να δω πως γινεται να υπαρχει αυτη η διαφορα στις αποψεις. Μου προκαλει τρομερο ενδιαφερον! Αν και δεν θα βιαστω. Θελω να το απολαυσω σιγα σιγα.:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aν δεν ειναι δυσανασχετηση για αυτο που υποπτευομαι(και το λεω γιατι εμενα δεν θα με επηρεαζε η παρουσια αυτων των στοιχειων που αλλοι μισουν), που δεν θελω να το πιστεψω, με ιντριγκαρετε να το δω, γιατι μια το metascore μια καποιοι ανθρωποι που το εχουν τελειωσει και εμπιστευομαι με κλειστα ματια, εχουν αποθεωσει το στορυ και θελω να δω πως γινεται να υπαρχει αυτη η διαφορα στις αποψεις. Μου προκαλει τρομερο ενδιαφερον! Αν και δεν θα βιαστω. Θελω να το απολαυσω σιγα σιγα.:)

Σωστά λογικά μιλάς φίλε.Οντως οι αποψεις διαφέρουν πολύ αλλά θεωρώ οτι ο μέσος παίχτης που θα σκεφτεί "α ενα παιχνιδι που βασιζεται στο 1ο και θα ειναι ουαου ,γιατι το πρωτο ηταν υπεροχο" θα απογοητευτει.Οι πιο ψαγμένοι,κουλτουριάρηδες(δεν το εννοω ειρωνικα αλλα δεν μπορω να σστο δωσσω να το καταλαβεις μεσο του γραπτου λογου)  πιστευω θα το λατρέψουν.Η γενικα ατομα που δεν θα επηρεαστουν απο το τερματισμο του.Εγω εαν δεν ειχε το τερματισμο που εχει θα του εβαζα σαν παιχνιδι ακομα και με πολλα αλλα που επαιξα και ειδα ανετα 7/10 .Αλλα τώρα εφοσον η ιστορια του σε προετοιμαζει για κατι συγκεκριμενο πρεπει να το δεις....  οποτε απο εμενα λογω ιστοριας και μονο και ειδικα που καταληγει (κανονικα θα ηταν 6/10 αλλα λογω του Neil και καπποιον τακτικων του 3/10) δεν παρέδωσε.Προσσωπικα παντα φιλε χωρις να θελω να σε επηρεασω αρνητικα.Εαν ομως μου πεις πιο παιχνιδι που εχεις παιξει στο ps4 μεχρι τωρα ειχε τα καλύτερα γραφικα,ήχο,ηθοποιους περιβάλλοντα (εαν βγαλω απο την εξισωση το rdr2 ) θα σου πω αυτο.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εννοειται οτι θα γραψω και εγω την αποψη μου για το Story oταν το τελειωσω :) Απο οτι καταλαβαινω στα υπολοιπα σας αρεσε πολυ, οποτε μας μενει να δουμε αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Εννοειται οτι θα γραψω και εγω την αποψη μου για το Story oταν το τελειωσω :) Απο οτι καταλαβαινω στα υπολοιπα σας αρεσε πολυ, οποτε μας μενει να δουμε αυτο το κομματι.

Ακριβως εκει ειναι που θα διχαστει λιγο το νημα απο αποψεις 😛 .Αλλα θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, jerry banana είπε

Ακριβως εκει ειναι που θα διχαστει λιγο το νημα απο αποψεις 😛 .Αλλα θα δουμε...

Να σου πω την αληθεια αυτο ειναι και το ζητουμενο για μενα(βεβαια σε αυτους που δεν αρεσε δεν θα το ευχαριστηθουν τοσο χεχε). Οταν παιχνιδια καταπιανονται με controversial σεναριο(και δεν μιλω για αυτο που υποψιαζομασταν γιατι καταλαβαινω οτι μιλατε για κατι διαοφρετικο) η συζητηση που θα βγει μετα θα εχει να δωσει πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νμζ η διαφημιση που εχει γινει στα τρειλερ απο πλευρας τους θα περασει στην ιστορια σαν μια απο τις μεγαλυτερες απατες που εχουν γινει στην ιστορια του συγχρονου gaming.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στις 3 ωρες περιπου, τα γραφικα, το gameplay, τα voice-overs ειναι σε κορυφαια επιπεδα οπως αναμενοταν αλλωστε. Το μονο θεματακι μου ειναι λιγο με το "βαρος" αν μπορω να το πω ετσι του χαρακτηρα, δηλαδη πχ στο 1 ο ελεγχος ηταν βαρυς κατι το οποιο ταιριαζε αρκετα με το στυλ παιχνιδιου, εδω ειναι ενα κλικ πιο ελαφρυς με αποτελεσμα ο χαρακτηρας να ειναι μεν πιο ευέλικτος στη μαχη αλλα μεσα σε σπιτια η στο exploration να ειναι λιγο χειροτερος imo, δεν ξερω το παρατηρησε κανενας αλλος αυτο?? Πχ δοκιμαστε να κανετε αποτομα αριστερα η δεξια στο αναλογικο δεν σαν φαινεται λιγο αφυσικη η κινηση?? Δεν ξερω μαλλον προσωπικη μου παραξενια αυτο. :P 

Τωρα οσον αφορα μια στιγμη του παιχνιδιου που συμβαινει στις 3 πρωτες ωρες: 

Spoiler

Ο θανατος του Joel ηταν κατι που περιμενα απο το τελος του πρωτου παιχνιδιου οταν και τη φύτεψα στους γιατρους και στην Marlene, ηταν σχεδόν σίγουρο οτι θα συμβεί, ο τροπος που εγινε ομως δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, θα μπορουσε η στιγμη να ειναι πιο δυνατη μιλαμε για το θανατο ενος παρα πολυ αγαπημενου χαρακτηρα, νομιζω ηταν κακο το γραψιμο για τα επιπεδα του παιχνιδιου. Επισης ηταν λιγο out of character γενικα σε ολη τη σκηνη. Τελος παντων το ξεπερναμε και βλεπουμε πως θα εξελιχθει το παιχνιδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

giphy-downsized-large.gif

 

18 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εγω ειμαι στις 3 ωρες περιπου, τα γραφικα, το gameplay, τα voice-overs ειναι σε κορυφαια επιπεδα οπως αναμενοταν αλλωστε. Το μονο θεματακι μου ειναι λιγο με το "βαρος" αν μπορω να το πω ετσι του χαρακτηρα, δηλαδη πχ στο 1 ο ελεγχος ηταν βαρυς κατι το οποιο ταιριαζε αρκετα με το στυλ παιχνιδιου, εδω ειναι ενα κλικ πιο ελαφρυς με αποτελεσμα ο χαρακτηρας να ειναι μεν πιο ευέλικτος στη μαχη αλλα μεσα σε σπιτια η στο exploration να ειναι λιγο χειροτερος imo, δεν ξερω το παρατηρησε κανενας αλλος αυτο?? Πχ δοκιμαστε να κανετε αποτομα αριστερα η δεξια στο αναλογικο δεν σαν φαινεται λιγο αφυσικη η κινηση?? Δεν ξερω μαλλον προσωπικη μου παραξενια αυτο. :P 

Τωρα οσον αφορα μια στιγμη του παιχνιδιου που συμβαινει στις 3 πρωτες ωρες: 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο θανατος του Joel ηταν κατι που περιμενα απο το τελος του πρωτου παιχνιδιου οταν και τη φύτεψα στους γιατρους και στην Marlene, ηταν σχεδόν σίγουρο οτι θα συμβεί, ο τροπος που εγινε ομως δεν μου αρεσε ιδιαιτερα, θα μπορουσε η στιγμη να ειναι πιο δυνατη μιλαμε για το θανατο ενος παρα πολυ αγαπημενου χαρακτηρα, νομιζω ηταν κακο το γραψιμο για τα επιπεδα του παιχνιδιου. Επισης ηταν λιγο out of character γενικα σε ολη τη σκηνη. Τελος παντων το ξεπερναμε και βλεπουμε πως θα εξελιχθει το παιχνιδι.

Spoiler

δεν  εγινε ιδιαιτερα γιατι ο Neil ηθελε να μας δειξει ποσο αγαπαει τους θαυμαστες του TLOU.Σαν κουπίδι του συμπεριφερθηκε.

 

Αφήνω εδώ αυτό απαλά Ea0gzt2XQAAUWdS.jpg

 

 

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες, προς τι τόσο Hate με το παιχνίδι; Προσπαθώ να μείνω "εκτός" από τα πράγματα, για να αποφύγω τα Spoiler και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει.

Τέτοιες κριτικές σε τόσο μεγάλο παιχνίδι της Sony δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Και δεν μιλάω για το Metacritic, όλοι ξέρουμε τι σκουπίδια μαζεύει αυτό το Site. Αλλά και σε Ελληνικό επίπεδο ακόμα, στο Skroutz, το έχουν θάψει πολύ. 

Όπως και να έχει, έχω τρελαθεί με κάτι Review που είδα. Πρέπει να το έχουν απογειώσει το παιχνίδι. Από εβδομάδα τσιμπάω το Remastered του πρώτου, μιας και έχω να το παίξω από τότε που βγήκε στο Ps3 πριν 7 χρόνια και μαζί με το Part II είναι η κατάλληλη στιγμή για έναν Last of Us μαραθώνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Ρε μάγκες, προς τι τόσο Hate με το παιχνίδι; Προσπαθώ να μείνω "εκτός" από τα πράγματα, για να αποφύγω τα Spoiler και δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει.

Τέτοιες κριτικές σε τόσο μεγάλο παιχνίδι της Sony δεν έχω ξαναδεί ποτέ. Και δεν μιλάω για το Metacritic, όλοι ξέρουμε τι σκουπίδια μαζεύει αυτό το Site. Αλλά και σε Ελληνικό επίπεδο ακόμα, στο Skroutz, το έχουν θάψει πολύ. 

Όπως και να έχει, έχω τρελαθεί με κάτι Review που είδα. Πρέπει να το έχουν απογειώσει το παιχνίδι. Από εβδομάδα τσιμπάω το Remastered του πρώτου, μιας και έχω να το παίξω από τότε που βγήκε στο Ps3 πριν 7 χρόνια και μαζί με το Part II είναι η κατάλληλη στιγμή για έναν Last of Us μαραθώνιο.

Χωρις spoilers θα σου πω οτι το hate ερχεται απο 2 πλευρες, πρωτη η κατ'εμε ανώριμη πλευρα η οποια αντιτιθεται σε οτιδήποτε SJW-like (λεσβίες στο gaming??? Ουστ απο δω!) και η δευτερη εχει να κανει με "αμφιλεγόμενες" ας το πουμε τροπες που παιρνει η ιστορια καθως και επιλογες του δημιουργού.

Το σιγουρο ειναι οτι προκειται για ενα παιχνιδι με ιδιαιτερα υψηλα production values και επιπεδο το οποιο ομως ειναι καταδικασμενο να διχασει αρκετα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει πολύ hate στα Internets και βλέπω να γίνεται ένα απο τα πιο αμφιλεγόμενα παιχνίδια στην ιστορία.

Πάντως αυτό που γράφετε ότι σε όλα είναι τέλειο αλλά στην ιστορία μέτριο, δεν τιμάει το παιχνίδι. Είναι σαν να λέτε για παιχνίδι ποδοσφαίρου "όλα τέλεια, αλλά από ποδόσφαιρο meh".

Απο την μία ανυπομονώ να το παίξω, από την άλλη αυτού του είδους σχόλια μου βάζουν φρένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Γενικά υπάρχει πολύ hate στα Internets και βλέπω να γίνεται ένα απο τα πιο αμφιλεγόμενα παιχνίδια στην ιστορία.

Πάντως αυτό που γράφετε ότι σε όλα είναι τέλειο αλλά στην ιστορία μέτριο, δεν τιμάει το παιχνίδι. Είναι σαν να λέτε για παιχνίδι ποδοσφαίρου "όλα τέλεια, αλλά από ποδόσφαιρο meh".

Απο την μία ανυπομονώ να το παίξω, από την άλλη αυτού του είδους σχόλια μου βάζουν φρένο. 

το μονο συμπερασμα που μπορω να βγαλω ειναι οτι οι φιλοι τρολαρουν οταν γραφουν για την ιστορια...το παιχνιδι ειναι οτι πιο καλογραμμενο εχουμε δει στην ιστορια του gaming...

btw σε τι δυσκολια το παιζετε? Το γυρισα στο hard μια και μου φαινοται αρκετα ευκολο και αφθονα resources ενω σε προτρεπει να το παιξεις stealth...δεν το επαιξα πολυ σε αυτο το επιπεδο, αλλα νομιζω παει καλυτερα...

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ADHD είπε

Χωρις spoilers θα σου πω οτι το hate ερχεται απο 2 πλευρες, πρωτη η κατ'εμε ανώριμη πλευρα η οποια αντιτιθεται σε οτιδήποτε SJW-like (λεσβίες στο gaming??? Ουστ απο δω!) και η δευτερη εχει να κανει με "αμφιλεγόμενες" ας το πουμε τροπες που παιρνει η ιστορια καθως και επιλογες του δημιουργού.

Το σιγουρο ειναι οτι προκειται για ενα παιχνιδι με ιδιαιτερα υψηλα production values και επιπεδο το οποιο ομως ειναι καταδικασμενο να διχασει αρκετα.

Αυτο το ποστ μου ξεκαθαριζει λιγο τα πραγματα. Η πρωτη πλευρα δεν με απασχολει προσωπικα. Να δουμε με το δευτερο τι γινεται...

4 λεπτά πριν, xavier είπε

btw σε τι δυσκολια το παιζετε? Το γυρισα στο hard μια και μου φαινοταν αρκετα ευκολο και αφθονα resources ενω σε προτρεπει να το παιξεις stealth...

Εγω θα το αρχισω survivor, πηγε πολυ καλα στo replay του part 1.

εντωμεταξυ εχει πολλες επιλογες oσον αφορα την δυσκολια να την ρυθμισεις οσο θες. Πχ αν σου φαινεται οτι βρισκεις αρκετες σφαιρες μπορεις να το μειωσεις κτλ. Η μπορει να θες να σε δυσκολευει το gameplay αλλα να βαλεις πολλα resources. Εγω θα το αφησω ως εχει στο survivor, φανταζομαι το εχουν μελετησει. Στο πρωτο παιχνιδι σπανια εκανα upgrade, και ειχα λιγες σφαιρες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...