Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μνήμες απέξω πάρε αν θες, έχουν καλές τιμές.

Αν θες πάρε τίποτα τέτοια: link όπως αυτά που δείχνει ο sheogarath απο πάνω για να βάλεις στα τσιπάκια σου, ότι cpu και να βάλεις καλύτερο είναι να έχουν λίγη ψύξη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με τη μελέτη έρχονται τα ερωτήματα. Καταρχήν πέτυχα σταθερό σύστημα (P5N-D, ram 4x512MB 533Mhz, X5460) με

FSB - Memory clock: Linked

FSB - Memory Ratio : Sync Mode

FSΒ (QDR) : 1066.7Mhz

MEM (DDR) actual : 533Mhz

Για τα παραπάνω settings και τρέχοντας occt test έχω CPU στα 2.53Ghz και Bus 266.7, γιατί?

 

Τώρα, το FSB με το Memory bus πρεπει να είναι συγχρονισμένα? Είδα ότι παίζουν κάποια ratio αλλά..? (Στο παραπάνω σύστημα αν βάλω ratio σκάει)

Η mobo υποστηρίζει FSB 1333/1066/800 MHz όπου αυτό για κάποιο λόγο νομίζω διαιρείται με το 4 και δίνει π.χ. για τα 1066.7Mhz, 266.7Mhz. Ποιος ο λόγος αυτής της διαίρεσης και τι ειναι αυτά τα 266.7Mhz

H ταχύτητα της CPU προκύπτει με πολ/σμο του multiplier value (9.5) με τα 333Mhz. 3.16Ghz που είναι ο X5460.

Αν μπορείτε δώστε please τα φώτα σας να τα βάλω σε μια σειρά στο κεφάλι μου, δεν πρέπει να είναι πάνω από 5 πολλαπλασιασμοί/διαιρέσεις.. αρκεί να ξέρεις τις αρχές λειτουργίας.

 

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τον έβαλες στα 266Χ9.5 αντί για 333Χ9.5

Τον δουλεύεις πολύ πιο αργά, για αυτό είναι σταθερός, δεν ψήνεται. Αυτό το 266 είναι το fsb, το 1066,1333 είναι το quad pumped frequency.

Μπήκε εκεί για να είναι synced με τις μνήμες που είναι 2Χ266=533 τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τώρα τον έβαλες στα 266Χ9.5 αντί για 333Χ9.5

Τον δουλεύεις πολύ πιο αργά, για αυτό είναι σταθερός, δεν ψήνεται. Αυτό το 266 είναι το fsb, το 1066,1333 είναι το quad pumped frequency.

Μπήκε εκεί για να είναι synced με τις μνήμες που είναι 2Χ266=533 τώρα.

Θα περίμενα οι μνήμες να δουλεύουν στα 2x533 = 1066Mhz αφού δουλεύουν ως dual.  Όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Θα περίμενα οι μνήμες να δουλεύουν στα 2x533 = 1066Mhz αφού δουλεύουν ως dual.  Όχι?

Όχι, Απλα τις βλέπει με εύρος 128bit και όχι 64 του μόνου καναλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πάνω τα 8GB, 4x2gb στα 800Mhz. Πάλι αν δεν δουλέψω με πολλαπλάσια του 266.7Mhz σκάει. Δλδ Quad pumped frequency στα 1066.7 δλδ 4x266.7 και

Ram στα 533 δλδ 2x266.7Mhz.

CPU προφανώς 9.5x266.7 = 2.53Ghz.

Καμιά ιδέα/πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Ψύκτρα στα VRM έβαλες; Μόνο έτσι.

Στα 2.53 τραβάει πολύ λιγότερα watt οπότε τον αντέχει.

Περιμένω να παραλάβω από ebay. Εντομεταξύ κάτι διαβάζω στο internet οτι η P5N-D δεν αντέχει τις DDR2 800Mhz στα 8GB και ειναι κι αλλοι που τις κατεβαζαν για να παίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστω θα μπορεί όμως στα 666, άρα θα μπορείς να βαλεις επεξεργαστή στα 333. Έχει και από Ελλάδα ψυκτρακια, αλλά μπορείς να κόψεις παλιες ψυκτρες και να τις κολλήσεις με μείγμα φθηνής πάστας και κόλλας, πάνω στα τσιπάκια.

Μια ταπεινή G31ES2L με ψυκτρα από Ρ5Κ κραταει έναν QX6850 σχεδόν στα 4 GHz.

IMG_0450.JPG

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!!!!

Ας μην μπω στη φάση της πατέντας για μια φορα... Αν είναι μπω, μπορώ να φτιάξω χάλκινες ψήκτρες από πλακάκι χαλκού και σύρμα χαλκού 2-3mm. Παρήγγειλα και θα έχω έχω τα κομμάτια μετά τις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυκτρα από pentium 3/4 δεν έχεις; Καμία παλιά καμμένη μητρική;

Αν είσαι Λεσβο, μπορώ να σου δώσω εγώ.

Ποια πήρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έστω θα μπορεί όμως στα 666, άρα θα μπορείς να βαλεις επεξεργαστή στα 333. Έχει και από Ελλάδα ψυκτρακια, αλλά μπορείς να κόψεις παλιες ψυκτρες και να τις κολλήσεις με μείγμα φθηνής πάστας και κόλλας, πάνω στα τσιπάκια.

Μια ταπεινή G31ES2L με ψυκτρα από Ρ5Κ κραταει έναν QX6850 σχεδόν στα 4 GHz.

IMG_0450.JPG

Sorry για το offtopic, 

Sheo τι μείγμα έχεις κάνει με παστα και κόλλα? Και τι είδους κόλλα χρησιμοποιείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, ειμαι Αθήνα όμως. Έχω κάτι ψύκτρες από παλιές mobo αλλά δεν προλαβαίνω να προλάβω..

Πήρα αυτά:

https://www.ebay.co.uk/itm/10Pcs-11-11-5mm-3D-Printer-Black-Aluminum-Ram-Heatsink-With-Adhesive-Tape/121916679532?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

και τα ίδια σε 8.8x8.8x5mm. Έχουν και την αγώγιμη ταινία από πίσω να μην έχω να κάνω ιστορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, p_under είπε

Sorry για το offtopic, 

Sheo τι μείγμα έχεις κάνει με παστα και κόλλα? Και τι είδους κόλλα χρησιμοποιείς? 

Περίπου 1/3 κυανοακρυλικη κόλλα και 2/3 την φθηνή λευκή (μη ηλεκτρικά αγωγιμη) πάστα.

Κολλαει πολύ καλά, αλλά αν χρειαστείς με σχετική δύναμη το βγάζεις, και τα υπολείμματα με γόμα. ;) Έχω φτιάξει πολλά ετσι.

12 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Σε ευχαριστώ, ειμαι Αθήνα όμως. Έχω κάτι ψύκτρες από παλιές mobo αλλά δεν προλαβαίνω να προλάβω..

Πήρα αυτά:

https://www.ebay.co.uk/itm/10Pcs-11-11-5mm-3D-Printer-Black-Aluminum-Ram-Heatsink-With-Adhesive-Tape/121916679532?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

και τα ίδια σε 8.8x8.8x5mm. Έχουν και την αγώγιμη ταινία από πίσω να μην έχω να κάνω ιστορίες.

Πολύ μικρα για να κάνουν καλή δουλειά, αλλά μια διαφορά θα την δεις σίγουρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...