Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Miatakias είπε

 ..δεν πολυπαιρνω lungo  τελευταια καθως ειναι ελαφριοι ,  απο οσο θυμαμε ο  illy lungo  μου αρεσε πιο πολυ αλλα ειναι ακρβως ,  μετα ο  μ αρεσε ο costa ο βαρυς ο 10αρης ( υπαρχει και πιο ελαφρυς) και ο dimello ο 8αρης δεν ηταν ασχημος ,  τωρα εβαλαν και αλουμινιου και μπορει να ειναι καλυτερος..

το οτι καποιος αναφερεται ως lungo δεν νομιζω οτι ειναι βασικο στοιχειο. Μια χαρα lungo κανω με nespresso Roma.

Απο lavazza ποιος πιστευεις οτι ειναι δυνατος μεν, αλλα οχι "καμενος";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sakis_the_fraud είπε

το οτι καποιος αναφερεται ως lungo δεν νομιζω οτι ειναι βασικο στοιχειο. Μια χαρα lungo κανω με nespresso Roma.

Απο lavazza ποιος πιστευεις οτι ειναι δυνατος μεν, αλλα οχι "καμενος";

Κοιτα εγω 1-2 καψουλες espresso που εχω εκχυλισει σε lungo δεν μ αρεσαν + ειχαν αργη ροη , ειναι πολλοι που το κανουν ομως αυτο... 

Ο καφες που εχουν στην καψουλα για lungo ειναι πιο χοντροκομμενος για να περναει το νερο πιο γρηγορα σε σχεση με τις καψ. espresso

Απ τις καινουριες Lavazza ισσοροπημενος πρεπει να ειναι ο QUALITA ROSSA ειναι 10αρης τον εχω πιει ομως μονο σε μπρικι εσπρεσσο και οχι στην nespresso , στην nespresso εχω πιει τον crema e gusto 12 , καλος ειναι δεν εχει γευση καμμενου αλλα εχει "αυστηρη" γευση καπνου και ξυλου που δεν μ αρεσει και πολυ.. Toν Ristretto 12 τον ειχε παρει παλιοτερα σε πλαστικη , ειχε δυνατη γευση   με χαρακτηριστικα σοκολατας/καραμελας περισσοτερο δεν μ αρεσε πολυ ουτε αυτος.. Παντος αυτοι οι 2 δεν εχουν οξυτητα αν σε ενδιαφερει αυτο (εμενα με χαλαει πολυ η οξυτητα γιατι πινω καφε χωρις γλυκαντικη) Ο lungo avvolgente 5 τον ειχα παρει σε πλαστικη , απ τους χειροτερους lungo που εχω πιει ..

Aφου πινεις Roma 8 σε nespresso που απο οτι θυμαμαι ειναι ισορροπημενος και με καποια οξυτητα Θα σου ελεγα ή classico 9  η qualita rossa 10 να δοκιμασεις απο Lavazza  οι και τους 2 αν τους βρεις σε προσφορα στα 2,50 τους βαζουν συχνα..

Τωρα ο καθενας εχει τα γουστα του ποσο μαλλον αν τους κανεις εκχυλιση σε lungo, δεν ξερω πως θα ειναι το αποτελεσμα .. Πανως οι Lavazza τοσο καμμενη γευση οπως οι Starbucks δεν εχουν με τιποτα , ακομα και οι πιο βαριοι...

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές βρήκα τις Lavazza Crema E Gusto (μπλε συσκευασία) και τις Lavazza Qualita Rossa ( κόκκινες συσκευασία) σε προσφορά και τις πήρα. Και οι δύο  συσκευασίες είναι σε κάψουλες αλουμίνιου και όχι πλαστικές όπως ήταν παλιά αν θυμάμαι καλά. Η κάθε κάψουλα είναι είναι άριστα συσκευασμένη. Η ροή της μηχανής ήταν ομοιόμορφη.

Ο μπλέ κατά την παραγωγή του μου έβγαλε μυρωδιά σοκολατοκακάο  και σαν γεύση ήταν αρκετά δυνατός και πικρός.

Και ο κόκκινος βέβαια αρκετά τίμιος αλλά όχι τόσο δυνατός για εμένα.

Θεωρώ ότι ο μπλέ με κέρδισε και θα τον τιμάω σε προσφορές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Χθές βρήκα τις Lavazza Crema E Gusto (μπλε συσκευασία) 

Ο μπλέ κατά την παραγωγή του μου έβγαλε μυρωδιά σοκολατοκακάο  και σαν γεύση ήταν αρκετά δυνατός και πικρός.

αυτη η ποικιλια της lavazza ηταν επι χρονια ο καφες μου για μπρικι, πριν παρω τη μηχανη!
θα τη δοκιμασω οπωσδηποτε... τις βρηκες σε σουπερμαρκετ? (δεν με ενδιαφερει αν ειναι σε προσφορα ή οχι)

επισης, με ποια αυθεντικη νεσπρεσσο θα την συγκρινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, sleepychris είπε

αυτη η ποικιλια της lavazza ηταν επι χρονια ο καφες μου για μπρικι, πριν παρω τη μηχανη!
θα τη δοκιμασω οπωσδηποτε... τις βρηκες σε σουπερμαρκετ? (δεν με ενδιαφερει αν ειναι σε προσφορα ή οχι)

επισης, με ποια αυθεντικη νεσπρεσσο θα την συγκρινες?

Στον ΑΒ στα 2,7€. Είναι απίστευτη πραγματικά. Είχε και μια χρυσή συσκευασία Oro νομίζω.

Επίσης δεν ξέρω αν είναι απο τον ενθουσιασμό μου αλλά νομίζω ότι ήταν ελαφρώς πιο συμπυκνωμένος στο στόμα πράγμα που μου άρεσε. Όχι τίποτα υπερβολικό .

Δεν μπορώ να τον συγκρίνω με γνήσιο γιατι δεν παίρνω πλέον. Πάντως με Lor και Jacobs που παίρνω συχνά είναι κάτι ξεχωριστό απ'όλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή είμαι ασχέτος με τον καφέ και επειδή έχω ξεκινήσει να το ψάχνω, μπορεί κάποιος να μου πει: 

- Ποια είναι η καλύτερη μηχανή για Espresso καψουλές γύρω στα 100€;

- Ποιες είναι οι καλύτερες κάψουλες και σε λογικές τιμές; 

- Ποιο γαλά είναι το καλύτερο για αφρόγαλο και πως το φτιάχνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2021 στις 10:03 ΜΜ, sleepychris είπε

αυτη η ποικιλια της lavazza ηταν επι χρονια ο καφες μου για μπρικι, πριν παρω τη μηχανη!
θα τη δοκιμασω οπωσδηποτε... τις βρηκες σε σουπερμαρκετ? (δεν με ενδιαφερει αν ειναι σε προσφορα ή οχι)

επισης, με ποια αυθεντικη νεσπρεσσο θα την συγκρινες?

Παιδια γενικα δεν μας αφηνουνε να γραφουμε για προσφορες σε καταστηματα στα δημοσια τοπικ γιατι θεωτηται διαφημιση , (προτιμιστε τα  προσωπικα μηνυματα) Μπορει να σβησουν το μηνυμασου ή να σου κανουν παρατηριση..

Κι εγω παιρνω τον crema e gusto σε μπρικι , ειναι πολυ καλος με γευση καπνου και ξυλου χωρις να ειναι πολυ πικρος ... Τον δοκιμασα σε Νespresso , μοιαζει αλλα βγαινει πολυ πιο ελαφρυς οπως ολοι οι καφεδες στην nespresso σε σχεση με το μπρικι , θα σου προτινα να τον δοκιμασεις...

Δε νομιζω οτι μπορει να συγκριθουν οι καφεδες Lavazza με τις γνησιες καθως ολοι οι τυποι της Lavazza εχουν μια ιδιαιτερη γευση/φιλοσοφια που δεν μοιαζει με τις ποικιλιες Nespresso..

Στις 18/11/2021 στις 12:19 ΠΜ, MariosX είπε

Παιδιά επειδή είμαι ασχέτος με τον καφέ και επειδή έχω ξεκινήσει να το ψάχνω, μπορεί κάποιος να μου πει: 

- Ποια είναι η καλύτερη μηχανή για Espresso καψουλές γύρω στα 100€;

- Ποιες είναι οι καλύτερες κάψουλες και σε λογικές τιμές; 

- Ποιο γαλά είναι το καλύτερο για αφρόγαλο και πως το φτιάχνουμε; 

Προσωπικα μονο για Nespresso (απλη οχι VERTUO) μπορω να εχω αποψη αφου η μονη μηχανη που ειχα ποτε ειναι μια Nespresso Inissia (την βρησκεις κανα 60αρικο ) που ειναι απ τα πιο παλια και φθηνα μοντελα εδω και 1,5 χρονο περιπου και ειμαι ευχαριστημενος.. Μην περιμενεις να πιεις τον καφε που πινεις απ εξω ή σε καφετιερια κανονικη για αλεσμενο σε σπιτι αλλα αν κανεις τις δοκιμες σου θα βρεις μια μαρκα να σου αρεσει και να στοκαρεις σε προσφορα για να συμφερει (εκτος αν σου αρεσουν μονο οι γνησιες nespresso καψουλες που δεν παιρνουν ποτε καποια καλη προσφορα)

Ο καθενας εχει τα γουστα του , δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη , πρεπει να δοκιμασεις μονο σου! Εγω ας πουμε την εχω βρει με μια μαρκα που δεν φερνουν τα super markets που λεγεται Borbone , απο S.M προσωπικα θεωρω την L'or πολυ καλη με μεγαλη ποικιλια και καψ.αλουμινιου σε καλες τιμες σε προσφορες..

Σχετικα με γαλα , οποιο light 2% μακρας διαρκειας εχω δοκιμασει  κανει πολυ καλο αφρογαλο , το φρεσκο γαλα δεν κανει για αφρογαλο!Το κρυο φτιαχνεις .με το μιξερακι χειρος που χτυπας τον φραπε η σταθερη φραπεριερα ,  τωρα το ζεστο ειναι αλλη ιστορια  ,  νομιζω θελει ειδικο μηχανημα...

Δοκιμασα σημερα εναν Dimello Lungo 8 με την καινουρια την καψ. αλουμινιου , ιδια γευση πανω-κατω με την πλαστικη , αλλα σε ροη πολυ πιο αργη , υπολογιζω κοντα στα 50-60 δευτ. , απ την επομενη θα ανοιγω μια εξτρα τρυπα , ζοριστικε η μηχανη πολυ οπως ειχε κανει αντιστοιχα με τον Costa Lungo 10..

UPDATED:

Πηρα σημερα και δοκιμασα την νεα  Lavazza decaf 7  αλουμινιου... Δυστηχως μεγαλη απογοητευση! Την συγκρινα αμεσα με μια Lavazza decaf 6 παλια πλαστικη που ηταν οτι καλυτερο σε decaf για Nespresso .. H νεα καψουλα ειναι πανεμορφη οπτικα αλλα ειχε πολυ γρηγορη ροη οπως οι γνησιες nespresso , σε 5-6 δευτερα ειχε ολοκληροθει ολη η εκχυλιση , απο εκει καταλαβα οτι μπορει να μην ειναι καλος ο καφες γιατι εχω παρατηρισει οταν η εκχυλιση κραταει τοσο λιγο , το νερο περναει πολυ γρηγορα και δεν περνει πολυ γευση απο τον καφε με αποτελεσμα ο καφες βγαινει πολυ νερουλος με αραιη κρεμα που εξαφανιζεται αμεσως .. Την ιδια ροη ειχα και με τον Crema e Gusto αλλα αυτος ο τυπος εχει πιο γεματο σωμα+καφεινη και κραταει καπως γευση.. Ενω με την  παλια Lavazza την πλαστικη η εκχυλιση διαρκει περιπου 12-15 δευτερα και βγαινει δυνατος καφες με ωραια σκουρα και πυκτη κρεμα που δεν καταλαβαινεις οτι πινεις decaf..

Με λιγα λογια αν δεν ειναι θεμα παρτιδας και ολες οι νεες καψ. Lavazza  decaf εχουν τοση γρηγορη ροη, καταστρεψαν τον καλυτερο με διαφορα decaf που υπηρχε στην αγορα..

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2021 στις 2:55 ΜΜ, Miatakias είπε

Παιδια γενικα δεν μας αφηνουνε να γραφουμε για προσφορες σε καταστηματα στα δημοσια τοπικ γιατι θεωρηται διαφημιση , (προτιμιστε τα  προσωπικα μηνυματα) Μπορει να σβησουν το μηνυμασου ή να σου κανουν παρατηριση..

Κι εγω παιρνω τον crema e gusto σε μπρικι , ειναι πολυ καλος με γευση καπνου και ξυλου χωρις να ειναι πολυ πικρος ... Τον δοκιμασα σε Νespresso , μοιαζει αλλα βγαινει πολυ πιο ελαφρυς οπως ολοι οι καφεδες στην nespresso σε σχεση με το μπρικι , θα σου προτεινα να τον δοκιμασεις...

 

1 ώρα πριν, GnsP είπε

Βρήκα και εγώ τις Crema E Gusto. για 12 δεν πικρίζει καθόλου (επιτέλους).

Για οσους ενδιαφέρονται για να τις δοκιμάσουν, τρεχει παλι προσφορά μέχρι τελος του μήνα (-20% αυτή τη φορά) στο super market με τα 2 γράμματα 🙄😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sakis_the_fraud είπε

 

Για οσους ενδιαφέρονται για να τις δοκιμάσουν, τρεχει παλι προσφορά μέχρι τελος του μήνα (-20% αυτή τη φορά) στο super market με τα 2 γράμματα 🙄😇

πηγα, πηρα. 
περναω μετα απο τον ανταγωνιστη τους με το Σ και τις ειχε (χωρις προσφορα) 20 λεπτα φθηνοτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...