Προς το περιεχόμενο

Mini PC Pipo X1S - Z8300-2Gb-32Gb - 58 Euro @ Banggood [ΤΕΛΟΣ]


baskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο 8300 έχει hardware acceleration σε hevc αρχεία οπότε ναι μια χαρά θα παίζει 4κ

1 Το να έχεις την τελευταία έκδοση δεν ειναι οτι εξυπνότερο.
Τουλάχιστον εγω αυτό βλέπω.
2 Το tablet που αναφέρεσαι ειναι dual boot... με τον 8300 και αρκετή ram..
Στο android πετάει..

Το φτηνιαρικο box παίζει νεράκι 4k απο το κινητό μας, στα win/8300 τι λες αξίζει να δοκιμάσω??
Για να μην τα ξαναλέμε για την χρήση που κάνεις σου κανουν τα win.
Για πίσω απο την τηλεόραση είναι κούραση.

3 Φαντάζομαι ότι η λύση θα ειναι πανεύκολη για να δεις αρχεία απο μηχάνημα win αν δεν το βλέπει απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ο 8300 έχει hardware acceleration σε hevc αρχεία οπότε ναι μια χαρά θα παίζει 4κ

 

 

Με το hdmi 1.4 όμως, θα μπορεί να στείλει το πολύ μέχρι 30fps στην τηλεόραση σε αυτήν την ανάλυση. Άλλοι καταλαβαίνουν την διαφορά μεταξύ 30 και 60 fps, άλλοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το hdmi 1.4 όμως, θα μπορεί να στείλει το πολύ μέχρι 30fps στην τηλεόραση σε αυτήν την ανάλυση. Άλλοι καταλαβαίνουν την διαφορά μεταξύ 30 και 60 fps, άλλοι όχι.

Εχει οντως διαφορα σε ταινιες? Δεν ειναι αρκετο το 4k σε 30 fps?

 

Γιατι ειμαι σιγουρος οτι παιχνιδι 4κ 60 και Youtube 4κ 60 δεν σηκωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k/30 ειναι αρκετο για τις ταινιες. μη ξεχναμε οτι αυτες που βλεπουμε τωρα ειναι 24-30. το παραπανω μας ξενιζει και μας φαινεται αφυσικο

πιο πολυ σε games και VR χρειαζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι έχει male HDMI έξοδο , θα έχει η συσκευασία καλώδιο αρσενικό θηλυκό? γιατί αλλιως πως να  το κρεμάσουμε στις εισόδους  της τηλεόρασης ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι έχει male HDMI έξοδο , θα έχει η συσκευασία καλώδιο αρσενικό θηλυκό? γιατί αλλιως πως να  το κρεμάσουμε στις εισόδους  της τηλεόρασης ..?

 

 

το βαζεις κατευθειαν πανω στην τηλεοραση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι έχει male HDMI έξοδο , θα έχει η συσκευασία καλώδιο αρσενικό θηλυκό? γιατί αλλιως πως να  το κρεμάσουμε στις εισόδους  της τηλεόρασης ..?

 

η του κοτσαρεις κατι τετοιο κ χρησιμοποιεις ενα απλο hdmi καλωδιο

 

http://www.ebay.com/itm/121869202788

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που την καταλαβαίνουν? ταινίες παίζουν στα 24, στα 60 μόνο κάνα βίντεο από κάμερα

Με το hdmi 1.4 όμως, θα μπορεί να στείλει το πολύ μέχρι 30fps στην τηλεόραση σε αυτήν την ανάλυση. Άλλοι καταλαβαίνουν την διαφορά μεταξύ 30 και 60 fps, άλλοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει οντως διαφορα σε ταινιες? Δεν ειναι αρκετο το 4k σε 30 fps?

 

Γιατι ειμαι σιγουρος οτι παιχνιδι 4κ 60 και Youtube 4κ 60 δεν σηκωνει.

Εδώ δεν σηκώνει youtube στα 1080p(και μερικά 720p) καλά καλά αν δεν τα δεις από Internet explorer.

Chrome, opera, FF Κτλ έχουν κολλήματα λόγο των codec του youtube (VP8 και VP9)

 

Αν τα δεις με IE η EDGE κανένα πρόβλημα και δουλεύει η CPU/GPU κοντά στο 65με80%. Με άλλους browser πάει 100% και χάνει frames και έχει σπασίματα το βίντεο στο youtube.

 

Η λύση είναι η χρήση IE η το addon  h264ify

 

Είχα ανοίξει και ένα θέμα εδώ που ανέφερα το πρόβλημα: http://www.insomnia.gr/topic/611041-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-browser-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-ie/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που την καταλαβαίνουν? ταινίες παίζουν στα 24, στα 60 μόνο κάνα βίντεο από κάμερα

 

Λέω αν καταλαβαίνουν διαφορά γενικώς, όχι μόνο σε ταινίες. Και σε παιχνίδια ή βίντεο από κάμερες.

Από ταινίες, υπάρχουν πολλά anime σε 60fps. To Hobbit παίχτηκε σε 48fps. Σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι. Και άλλοι δεν καταλαβαίνουν διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν σηκώνει youtube στα 1080p(και μερικά 720p) καλά καλά αν δεν τα δεις από Internet explorer.

Chrome, opera, FF Κτλ έχουν κολλήματα λόγο των codec του youtube (VP8 και VP9)

 

Αν τα δεις με IE η EDGE κανένα πρόβλημα και δουλεύει η CPU/GPU κοντά στο 65με80%. Με άλλους browser πάει 100% και χάνει frames και έχει σπασίματα το βίντεο στο youtube.

 

Η λύση είναι η χρήση IE η το addon h264ify

 

Είχα ανοίξει και ένα θέμα εδώ που ανέφερα το πρόβλημα: http://www.insomnia.gr/topic/611041-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-browser-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-ie/

Και εγώ είχα τρελό πρόβλημα με το dailymotion πολύ σπασίματα σε netbook τελικά είναι αυτό που λες εντωμεταξύ η πλάκα είναι ότι σε ένα ipad δεύτερης γενιάς πολύ παλιό όλα παίζουν τέλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησεα με το σερβίς τους ήταν αρκετά εξυπηρετικοί μου ακύρωσαν την προηγούμενη παραγγελία γιατί θα ερχόταν σε ενάμιση μήνα και την ξαναέβαλα με priority direct mail

Έκανα και στο paypal όπως μου είπατε την αλλαγή μετατροπής συναλλάγματος από την τράπεζα και γλίτωσα 40 κάτι λεπτά

Δεν είναι καιρός για έξοδα :)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Δηλαδή, εσένα η παραγγελία σου σε τι κατάσταση είναι?

Γιατί στους περισσότερους είναι σε back order και στέλνουν e-mail εάν επιθυμούν ακύρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον topic starter. εριξα και εγω μια παραγγελια για να αντικαταστησει την χρηση του ps3(modded firmware και χρηση του movian) σαν media center. επελεξα και εγω priority direct mail.. με ποια υπηρεσια κουριερ το στελνουν με αυτή την επιλογή;

 

Άλλη μια ερωτησουλα. Τι εξτραδάκια θεωρείτε must για να πλαισιωσουν την αγορα αυτή, για χρήση με το μηχανηματακι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τον topic starter. εριξα και εγω μια παραγγελια για να αντικαταστησει την χρηση του ps3(modded firmware και χρηση του movian) σαν media center. επελεξα και εγω priority direct mail.. με ποια υπηρεσια κουριερ το στελνουν με αυτή την επιλογή;

 

Άλλη μια ερωτησουλα. Τι εξτραδάκια θεωρείτε must για να πλαισιωσουν την αγορα αυτή, για χρήση με το μηχανηματακι αυτό;

http://www.ebay.com/itm/361664702280?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...