Προς το περιεχόμενο

AMD drivers για τα μπάζα γενικώς... RX480 απογοήτευση με bugs


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα το ASIC ειναι 68. Δε ξερω αν η διαφορα μπορει να δειξει οτι βαζουν καλυτερα τσιπακια στης black :P

 

Παντως σε κανενα βιντεο δε μου τερματισε η μνημη... Δεν ειχα corruption παντως. 

 

@Alchemist` Ουτε εγω εχω προβλημα σε κατεβασμενα βιντεο. Στο streaming και μεσω tv tuners εχουμε 2 ατομα εδω μεσα τη στιγμη που μιλαμε προβλημα. Νομιζω επρεπε να μπεις λιγο στον κοπο να διαβασεις τι λεμε και οχι απλα να μπεις να μας δειξεις ποσο fanboy εισαι.

Και οχι εμενα δε μου εφτιαξε ποτε το προβλημα, απλα δεν φαινεται να εχω προβλημα με το streaming οπως εχει ο djuan1988. 

 

Όπως μου λες ότι έχεις πρόβλημα με την AMD λόγω drivers εγώ έχω με την Nvidia για αντίστοιχους λόγους (3 στην σειρά προβληματικές Geforce MX440). Δεν είναι θέμα φανμποϊσμού, από εκείνες της εποχές ακόμη ακούμε τα ίδια και τα ίδια. Πες μου σε τί άλλο έχεις πρόβλημα να το τσεκάρω.

Μιά χαρά και το stream από το H264 stream που δώσατε. Πάμε παρακάτω... άλλα προβλήματα...

 

bitmap.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αμφιβάλλω ότι δεν είχατε ποτέ προβλήματα με AMD, αλλά κανένα setup δεν είναι ποτέ το ίδιο! Ούτε η χρήση που κάνουμε είναι η ίδια. Κάποιος μπορεί να μην αντιληφθεί καν υπαρκτά bugs επειδή δε χρησιμοποιεί το μηχανημα του με τον αντίστοιχο τρόπο για να τα προκαλέσει. Δεν είμαι χτεσινός σε αυτά...

Όσο για την nvidia ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει προβλήματα με drivers τουλάχιστον δε θυμάμαι κάτι άρα δε θα ήταν κάτι τόσο σημαντικό. Το αν έχουν τώρα πρόβλημα δε το ξέρω αλλά δε θα μου φαινόταν περίεργο. Γενικώς θεωρώ πως οι "νεες" τεχνολογίες polaris και pascal είναι ένα τεράστιο beta testing και εμείς είμαστε θύματα που σκάμε πόσα λεφτά στο καρτέλ τους.

 

Επειδή δεν είσαι χθεσινός σε αυτά,διαμαρτύρεσαι γιατί ο συνδυασμός του δικού σου hw και της δικής σου χρήσης,σου δημιουργούν προβλήματα.Ενώ πολύ πιθανόν να είχες προβλήματα και με μία pascal,όπως αναφέρεις.

Οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια καραμέλα 20 χρόνια τώρα και δε λέει να τελειώσει με αυτά τα drivers της AMD/ATI

 

Έχουμε την ίδια κάρτα σχεδόν, έχω την Nitro+ 8gb της Sapphire με το υπόλοιπο σύστημα της υπογραφής. Δεν υποστηρίζω ότι ο TS λέει ψέματα αλλά από την άλλη εξηγήστε μου ρε παιδιά γιατί δεν έχω κανένα από τα ανωτέρω προβλήματα? Αν το πρόβλημα είναι της RX480 και χρησιμοποιούμαι τα ίδια crimson drivers τότε πώς στο διάλο επαναφέρομαι κανονικά από το sleep mode? Πώς παίζω κανονικά H264video (ναι, μπήκα στον κόπο να κατεβάσω sample από εδώ: http://www.h264info.com/clips.html ). Όποιος ξέρει ας βοηθήσει....

 

Και κάτι ακόμη: If it ain't broke, don't fix it. Αν σου δουλεύουν π.χ. όλα τέλεια με τους 16.11.4 για ποιό λόγο κάνεις update? Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό.

 

Γιατί ξέρεις οι drivers περιλαμβάνουν και άλλες βελτιώσεις και καινούργια χαρακτηριστικά πχ την εγγραφή με τους relive. 

 

 Προφανώς και δε βγαίνουν όλα τα προβλήματα σε όλους. Το ότι δεν έχεις εσύ πρόβλημα, δε σημαίνει ότι δεν έχουν οι υπόλοιποι.

 

Το ότι η ίδια η AMD γράφει για το bug στα release notes των drivers της δε σημαίνει τίποτα για εσένα, απλά έπρεπε να μας πεις ότι αυτό που βλέπουμε με τα μάτια μας δεν ισχύει, επειδή δεν το έχεις εσύ.

 

Εμενα το ASIC ειναι 68. Δε ξερω αν η διαφορα μπορει να δειξει οτι βαζουν καλυτερα τσιπακια στης black :P

 

Παντως σε κανενα βιντεο δε μου τερματισε η μνημη... Δεν ειχα corruption παντως. 

 

@Alchemist` Ουτε εγω εχω προβλημα σε κατεβασμενα βιντεο. Στο streaming και μεσω tv tuners εχουμε 2 ατομα εδω μεσα τη στιγμη που μιλαμε προβλημα. Νομιζω επρεπε να μπεις λιγο στον κοπο να διαβασεις τι λεμε και οχι απλα να μπεις να μας δειξεις ποσο fanboy εισαι.

Και οχι εμενα δε μου εφτιαξε ποτε το προβλημα, απλα δεν φαινεται να εχω προβλημα με το streaming οπως εχει ο djuan1988. 

 

Τα βίντεο τα παίζω σε 1440p ή 4K.

 

Corruption δεν έχω ούτε εγώ, τα βίντεο παίζουν κανονικά. Εμένα μου έκανε frame drops στα παιχνίδια. Βασικά το πρόβλημα ήταν, ότι όπως γίνεται και τώρα, με ένα h264 streaming video η μνήμη έτρεχε στα 300MHz και δεν ανέβαζε συχνότητα όταν έπαιζε και το παιχνίδι.

 

Με τους 16.11.4 πηγαίνει η μνήμη κανονικά στα 2000 MHz.

Όπως μου λες ότι έχεις πρόβλημα με την AMD λόγω drivers εγώ έχω με την Nvidia για αντίστοιχους λόγους (3 στην σειρά προβληματικές Geforce MX440). Δεν είναι θέμα φανμποϊσμού, από εκείνες της εποχές ακόμη ακούμε τα ίδια και τα ίδια. Πες μου σε τί άλλο έχεις πρόβλημα να το τσεκάρω.

Μιά χαρά και το stream από το H264 stream που δώσατε. Πάμε παρακάτω... άλλα προβλήματα...

 

 

Ο ορισμός του άσχετου post, που δεν προσφέρει τίποτα και απλά ανοίγει flame. Τα προβλήματα που είχες με την NVIDIA τι μας ενδιαφέρουν σε αυτό το topic;

 

Επίσης με το screenshot τι ακριβώς μας έδειξες; 

 

Παρακάτω μπορείς να πας εσύ, όταν ο άλλος έχει προβλήματα που επαναλαμβάνω τα αναφέρει η ίδια η AMD στα release notes των drivers της (στο βάζω και bold μήπως και το καταλάβεις) δεν μπορεί να πάει παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ξέρεις οι drivers περιλαμβάνουν και άλλες βελτιώσεις και καινούργια χαρακτηριστικά πχ την εγγραφή με τους relive. 

 

 Προφανώς και δε βγαίνουν όλα τα προβλήματα σε όλους. Το ότι δεν έχεις εσύ πρόβλημα, δε σημαίνει ότι δεν έχουν οι υπόλοιποι.

 

Το ότι η ίδια η AMD γράφει για το bug στα release notes των drivers της δε σημαίνει τίποτα για εσένα, απλά έπρεπε να μας πεις ότι αυτό που βλέπουμε με τα μάτια μας δεν ισχύει, επειδή δεν το έχεις εσύ.

 

Μα ακριβώς επειδή συμφωνώ μαζί σου απαντάω.

 

Αυτή η γενίκευση δε μ αρέσει. Εγώ δηλαδή που πήρα τόσες προβληματικές nvidia έπρεπε να κάνω εκστρατεία κατά της εδώ πέρα? Ούτε καν, απλά δεν ξαναψώνισα από το πράσινο μαγαζί και ουδέποτε απέτρεψα κανένα από το να το κάνει. 20 χρόνια κοντά έχουν περάσει από τότε που υπήρχε ουσιώδες πρόβλημα στα drivers της ATI και ακόμη ακούμε κόσμο να λέει ότι φοβάται να πάρει AMD λόγω drivers (το αρχικό μου σχόλιο απευθυνόταν κυρίως στο 2ο σχόλιο και όχι τον TS). Νισάφι πιά. Ένα πολύπλοκο λογισμικό είναι το οποίο καλείται να λειτουργήσει άψογα με χιλιάδες συνδυασμούς λοιπών συστημάτων, φυσιολογικό να έχει bugs και known issues, τα driver της nvidia κυκλοφορούν χωρίς τέτοια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είσαι χθεσινός σε αυτά,διαμαρτύρεσαι γιατί ο συνδυασμός του δικού σου hw και της δικής σου χρήσης,σου δημιουργούν προβλήματα.Ενώ πολύ πιθανόν να είχες προβλήματα και με μία pascal,όπως αναφέρεις.

Οκ.

Πάμε ακόμη μια φορά

 

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Radeon-Software-Crimson-Edition-16.11.3-Release-Notes.aspx

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Radeon-Software-Crimson-Edition-16.11.4-Release-Notes.aspx

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/Radeon-Software-Crimson-Edition-16.11.5-Release-Notes.aspx

 

 

 

 

  • H.264 content playback may experience playback issues on internet browsers with hardware acceleration when also running gaming applications or content.
  • H.264 content may experience blocky corruption when streaming using P2P content players on some Radeon RX 400 series graphics products.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ορισμός του άσχετου post, που δεν προσφέρει τίποτα και απλά ανοίγει flame. Τα προβλήματα που είχες με την NVIDIA τι μας ενδιαφέρουν σε αυτό το topic;

 

Επίσης με το screenshot τι ακριβώς μας έδειξες; 

 

Παρακάτω μπορείς να πας εσύ, όταν ο άλλος έχει προβλήματα που επαναλαμβάνω τα αναφέρει η ίδια η AMD στα release notes των drivers της (στο βάζω και bold μήπως και το καταλάβεις) δεν μπορεί να πάει παρακάτω.

 

 

Μα ακριβώς επειδή συμφωνώ μαζί σου απαντάω.

 

Αυτή η γενίκευση δε μ αρέσει. Εγώ δηλαδή που πήρα τόσες προβληματικές nvidia έπρεπε να κάνω εκστρατεία κατά της εδώ πέρα? Ούτε καν, απλά δεν ξαναψώνισα από το πράσινο μαγαζί και ουδέποτε απέτρεψα κανένα από το να το κάνει. 20 χρόνια κοντά έχουν περάσει από τότε που υπήρχε ουσιώδες πρόβλημα στα drivers της ATI και ακόμη ακούμε κόσμο να λέει ότι φοβάται να πάρει AMD λόγω drivers (το αρχικό μου σχόλιο απευθυνόταν κυρίως στο 2ο σχόλιο και όχι τον TS). Νισάφι πιά. Ένα πολύπλοκο λογισμικό είναι το οποίο καλείται να λειτουργήσει άψογα με χιλιάδες συνδυασμούς λοιπών συστημάτων, φυσιολογικό να έχει bugs και known issues, τα driver της nvidia κυκλοφορούν χωρίς τέτοια?

 

Σου απάντησα ήδη παραπάνω.

 

1) Ο λόγος που ειπώθηκε το δικό μου θέμα είναι γιατί αναφέρθηκε ότι το κίνητρό μου είναι ο φανμποισμός

2) Αν έχω κάποιο πρόβλημα ανοίγω ένα θέμα και λέω το πρόβλημά μου. Δεν λέω ότι τα drivers της AMD είναι για τα μπάζα (να θυμίσω τον τίτλο: AMD Drivers για τα μπάζα γενικώς). Με κατηγορείς για άνοιγμα flame ενώ το ίδιο το θέμα αγγίζει τα όριά του. (κατανοητό βέβαια ότι το έκανε λόγω αγανάκτησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς επειδή συμφωνώ μαζί σου απαντάω.

 

Αυτή η γενίκευση δε μ αρέσει. Εγώ δηλαδή που πήρα τόσες προβληματικές nvidia έπρεπε να κάνω εκστρατεία κατά της εδώ πέρα? Ούτε καν, απλά δεν ξαναψώνισα από το πράσινο μαγαζί και ουδέποτε απέτρεψα κανένα από το να το κάνει. 20 χρόνια κοντά έχουν περάσει από τότε που υπήρχε ουσιώδες πρόβλημα στα drivers της ATI και ακόμη ακούμε κόσμο να λέει ότι φοβάται να πάρει AMD λόγω drivers (το αρχικό μου σχόλιο απευθυνόταν κυρίως στο 2ο σχόλιο και όχι τον TS). Νισάφι πιά. Ένα πολύπλοκο λογισμικό είναι το οποίο καλείται να λειτουργήσει άψογα με χιλιάδες συνδυασμούς λοιπών συστημάτων, φυσιολογικό να έχει bugs και known issues, τα driver της nvidia κυκλοφορούν χωρίς τέτοια?

 

Προσωπικά δεν είπα ότι είναι γενικό το πρόβλημα, δεν έκανα καμία εκστρατεία, δεν έκανα τίποτα, εκτός από το να αναφέρω το πρόβλημα σε θέμα που άνοιξε άλλος.

 

Είναι καθαρά θέμα software και λογικά ίσως λυνόταν με μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Όμως υπάρχει και υπάρχει σε εκατοντάδες άτομα, στο forum της AMD υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές.

 

Επίσης αν έπαιζα σε 1080 και όχι σε 1440p ίσως να μην το είχα καταλάβει καν, καθώς τα frame drops δε θα ήταν αισθητά στην πραγματική εμπειρία χρήσης. 

Σου απάντησα ήδη παραπάνω.

 

1) Ο λόγος που ειπώθηκε το δικό μου θέμα είναι γιατί αναφέρθηκε ότι το κίνητρό μου είναι ο φανμποισμός

2) Αν έχω κάποιο πρόβλημα ανοίγω ένα θέμα και λέω το πρόβλημά μου. Δεν λέω ότι τα drivers της AMD είναι για τα μπάζα. Με κατηγορείς για άνοιγμα flame ενώ το ίδιο το θέμα αγγίζει τα όριά του. (κατανοητό βέβαια ότι το έκανε λόγω αγανάκτησης)

 

Ο τίτλος του θέματος είναι πράγματι γενίκευση, το ίδιο όμως ήταν και το σχόλιο σου. Έγραψες ότι επειδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα δεν έχει κανένας και μας προέτρεψες (για να μην πω διέταξες) να πάμε και παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές ήμουν στο παρά πέντε να πάρω ATI-AMD αλλά ποτέ δεν το αποφάσιζα γιατί αυτό το θέμα με τους drivers πάντα υπήρχε. Σε forums που διάβαζα ήταν πολλοί που δεν είχαν κανένα πρόβλημα και έλεγαν τα καλύτερα. Τώρα γκαντέμη να σε πω αλλά ίσως να υπάρχει και ασυμβατότητα της μητρικής σου με την κάρτα. Εγώ θα σου πρότεινα να την πας πίσω και να αναφέρεις ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα, με την ελπίδα να πάρεις πιστωτικό ή κάρτα άλλης εταιρείας.

 

 

Προσωπικά δεν είπα ότι είναι γενικό το πρόβλημα, δεν έκανα καμία εκστρατεία, δεν έκανα τίποτα, εκτός από το να αναφέρω το πρόβλημα σε θέμα που άνοιξε άλλος.

 

Είναι καθαρά θέμα software και λογικά ίσως λυνόταν με μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Όμως υπάρχει και υπάρχει σε εκατοντάδες άτομα, στο forum της AMD υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές.

 

Επίσης αν έπαιζα σε 1080 και όχι σε 1440p ίσως να μην το είχα καταλάβει καν, καθώς τα frame drops δε θα ήταν αισθητά στην πραγματική εμπειρία χρήσης. 

 

Ο τίτλος του θέματος είναι πράγματι γενίκευση, το ίδιο όμως ήταν και το σχόλιο σου. Έγραψες ότι επειδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα δεν έχει κανένας και μας προέτρεψες (για να μην πω διέταξες) να πάμε και παρακάτω.

 

Μα δεν αναφέρθηκα ποτέ σε εσένα ούτε με ενόχλησε/θεωρώ λάθος κάποιο μύνημά σου. Ήθελα να δείξω, ότι δεν αντιμετωπίζουν όλοι γενικώς τέτοια προβλήματα. Λέγοντας μάλιστα ότι δεν πιστεύω πως ο TS λέει ψέματα αλλά ορίστε ένα παράδειγμα, εγώ, που δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ανέφερα πουθενά ότι τα προβλήματα είναι ανύπαρκτα, απλώς ήθελα έμμεσα να δείξω ότι δεν είναι γενικά. Κακώς αν θες που δεν έκανα παράθεση το δεύτερο μύνημα στην απάντησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω πως εκανα καθαρη εγκατασταση και δεν πειραξα τιποτα στο συστημα πριν δοκιμασω με stock τα παντα να δω αν εχω προβλημα. (και ειχα)

 

Επισης να ξαναενημερωσω τον Alchemist οτι σε αυτα που δοκιμαζει εκεινος δεν εχω ουτε εγω προβλημα. Τουλαχιστον δεν εχω κοιταξει αν ισχυει αυτο με τα framedrops οπως λεει ο djuan1988. Βεβαια εγω δεν ειχα ποτε corruption οπως ειχε ο djuan1988.

 

Alchemist φυσικα και μιλαω γενικευμενα γιατι βλεπω πως ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και προσπαθω 1 μηνα να κανω υπομονη το αναφερουν απο το καλοκαιρι σχεδον και η AMD απλα αγνοει. Και το οτι απλα το αγνοει δε νομιζω να μπορεσεις να το διαψευσεις αν κοιταξεις οτι στα τελευταια known issues δεν το αναφερουν καν, ουτε αναφερθηκε ποτε σαν fixed! Ακομα και το "μισο" προβλημα που αναφερθηκε fixed στους 16,11,4 πλεον υπαρχει παλι, αρα θα μπορουσα καλλιστα να υποθεσω πως τοτε φτιαχτηκε τυχαια. 

Εκει λοιπον στοχευει η γενικευση περι drivers. Οχι στο οτι υπαρχει bug, αλλα στο οτι μας δουλευουν. 

Επισης εννοειται οτι θα φοβομουν να παω σε pascal και το ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα οπως επισης φοβομουν να παω σε polaris γιατι ειναι νεες αρχιτεκτονικες και ειναι φυσικο να εχουν προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω πως εκανα καθαρη εγκατασταση και δεν πειραξα τιποτα στο συστημα πριν δοκιμασω με stock τα παντα να δω αν εχω προβλημα. (και ειχα)

 

Επισης να ξαναενημερωσω τον Alchemist οτι σε αυτα που δοκιμαζει εκεινος δεν εχω ουτε εγω προβλημα. Τουλαχιστον δεν εχω κοιταξει αν ισχυει αυτο με τα framedrops οπως λεει ο djuan1988. Βεβαια εγω δεν ειχα ποτε corruption οπως ειχε ο djuan1988.

 

Alchemist φυσικα και μιλαω γενικευμενα γιατι βλεπω πως ενα προβλημα που αντιμετωπιζω και προσπαθω 1 μηνα να κανω υπομονη το αναφερουν απο το καλοκαιρι σχεδον και η AMD απλα αγνοει. Και το οτι απλα το αγνοει δε νομιζω να μπορεσεις να το διαψευσεις αν κοιταξεις οτι στα τελευταια known issues δεν το αναφερουν καν, ουτε αναφερθηκε ποτε σαν fixed! Ακομα και το "μισο" προβλημα που αναφερθηκε fixed στους 16,11,4 πλεον υπαρχει παλι, αρα θα μπορουσα καλλιστα να υποθεσω πως τοτε φτιαχτηκε τυχαια. 

Εκει λοιπον στοχευει η γενικευση περι drivers. Οχι στο οτι υπαρχει bug, αλλα στο οτι μας δουλευουν. 

Επισης εννοειται οτι θα φοβομουν να παω σε pascal και το ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα οπως επισης φοβομουν να παω σε polaris γιατι ειναι νεες αρχιτεκτονικες και ειναι φυσικο να εχουν προβληματα.

 

Καταρχην να σου πω λιγα πραγματα για την 290.Το προβλημα με τα black screens οντως υπηρχε και περισσοτερο στις Sapphire,το ειχε και η δικια μου(TriX).Το προβλημα ηταν το zerocore(καμια σχεση με οδηγους λοιπον),οταν επεφτε σε deep sleep η καρτα,δεν επανερχοταν.Η Sapphire το ελυσε με vbios update δινοντας λιγο vcore αποτρεποντας ετσι την καρτα να πεφτει σε deep sleep.Το zerocore ομως λειτουργουσε μονο με dvi συνδεση,με hdmi δεν λειτουργουσε,γι αυτο οταν αλλαξες οθονη και την συνδεσες με hdmi δεν σου το ξαναεκανε.Ισως κατι παρομοιο να συμβαινει και με την 480.Διαβασα κατι για windows 7,για το Θεο,βαλε τα 10αρια και κοιτα πως συμπεριφερεται η καρτα.Βαζω στοιχημα οτι θα σου λυθουν τα προβληματα.Ακομα και αν δεν σε βολευουν,βαλτα δοκιμαστικα.

 

Τωρα να πω και εγω οτι απο το 2009 με τις 5870,6970,7970 και τωρα με την 290 δεν ειχα ποτε το παραμικρο θεμα νομιζω δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να μου φύγει η περιέργια, κάποιος με την black edition μπορεί να δει το ASIC Quality στο GPUz? Είμαι περίεργος αν στη black βάζουν καλύτερα κομμάτια. 

 

76,3%

 

 

Έτσι λέει το state 7, το θέμα είναι όντως λειτουργεί με ταβάνι τα 1,15? Γιατί στο GPUz εχω δει και παραπανω. Εγω εχω την απλη GTR στα 1288. Τώρα δοκιμάζω με πιο χαμηλή τάση στο state 7 @ 1100mV και φαίνεται να παίζει άψογα. Είχα δοκιμάσει και το bios της black edition και έπαιζε κανονικότατα στα 1338 με stock settings.

 

Τώρα μόλις έπαιξα λίγο StarWars και όντως κάνει κάποια spikes στα 1.1625v (GPUz).

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το Chill, εσείς μπορείτε ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαβασα το θρεντ να πω και εγω ποσο για τον π##τσο ειναι η amd,βαζεις καινουριους drivers(crimson ReLive) και σου κανει underclocking την μνημη στα 150mhz ετσι γιατι μπορει,φυσικα δεν μπορεις να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου οριακά και δε λέω να τρέξει να μπουτάρει άντε και κάνα unigine, αυτά είναι ψιλά γράμματα, λέω να παίζεις πχ gears of war και στο μισάωρο να freeze-αρει το παιχνίδι και να παίρνεις τα 3 (και οι άλλοι να σε βρίζουν που σε πετάει έξω) 

 

η κάρτα είναι σίγουρα σταθερή για 1310, από κει και πάνω θες ρεύμα

 

για αυτό και δε τη πουλάνε με 1330 και το βαφτίζουν o/c mode και gaming το 1310. προφανώς ξέρουν ότι το 1330 είναι για benches και όχι πραγματικά σταθερό

 

απλά δεν ασχολήθηκα με το o/c.. περισσότερη φασαρία και ζέστη για ελάχιστα κέρδη (και 1400 πάει αλλά με ανεμιστήρες ελικόπτερο και πυκνωτές να τσιρίζουν) 

 

η strix είναι πραγματικά τέλεια στοκ, οτιδήποτε άλλο χαλάει τη τελειότητά της 

Μπορεί να έτυχε στη δικιά σου το θέμα με την τάση,εγώ έχω δύο σκέψου και μέχρι τα 1360 είναι stable με stock ρεύματα.Εγώ στη θέση σου θα το δοκίμαζα σε δευτερο σύστημα και αν έκανε τα ίδια θα την έστελα rma.To oc mode του κάθε κατασκευαστή είναι δοκιμασμένο υποτίθεται και θα έπρεπε να είναι 100% stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας το black screen οσο περιεργο και να ειναι "εφευγε οταν εκανες 200 mhz downclock την μνημη... 

κατα δευτερον 

 

Δε διαβασα το θρεντ να πω και εγω ποσο για τον π##τσο ειναι η amd,βαζεις καινουριους drivers(crimson ReLive) και σου κανει underclocking την μνημη στα 150mhz ετσι γιατι μπορει,φυσικα δεν μπορεις να το αλλαξεις.

εκανες αυτα που λεει η amd ? εβγαλες ολα τα 3rd party apps ? msi aft gpuz κτλ κτλ επανεφερες το αρχικο bios αν ειχες κανει mod? 

προσεξε τι θα πεις γιατι οσοι ειχαν το ιδιο ακριβως προβλημα ξεχασαν να κανουν αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έτυχε στη δικιά σου το θέμα με την τάση,εγώ έχω δύο σκέψου και μέχρι τα 1360 είναι stable με stock ρεύματα.Εγώ στη θέση σου θα το δοκίμαζα σε δευτερο σύστημα και αν έκανε τα ίδια θα την έστελα rma.To oc mode του κάθε κατασκευαστή είναι δοκιμασμένο υποτίθεται και θα έπρεπε να είναι 100% stable.

Δοκιμασμένη σε βαριά παιχνίδια στα 1360;

Δε μιλάω για unigine furmark κτλ μιλάω για παιχνίδια που είναι η πραγματική βαριά χρήση, τα benchmark σε ο,τι αφορά τη σταθερότητα εγώ προσωπικά τα έχω σαν πρώτο βήμα αλλά δε μου λένε και πολλά για τη πραγματική σταθερότητα

 

Το σύστημα μου δεν έχει κάποιο θέμα μία χαρά σήκωνε την σαφώς πιο ενεργοβορα 7950 και ούτε πρόκειται να βρω πολλά καλύτερα συστήματα (ίσως και κανένα) στο περιβάλλον μου

 

Και να έβρισκα δεν είναι εφικτό να πάω να παίξω στο pc του άλλου καμιά ώρα μέχρι να παρατηρησω αστάθεια

 

Αν ήταν έτσι πάντως δε βρίσκω το λόγο να μην τη πουλούσαν από το κουτί 1330 και να γίνεται μέσω εφαρμογής που προφανώς θα αφορά κάποιον overclocker έτοιμο για όλα και δε θα έλεγαν gaming mode το ένα και o/c το άλλο, νομίζω ότι είναι αρκετά επεξηγηματικες οι περιγραφές

 

ΥΓ Φυσικά δεν αποκλείω τα καλά κομμάτια, γενικά όμως το 1360 με 1.15 δε νομιζω ότι είναι εφικτό να είναι rock solid στη συντριπτική πλειοψηφία των 480

 

Και καλώς ή κακώς αυτά για να τα επιβεβαιώσεις θες πολλές ώρες δοκιμών και παιξίματος όχι να τρέξεις μερικά test

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...