Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, archimidis είπε

Σχετικά με ανακύκλωση τι κάνετε με τις κάψουλες; Τις πήγαινα σε τσάντα στα Starbucks αλλά σταμάτησαν να δέχονται λόγω covid (από πριν το lockdown). Τι άλλη λύση που να βολεύει υπάρχει;

Τις πετάμε σε κάδο ανακύκλωσης. Το ίδιο κάνουν και εκείνοι που τις παίρνουν για ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ποιες κάψουλες προτείνεται για freddo espresso/freddo cappuccino? Σήμερα μου τελειώσανε οι αρχικές που δίνει μαζί με τη μηχανή.(είτε nespresso,είτε απο supermarket). Επίσης, μόνο σε μένα βγαίνει νερουλός ο freddο? χρησιμοποιώ 2 κάψουλες στο κουμπί του espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Παιδιά ποιες κάψουλες προτείνεται για freddo espresso/freddo cappuccino? Σήμερα μου τελειώσανε οι αρχικές που δίνει μαζί με τη μηχανή.(είτε nespresso,είτε απο supermarket). Επίσης, μόνο σε μένα βγαίνει νερουλός ο freddο? χρησιμοποιώ 2 κάψουλες στο κουμπί του espresso.

δεν μας ειπες τι μηχανη εχεις, αν θες να ειναι πιο κοντα σε  arabica ή robusta, τιμή ( υπάρχουνε καψουλες με 0,15 το τεμαχιο υπάρχουνε και με 0,50 λεπτα το τεμάχιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος στις illy ότι πολλές από τις κάψουλες είναι σαν τρύπιες/γενικά δεν είναι πολύ φουσκωμένες/το αλουμινοχαρτο δεν ειναι τεντωμένο και κάνει βαθουλώματα? Πίνω σχεδόν αποκλειστικά illy (οι περισσότεροι θα το έχουν καταλάβει) και σε πολλά πακέτα βρίσκω κάψουλες που δεν είναι κλεισμενες καλά τώρα τελευταία. 

Το θέμα είναι ότι το καταλαβαίνω και στην γεύση. Αλλιώς βγαίνει ο καφές όταν σκάει λόγο πίεσης το αλουμινόχαρτο από την καλά κλεισμένη κάψουλα και αλλιώς αν δεν είναι τελείως τεντωμένο (δεν έχει τις ίδιες γεύσεις-επιγεύσεις, αρώματα και διάρκεια)!

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο? Σκέφτομαι να πάρω την εταιρία να την ενημερώσω, να κάνουν έλεγχο και να μου απαντήσουν ίσως φταίνε οι παρτίδες. Έχω πετύχει και στους classico και στους intenso το ίδιο φαινόμενο. 

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος στις illy ότι πολλές από τις κάψουλες είναι σαν τρύπιες/γενικά δεν είναι πολύ φουσκωμένες/το αλουμινοχαρτο δεν ειναι τεντωμένο και κάνει βαθουλώματα? Πίνω σχεδόν αποκλειστικά illy (οι περισσότεροι θα το έχουν καταλάβει) και σε πολλά πακέτα βρίσκω κάψουλες που δεν είναι κλεισμενες καλά τώρα τελευταία. 

Το θέμα είναι ότι το καταλαβαίνω και στην γεύση. Αλλιώς βγαίνει ο καφές όταν σκάει λόγο πίεσης το αλουμινόχαρτο από την καλά κλεισμένη κάψουλα και αλλιώς αν δεν είναι τελείως τεντωμένο (δεν έχει τις ίδιες γεύσεις-επιγεύσεις, αρώματα και διάρκεια)!

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο? Σκέφτομαι να πάρω την εταιρία να την ενημερώσω, να κάνουν έλεγχο και να μου απαντήσουν ίσως φταίνε οι παρτίδες. Έχω πετύχει και στους classico και στους intenso το ίδιο φαινόμενο. 

Προσωπικά πήρα πρόσφατα ένα κουτί illy decaf για Nespresso και θα ελεγα οτι σαν συσκευασια ειναι πολυ ποιοτικη αλλα κ οι καψουλες...

Για την γεύση νομίζω ότι ειναι αυτό που θέλω...
Τελικά είμαι μεταξύ L'Or και illy...Τις L'Or τις εχει προσφορα ο σκλαβενίτης αυτη τη περιοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, gagarin είπε

Προσωπικά πήρα πρόσφατα ένα κουτί illy decaf για Nespresso και θα ελεγα οτι σαν συσκευασια ειναι πολυ ποιοτικη αλλα κ οι καψουλες...

Για την γεύση νομίζω ότι ειναι αυτό που θέλω...
Τελικά είμαι μεταξύ L'Or και illy...Τις L'Or τις εχει προσφορα ο σκλαβενίτης αυτη τη περιοδο...

Είναι θέμα παρτίδας. Άνοιξα πακέτο που αγόρασα από άλλο σουπερμάρκετ και οι κάψουλες είναι μπόμπα, τέλειες από κάθε άποψη. Να ενημερώσω ότι όλα τα κουτιά είχαν 10+ μήνες περιθώριο για να λήξουν.

Θα πάρω την γραμμή εξυπηρέτησης να ενημερώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lanc3r Εγω 5 κουτια εχω παρει illy συνολικα δεν εχω προβλημα με την καψουλα εμφανισιακα , μονο καποιοες εχουν χαμηλοτερη ροη απο τις αλλες..

gagarin παρε και τον Lavazza rico 6 decaf  αν τον βρεις σε προσφορα , εμενα μ αρεσει πιο πολυ απο τους illy και ειδικα τον L'or που μαι μεν εχει ωραια γευση/σωμα γενικα αλλα εχει τοση πολυ οξuτητα που ειναι λες κει εχει σταξει λεμονι καποιος μεσα.. Ο Lavazza δεν εχει καθοολου οξυτητα βεβαιαα ολα θεμα προσωποικου γουστου ειναι...Η καψουλα σε αντιθεση με τις illy-L'or ειναι πλαστικουρα αλλα πολυ καλης ποιοτητας/ροης κτλ...

Nα υποθεσω οτι ο starbucks decaf δεν σου αρεσε? Εχει πολυ εντονη γευση καμμενου και ειναι πικρος πολυ που καποιοι με το που δοκιμαζουν τους πετανε στα σκουπιδια στα καπακια ολους τους starbucks υψηλης εντασης , εμενα μ αρεσει καμια φορα αυτη η ιδιαιτερη γευση , οχι σε βαθμο να πινω αποκληστικα starbucks ομως...

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miatakias είπε

Lanc3r Εγω 5 κουτια εχω παρει illy συνολικα δεν εχω προβλημα με την καψουλα εμφανισιακα , μονο καποιοες εχουν χαμηλοτερη ροη απο τις αλλες..

gagarin παρε και τον Lavazza rico 6 decaf  αν τον βρεις σε προσφορα , εμενα μ αρεσει πιο πολυ απο τους illy και ειδικα τον L'or που μαι μεν εχει ωραια γευση/σωμα γενικα αλλα εχει τοση πολυ οξuτητα που ειναι λες κει εχει σταξει λεμονι καποιος μεσα.. Ο Lavazza δεν εχει καθοολου οξυτητα βεβαιαα ολα θεμα προσωποικου γουστου ειναι...Η καψουλα σε αντιθεση με τις illy-L'or ειναι πλαστικουρα αλλα πολυ καλης ποιοτητας/ροης κτλ...

Nα υποθεσω οτι ο starbucks decaf δεν σου αρεσε? Εχει πολυ εντονη γευση καμμενου και ειναι πικρος πολυ που καποιοι με το που δοκιμαζουν τους πετανε στα σκουπιδια στα καπακια ολους τους starbucks υψηλης εντασης , εμενα μ αρεσει καμια φορα αυτη η ιδιαιτερη γευση , οχι σε βαθμο να πινω αποκληστικα starbucks ομως...

Λοιπόν...

Σήμερα δοκίμασα τον Starbuck...πολύ έντονο άρωμα και ακριβώς αυτό που λες...καμμένο...νομίζω ότι είναι για άλλες περιπτώσεις(δεν ειναι του γούστο μου)...

Για καθημερινό πλέον έχω καταλήξει...(θα δοκιμάσω και το Lavazza που μου πρότεινες) προς το παρόν θα πιω αυτά που έχω πάρει...είχε προσφορά στο Σκλαβενίτη τις L'Or Decaf 2,88ευρω το κουτι και φόρτωσα εχθές 4 κουτιά....

Σειρά προτίμησης για μένα που πίνω Decaf (οχι απο αποψη αλλα λόγω προβλήματος)

1)L'Or ή illy
2)Nespresso Vivalto Lungo Decaffeinato
3)Ispirazione Firenze Arpeggio Decaffeinato
4)Coffe Island Decaf
5)Starbucks Espresso Roast Decaf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gagarin είπε

Λοιπόν...

Σήμερα δοκίμασα τον Starbuck...πολύ έντονο άρωμα και ακριβώς αυτό που λες...καμμένο...νομίζω ότι είναι για άλλες περιπτώσεις(δεν ειναι του γούστο μου)...

Για καθημερινό πλέον έχω καταλήξει...(θα δοκιμάσω και το Lavazza που μου πρότεινες) προς το παρόν θα πιω αυτά που έχω πάρει...είχε προσφορά στο Σκλαβενίτη τις L'Or Decaf 2,88ευρω το κουτι και φόρτωσα εχθές 4 κουτιά....

Σειρά προτίμησης για μένα που πίνω Decaf (οχι απο αποψη αλλα λόγω προβλήματος)

1)L'Or ή illy
2)Nespresso Vivalto Lungo Decaffeinato
3)Ispirazione Firenze Arpeggio Decaffeinato
4)Coffe Island Decaf
5)Starbucks Espresso Roast Decaf

Το περιμενα για τους Starbucks , σε λιγους αρεσουν...

Η αληθεια ειναι οτι καμια αλλη εταιρια δεν βγαζει lungo decaf οπως η nespresso βγαζει τον lungo vivalto... Δεν εχω δοκιμασει ποτε καμια μαρκα/τυπο που ειναι για εσπρεσσο ποσοτητα να τον κανω lungo , δεν θελω να αρχισω τις πατεντες , θα μου αρεσε να ειχα την επιλογη παντως ενος lungo-decaf ..(απο nespresso δεν παιρνω ποτε λογο τιμης)

Δεν εχεις στην λιστα τον Nespresso ristretto italiano decaf, τον εχεις δοκιμασει? Μια καψουλα δοκιμαστικη που ειχε μεσα η μηχανη εχω πιει αλλα μου φανηκε ο καλυτερος decaf , μοιαζει με τον αντιστοιχο ristretto italiano με την καφεινη..Μου αρεσε πολυ πιο πολυ απο τον arpeggio decaf αλλα απο τον αντιστοιχο arpeggio με καφεινη..

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Εντός της ημέρας θα προχωρήσω σε αγορά μηχανής nespresso να προλάβω τις προσφορές..

Ανάμεσα στις παρακάτω 3, ποια θα προτείνατε;

1. KRUPS Nespresso® Inissia XN1005S στα 64,90

2. DELONGHI Nespresso® Essenza Mini EN85.R στα 69

3. KRUPS Nespresso® Essenza Mini XN110BS στα 74,90

Απ'ότι διαβάζω τα νεότερα μοντέλα Essenza Mini είναι ελαφρώς λιγότερο θορυβώδη από το Inissia (όχι ότι καίγομαι ιδιαίτερα για τον θόρυβο). Από τα 2 Essenza Mini πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι καλύτερο και δε βρίσκω καμία διαφορά πλην της εμφάνισης.

Γενικά εσείς τι θα με συμβουλεύατε να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, itheodo είπε

Καλημέρα σας!

Εντός της ημέρας θα προχωρήσω σε αγορά μηχανής nespresso να προλάβω τις προσφορές..

Ανάμεσα στις παρακάτω 3, ποια θα προτείνατε;

1. KRUPS Nespresso® Inissia XN1005S στα 64,90

2. DELONGHI Nespresso® Essenza Mini EN85.R στα 69

3. KRUPS Nespresso® Essenza Mini XN110BS στα 74,90

Απ'ότι διαβάζω τα νεότερα μοντέλα Essenza Mini είναι ελαφρώς λιγότερο θορυβώδη από το Inissia (όχι ότι καίγομαι ιδιαίτερα για τον θόρυβο). Από τα 2 Essenza Mini πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι καλύτερο και δε βρίσκω καμία διαφορά πλην της εμφάνισης.

Γενικά εσείς τι θα με συμβουλεύατε να πάρω;

 Ότι πάρεις φίλε είναι το ίδιο...το έψαξα και εγω πριν αγοράσω....επέλεξε ότι σου αρέσει πιο πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 2:34 ΜΜ, Miatakias είπε

Lanc3r Εγω 5 κουτια εχω παρει illy συνολικα δεν εχω προβλημα με την καψουλα εμφανισιακα , μονο καποιοες εχουν χαμηλοτερη ροη απο τις αλλες..

Αυτό λέω κι εγώ. Έχω συναντήσει 4 κατηγορίες πάντα σε αλουμινένιες κάψουλες. 

1η: είναι φουσκωμένη και όσο κι αν ακουμπήσεις το πάνω αλουμινόχαρτο δεν πιέζετε καθόλου (έχει τέλεια ροή, αρώματα, γεύση ο παραγόμενης καφές).

2η: φαίνεται να είναι καλά φουσκωμένη αλλά αν την ακουμπήσεις πηγαίνει προς τα κάτω το αλουμινόχαρτο (συνήθως έχει γεύση σαν ο καφές να έχει κοπεί πολλές μέρες πριν, η ροή είναι συνήθως ικανοποιητική, κάποιες φορές μπορεί να διακοπεί ή να ελαττωθεί σημαντικά).

3η: φαίνεται σαν να έχει χάσει την στεγανότητά της η κάψουλα. Είναι πατημένο το αλουμινόχαρτο και παραμένει έτσι όσο κι αν την πατήσεις-παραμορφώσεις από τα πλαϊνά. Χαμηλή ροή τις περισσότερες φορές και διακοπτόμενη. Η γεύση του καφέ δεν έχει τα αρώματα και την φρεσκάδα της 1ης ούτε καν της 2ης κατηγορίας. 

4η: χτυπημένες-παραμορφωμένες κάψουλες (δεν μου έχει τύχει ποτέ σε illy ή nespresso- βέβαια πάντα προσέχω και εξωτερικά τις συσκευασίες που αγοράζω), δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ. 

Από όσο ξέρω για να επιτευχθεί όσο το δυνατόν καλύτερος καφές από κάψουλα, πρέπει να δημιουργηθεί τέτοια πίεση ώστε να σκάσει το μπροστινό αλουμινόχαρτο. Από τις κάψουλες που έχω χρησιμοποιήσει μόνο όσες ανήκουν στην 1η κατηγορία βγάζουν τέτοιο αποτέλεσμα. 

Γι αυτό έκανα την ερώτηση, ώστε να δω αν κι εσείς έχετε παρατηρήσει τα ίδια. Συγγνώμη αν σας κούρασα. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lanc3r  εxω 4 διαφορετικούς τύπους Illy  και τώρα που τους παρατηρώ στον defaf  και τον Forte τ αλουμινοχαρτο φαίνεται πιο τσιτομενο ενώ σε lungo και  intenso πιο χαλαρο...  Σε γεύση κτλ δεν έχω παρατηρήσει διάφορες γιατί δεν πίνω συνεχόμενα/κάθε μέρα τον ίδιο τύπο αλλά έχω τόσες μάρκες/τύπους που μπορεί να πιω σήμερα έναν  Illy intenso  και να ξαναπιω σε έναν μήνα... Αυτό που βοηθάει στην ροή είναι να κουνάς την κάψουλα εγω την χτυπάω ελαφρά στο τραπέζι κιόλας (αυτές που δεν έχουν καλή ροή) να ανακινηθει καλά ο καφες μέσα,  παρατήρησα μερικές καψουλες με χαμηλή ροή εκχυληζουν πιο γρήγορα... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μηχανη εχετε να μου προτεινετε με καψουλες για vfm? που να παιρνει και φθηνες συμβατες αν γινεται ειμαι λιγο ασχετος γενικα,για freddo espresso θελω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

τι μηχανη εχετε να μου προτεινετε με καψουλες για vfm? που να παιρνει και φθηνες συμβατες αν γινεται ειμαι λιγο ασχετος γενικα,για freddo espresso θελω 

Μόνο nespresso, είναι πιο διαδεδομένη και βρίσκεις παντού κάψουλες...πολλές μάρκες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...