Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα 10 πακέτα διάφορα του αγαπημένου μας L' or που τον είχε προσφορά σε γνωστό σούπερ μάρκετ στα 2,48€. Ποιο φθηνά και από τον τσιγκούνη.. Σούπερ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Χαζευοντας στο Skroutz συμβατες καψουλες nespresso ειδα  οτι ενα μαγαζι στην Αθηνα  (δεν βαζω link θεωρειται διαφιμηση) εχει φερει τους Lollo Cafe μια ναπολιτανικη μαρκα που ηθελα να δοκιμασω παλιοτερα σε διαφορους τυπους σε συσκευασιες των 100τεμ σε πολυ χαμηλες τιμες :

Argento ενταση 5/5 : 12,38e (12σενς η καψ.)

Νero ενταση 5/5 : 13,76e (13σενς η καψ.)

Classica ενταση 4/5 : 14,22e (14σενς η καψ.)

Decaf ενταση 4/5 : 15,29e (15σενς η καψ.)

επισημη σελιδα lollocaffe https://lollocaffeonline.it/capsule/capsule-lollo-compatibili-nespresso.html

Εχω δει στο ιταλικο αμαζον που πολλοι ψωνιζουν απο εκει καψουλες οτι εχει καλες κριτικες παρολο που καποιοι αντιμετοπιζοyν χαμηλη ροη κτλ. Η καθε καψουλα ειναι σε σακουλακι κλεισμενη οπως ο Borbone και Vergnano και φυσικα ειναι πλαστικη...

Σκευτομαι να αγορασω απλα εαν δεν μ αρεσει θα πρεπει να καταναλοσω αγγαρεια 100καψ την στιγμη που εχω σπιτι  50+ Borbone που ξερω οτι σιγουρα μ αρεσουν + οτι πινω καφε εσπρεσσο και σε μπρικι..

Αν ειναι καποιος απο Αθηνα και ενδιαφρεται να  δοκιμασει θα μπορουσαμε να αγορασουμε συναιτερικα (δια 2 ,3 ή 4 π.χ) ωστε να χρεωθει ο καθενας λιγο και να μην εχει πολλες καψουλες να καταναλωσει σε περιπτωση που δεν του αρεσει ο καφες...

Η διαδικασια θα ειναι η εξης:

Θα παραγγειλω/παραλαβω/πληρωσω εγω την 100αδα και θα συναντηθουμε σε καποιο σταθμο του μετρο που να βολευει για να γινει η συναλλαγη , οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει p.m!

 

 

Kαλές είναι φίλε μου. Τις έπινα Ιταλία αυτές.

Επεξ/σία από paramedic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paramedic είπε

 

Χαζευοντας στο Skroutz συμβατες καψουλες nespresso ειδα  οτι ενα μαγαζι στην Αθηνα  (δεν βαζω link θεωρειται διαφιμηση) εχει φερει τους Lollo Cafe μια ναπολιτανικη μαρκα που ηθελα να δοκιμασω παλιοτερα σε διαφορους τυπους σε συσκευασιες των 100τεμ σε πολυ χαμηλες τιμες :

Argento ενταση 5/5 : 12,38e (12σενς η καψ.)

Νero ενταση 5/5 : 13,76e (13σενς η καψ.)

Classica ενταση 4/5 : 14,22e (14σενς η καψ.)

Decaf ενταση 4/5 : 15,29e (15σενς η καψ.)

επισημη σελιδα lollocaffe https://lollocaffeonline.it/capsule/capsule-lollo-compatibili-nespresso.html

Εχω δει στο ιταλικο αμαζον που πολλοι ψωνιζουν απο εκει καψουλες οτι εχει καλες κριτικες παρολο που καποιοι αντιμετοπιζοyν χαμηλη ροη κτλ. Η καθε καψουλα ειναι σε σακουλακι κλεισμενη οπως ο Borbone και Vergnano και φυσικα ειναι πλαστικη...

Σκευτομαι να αγορασω απλα εαν δεν μ αρεσει θα πρεπει να καταναλοσω αγγαρεια 100καψ την στιγμη που εχω σπιτι  50+ Borbone που ξερω οτι σιγουρα μ αρεσουν + οτι πινω καφε εσπρεσσο και σε μπρικι..

Αν ειναι καποιος απο Αθηνα και ενδιαφρεται να  δοκιμασει θα μπορουσαμε να αγορασουμε συναιτερικα (δια 2 ,3 ή 4 π.χ) ωστε να χρεωθει ο καθενας λιγο και να μην εχει πολλες καψουλες να καταναλωσει σε περιπτωση που δεν του αρεσει ο καφες...

Η διαδικασια θα ειναι η εξης:

Θα παραγγειλω/παραλαβω/πληρωσω εγω την 100αδα και θα συναντηθουμε σε καποιο σταθμο του μετρο που να βολευει για να γινει η συναλλαγη , οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει p.m!

 

 

Kαλές είναι φίλε μου. Τις έπινα Ιταλία αυτές.

Για τις Nero πιο πολυ σκευτομουν αλλα απο εχτες το μαγαζι που ειχε αυτες τις τιμες δεν τις πουλαει πια , μαλλον καποιο λαθος θα ειχε κανει γιατι οι τιμες ηταν πολυ καλες για να ειναι αληθινες..

O Lollo caffe Nero ειναι πολυ δημοφιλης στο amazon.it ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλος καφες αλλα τωρα απο Ελλαδα τον βρισκεις στα 20ε η 100αδα=20σεντς/καψ. Και γι αυτην την τιμη καλος πρεπει να ειναι παντως αλλα δεν ψηνομαι να τον αγορασω μονος μου , μονο αν βρω 1-2 ατομα ακομα να τους μοιραστουμε..

Εχεις δοκιμασει μηπως Borbone Nero που ειναι ακομα πιο δημοφιλης στην Ιταλια να μου πεις πως ειναι σε σχεση με τον Lollo Nero? Eγω μετα απο πολλες δοκιμες απο γνωστες μαρκες που φερνουν σε Σ.Μ (Starbucκs, Illy , Lavazza , Lor κτλ) εχω κατασταλλαξη σε Borbone Nero 100% robusta σαν τον καλυτερο καφε για Nespresso για τα γουστα μου , τον βρησκω 0,18/καψ περιπου ειτε απο μαγαζι σε Αθηνα ειτε απ τον γνησιο site κατευθειαν με κουριερ απο Ιταλια, και οι υπολοιποι ειναι καλοι λιγο πιο ακριβοι, ο rosso 100% robusta και ο oro  Arabica 100%

Στις κριτικες για τον Lollo γραφουν για προβληματα με την καψουλα αλλα το ιδιο ισχυει και για τον Borbone

Εχεις κανεναν αλλον να προτινεις φθηνο καλο ιταλικο καφε?

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ πίνω μόνο στη δουλειά νεσπρεσο για την ευκολία γιατί στο σπίτι είμαι με espresso machine, μύλο, specialities coffee ακριβούς κλπ. Αλλά δεν θα με χάλαγε να πάρω αυτές τις κάψουλες φτηνά και να πίνω στην δουλειά. 21€ κάνουν είδα οι 100 οπότε πάλι φτηνοί είναι. Αν πάρω μπορούμε να βρεθούμε να σου δώσω λίγες κάψουλες δώρο να τις δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνουν. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρω χρόνο. Που βρίσκεσαι στην Αθήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για δοκιμή είμαι και εγώ μέσα.. Αλλά ποια γεύση την νορμάλ την κλασσική εσπρέσο εεε?? Όσο αφορά το borbone ναι είναι πολύ καλός καφές.. Εμενα σεταμπλετες που έχω δοκιμάσει μου άρεσε ο χρυσός o oro..

Επεξ/σία από GEOZN8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Παιδιά για δοκιμή είμαι και εγώ μέσα.. Αλλά ποια γεύση την νορμάλ την κλασσική εσπρέσο εεε?? Όσο αφορά το borbone ναι είναι πολύ καλός καφές.. Εμενα σεταμπλετες που έχω δοκιμάσει μου άρεσε ο χρυσός o oro..

7 ώρες πριν, paramedic είπε

Κοίτα εγώ πίνω μόνο στη δουλειά νεσπρεσο για την ευκολία γιατί στο σπίτι είμαι με espresso machine, μύλο, specialities coffee ακριβούς κλπ. Αλλά δεν θα με χάλαγε να πάρω αυτές τις κάψουλες φτηνά και να πίνω στην δουλειά. 21€ κάνουν είδα οι 100 οπότε πάλι φτηνοί είναι. Αν πάρω μπορούμε να βρεθούμε να σου δώσω λίγες κάψουλες δώρο να τις δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνουν. Το μόνο πρόβλημα είναι να βρω χρόνο. Που βρίσκεσαι στην Αθήνα;

Ναι το κανουμε και ετσι ,  εγω ηλιουπολη ειμαι...

 

Για lollo για τον Nero λεω πιο πολυ που ειναι υψηλης εντασης με περισσοτερο.ποσοστο robusta..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χάζεψα το site το lollo cafe και δεν λέει πουθενά τι περιέχει τι είναι τι ο καθένας.. Ξέρει κανείς σίγουρα κάπου να το δούμε η αν κάποιος τους εχει δοκιμάσει σε σύγκριση με τους borbone τι λένε?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον σχετικα με τον Lollo caffe που εγραψα πιο πανω , οι καψουλες ειναι ξανα διαθεσιμες στο μαγαζι αυτο με τις καλες τιμες , εχω βρει αλλον εναν χρηστη τον GEOZN8 που συμφωνησαμε να παρουμε τον Nero στα 14,35ε η 100αδα (ο Nero φαινεται να εχει τις περισσοτερες κριτικες/αγορες  σε αυτην την μαρκα στο ιταλικο amazon) και ειναι συμφωνα με καποια σαιτ 80% robusta και 20% arabica , δεν εχει αριθμηση εντασης αλλα πρεπει να ειναι 11-12 , αντιστοιχος με Lor Ristretto/onyx/barista , Lavazza crema e gusto , Illy forte , Dimello ristretto με τα αναλογα χαρακτηριστικα.. Η καψουλα ειναι πλαστικη ...

κριτικες amazon.it μεταφραστετο https://www.amazon.it/capsule-PASSIONESPRESSO-LOLLO-compatibili-Nespresso/dp/B00VARW8JI/ref=sr_1_3?keywords=lollo%2Bcaffe%2Bnespresso&qid=1640180066&sr=8-3&th=1

Αν θελει καποιος απο Αθηνα να συμμετασχει ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα , αν βρεθει αλλος ενας παει δια 3 δηλαδη: 33/καψ = 4,80ε ο καθενας , αν βρεθουν αλλοι 2 δια 4 δηλαδη:  25/καψ = 3,50ε ο καθενας

Υπαρχει και decaf  που σκευτομαι να παρω στα 15,94ε η 100αδα , με επισης καλες κριτικες στο αμαζον.ιτ. Αν ενδιαφερεται κανενας για decaf ας μου στειλει! κριτικες  amazon.it στα ιταλικα , μεταφραστε το https://www.amazon.it/CAPSULE-COMPATIBILI-NESPRESSO-DECAFFEINATO-ESPRESSO/dp/B06XZLXW57

Δεν θα προπληρωσει κανενας , θα τις παραλαβω και θα τις πληρωσω εγω με δικα μου λεφτα και υστερα συναντιομαστε σε καποιον σταθμο μετρο που να βολευει και γινεται η συναλλαγη..

Η παραλαβη ενδεχεται να καθυστερηση γιατι ειναι κατοπιν παραγγελιας , δεν ειναι αμεσα διαθεσιμες..

 

 

Επεξ/σία από Miatakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παιδιά δοκίμασα 3 κάψουλες borbone. Με σειρά προτίμησης βάζω oro, nera και το blue το αφήνω τελευταίο γιατί δεν μου άρεσε καθόλου. Έχω λίγες ακόμη για δοκιμή αλλά δεν νομίζω να αλλάξω άποψη αν και υποκειμενικό. Θα του δώσω μια ακόμη ευκαιρία μιας και δεν βρήκα ούτε τον κόκκινο τον Rossa ούτε τον decaf. Καλός καφές γενικά τον ξέρω από παλιά με πολλή καλό καμάκι το τονίζω αυτό αν και ίσως ο L'or μου αρέσει καλύτερα!! Και το testing συνεχίζεται... Χαχαχα 

 

Screenshot_20211224-095315_Gallery.jpg

 

 

Screenshot_20211223-151213_Gallery.jpg

Επεξ/σία από GEOZN8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις 

Αρχικά αυτό το κουπονακι με τα 30€ μέχρι πότε ισχύει?

Επίσης αυτό το κουπονακι μπορώ να το συνδυάσω με το wlecome pack των 150καψουλων+δώρο?(νέο μέλος)

Και στο welcome pack  υπάρχει δυνατότητα να αφαιρέσω κάποιες και να βάλω κάποιες άλλες?(για ευκολία να γίνει μέσω μια boutique)

Τέλος έχετε να προτείνει εσείς καμιά για espresso αλλά και για freddo?(δικιά σας επιλογή)

 

11 λεπτά πριν, Nikoskara123x είπε

 

 

 

Επεξ/σία από Nikoskara123x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για φρέντο εσπρέσσο μόνο γιαγκομπς επίσης δύο κάψουλες και το μυστικό είναι να τον  παγώσεις όχι με πάγο γτ θα γίνει νερουλό αλλά με άλλο Τρόπο  ... Ο φρέντο είναι περίεργος καφές αν βάλεις 3 θα έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...