Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μου κάνει τόση εντύπωση πάει να πει ότι δεν το συναντάω συχνά. Σχεδόν όλοι είναι ευγενέστατοι όταν τους ζητάω την παραμικρή εξυπηρέτηση, πολλοί μάλιστα κάνουν πολλά παραπάνω από αυτά που ζητάω ή θα περίμενα. Κι εγώ αντίστοιχα βοηθάω αγνώστους και προσφέρω βοήθεια ακόμα κι αν δεν το ζητήσουν. Μου κάνει πολύ κακή εντύπωση η συμπεριφορά του παρτάκια, το "δεν είναι δουλειά μου", "δεν είμαι υποχρεωμένος", "δε γουστάρω", "πρόβλημά σου" κλπ.

 

Οι παγοκύστες λύνουν το ένα μέρος της φύλαξης αλλά πως θα το ζεστάνω μετά? Αλλά ξέχασα, πρόβλημά μου, να κόψω το λαιμό μου και τέτοια.

 

Και εγώ το ίδιο. Πολλές φορές έχω ζητήσει σε κατάστημα να βάλουν κάτι στο ψυγείο τους όσο είμαι εκεί(και όχι απαραίτητα το φαγητό του μωρού), άπειρες φορές έχω ζητήσει ζεστό νερό για το γάλα του μωρού, πολλές φορές έχω ζητήσει ζεστό νερό και από το κυλικείο του νοσοκομείου για να φτιάξω καφέ. Τις περισσότερες φορές με εξυπηρέτησαν, κάποιες πάλι όχι, σε καμία περίπτωση όμως δεν θα το περιέγραφα ως "άσχημη εμπειρία σε κατάστημα".

:-) Λοιπόν νομίζω ότι η λύση του προβλήματος της σούπας είναι απλή, αγόρασε ένα θερμός βάλε τη σούπα στη θερμοκρασία που θέλεις, πάρε κι ενα πιατάκι μαζί και όταν έρθει η ώρα του φαγητού θα είναι όλα έτοιμα. 

 

Όχι, το πρόβλημα είναι πως θα κράξουμε τον μαγαζάτορα όταν δεν κάνει κάτι που δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το περιέγραφες σαν φανταστική εμπειρια τοτε σε κατάστημα και να τους πεις και ευχαριστω που είναι τυπικοι και τηρούν την νομοθεσια χαχαχα :cry:  :cry:

 

- Ρε παιδια μπορω να χρησιμοποιησω λιγο την τουαλέτα είναι ανάγκη ; (1 την ημερα να το ζητάει αυτό που δεν είναι πελάτης)

 

- Συγγνωμη δεν μπορούμε δεν το περιγράφει πουθενα στην νομοθεσια και βεβαίως για υγειονομικούς λογους.


Για να μου κάνει τόση εντύπωση πάει να πει ότι δεν το συναντάω συχνά. Σχεδόν όλοι είναι ευγενέστατοι όταν τους ζητάω την παραμικρή εξυπηρέτηση, πολλοί μάλιστα κάνουν πολλά παραπάνω από αυτά που ζητάω ή θα περίμενα. Κι εγώ αντίστοιχα βοηθάω αγνώστους και προσφέρω βοήθεια ακόμα κι αν δεν το ζητήσουν. Μου κάνει πολύ κακή εντύπωση η συμπεριφορά του παρτάκια, το "δεν είναι δουλειά μου", "δεν είμαι υποχρεωμένος", "δε γουστάρω", "πρόβλημά σου" κλπ.

 

Οι παγοκύστες λύνουν το ένα μέρος της φύλαξης αλλά πως θα το ζεστάνω μετά? Αλλά ξέχασα, πρόβλημά μου, να κόψω το λαιμό μου και τέτοια.

 

Ε προφανως δεν είναι ολοι σκατοψυχοι. Για μενα μολις δεις τέτοια συμπεριφορα ριξε μαύρο απευθειας από το συγκεκριμενο κατάστημα για να φέρεται ετσι στο κοσμο φαντάσου τι τσιπης θα είναι και σε αυτά που προσφέρει.

 

Δεν είναι υποχρεωμένος βεβαια.... ουτε εμεις ειμαστε υποχρεωμένοι να ψωνίσουμε από αυτόν.

 

 

Μια φορά ενας μου ειχε κάνει παρατηρηση ότι μπηκα λεει στο κατάστημα του χωρις να είναι αυτος ..... μέσα .... καταρχήν του κάνω με βλέπεις ότι μπαινω και κάθεσαι εξω και μιλάς με τον αλλον .... και δευτερον με λές κλεφτη; κάμερες δεν εχεις εδώ μέσα .... μετα δεν μιλαγε ... δεν ψωνισα τιποτα και σηκωθηκα και εφυγα ουτε ξαναπατησα εννοείται.

 

την άλλη φορά μια σε ένα σουπερ μάρκετ (ξινή βεβαια) μου πετάει την αποδειξη ... και της πέφτει κάτι κάτω και πάει να το ξαναβάλει πάνω ... το παιρνω όπως είναι και πάω να το αλλαξω γυρνάω και λεει πρωτη φορά το βλέπω αυτό ... της κάνω δεν το έπιασα.... ειρωνεύεσαι τον πελάτη ; εσυ θα μου πεις αμα θα αλλάξω κάτι ή όχι έπεσε κάτω και το παιρνεις και το ξαναβάζεις πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-) Λοιπόν νομίζω ότι η λύση του προβλήματος της σούπας είναι απλή, αγόρασε ένα θερμός βάλε τη σούπα στη θερμοκρασία που θέλεις, πάρε κι ενα πιατάκι μαζί και όταν έρθει η ώρα του φαγητού θα είναι όλα έτοιμα. 

 

Δεν κρατάει πολλή ώρα την θερμοκρασία, νομίζω μαξ 4 ώρες είναι.

 

Και εγώ το ίδιο. Πολλές φορές έχω ζητήσει σε κατάστημα να βάλουν κάτι στο ψυγείο τους όσο είμαι εκεί(και όχι απαραίτητα το φαγητό του μωρού), άπειρες φορές έχω ζητήσει ζεστό νερό για το γάλα του μωρού, πολλές φορές έχω ζητήσει ζεστό νερό και από το κυλικείο του νοσοκομείου για να φτιάξω καφέ. Τις περισσότερες φορές με εξυπηρέτησαν, κάποιες πάλι όχι, σε καμία περίπτωση όμως δεν θα το περιέγραφα ως "άσχημη εμπειρία σε κατάστημα".

 

Όχι, το πρόβλημα είναι πως θα κράξουμε τον μαγαζάτορα όταν δεν κάνει κάτι που δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει :)

 

Δεν τον κράζω ως υπάλληλο αλλά τον χαρακτηρίζω ως αγενή άνθρωπο. Δεν είναι άσχημη αγοραστική εμπειρία αλλά άσχημη εμπειρία σε κατάστημα είναι. Η ευγένεια σίγουρα δεν είναι "υποχρεωτική".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να αλλάξει ο τίτλος σε:

Άσχημες εμπειρίες σε thread.

 

 

 

Αει στο καλό.

Οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Που έχουν άποψη για ολα.

Κολλησαν σε ενα ποστ και αναμασανε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα παραπάνω δεν πάνε στον idomeneas7. Ατυχές οτι το παρόν βρέθηκε κάτω από το post του.

 

Με έσκισες! Ειχα την ελπιδα οτι θα συγχωνευοταν με το προηγούμενο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fora. συγγνώμη, δεν μπορούσα να κρατηθώ! :-)

  

ιχ, χτυπάει πολύ άσχημα...

Άλλη φορά να κρατιέσαι.

Σύμφωνα με oxford dictionary, η λέξη forum με πληθυντικό fora σημαίνει δημόσια πλατεία στην αρχαία Ρώμη.

Η λέξη forums με πληθυντικό forums είναι σωστή όπως την χρησιμοποίησα εγώ.

 

Το fora προέρχεται από τα λατινικά, ο πληθυντικός του forum που σημαίνει δημόσια πλατεία, αλλά από τότε η λέξη έχει περάσει στην αγγλική γλώσσα με τις όποιες συνέπειες στην σημασία της και στον τρόπο γραφή της κτλ. Και τα δύο θεωρούνται σωστά, με το fora σε γραπτά περισσότερο επιστημονικού επιπέδου, αλλά με το forums να χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο με αναλογίες στα 10:1 σε Αγγλία ενώ φτάνει τα 100:1 στην Αμερική.

 

http://grammarist.com/usage/fora-forums/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρατάει πολλή ώρα την θερμοκρασία, νομίζω μαξ 4 ώρες είναι.

 

 

Δεν τον κράζω ως υπάλληλο αλλά τον χαρακτηρίζω ως αγενή άνθρωπο. Δεν είναι άσχημη αγοραστική εμπειρία αλλά άσχημη εμπειρία σε κατάστημα είναι. Η ευγένεια σίγουρα δεν είναι "υποχρεωτική".

 

Για μενα ειναι υποχρεωτική. Δεν μπορει να εισαι έμπορος και σε ιδιωτική δουλειά μάλιστα και να εισαι αγενής. Το οτι στην προσωπική σου ζωή τα έχεις κάνει μαντάρα δεν ευθυνεται ο πελάτης. Τα προβληματα σου μένουν εκτος δουλειάς Αυτο ειναι το σωστο.

 

Κατα τα αλλα εκτος απο αγενής κάποιος οταν μπορει να βοηθησει και δεν βοηθάει ειναι και σκατοψυχος. Και αυτη η μικρη του κινηση τα δειχνει ολα και πως θα ειναι στη συμπεριφορά του σε σένα μετά και σε άλλα θέματα. Σκέψου οτι εδω δεν παιζεται κανενα τρομερο συμφέρον και σου ριχνει πορτα .... ποσο μάλλον αμα κάτσει και συμφέρον. Θα σε φάει ζωντανό.

 

Δηλαδη μπηκε στη διαδικασια να σκεφτει οτι αυτος ο ένας που θα του ζητησει κάτι .... τον ζημιώνει ... του καιει ρεύμα κτλπ .... φαντασου ποσο κολλημένος ειναι για να σκέφτεται έτσι. Εγω ποτε δεν έχω φάει πορτα σε καταστημα που έχω ζητησει κάτι ειτε τουαλέτα ειτε χαρτοπετσέτα ειτε να βάλουν κάτι στο ψυγειο.

 

Σχετικα με την αγενεια ειχαμε πάει μια φορα με τον κολλητο μου να ρωτησει κάτι σε ενα μαγαζι για αυτοκινητα ... ο τύπος εριστικος και αγενής ....  Οταν φυγαμε μου λεει ο κολλητος μου ... κοιτα εδω να δεις υπάλληλος αυτος τωρα περιμένει να κάνει πώληση με τέτοια αγένεια. Ελεοςςςς

 

 

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον κράζω ως υπάλληλο αλλά τον χαρακτηρίζω ως αγενή άνθρωπο. Δεν είναι άσχημη αγοραστική εμπειρία αλλά άσχημη εμπειρία σε κατάστημα είναι. Η ευγένεια σίγουρα δεν είναι "υποχρεωτική".

 

Τα μπερδεύεις λίγο, η άρνηση παροχής μη προβλεπόμενης υπηρεσίας δεν είναι αγένεια, το "όχι, για υγειονομικούς λόγους" με την καμία δεν είναι αγενές.

 

Μια φορά έπινα καφέ με έναν κολλητό σε καφετέρια, και ο μαλάκας κατά λάθος έχυσε τον καφέ του στο πόδι μου. Σίγουρα άσχημη εμπειρία σε κατάστημα ήταν, δεν νομίζω όμως να εννοούσε τέτοιου είδους εμπειρίες ο ts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Άλλη φορά να κρατιέσαι.

Σύμφωνα με oxford dictionary, η λέξη forum με πληθυντικό fora σημαίνει δημόσια πλατεία στην αρχαία Ρώμη.

Η λέξη forums με πληθυντικό forums είναι σωστή όπως την χρησιμοποίησα εγώ.

 

Το fora προέρχεται από τα λατινικά, ο πληθυντικός του forum που σημαίνει δημόσια πλατεία, αλλά από τότε η λέξη έχει περάσει στην αγγλική γλώσσα με τις όποιες συνέπειες στην σημασία της και στον τρόπο γραφή της κτλ. Και τα δύο θεωρούνται σωστά, με το fora σε γραπτά περισσότερο επιστημονικού επιπέδου, αλλά με το forums να χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο με αναλογίες στα 10:1 σε Αγγλία ενώ φτάνει τα 100:1 στην Αμερική.

 

http://grammarist.com/usage/fora-forums/

E, αφου δεν κρατήθηκα, έμαθα και κάτι!  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλός πρέπει να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα και από την οπτική γωνια του αλλου.

 

Αμ ελα ντε,που εχεις δικιο αλλα δεν προκειται να το βρεις! Ο,τι δεν μας αγγιζει ειναι προβλημα του αλλου!

 

Δεν κρατάει πολλή ώρα την θερμοκρασία, νομίζω μαξ 4 ώρες είναι.

 

 

Δηλαδης στο ψυγειο,οπου το δινεις,ειναι για παραπανω?  :o  

 

Επισης...το φαγητο ζητας και να σου το ζεστανουν?  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω ταμίας σε mini market. Ανοησίες του τύπου "Κάποια μέρα θα βρω το δίκιο μου, η άνθρωποι είναι λογικά πλάσματα, μα καλά, δεν μπορεί να υπάρχει άνθρωπος τοσο μ@λ@κ@ς" διαλύθηκαν και εξανεμίστηκαν πέρα μακριά από την πρώτη κιόλας μέρα.

 

Παντα θα υπαρχει καποιος χειροτερος απο αυτον,που εχεις συναντησει  :ph34r:  

Μην απελπιζεσαι ακομα..! :-)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο mini market που δουλεύω, είχα ένα ταπεράκι με τυρί-ζαμπόν, κλεισμένο σε 2 σακούλες(ναι είμαι λίγο παρανοϊκός) για να φτιάχνω κάνα tost να τρώω. Η σακούλα ήταν κριμένη κάτω από τα ράφια, σε σημείο που δεν φαινόταν. Έρχεται λοιπόν μια ωραία πρωία το υγειονομικό, κάνει τον έλεγχο του, βλέπει τα  τοστακια μου, και λέει τι είναι αυτά? E υλικά για tost για να τρώει κάτι το βραδυ το παιδί λέει το boss. Και γιατί είναι εδώ? Στο ψυγείο πρέπει να υπάρχουν μονο εμπορεύματα λέει ο τύπος. Χωρίς πολλά πολλά, έκαναν παρατήρηση και για την τοστιέρα, γιατί "το μαγαζί δεν έχει άδεια για να ζεσταίνει τα σάντουιτς τον πελατών" Μια τοστιέρα τόσο δα, που με τα βίας χωράει ένα κανονικό τοστ.

 

Οποτε ναι, το "υγειονομικούς λόγους ισχύει."

 

Επίσης οι τουαλέτες. Ο κόσμος είναι βρομιάρης. Ακόμα και πασαλειμμένους τοίχους έπρεπε να καθαρίσω(πασαλειμμένος με τι βρείτε το μονοι σας) Σπασμένος καθρέφτης, σπασμένος νιπτήρας, η βρύση να τρέχει και να έχει πλημμυρίσει όλη η τουαλέτα. Τελικά το αφεντικό αποφάσισε να την κλείσει. Είναι ωραίο? Όχι. Είναι παράλογο? Πάλι όχι. Όταν πας να κανεις μια εξυπηρέτηση και πληρώνεις τα σπασμένα η καθαρίζεις τοίχους από πράγματα που δεν έπρεπε να είχαν, τότε κάτι δεν πάει καλά. Και δεν είναι ο καταστηματάρχης, ούτε ο καημένος ο υπάλληλος. 

Προς θεού, μην παρεξηγηση κανένας ότι λέω ότι τα κάνει αυτά. Ούτε σας ξέρω προσωπικά(μάλλον) ούτε σας κατηγορώ για κάτι. Απλός πρέπει να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα και από την οπτική γωνια του αλλου.

 

Ναι άσε με να μαντέψω .... τους έκαναν κατσάδα ότι δεν βγαινουν έξω να κάνουν ελέγχους .... τελικά βγηκαν .... αλλα επειδή δεν ξέρουν τη τυφλα τους από νομοθεσια .... στην ειπαν εσενα που ειχες μια τοστιερα για προσωπική χρηση και για να ζεσταίνεις τα σάντουιτς που φτιαχνεις για να φάς εσύ ή το αφεντικό. Καλα δεν είναι οι μοναδικοι δυ που είναι για γέλια. Έχουμε δει πολλά. Αντι να μαζέψουν τους μεγαλο καρχαριες που χοροπηδάνε. Αυτος τωρα εστιασε στην δικιά σου τοστιέρα. Ολο μαλακιες. Ηθελε να πει και αυτος την μαλακια του για να δειξει ότι είναι ελεγκτης. Δεν βαριέσαι έκανες το κοροΪδο και έφυγαν. Τι να κανεις να τσακωθείς με τον χαζο ; να σε βάλει και στο μάτι και να σε ζαλιζει .... καλύτερα.

 

Για το άλλο με τις τουαλέτες και τους κανιβαλους συμφωνώ. Υπάρχει αυτό το σενάριο.

 

ΥΓ Εδώ εγω που δεν είμαι πχ ελεγκτικο οργανο και έχω διαβασει 2-3 πράγματα στη νομοθεσια ξέρω σε μια περιοχή τι λαμογιές γινονται αλλα βεβαια κανεις δεν τις ελεγχει γιατι δεν ασχολούνται.

 

Ποσα καταστήματα δουλευουν χωρις άδειες ..... η τοστιέρα τον πειραξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι άσε με να μαντέψω .... τους έκαναν κατσάδα ότι δεν βγαινουν έξω να κάνουν ελέγχους .... τελικά βγηκαν .... αλλα επειδή δεν ξέρουν τη τυφλα τους από νομοθεσια .... στην ειπαν εσενα που ειχες μια τοστιερα για προσωπική χρηση και για να ζεσταίνεις τα σάντουιτς που φτιαχνεις για να φάς εσύ ή το αφεντικό. Καλα δεν είναι οι μοναδικοι δυ που είναι για γέλια. Έχουμε δει πολλά. Αντι να μαζέψουν τους μεγαλο καρχαριες που χοροπηδάνε. Αυτος τωρα εστιασε στην δικιά σου τοστιέρα. Ολο μαλακιες. Ηθελε να πει και αυτος την μαλακια του για να δειξει ότι είναι ελεγκτης. Δεν βαριέσαι έκανες το κοροΪδο και έφυγαν. Τι να κανεις να τσακωθείς με τον χαζο ; να σε βάλει και στο μάτι και να σε ζαλιζει .... καλύτερα.

 

Για το άλλο με τις τουαλέτες και τους κανιβαλους συμφωνώ. Υπάρχει αυτό το σενάριο.

 

ΥΓ Εδώ εγω που δεν είμαι πχ ελεγκτικο οργανο και έχω διαβασει 2-3 πράγματα στη νομοθεσια ξέρω σε μια περιοχή τι λαμογιές γινονται αλλα βεβαια κανεις δεν τις ελεγχει γιατι δεν ασχολούνται.

 

Ποσα καταστήματα δουλευουν χωρις άδειες ..... η τοστιέρα τον πειραξε.

Οι γονείς μου έκλεισαν το μαγαζί που είχαν το '93.

 

Επισκέψεις από το υγειονομικό πάντα είχαμε 2-3 φορές τον χρόνο.

Ακόμα και σήμερα στους νοικιάρηδες το ίδιο συμβαίνει.

 

Για την τοστιέρα, έχουμε φάει και εμείς μήνυση κάποτε, το μαγαζί δεν είχε άδεια για ζεστά.

 

Οπότε, μην λες ούτε εσύ ούτε άλλος ό,τι του κατέβει.

 

Επειδή συχνά πυκνά οι πελάτες έφερναν πράγματα και ζητούσαν να μπουν στο ψυγείο, ο πατέρας μου είχε βάλει μέσα στην αποθήκη δικό μας ψυγείο και τα έβαζε εκεί, γιατί αν γινόταν έλγχος από υγειονομικό θα έτρωγε μήνυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγχο 2-3 φορές τον χρόνο απ το υγειονομικό;; Το οτι κάνει τόσους ελέγχους είναι ευχάριστο!

Για ουσιαστικά πράγματα κοιτάει τουλάχιστον ή ελέγχει μόνο τις τοστιέρες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...