Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Stelios_Rjk είπε

Λοιποοον, με τον E5450 slanq/c0 επίσης έχω bsod με θέμα μνήμες (1a) με τα default στο  bios: 1333fsb, 800ram.

Μπορώ όμως αν τρέξω τις μνήμες πιο αργα με τιμές 1333fsb  και 666.7ram (linked & synced) να έχω σταθερό σύστημα. Το κέρδος είναι ότι έτσι έχω cpu στα 3Ghz.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις ο X5460 slanp/c0 δίνει  bsod  και ζητάει 1066fsb, 533ram όποτε cpu στα 2.53Ghz.

Βγαίνει κανένα συμπέρασμα?

Ίσως κάτι στο δίαυλο north bridge με ram ή απλά το north bridge δε θέλει να συνεργαστεί?

Και οι δύο επεξεργαστές έχουν stepping c0.

Τα vrm έχουν ψύκτρες από το προηγούμενο επεισόδιο..

bro !!! απο οτι  βλεπω  δε τη παλευει με τα xeon  κατι της φταιει  και με τετοια fsb και με χαμηλωμα  των μνημων το χαντακωνεις το τσιπακι

κανε αυτο που σου ειπα δωστη και πανε σε p35 να δεις το φως σου και με p35 και με p45 που παιξα με τον Χ5460 πηγαινε αερας στα 4.0 για πλακα και οι μνημες στα 1000 το λιγοτερο !!

 

1 run  στα 4560 με αsus p35 p5kr1616859.jpg.66c09a33f711cc38b1adba95751fe275.jpg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Μπορεί να μην σηκώνει μνήμες full capacity και full speed ταυτόχρονα. Μικρο το κακό.

Το αστείο είναι ότι έδωσα default από bios το πρωί και έπειτα συν 5% overclocking. Οπότε fsb πάνω από 1333 και ram πάνω από 800. Δεν έσκασε και έτρεξα ένα σύντομο occt με επιτυχία!!

Μήπως θέλει κάπου τάση παραπάνω για να σταθεροποιηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Το αστείο είναι ότι έδωσα default από bios το πρωί και έπειτα συν 5% overclocking. Οπότε fsb πάνω από 1333 και ram πάνω από 800. Δεν έσκασε και έτρεξα ένα σύντομο occt με επιτυχία!!

Μήπως θέλει κάπου τάση παραπάνω για να σταθεροποιηθεί?

Κανε το εξής φύγε από  το auto στο βιος

Και βάλε με το χέρι στο βίος τις συχνότητες της εκάστοτε cpu πχ 333χ9.5 εάν είναι ο χ5460

Τις μνήμες 800 ότι είναι δηλαδη με ρεύμα 1.90  και 5.5.5.18

και ρεύμα βάλε αυξημενο πχ 1.30

Και τρέξε occt να δούμε θα περάσει

Απο κει  ξεκινάς Το θέμα είναι και  να τον βλεπει σωστά  και να τον τρέχει σωστά τουλαχιστον σε στοκ εάν δεν μπορεί υπάρχει θέμα κάτι την ενοχλεί την μητρική και δεν διαβάζει σωστά

Στοκ έπρεπε να τρέχει 100%

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.30 εννοείς στο cpu?

Το βράδυ θα περάσω πάνω τον x5460 για να δω πως συμπεριφέρεται με λίγο εργοστασιακό overclocking. Μετά θα βάλω τιμές όπως μου λες παραπάνω.

Και πιστεύω μπαίνουμε τελική ευθεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P5N-D με τον X5460,  RAM : 6, 6, 6, 18 που βάσει το HWinfo ειναι το suggested για τις ram που εχω, 1.89v DRAM, 1.3v Vcore, 1333 fsb και 800 ram. Bsod άμεσα.

Συν 5% overclocking, 1.3v στο vcore και όλα μέλι γάλα. Πέρασε και ένα occt μια ώρας χθες. Το αφήνω έτσι και πάμε παρακάτω. Δεν ξέρω, εκτός κι σκέφτεστε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει πανω εναν Χ5270, προκειται για διπυρηνο. Στην ουσια ειναι ενας c2d 8700 (που δεν κυκλοφορησε ποτε). Φοβερο τσιπακι με 10 Dollars, ανεβαινει στο θεο και με ελαχιστο ρευμα. Μαμα ειναι στα 3.5Ghz και με το βασικο overclock παει 4.2 με 1.16 ρευμα σε P5Q.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mesqal είπε

Εχω βαλει πανω εναν Χ5270, προκειται για διπυρηνο. Στην ουσια ειναι ενας c2d 8700 (που δεν κυκλοφορησε ποτε). Φοβερο τσιπακι με 10 Dollars, ανεβαινει στο θεο και με ελαχιστο ρευμα. Μαμα ειναι στα 3.5Ghz και με το βασικο overclock παει 4.2 με 1.16 ρευμα σε P5Q.

Που τον βρήκες τόσο φθηνά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ebay, κατα καιρους τον ριχνουν και κατω απο τα 10. Τελικα θελει λιγο ρευματακι παραπανω, 1.18 απο bios και ειναι stable με intel burntest. Ο 8400 c2d που ειχα πριν, μεχρι 3.6 πηγαινε με 1.26 ρευματακι, μετα επεφτε σε τοιχο, τελικα οι xeon ειναι golden τσιπακια. Και απο τις ονοματολογιες βλεπω οτι ειμαστε 10 γενεες πισω κυριοι :P

5ae871bb31a71_2018-05-0116_37.07_preview.jpeg.486ea2517e558bbe36e384c00ecd5587.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας, αυριο μου ερχεται μια μητρικη με μονταρισμενο bios με εναν xeon x5460 , αλλα βλεπω στο CPU-Z  (φωτο) οτι τρεχει στα 1999 mhz.

Ποια ειναι η ρυθμηση στο bios για να τρεχει με την κανονικη του ταχυτητα;

Απο oc τι παιζει, μπορω να του δωσω κατι παραπανω φορωντας μια zalman ψυκτρα;...

Mobo asus, p45

ευχαριστω

 

 

001.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gf030 είπε

Παιδια γεια σας, αυριο μου ερχεται μια μητρικη με μονταρισμενο bios με εναν xeon x5460 , αλλα βλεπω στο CPU-Z  (φωτο) οτι τρεχει στα 1999 mhz.

Ποια ειναι η ρυθμηση στο bios για να τρεχει με την κανονικη του ταχυτητα;

Απο oc τι παιζει, μπορω να του δωσω κατι παραπανω φορωντας μια zalman ψυκτρα;...

Mobo asus, p45

ευχαριστω

001.png

Αν έχεις αρκετή ψύξη, πάει ανετα και 4.2-4.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Αν έχεις αρκετή ψύξη, πάει ανετα και 4.2-4.3.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οχι δεν εχω καλη ψυξη, μια μετρια ειναι και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να παω ακινδυνα μεχρι τα 3,5 το πολυ.

Επειδη το mobo+cpu τα πληρωσα ηδη και περιμενοντας τα με ζωνουν τα φιδια, ειναι φυσιολογικο ενας xeon στα 3,16 να δειχνει οτι δουλευει στα 1999;...

Μηπως συμβαινει γιατι η μετρηση παρθηκε σε κατασταση ηρεμιας;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gf030 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οχι δεν εχω καλη ψυξη, μια μετρια ειναι και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να παω ακινδυνα μεχρι τα 3,5 το πολυ.

Επειδη το mobo+cpu τα πληρωσα ηδη και περιμενοντας τα με ζωνουν τα φιδια, ειναι φυσιολογικο ενας xeon στα 3,16 να δειχνει οτι δουλευει στα 1999;...

Μηπως συμβαινει γιατι η μετρηση παρθηκε σε κατασταση ηρεμιας;..

Ναι, ακριβώς. Σε ηρεμία πέφτει στα 2 Ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2018 στις 8:15 ΜΜ, Stelios_Rjk είπε

P5N-D με τον X5460,  RAM : 6, 6, 6, 18 που βάσει το HWinfo ειναι το suggested για τις ram που εχω, 1.89v DRAM, 1.3v Vcore, 1333 fsb και 800 ram. Bsod άμεσα.

Συν 5% overclocking, 1.3v στο vcore και όλα μέλι γάλα. Πέρασε και ένα occt μια ώρας χθες. Το αφήνω έτσι και πάμε παρακάτω. Δεν ξέρω, εκτός κι σκέφτεστε κάτι άλλο.

το  1.3  το ειπα ετσι για αρχη επειδη το παλευες με τη σταθεροτητα  πιστευω οτι ειναι πολυ για τις αναγκες του χ5460

εαν σου αρεσει η συχνοτητα αυτη η στοκ  για καθε μερα δες  ψαξτο  μηπως σου  παιζει και με λιγοτερο  ρευμα

πχ εγω σαν στοκ  ρευμα  στο βιος  με τον χ5470  παιζω μαχ  λοαδ 1.23 ρευμα και 1.080 σε κατασταση idle 

zxsdzxdvxsdv.JPG

29 λεπτά πριν, gf030 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.

Οχι δεν εχω καλη ψυξη, μια μετρια ειναι και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να παω ακινδυνα μεχρι τα 3,5 το πολυ.

Επειδη το mobo+cpu τα πληρωσα ηδη και περιμενοντας τα με ζωνουν τα φιδια, ειναι φυσιολογικο ενας xeon στα 3,16 να δειχνει οτι δουλευει στα 1999;...

Μηπως συμβαινει γιατι η μετρηση παρθηκε σε κατασταση ηρεμιας;..

ναι  2000  ειναι σε idle  σωστα σου ανεφερε ο sheogoraph !!!!!:D

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...