Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγάλε φωτογραφία ότι έχεις αν δεν βαριέσαι, να βρουμε την κατάλληλη. Με σιδηροπρίονο και πολλή υπομονή μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Βγάλε φωτογραφία ότι έχεις αν δεν βαριέσαι, να βρουμε την κατάλληλη. Με σιδηροπρίονο και πολλή υπομονή μετα...

30070506_10155861903309760_1919373454_o.jpg.4320f11f4bc8052c268669144b5017ad.jpg

Τη μικρη λέω να σφάξω και καθε νέα που θα βγαίνει θα έχει 3x3, 9 "φτερά". Στη διάσταση ταιριάζει σχετικά. Η πλατιά πλευρά έιναι περίπου 1mm μεγαλύτερη από το VRM. Η στενή διάσταση θα έρθει ακριβώς. Καλή είναι η περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να κόψεις ένα μονοκόμματο κομμάτι, για όλο το vrm (της μιας πλευράς), και μετα λιμαρε τις κομμένες πλευρές μην έχουν δοντάκια που περισσεύουν και κάνουν ζημιά. Αντί για αυτοκόλλητο παντ, θα προτεινα αυτό με την κόλλα που είπα. Βάζεις πάστα στην ψυκτρα, μετα λίγη κυανοακριλικη κόλλα, ανακατεύεις ίσα ίσα με μια οδοντογλυφίδα. Μετα βάζεις την ψυκτρα προσεκτικά πάνω στα vrm και ζουλάς λίγο.

Θα είναι καλύτερο ετσι. Πρόσεχε μην ακουμπά τίποτα μεταλλικό η ψυκτρα, και κλείσει κύκλωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το κύκλωμα ως κύκλωμα κάτι έχει σε ψύκτρα, κάτι μικρά κυβακια δεν έχουν τίποτα και εκεί σκεφτόμουν να βάλω αυτά που παρήγγειλα. Τώρα που θα πάω σπίτι θα δω.

Εννοείται κυανοακρυλικη με αγωγιμη πάστα😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys θα το παλέψω σήμερα το βραδακι ελπίζω.. Καλημέρα!!

Σας παραθέτω και τη Gigabyte mobo με κάποια καλούδια επάνω. Ρίξτε καμιά ιδέα για παιχνιδάκι που πιστεύετε ότι θα τρέχει. Παλιά έπαιζα COD τώρα καμιά αντίστοιχη πρόταση.. για τον παππού?

https://valid.x86.fr/nag9w8

Επίσης έχω μια ati radeon hd 5970 2gb gddr5, αν τη βάλω πάνω θα έχω βελτίωση? Πρέπει να κοψω σασί βέβαια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί Χ8.5 και όχι Χ9.5; Επίσης είσαι πολύ ζεστός στους 68 για την εποχή. Στοκ ψυκτρα έχεις;

Θα δεις βελτίωση με το τέρας την 5970 αρκεί να έχεις τροφοδοτικό με @@ να την σηκώνει.

Φυσικα ότι κόψεις, θα το κανεις με το κουτί άδειο. Μην θρηνήσουμε θύματα. ;)

Παιχνιδια, ο ΧΕΟΝ σηκώνει τα πάντα, εγώ έως και pubg παίζω :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8.5 είναι ένα ερώτημα, μαμά  bios έχω και δεν το έχω σκαλίσει ακόμα. Θα το δω. 

Η ψύκτρα είναι στοκ, να παω για άλλη ε? Προτασουλα?

Το τροφοδοτικό είναι θέμα.. Δεν θυμάμαι τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2018 στις 11:22 ΜΜ, Sheogorath είπε

Περίπου 1/3 κυανοακρυλικη κόλλα και 2/3 την φθηνή λευκή (μη ηλεκτρικά αγωγιμη) πάστα.

Κολλαει πολύ καλά, αλλά αν χρειαστείς με σχετική δύναμη το βγάζεις, και τα υπολείμματα με γόμα. ;) Έχω φτιάξει πολλά ετσι.

Πολύ μικρα για να κάνουν καλή δουλειά, αλλά μια διαφορά θα την δεις σίγουρα.

Κάτι έκανα αλλά η κυανοακρυλικη μου τα σκατώνει. Ανακατεύω την παστα με την κυανοακρυλική και γίνεται στεγνός στόκος με τη μια. Κάνω κάτι λάθος?

25396042_10155865688949760_1172748752977

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 1/3 ή και 1/4 κυανοακρυλικη. Δεν ανακατεύεις πολύ, ίσα ίσα να μην είναι χωριστά. Αν ανακατεύεις πολύ γίνεται σαν στόκος, ναι. Βάζεις πρώτα την πάστα στην ψυκτρα, σταζεις την κόλλα, και ψιλοανακατευεις την μυξα :P ένα δυο δευτερα. Μετα τοποθετείς.

Γινεται στόκος γρήγορα, όποτε όσο ταχύτερα μπορείς.

Θες άλλη ψυκτρα, 120βαττ είναι αυτά. Προσωρινά, ρίξε μια σταγόνα κόλλα σιλικόνης πάνω στο hubακι της ψύκτρας (εκεί που γράφει Ιντελ) και βάλε έναν δωδεκαρι ανεμιστήρα, να φυσάει προς την ψυκτρα.

Θα κολλήσεις πρακτικά το hub του ενός με το hub του άλλου.

Το είχα κάνει παλιότερα, και κέρδισα 6-8 βαθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Περίπου 1/3 ή και 1/4 κυανοακρυλικη. Δεν ανακατεύεις πολύ, ίσα ίσα να μην είναι χωριστά. Αν ανακατεύεις πολύ γίνεται σαν στόκος, ναι. Βάζεις πρώτα την πάστα στην ψυκτρα, σταζεις την κόλλα, και ψιλοανακατευεις την μυξα :P ένα δυο δευτερα. Μετα τοποθετείς.

Γινεται στόκος γρήγορα, όποτε όσο ταχύτερα μπορείς.

Θες άλλη ψυκτρα, 120βαττ είναι αυτά. Προσωρινά, ρίξε μια σταγόνα κόλλα σιλικόνης πάνω στο hubακι της ψύκτρας (εκεί που γράφει Ιντελ) και βάλε έναν δωδεκαρι ανεμιστήρα, να φυσάει προς την ψυκτρα.

Θα κολλήσεις πρακτικά το hub του ενός με το hub του άλλου.

Το είχα κάνει παλιότερα, και κέρδισα 6-8 βαθμούς.

Τέλεια σε ευχαριστώ, κόλλησα τελικά και τις ψύκτρες, πίστευα ότι θα είχα λίγα λεπτά όπως με τις εποξικές κολλες..

Εβαζα παστα στα VRM, ακουμπαγα την ψύκτρα και στο σημάδι που αφηνε η παστα, πάνω στην ψύκτρα, εβαζα logo όσο μπορεί να πιάσει η μύτη της οδοντογλυφίδας.

Επαναφορά της ψύκτρα στα VRM και τέλος χειρουργείου..!

Θα κάνω το κολπο με το 12άρι. Δυστυχώς μετά τις γιορτές γιατί απόγευμα αποχωρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/26/2018 στις 10:51 ΜΜ, Stelios_Rjk είπε

Μόλις πέρασα το bios που μου έφτιαξες, σε υπερ-ευχαριστώ. Δείχνει πιο γρήγορο και πιο σταθερό από πριν. Έσκασε βέβαια μια μπλε οθόνη με τα ιδια συμπτωματα αλλά εκτιμώ ότι στη συναρτηση παίζει ρολο το Ai Suite που δίνει μαζι με τους drivers η Asus. Είναι κάποιο εργαλείο το οποίο ρυθμίζει multiplier και κάνει overclocking 5% μέχρι 20%. Αυτό καθόταν στο task bar και μετά το νεο bios κόλλαγε το task bar και δεν φαινόντουσαν εικονίδια. Αφού το απεγκατέστησα το task bar παιζει σταθερα και δεν έχει πετάξει ακομα μπλε οθόνη.

Σκέφτομαι να του βάλω internet και να κατεβάσω κανένα cpu stress test να δούμε τι θα γίνει. Επισυνάπτω crash dump files αν τυχόν έχουν να πουν κάτι.

afterNikosBios.rar

Geia sas exw kai egw to idio epe3ergasth (x5460) 8a sas pw oti exei parei kai overclock sta 4,5ghz alla sta 4,2ghz htan sta8eros ama 8eleis tis ru8miseis ase munhma episis megalh prosoxh me thn 8ermokrasia ton exw 2 xronia kai einai sta8eros kai paizei kai teleuteous titlous (pupg,bf1,codww2)se 4k

Στις 4/4/2018 στις 8:26 ΠΜ, Stelios_Rjk είπε

Guys θα το παλέψω σήμερα το βραδακι ελπίζω.. Καλημέρα!!

Σας παραθέτω και τη Gigabyte mobo με κάποια καλούδια επάνω. Ρίξτε καμιά ιδέα για παιχνιδάκι που πιστεύετε ότι θα τρέχει. Παλιά έπαιζα COD τώρα καμιά αντίστοιχη πρόταση.. για τον παππού?

https://valid.x86.fr/nag9w8

Επίσης έχω μια ati radeon hd 5970 2gb gddr5, αν τη βάλω πάνω θα έχω βελτίωση? Πρέπει να κοψω σασί βέβαια κλπ.

exw thn gigabyte ga 33 dsr2r me xeon x5460 kai 16gb ram exei pai3ei pupg,bf1,codww2 se 4k sta 4,2ghz ama 8es mporw na steilw tis ru8mhseis

Στις 4/10/2018 στις 11:13 ΠΜ, KinigosPsixon είπε

καλημέρα σε αυτήν την mobo https://www.asrock.com/mb/Intel/G41C-VS/index.asp  ποίον xeon να βάλω (;isvw L5410,5420 λόγω 50 w) και σε συνδυασμό με τι ram ? 

o kaluteros L series einai o l5420 sta 2,50ghz kai na ton anebaseis sta 3 alla 8a sou elega e5450 einai molis 80watt kai sto ebay kanei molis 17e 

oso gia tis ram gia tis ram me 20e apo to ebay 8gb 4x2 sta 20e

Επεξ/σία από elgreco2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...