Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, special_ta είπε

Είχα τον 5470, με την asus p5q deluxe , αλλά για να βγάλω prime, ήθελε 1,468 στα 4400, και πάλι καλά έλεγα.

εχεις κρατήσει καθόλου ρυθμίσεις? Ο δικός μου στη maximus 2 formula παει στα 4,170 με 4χ4gb ddr2 1066mhz. Mε 2 dimm βγαζω διωρο prime95 στα 4300 αλλά στα 4dimm που χρειαζομαι μου χτυπάει στο 10λεπτο. Βέβαια δεν ειμαι τόσο ψηλα στο vcore (ετσι και αλλιώς δεν μπορω να το ψύξω σε αυτα τα volt) , αλλα οταν πάω στο εξοχικό μου το καλοκαιράκι (εκει τον έχω) , με aircondition :P , πιστεύω να βρω κάποια ρύθμιση και να τα καταφέρω. vtt, nb voltage , vdimm ειναι στα ορια του safe για 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδή έχει μήνες που τον έδωσα, κάνε ένα κόπο και δώσε μου σε ένα αρχειάκι,  μια φωτογραφία τις ρυθμίσεις στο bios της asus με τη σειρά, και θα σου συμπληρώσω αυτά που είχα , (τα είχα ρυθμίσει δεκάδες φορές, οπότε αν δω τη σελίδα θα τα ξαναθυμηθώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Εχω τον 5482 στα 3.1 με μια μουφα μητρικη asus p5kpl-vm se που σηκωνει μεχρι 4gb ram .
Λεω να τον αναβαθμησω και αυτο το συστημα και να τον ανεβασω οσο γινεται.
Πια μητρηκη προτεινετε παντα με υδροψηξη ο CPU

o cpu που έχεις έχει χαμηλο multiplier (x8) με υψηλο fsb frequency (400mhz) oποτε ακομα και μια καλή μητρική να παρεις (p34/p45/x38/x48) δύσκολα θα μπορεσεις να τον πας πάνω απο 450χ8=3600. Eσυ θες το ανάποδο, χαμηλο frequency (333mhz) με υψηλο multi (9+). Γενικα στα 4ghz πανε σχεδον ολοι ευκολα οποτε ενας χ5460,χ5450,e5450 με μια καλη μητρική θα ταν οκ. Αλλα απο τη στιγμή που δεν εχεις τπτ (ούτε καλή μητρική, ούτε καλο επεξεργαστή για o/c , ουτε αρκετή ραμ), θα σου λεγα να τα δώσεις και να πας σε ένα καινουριο σύστημα.

 

29 λεπτά πριν, special_ta είπε

επειδή έχει μήνες που τον έδωσα, κάνε ένα κόπο και δώσε μου σε ένα αρχειάκι,  μια φωτογραφία τις ρυθμίσεις στο bios της asus με τη σειρά, και θα σου συμπληρώσω αυτά που είχα , (τα είχα ρυθμίσει δεκάδες φορές, οπότε αν δω τη σελίδα θα τα ξαναθυμηθώ.)

maximus 2 formula bios settings

Oι φωτο και ρυθμίσεις δεν ειναι δικές μου. Τις βρήκα απο το ιντερνετ μιας και οπως σου πα δεν τον εχω μπροστά μου τον υπολογιστή. Τhanks για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

o cpu που έχεις έχει χαμηλο multiplier (x8) με υψηλο fsb frequency (400mhz) oποτε ακομα και μια καλή μητρική να παρεις (p34/p45/x38/x48) δύσκολα θα μπορεσεις να τον πας πάνω απο 450χ8=3600. Eσυ θες το ανάποδο, χαμηλο frequency (333mhz) με υψηλο multi (9+). Γενικα στα 4ghz πανε σχεδον ολοι ευκολα οποτε ενας χ5460,χ5450,e5450 με μια καλη μητρική θα ταν οκ. Αλλα απο τη στιγμή που δεν εχεις τπτ (ούτε καλή μητρική, ούτε καλο επεξεργαστή για o/c , ουτε αρκετή ραμ), θα σου λεγα να τα δώσεις και να πας σε ένα καινουριο σύστημα.

Να σαι καλα που με ξεστραβωσες λιγο λιγο.
Κοιτα τωρα οπως τον εχω στα 3.1 μαζι με μια 970 παιζω 2κ18 στα medium 60 fps ΑΝΕΤΑ !!!
Απλα ελεγα αν γινοταν με λιγα χρηματα να του αλλαζα μια μητρηκη και να τον πουσαρω τερμα με μια υδροψηξη.

Επησης να πω οτι σε full load εχω 90 βαθμους και δουλευει ετσι 3 χρονια χωρις κιχ.

Δεν θα ασχοληθω παραπανω θα τον εχω σαν δευτερο για ταινιες σε αλλο δωματιο και κανα ελαφρυ gaming γιατι εφτιαξα (περιμενω) ενα 

καινουργιο (RYZEN 2600x - Gskill 16GB 3600 - Asus Rox Strix 470 Gaming) MV2 δισκους πανω και συντομα θα μπει και μια 1080!!

5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Κάποια Ρ35/Ρ45, αν βρεις φθηνή, έως 50 ευρώ μαξ, με ψύξη στα vrm (εκτός αν βαλεις πατέντα όπως ο φίλος πίσω).

Αυτες παιζουν καινουργιες στο 100αρικο δεν αξιζει να ασχοληθω γιατι θα παει ψηλα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

να πω οτι σε full load εχω 90 βαθμους και δουλευει ετσι 3 χρονια χωρις κιχ.

o επεξεργαστής έχει tjmax στους 85 αντι για 100 βαθμούς , και πρεπει να βαλεις εσύ offset -15 βαθμούς.

Οι 90 που βλέπεις εσύ στην πραγματικότητα είναι 75. Μπορείς να ρίξεις το vcore αν στο επιτρέπει η μητρική για να χεις χαμηλότερες θερμοκρασίες. Τόσο χαμηλά που τον έχεις 1,25v ακόμα ίσως και 1.2v ισως είναι αρκετά. Το 1,2v δεν στο λέω σίγουρα γιατι το 400mhz fsb frequency ίσως θέλει παραπάνω. Βασικά θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.

Επεξ/σία από EddieObscurant
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

o επεξεργαστής έχει tjmax στους 85 αντι για 100 βαθμούς , και πρεπει να βαλεις εσύ offset -15 βαθμούς.

Οι 90 που βλέπεις εσύ στην πραγματικότητα είναι 75. Μπορείς να ρίξεις το vcore αν στο επιτρέπει η μητρική για να χεις χαμηλότερες θερμοκρασίες. Τόσο χαμηλά που τον έχεις 1,25v ακόμα ίσως και 1.2v ισως είναι αρκετά. Το 1,2v δεν στο λέω σίγουρα γιατι το 400mhz fsb frequency ίσως θέλει παραπάνω. Βασικά θα πρέπει να κάνεις δοκιμές.

η μητρηκη εχει πολυ λιγες επιλογες στο bios για overcloack.
ρευματα δεν εχω πειραξει καθολου το εχω σε ενα profile +15% και πηγε 3.09
το κουτι ειναι μαπα αλλα θα μπει σε πιο καινουργιο συντομα.
επησης το core temp μου λεει tj max 100 και  300 mhz fsb.
θα τον ξανακοιταξω και με το cpu z
ευχαριστω για τις απαντησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

.
επησης το core temp μου λεει tj max 100 και  300 mhz fsb.
 

αυτο σου λέω θα πρέπει να το αλλάξεις. Να πας στα options->adjust offsets και να βάλεις -15 και apply to all cores

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια μητρική MSI P965 Platinum Με E8400. cpu list

έκανα διάφορες σκέψεις για αλλαγή cpu

για να μη τα πολυλογώ, ένας Xeon X3323 θα μπει στη συγκεκριμένη μητρική;

δε το βρήκα κάπου αλλά βρήκα αναφορές ότι μπαίνει σε άλλες μητρικές με P965.

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kleo1 είπε

έχω μια μητρική MSI P965 Platinum Με E8400. cpu list

έκανα διάφορες σκέψεις για αλλαγή cpu

για να μη τα πολυλογώ, ένας Xeon X3323 θα μπει στη συγκεκριμένη μητρική;

δε το βρήκα κάπου αλλά βρήκα αναφορές ότι μπαίνει σε άλλες μητρικές με P965.

Τι λέτε;

ολους τους xeon τους παίρνει η μητρική σου link, ετσι και αλλιώς γραφει στη σελιδα της μητρικής σου οτι παίρνει τους 45nm core2quad με 1333mhz fsb, οποτε παιρνει και τους αντιστοιχους xeon.Aν δεν μπορεις να περασεις μονος σου τα microcodes updates για τους xeon , πες μου να στα περάσω.

Ακόμα και τον Xeon L5420 που ήθελες στο άλλο θέμα παιρνει αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κοιτας low voltage αφου η μητρική σου δέχεται μέχρι 130 tdp επεξεργαστές λινκ

Aφου overclock δεν προκειται να κανεις (δεν τραβαει η μητρική) παρε κάποιον με υψηλη default συχνότητα πχ x5460 ή και τον e5450 εκτός αν ήθελες κάτι πιο φθηνο και για αυτό κοιτουσες τον l5420

Γενικά πάντως να χεις υποψην σου οτι αν επιλεξεις επεξεργαστή με τη μισή cache εχεις περιπου ένα -20% στα ίδια mhz στις περισσοτερες εφαρμογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

ολους τους xeon τους παίρνει η μητρική σου link, ετσι και αλλιώς γραφει στη σελιδα της μητρικής σου οτι παίρνει τους 45nm core2quad με 1333mhz fsb, οποτε παιρνει και τους αντιστοιχους xeon.Aν δεν μπορεις να περασεις μονος σου τα microcodes updates για τους xeon , πες μου να στα περάσω.

Ακόμα και τον Xeon L5420 που ήθελες στο άλλο θέμα παιρνει αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κοιτας low voltage αφου η μητρική σου δέχεται μέχρι 130 tdp επεξεργαστές λινκ

Aφου overclock δεν προκειται να κανεις (δεν τραβαει η μητρική) παρε κάποιον με υψηλη default συχνότητα πχ x5460 ή και τον e5450 εκτός αν ήθελες κάτι πιο φθηνο και για αυτό κοιτουσες τον l5420

Γενικά πάντως να χεις υποψην σου οτι αν επιλεξεις επεξεργαστή με τη μισή cache εχεις περιπου ένα -20% στα ίδια mhz στις περισσοτερες εφαρμογές

είχα δει κάτι σχόλια (ali, ebay και δε θυμάμαι που αλλού) ότι σε P965 δε μπαίνουν οι Xeon που ανέφερα. σε άλλο φορουμ πήρε το μάτι μου ότι κάποιος δοκίμασε έναν με επιτυχία.

οπότε θα ήθελα να ήμουν 100% σίγουρος ότι θα κάνει αυτό που θα πάρω. και είπα να κινηθώ στα σίγουρα, γι αυτό είπα για τον X3323.

από εκεί και πέρα, όπως έγραψα στο άλλο θέμα, ήθελα να πάρω κάτι φθηνό (~15€) και με χαμηλό TDP (δουλεύει συνέχεια, δε θέλω να καταναλώνει πολύ και θέλω να δουλεύει αθόρυβα - χαμηλές στροφές στο fan)

να δώσω γύρω στα 30€ που κοστίζουν αυτοί που λες, δε το νομίζω.

Τον L5420 τον επέλεξα διότι είναι στα 50W και είναι καλύτερος από τον Q9300, στην ίδια σχεδόν τιμή. Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλή επιλογή.

Οπότε, ή Q9300 η κάποιον Xeon.. ?

22 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Aν δεν μπορεις να περασεις μονος σου τα microcodes updates για τους xeon , πες μου να στα περάσω.

επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αυτό δε ξέρω καν τι είναι.

θέλει πείραγμα στο bios; θα το κοιτάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2018 στις 4:33 ΜΜ, elgreco2000 είπε

ο Χ5470 πόσο έχει πάει μέγιστο overclock 

Ανάλογα το κομμάτι και τα κάκαλά σου.

Με κάτω απο 1.36V, φτάνεις 4.5

Με κάτω απο 1.45 τα 4.8. Και 1.5 τα 5 ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ανάλογα το κομμάτι και τα κάκαλά σου.

Με κάτω απο 1.36V, φτάνεις 4.5

Με κάτω απο 1.45 τα 4.8. Και 1.5 τα 5 ίσως.

Ναι αλλά με 1,5 πόσα watt θα καίει; 250+ νομίζω άνετα αλλά το cpu δεν το σκοτώνει τάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elgreco2000 είπε

Ναι αλλά με 1,5 πόσα watt θα καίει; 250+ νομίζω άνετα αλλά το cpu δεν το σκοτώνει τάση;

Προφανώς. Μαξ daily το 1.36 και μαξ σε μακρά benchmarks τα 1.45

Στα 4.5 το δικό μου το είχα μετρήσει στα 180 περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...