Προς το περιεχόμενο

Η νέα διαφήμιση της Apple έχει χρώμα ελληνικό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

μα και το κολοκοτρωνίτσι στην μέση του πουθενά το κάνανε ακόμη πιο κολοκοτρωνίτσι απότι ειναι στην πραγματικότητα.... :P

 

Υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει πως ένα spot ή μια ταινία κλπ, πρέπει να αποδίδουν 100% ρεαλιστικές εικόνες και καταστάσεις?

(και σου ξαναλέω πως στο συγκεκριμένο χωριό, αυτές είναι οι εικόνες που θα δεις αν πας ποτέ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι οτι θα πείσω τους "ανεγκέφαλους" αλλά ας προσπαθήσω.

 

δεν συμφωνω και εγω αλλα δεν ειναι ανεγκεφαλοι φιλε μου, διαφορετικοι ειναι. και δε θελουμε να τους πεισουμε, να μας ακουσουν θελουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει ενα κομμάτι του 1900 πίσω που στους δυτικούς θυμίζει τα τραγούδια των βουνίσιων Βαβαρών δηλαδή των αντίστοιχων βλάχων για αυτούς... όλοι ειναι ντυμένοι σαν να ήταν στην Ρωσία το 60 επι κομουνισμού 0 υποδομές όλοι εντυπωσιάζονται απο το κινητό και το concept της φωτογραφίας γενικά και το βλέπουν σαν θαυματάκι με εκφράσεις στο πρόσωπο τους τύπου "τι ειναι τούτ;" ακόμη και τα παιδιά, το ταξί ειναι κατασκευής του 60-70, όλοι φαίνεται να απασχολούνται με επαγγέλματα προ βιομηχανικής επανάστασης, το καφενείο ειναι το μέρος συγκέντρωσης που δεν έχει καν τηλεόραση και όλοι επιδεικνύουν την πραμάτεια τους στο θαύμα της φωτογραφίας που ειναι ζώα,μεσαιωνικά όργανα και δίχτυα όπως στην ταινία Ζόχαν που όταν κέρδισε ο παλαιστίνιος ήρωας οι άλλοι σηκώνανε τις κατσίκες και την πραμάτεια τους σαν ένδειξη επιδοκιμασίας  θες κιάλλα ;

Πάλι καλά που δε γυρίστηκε στην Ύδρα. Φαντάσου τι θα έλεγε ο κόσμος για εμάς, ότι αυτοί εκεί κάτω δεν έχουν ούτε αυτοκίνητα. lol

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω και εγω αλλα δεν ειναι ανεγκεφαλοι φιλε μου, διαφορετικοι ειναι. και δε θελουμε να τους πεισουμε, να μας ακουσουν θελουμε

γι αυτο και μπηκε σε εισαγωγικα. πως δε θεωρω τον συνομιλητη κατωτερο νοητικα - απλα βρισκω την συγκεκριμενη αντιδραση ανόητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε πατε καλα? οτι τι?οι γιαγιάδες και οι παππούδες σας ξέρουν απο τεχνολογία?

 

ασχολούνται με την Ελλαδα...γιατι το εκαναν?

δεν ασχολουνται....μας ξεχασαν..

Ελεοςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ ώρες ώρες με αυτά που γράφονται εδώ μέσα. Αντί να είστε χαρούμενοι που γίνεται από μια τέτοια εταιρία αναφορά στην χώρα μας και ειδικά σε ένα πιο special κομμάτι της όπως είναι πολλά χωριά με λίγους κατοίκους στην Ελλάδα, κάθεστε και τρώγεστε με χαζές κατ´εμε λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι, η χωρα μας με οσα στερεοτυπα και αν μας εχουν φορτωσει ειναι ηδη διαδεδομενη ως προορισμος διακοπων. Τα σχολια για μας υπαρχουν ηδη και δε τα αλοιωνει μια διαφημιση. Αυτοι που βλεποντας αυτο στο εξωτερικο θα κρατησουν οτι η Ελλαδα ειναι εκτος τεχνολογιας ειναι καμενο χαρτι απο πριν και προφανως δεν ξερουν την υπαρξη της. Σκεφτειτε ομως οτι στη νεα εποχη οταν σου σκαει μια νεα πληροφορια η πρωτη κινηση ειναι απλα να googlαρεις και να μαθεις περισσοτερα. Μεσα απο την "προσβολη" οπως λενε καποιοι μπορει να υπαρχει και η αφορμη να μαθουν για τα καλα της χωρας μας καποια ακομα ατομα. Μη ξεχνατε οτι σε αλλους προορισμους η αφορμη για το ταξιδι ειναι βιντεακια οπου οι locals φορανε φουστες απο σταχια, κολιε απο λουλουδια και κανουν ακομα μαγια.

Και για να ειμαστε σωστοι μεταξυ μας (μη το πειτε στους εξω) ολοι ξερουμε οτι υπαρχει και ο τρελος του χωριου και ο κλασικος μονιμα αδιαθετος και αντιδραστικος γερακος και αλλοι χαρακτηρες που δεν μπηκαν στο βιντεο.

Αντε και παρτε και κανενα τηλ οσοι εχετε συγγενεις σε χωρια να δειτε τι κανουν.

;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε τα σχολια ολα ειναι για ποπ κορν και οτι του φανει του λωλοστεφανη... δηλαδη ελεος ουλοι σεις οι ευρωπαιοι σας εθιξε το παραδοσιακο χωριουδακι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι... με ξεπερνάει μια τέτοια ανάλυση! :P

 

Είναι σα να μου λες πως προσγειώθηκε ένα ufo στο Σύνταγμα και εγώ να πρέπει να συμφωνήσω... :)

 

Σκέψου απλά πως είναι ένα τηλεοπτικό spot της Apple που έπαιξε χθες κατά τη διάρκεια προβολής των Golden Globes! Αυτό κάθε άλλο παρά κακό είναι και για την Apple αλλά και για εμάς. 

Κοίτα μπερδεύουμε τις κουβέντες... το αν επιδράσει το spot θετικά στον τουρισμό μας ειναι άλλη κουβέντα και άλλη κουβέντα ειναι το αν και πως μας δείχνει που ζούμε σε σπηλιά...

 

Στην ερώτηση που έκανες αυτή ειναι η απάντηση και αν δεν σε πείθει μπορώ να την αναλύσω και πιο λεπτομερώς.

 

 

Ξεκινάμε στην αρχή του σποτ στο 2:00 του βίντεο όπου βλέπουμε ενα ταξί που όχι ειναι απλά τοθ 60-70 αλλά μοιάζει με ντεσεβό (δεν ειναι ντεσεβό αλλά ειναι κάτι σαν αυτό δηλαδή θέλω να πω ότι ακόμη και για την εποχή του ήταν οικονομικό όχιμα δεν βλέπουμε μερσεντές του 60 ας πούμε κτλ βλέπουμε ενα κοφτό αμαξάκι στην πραγματικότητα το ταξί που θα βρείς εκεί θα ειναι κατα πάσα πιθανότητα μερσεντές του 90 στην χειρότερη ή άλλης μάρκας πάλι σύγχρονο/σχετικά σύγχρονο όμως... και prius παίζει να πετύχεις! )

 

Επίσης στο ιδιο δευτερόλεπτο ξεκινάει και το μουσικό χαλί με ένα κομμάτι του 1900 που δεν ανταποκρίνεται στα ακούσματα των ελλήνων ούτε της εποχής του 1900 (πόσο μάλλον του 2017) τότε αυτό που έπαιζε να ακούσεις ειναι κάνα ριζίτικο κάνα ρεμπέτικο άντε κάνα μπουρζουαζίδικο... αλλά βάλανε ενα αστείο κομμάτι με "ολαλαχίχι" και άλλα λαρυγγίσματα που ειναι συνδεδεμένα με την βλαχιά για τους δυτικούς. 

 

στο 4:00 βλέπουμε το απόλυτο τιποτα ενα ποδήλατο του 70 όλοι φοράνε ρούχα εποχής (του 60 στην καλύτερη) και δεν έχουν κάποιο μοντέρνο κούρεμα (ούτε η κοπέλα που έρχεται απο την πρωτεύουσα)  και απο επαγγέλματα βλέπουμε κάποια όπως  ο οπωροπώλης ο λαχειοπώλης και ο καφετζής. Όλες οι καρέκλες πλαστικές και τα τραπεζάκια αυτά του κάμπινγκ ακόμη και αυτά που ανήκουν στο μαγαζί.. 

 

Στο 6:00 βλέπουμε δίχτυα απλωμένα πάνω στον τοίχο του σπιτιού και μια βάρκα (που αμφιβάλω να συμβαίνει αυτό) όλα αυτά στο κέντρο του χωριού όχι στο λιμανάκι..

 

 

Στο 13:00 βλέπουμε το παιδάκι να κοιτάει με γουρλωμένα μάτια και θαυμασμό το περίεργο μηχάνημα λες και δεν ξαναείδε smartphone ή iphone ποτέ του... έχει όμως μοντέρνο κούρεμα αυτό πιστεύω όμως πως συνέβη όχι επειδή ήθελαν κάτι τέτοιο αλλά επειδή ακριβώς τα παιδιά δεν ντύνονται σαν να ήταν στο 60 ούτε κουρεύονται έτσι το ντύσιμο μπορούσαν να το αλλάξουν αλλά μάλλον δεν θέλανε να πληρώσουν παραπάνω τις οικογένειες για να χαλάσουν τα μαλλιά στα παιδιά τους... οι μεγάλοι όλοι όμως φαίνεται να μην έχουν μπεί ποτέ σε κομμωτήριο. 

Στο 15:00 βλέπουμε εναν 50-60άρη και μια 50-60άρα να κοιτάνε με έκφραση "τι ειν' τούτ';"  

 

Στο 17:30 βλέπουμε την έκφραση ικανοποίησης της πρωτευουσιάνας που τους έδειξε το μέλλον :P

 

Στο 18:00 βλέπουμε μια 30-40-αρα που και αυτή δεν είδε ποτέ κομμότρια στην ζωή της ντυμένη σαν την γιαγιά μου να τραβάει την πρωτευουσιάνα απο το χέρι για να βγάλουν φωτογραφίες γιατι ειναι πολύ πιεστικό να συμβεί τώρα που έχουν το μηχάνημα αλλιώς δεν θα μπορέσουν ποτέ ξανά να δούνε τον εαυτό τους σε μια οθόνη...

 

Στο 25:00 βλέπουμε τον υπάλληλο των ελτά να έχει παρατήσει την αδιάβροχη και αντιανεμική του στολή καθώς και το μηχανάκι του και να ντύθηκε σαν ταχυδρόμος της western union το 70 και να καλοπίζεται για το σημαντικό γεγονός (την selfie... άκυρο βασικά η selfie αν και τόσο κοινό στης μέρες μας ειναι προχωρημένη τεχνική τώρα θα τον βγάλει η άγνωστη πρωτευουσιάνα πορτρέτο μιας και δεν έχει ούτε κινητό ούτε φωτογραφική ο ίδιος ειναι μια ανεπανάληπτη ευκαιρία) 

 

Ενώ παράλληλα στο background βλέπουμε την φουρνάρισα να παρατάει τις δουλειές της και να βγάζει δειλά δειλά το κεφάλι της έξω απο την πόρτα του μαγαζιού με έκφραση "τι ειν' τούτ';"

 

 

Στο 29:00 βλέπουμε την ίδια φουρνάρισα εφησυχασμένη πως το μηχάνημα δεν ειναι του διαβόλου με θάρρος πιά να πιάνει με τα χέρια της το ψωμί και να το επιδεικνύει (μέσα σε ενα μαγαζί που έχει να δει ανακαίνιση απο το 40 και που έχει μονο 1 είδος ψωμιού -γιατι η ποικιλία ειναι ένδειξη πολιτισμού- ) συνεχίζοντας όμως να ειναι λίγο ντροπαλή (με την χαμογελαστή έκφραση που παίρνει) γιατι όσο να πεις ακόμη δεν ξέρει τι ειναι τούτη η φωτογραφία... 

 

στο 29:00 βλέπουμε αμήχανα τον νεαρό οργανοπαίχτη ντυμένο σαν τον Καζαντζίδη όταν είχε βγει στην σύνταξη να σηκώνει γρήγορα με αμηχανία το παραδοσιακό όργανο του (μιας και πρώτη φορά έβγαινε φωτογραφία αν και νεαρός και δεν ήξερε πως να αντιδράσει) 

 

και εναν ψαρά πιο άνετο (γιατι ειναι ψαράς και αλανι :P ή μάλλον γιατι δεν ήταν καλός ηθοποιός οπότε δεν μπορούσε να παραστήσει καλά τον βλάχο που δεν είδε ξανά φωτογραφική :P)  να δείχνει το χταπόδι του γιατι είπαμε όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις δείχνεις την πραμάτεια σου :P

 

"Δείτε με είμαι ψαράς να και το χταπόδι μου" λες και ήθελε όλη η ιστορία του να αποτυπωθεί απο αυτή την μία φωτογραφία που θα του έβγαζε μια άσχετη στο κινητό της... στις μέρες dickpicks στέλνουμε σε τέτοιες :P

 

στο 32:00 βλέπουμε τον παπά με γυαλιά οράσεως του 30 αλά τραμπάκουλα και μαλλιά τύπου Αϊνστάιν και ακόμη πιο ατημέλητα γιατι ναι μεν όλοι οι άλλοι ενήλικες στο χωριό αν και δεν είδαν ποτέ κομμωτή και κομμωτήριο φαίνεται να έχουν τον μπαρμπέρη να τους τους περιποιείται ο πάτερ όμως πιστός στα χριστά ήθη και ως σκληροπυρηνικότερος φαίνεται να μην ειναι κάν εξοικειωμένος με το κόνσεπτ του ψαλιδιού και της τσατσάρας. 

 

Και φορώντας ενα παλαιό φέσι και κρατώντας και μια γάτα (πρέπει να έχουν όλοι ένα ζώο αλλιώς θα χαθεί η βουκολική εσάνς της διαφήμισης)  και αυτός ζητά να βγεί φωτό μιας και που θα βρει άλλη ευκαιρία...

 

τέσπα βαρέθηκα να το αναλύω πιστεύω έχουν μαζευτεί αρκετά δεδομένα :P και γενικά σε όλο το υπόλοιπο βίντεο βλέπουμε όλοι να ζητάνε απο την προτευουσιάνα με το περίεργο μηχάνημα να βγούν φωτό μιας και που θα βρεθεί άλλη ευκαιρία...

 

(όλοι οι χρόνοι πιο πάνω ειναι σε δευτερόλεπτα SS:MsMs)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η διαφήμιση μου άρεσε. 

 

Μα γιατί γίναμε ρεζίλι και γιατί απαξιώνεται μερικοί τόσο πολύ την απλότητα που κρύβουν τα χωριά μας (είτε μερικά νησάκια); Τότε υπήρχαν αξίες και ιδανικά, τώρα ισοπεδώθηκαν όλα. Τότε ζούσε ο άνθρωπος με τη φύση και δεν ήταν θηρίο αποξενωμένο, τώρα ζει ώρες μπροστά από τον Η/Υ ή την μικρή οθόνη (κινητό).

 

Όσο για τα πρόβατα, πληροφορώ μερικούς, ότι η κτηνοτροφία, ήταν, είναι και θα είναι (γίνει ξανά) η οικονομική ανάπτυξη του μέλλοντος. Αυτή είναι η Ελλάδα μας. Ήλιος, γη, θάλλασα...

 

Συγνωμη αλλα αν ειναι να ταϊζω γιδια και να βρωμω προβατνιλα προτιμω να ζω ωρες μπροστα απο το PC.

+ Θελεις να σου πω ποσσα μπορω να βγαλλω μεσα σε 1 βδομαδα μποστα απο 1 pc απεναντι απο το τζακι στα ζεστα μου? Δεν λεω πως ο κτηνοτροφος και ο παραγωγος ειναι αχρηστες δουλειες. Ισα ισα! Αλλα μην τα ισωπεδωνουμε ολα.

 

Το να κανεις χρηση υπολογιστη (και δεν εννοω να μπαινεις facebook και youtube), απαιτει μια καλιεργεια και μια βασικη μορφωση. Kαι στην ουσια αυτο ειναι που μας πειραξε. Οτι η διαφημιση εδειχνε ατεχνολογητους ανθρωπους. Οπου οπου ατεχνολογητος ανθρωπος = ακαλιεργητος και αμορφωτος (και δυστυχως ετσι ειναι και στο λεω απο προσωπικες εμπειριες και 25 χρονια 4 μηνες τον χρονον σε νησιωτικο χωριο στην ανω πορδιτσα καθως και απο τις γιαγιαδες μας που δεν εχουν τελειωσει ουτε δημοτικο) και εκει αγγιζει τα ορια της προσβολης οταν βγαινει σαν διαφημιση και μαλιστα παγκοσμιας κλιμακας.

 

Προσωπικα αδιαφορω για την Apple καθως και για την διαφημιση της. Ουτε νιωθω οτι με θιγει σαν Ελληνα η σαν ανθρωπο. Δεν περιμενα την Apple να μου πει αν ειμαι απολιτιστος ουτε να μου ανοιξει τα ματια για να δω τι πρεπει να κανω για να γινω καλυτερος. Τελος υπαρχει ενα ρητο που λεει ¨Αν δεν σεβεσαι ΕΣΥ τον ευατο σου, μην περιμενεις να σε σεβαστουν οι αλλοι¨. Οι Ελληνες σεβομαστε τον εαυτο μας για να ζητουμε τον σεβασμο των ξενων? Προφανως οταν δεν τιμας το σπιτι σου, θα πεσει να σε πλακωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιτσαριο ,μια διαφημιση η οποια μας δειχνει υπαναπτικτους στην τεχνολογια

Υπανάπτυκτους στην τεχνολογία με τη μπάμπω να λέει "Στείλ' τη μου!" ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπανάπτυκτους στην τεχνολογία με τη μπάμπω να λέει "Στείλ' τη μου!" ;;;;

ναι γιατι πως να την στείλει αφού δεν έχει κινητό; θέλει να της την στείλει με γράμμα εκτυπωμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...