Προς το περιεχόμενο

Πιο γρήγορες συνδέσεις Internet από τον ΟΤΕ σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω γιατι απο το κειμενο καταλαβα οτι ο οτε με κοινωτικους πορους εφερε σε ολη την ελλαδα το ιντερνετ δηδ τι σημαινει οτι θα το χρησιμοποιειση για λογους marketing και σε λιγα χρονια σαν μονοπολιο σε ολη την ελλαδα ; αραγε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανθρωπε τα τελευταια 3 χρονια εχουν μπει 1800+ καμπινες μεσα στο νομο μονο... και εχουν καλυφθει σχεδον ολα τα χωρια με vdsl μεχρι και στα πιο ακυρα... Στα χωρια ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ . Το προβλημα δεν ειναι ο οτε αλλα οι δημοι και ολες οι αλλες υπηρεσιες .... τα dslams περιμενουν σφραγιστα κατα χιλιαδες στις αποθηκες το ιδιο και core routers ..., δεν βοηθαει και το κλιμα το οικονομικο που διαμορφωθηκε πριν ενα χρονο...τοτε ολα παγωσαν...δηλαδη σκεφθειτε απλα πραγματα μια καμπινα απαιτει μελετες σχεδιασμους και πολλα αλλα πραγματα ...δεν μπαινει για 10 χρονια αλλα για 30+ απο αυτες θα υλοποιηθει και το ftth ... σε μια διελυμενη οικονομια 2-3 επιχειρησεις επενδυουν και ο οτε θα φτασει τα 2 δις επενδυσεις σε λιγα χρονια και μακαρι να επενδυσουν και οι αλλες εταιριες...και να ανοιξουν θεσεις εργασιας...κτλ ....ακομα και τα σκ εργαζονται θα δεις τα αυτοκινητα παντου, το ιδιο και πολλα βράδια ... γινεται τεραστιος αγωνας .. απο πολλες μεγαλες επιχειρησεις για νεες υποδομες σε πολλους τομεις...μην ειμαστε αρνητικοι.

 

δε ξερω αν μπηκαν 1800 καμπινες, κοντα στο 424 παντως που ειναι διπλα στο κεντρο δεν εχει vdsl, που τις εβαλαν τις καμπινες δηλαδη? περυσι οταν ειχα φερει οτετζη και ανοιξαμε το καφαο της γειτονιας για να αλλαξω γραμμη, γιατι ειχα συνεχομενες αποσυνδεσεις (ιντερνετ και νεκρο τηλ.) και χαμηλο συγχρονισμο, τον ειχα ρωτησει για vdsl και μου ειπε πλακα με κανεις ετσι? μη το σκεφτεσαι, σε περιοχες που δεν στεγάζονται εταιριες δυσκολα θα φερουν vdsl γιατι δεν συμφερει. 

Απο εκει και περα να μην πω για τις συνθηκες που παιζει το adsl στη συγκεκριμενη περιοχη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι γρήγορες συνδέσεις αλλα με μεγάλο κόστος για τον τελικό πελάτη.

Αν και πολλές φορές το μέχρι 24 ή το μέχρι 50 καταντά αηδία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποίο έργο είναι 90% επιδοτούμενο από ΕΣΠΑ.

Κοινώς take it or leave it, δεν "διάλεξαν" περιοχές αγροτικές ή πόλεις και είπαν αγροτικές...

 

Επομένως το άρθρο θα έπρεπε να λέει "Πιο γρήγορο Internet σε συνολικά 2247 απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, ξεκινά να παρέχει άμεσα η ΚΤΠ  με ανάδοχο έργου τον ΟΤΕ".Καλώς είπε ο προηγούμενος πως έτσι όπως είναι γραμμένο εύκολα μπορεί να γίνει η παρανόηση πως ο ΟΤΕ κάνει την "επένδυση".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμολογιακη πολιτικη του ΠΟΤΕ ειναι ξεφτιλα.Σε εναλακτικο παροχο πληρωνω πολυ πιο λιγα εδω και 4 χρονια και με VDSL και με πολλα αλλα καλουδια.Ας φτιαξουν τις τιμες τους και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 4 χρόνια έχω 30αρα και τα τελευταία 2 χρόνια 50αρα. Σε χωριο μάλιστα που θεωρείτε δυσπρόσιτη περιοχή από τα κουριερ. Αρκετά τα χρήματα αλλά ησυχασα πουθενά σκάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο βλέπω στη σελίδα oteruralsouth, έχει κοστολόγια ενοικίαση οπτικών ινών κτλ και όχι κοστολόγια για τον τελικό χρήστη.

Αυτό σημαίνει οτι μπορεί να δούμε στα χωριά εκτός απο ΟΤΕ και άλλους παρόχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να βάλουν είναι απατεώνες . Πουλάνε 24αρα και με το ζόρι πιάνει τα 14mbps και η 30αρα ούτε 20.

Εγω πληρώνω 50 και πιάνω 49999 και 4999 up. Στα έως 24 έπιανα 21000. Ο καθένας ανάλογα που βρίσκεται δίπλα στον ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να καλυφθούν πιο απομονωμένες περιοχές είναι καλό. Βοηθάει την αποκέντρωση. Το ιντερνετ είναι αναπόσπαστο μέρος της καθημερινότητας κάθε νέου ανθρώπου, η ανυπαρξία του είναι σοβαρό αντικίνητρο να ζήσει σε τέτοιες περιοχές (φυσικά δεν είναι το μοναδικό ούτε καν το κύριο. αλλά είναι σημαντικό. και ό,τι βελτιώνεται είναι θετικό). Ακόμα και τις φορολογικές μας υποχρεώσεις στο ιντερνετ τις κανονίζουμε. Ακόμα και τα μόρια των πανελληνίων εξετάσεων τα παιδιά από το ιντερνετ τα πληροφορούνται. Επειδή μιλάμε για περιοχές που συχνά δεν έχουν ΚΑΘΟΛΟΥ adsl, φυσικά όταν δημιουργείς τις υποδομές τους σήμερα θα ξεκινήσεις με την νεότερη τεχνολογία, θα ήταν παράλογο να κάνεις κάτι άλλο. Πρέπει να ξεφύγουμε εμείς που μένουμε στις μεγαλουπόλεις από τη νοοτροπία "πρώτα εμείς και μετά όλοι οι άλλοι".

 

Κι εμένα δεν μου αρέσει που δεν έχω VDSL στο κέντρο της πόλης. Αλλά αντικειμενικά δεν μπορώ να πω "πρώτα να αποκτήσω εγώ vdsl" αναφερόμενος σε περιοχές της χωρας που δεν έχουν ούτε στοιχειώδη σύνδεση adsl. "Eπιτέλους" θα πω όταν διασυνδέονται χωριά που δεν είχαν ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...