Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έλεγχο 2-3 φορές τον χρόνο απ το υγειονομικό;; Το οτι κάνει τόσους ελέγχους είναι ευχάριστο!

Για ουσιαστικά πράγματα κοιτάει τουλάχιστον ή ελέγχει μόνο τις τοστιέρες;;;

 

μΑ ΓΙΑ ΝΑ κοιτάξεις ουσιαστικά πράγματα πρέπει να ξέρεις τι σου γινεται. Όχι να βγεις έξω βιτρινα ελεγκτης να ΄παραστήσεις ότι βγηκες και να γυρισεις στην υπηρεσια με 0 παραβάσεις.

 

Είναι δυνατον να μην βρεις παράβαση στην Αθηνα ή και αλλου ; αυτοι γυρνάνε και λενε αποτελέσματα αρνητικα ! Αλλα ελέγξαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεγχο 2-3 φορές τον χρόνο απ το υγειονομικό;; Το οτι κάνει τόσους ελέγχους είναι ευχάριστο!

Για ουσιαστικά πράγματα κοιτάει τουλάχιστον ή ελέγχει μόνο τις τοστιέρες;;;

Τα πάντα ελέγχει το υγειονομικό.

Μια φορά είχαν βάλει και χέρια μέσα στη ζάχαρη και στον καφέ (ψάχναν για ναρκωτικά, εκείνα τα χρόνια πολλά μαγαζιά διακινούσαν κιόλας). Η μάνα μου τους ρωτούσε "θα μου τα πληρώσετε τώρα αφού δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω πια σε καφέδες;" ´

Απάντηση, "Όχι κυρία μου, γίνεται έλεγχος".

Όταν έρχονταν, έλεγχαν τα πάντα, ανοίγαν ψυγεία, σακούλες, να δούνε τι διαθέτει και πουλάει το κατάστημα και αν έχει άδεια γι'αυτό, τουαλέτες, καθαριότητα του μαγαζιού, κτλ. Η αποθήκη που είχε ο μπαμπάς μου είχε είσοδο μέσα στην πολυκατοικία και εκεί βάζαμε δικά μας πράγματα.

 

μΑ ΓΙΑ ΝΑ κοιτάξεις ουσιαστικά πράγματα πρέπει να ξέρεις τι σου γινεται. Όχι να βγεις έξω βιτρινα ελεγκτης να ΄παραστήσεις ότι βγηκες και να γυρισεις στην υπηρεσια με 0 παραβάσεις.

 

Είναι δυνατον να μην βρεις παράβαση στην Αθηνα ή και αλλου ; αυτοι γυρνάνε και λενε αποτελέσματα αρνητικα ! Αλλα ελέγξαμε.

Δεν κάνουν πάντα μηνύσεις. Αλλά αν σε έχουν προειδοποιήσει για κάτι, αυτό καταγράφεται. Στην επόμενη ίδια παραβίαση θα φας μήνυση.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηνυση έχει ποινικές κυρώσεις. Η παράβαση και το προστιμο έχουν διοικητικές. Ποιο από τα 2 ειχαν ριξει στο κατάστημα σας ;

 

έκανε έλεγχούς μέχρι ..... που επειδή τους έκαναν πολύ αποτελεσματικά τους ανέλαβε η αστυνομια πλέον :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηνυση έχει ποινικές κυρώσεις. Η παράβαση και το προστιμο έχουν διοικητικές. Ποιο από τα 2 ειχαν ριξει στο κατάστημα σας ;

 

έκανε έλεγχούς μέχρι ..... που επειδή τους έκαναν πολύ αποτελεσματικά τους ανέλαβε η αστυνομια πλέον :cry:

Σε ποιο κατάστημα των γονιών μου;

Εγώ ήμουν κοριτσάκι.

Η μάνα μου αν θυμάται θα την ρωτήσω αύριο. Μπαμπάς δεν ζει.

 

Αν δίνεις πράγματα/αγαθά/τρόφιμα κτλ και δεν έχεις άδεια γι'αυτό, μπορεί να σου πάρουν και την υπάρχουσα άδεια και κλείνει το κατάστημα.

 

Και ξέρεις πως γίνεται αυτό; Έρχεται η αστυνομία και σου βάζει βουλοκέρι για ένα διάστημα (από βδομάδες μέχρι μήνες). Το δικαστήριο γίνεται αργότερα και τρως και πρόστιμο. Δεν περιμένουν απόφαση δικαστηρίου για να στο κλείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά ενας μου ειχε κάνει παρατηρηση ότι μπηκα λεει στο κατάστημα του χωρις να είναι αυτος ..... μέσα .... καταρχήν του κάνω με βλέπεις ότι μπαινω και κάθεσαι εξω και μιλάς με τον αλλον .... και δευτερον με λές κλεφτη; κάμερες δεν εχεις εδώ μέσα .... μετα δεν μιλαγε ... δεν ψωνισα τιποτα και σηκωθηκα και εφυγα ουτε ξαναπατησα εννοείται.

Ακριβως το ιδιο μου συνεβει πριν περιπου δυο χρονια. Πηγα να δω κατι παντοφλες, ο τυπας ειχε παει σε διπλα επιχειρηση για να πιει καφε, δεν βρηκα κανεναν αλλον μεσα και οπως εβγαινα μου λεει τι κανεις εδω κτλ.

Λιγο καιρο αργοτερα, ειχε βαλει το κλασικο χαρτι "αγοραζοντας απο καταστηματα της γειτονιας βοηθατε εναν γονιο μπλα μπλα μπλα" και ελαχιστο καιρο εκλεισε. Φαντασου τωρα αυτος ο "επιχειρηματιας" να διαλαλουσε πως τον εκλεισε το συστημα και το κατεστημενο.

Δεν ξερω αν τους ψεκαζουν, κατι ομως εχει σιγουρα το νερο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επικίνδυνο ε? Και χτες όταν είπα ότι είναι 3 η μικρή, η κοπέλα με κοίταγε με ύφος "που τα πουλάς αυτά μωρή" αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Μια χαρά έπαιξε, θα την ξαναπάω σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επικίνδυνο ε? Και χτες όταν είπα ότι είναι 3 η μικρή, η κοπέλα με κοίταγε με ύφος "που τα πουλάς αυτά μωρή" αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Μια χαρά έπαιξε, θα την ξαναπάω σήμερα.

Για 2.5 είναι επικίνδυνο ναι, από 3 και πάνω φαίνεται ασφαλές! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επικίνδυνο ε? Και χτες όταν είπα ότι είναι 3 η μικρή, η κοπέλα με κοίταγε με ύφος "που τα πουλάς αυτά μωρή" αλλά δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς. Μια χαρά έπαιξε, θα την ξαναπάω σήμερα.

Μπορούσε!

Ξέρεις τι έπρεπε να σου πει? 'Προχθές ήταν 2/5 και σήμερα είναι 3? Με συγχωρείτε πολύ κυρία μου αλλά από σήμερα επιτρέπεται από 4χρονών και πάνω όχι από 3'!! Αυτό έπρεπε να σου πει, και εάν ήταν υπάλληλος μου και την άκουγα να σου λέει έτσι θα της έδινα και αύξηση!!

 

Μ αρέσει που και πουλάτε τρέλα και νιώθετε όμορφα που της την φέρατε, αν πάθει όμως κάτι το παιδί θα κλαίτε και θα λέτε στην αστυνομία '2/5 της είπα ότι είναι' για να την κλείσετε στην φυλακή που δεν προστάτευσε ως όφειλε το μικρό σας..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσε!

Ξέρεις τι έπρεπε να σου πει? 'Προχθές ήταν 2/5 και σήμερα είναι 3? Με συγχωρείτε πολύ κυρία μου αλλά από σήμερα επιτρέπεται από 4χρονών και πάνω όχι από 3'!! Αυτό έπρεπε να σου πει, και εάν ήταν υπάλληλος μου και την άκουγα να σου λέει έτσι θα της έδινα και αύξηση!!

 

Μ αρέσει που και πουλάτε τρέλα και νιώθετε όμορφα που της την φέρατε, αν πάθει όμως κάτι το παιδί θα κλαίτε και θα λέτε στην αστυνομία '2/5 της είπα ότι είναι' για να την κλείσετε στην φυλακή που δεν προστάτευσε ως όφειλε το μικρό σας..

 

Η idomeneas στηλιτεύει το γεγονος ότι δεν υπάρχει κανενας αξιόπιστος έλεγχος. Αμα του πεις ότι είναι 3 ακομα και 2.5 να είναι δεν υπάρχει τροπος να το ελέγξει. Και κάτι τέτοιο αφηνει έκθετο το μαγαζί.

 

Αν ζητουσαν πιστοποιητικά γεννήσεως σε αντιγραφο και τα μαζεύανε σε ένα αρχειο τοτε ναι θα μπορουσε να πει κάποιος ότι οντως ελέγχουν την ηλικια. Τωρα δεν ελέγχουν τιποτα. Απλα βασιζονται σε αυτό που θα τους πει ο γονιος ο οποιος μπορει βεβαια να πει και ψέμματα.

Ακριβως το ιδιο μου συνεβει πριν περιπου δυο χρονια. Πηγα να δω κατι παντοφλες, ο τυπας ειχε παει σε διπλα επιχειρηση για να πιει καφε, δεν βρηκα κανεναν αλλον μεσα και οπως εβγαινα μου λεει τι κανεις εδω κτλ.

Λιγο καιρο αργοτερα, ειχε βαλει το κλασικο χαρτι "αγοραζοντας απο καταστηματα της γειτονιας βοηθατε εναν γονιο μπλα μπλα μπλα" και ελαχιστο καιρο εκλεισε. Φαντασου τωρα αυτος ο "επιχειρηματιας" να διαλαλουσε πως τον εκλεισε το συστημα και το κατεστημενο.

Δεν ξερω αν τους ψεκαζουν, κατι ομως εχει σιγουρα το νερο τους.

 

Καλα από γελοίους έχουμε γεμισει. Εδώ εμενα ο άλλος μου ελεγε .... "πάω εξω και όταν έρθει δουλεια φωναξε με..." του κανω όχι δεν θα κανω εγω αυτή τη δουλειά ή θα εισαι εδώ και θα βοηθάς ή έχουμε θεμα. Φυσικά  τοτε ενημέρωσα τον προϊσταμενο για αυτή την καβατζο συμπεριφορά η οποια βεβαια ειχε γινει ηδη αρκετές φορες μέχρι να του την πώ ο τυπος επίτηδες το έκανε για να χώνει εμάς. Δεν θα δουλεύουμε εμεις και οι άλλοι θα πινουν καφέ.

 

Οι χειρότεροι από ολους είναι κατι καμένοι που κάνουν χάρες σε γυναικες μηπως και φάνε αλλα ποτε δεν τρώνε συνηθως τρώνε τα κακα παιδιά και οι άλλοι απλα τους κάνουν τ κέφια και είναι κορόϊδα. :cry:

 

ΥΓ Μάους μην μπερδευεσαι ... αμα κάποιο παιδάκι φέρει την προβλεπόμενη ηλικια για να μπει αυτό δεν σημαινει ότι αμα κτυπησει μέσα και αποδειχτεί ότι η υπάλληλος δεν κοιταζε ότι θα γλιτώσει. Μπορει να φάει και μηνυση .... ειτε δικαια ειτε άδικα .... αυτό συζητουσα σημερα και στη δουλεια μια μηνυση είναι μια μηνυση μπορει να την φάς και κατά τυχη ... πχ έπεσες στο δικομανή στραβοξυλο και στην έριξε. Όλα μεσα στη ζωη είναι μη τρελαίνεστε.

 

Απλα μετα στα δικαστηρια με το συστημα θα εκνευριστείς που αμα βγει εις βαρος του το δικαστηρθιο θα πρεπει να του πάρει τα σώβρακα εννοείται όλα τα έξοδα των δικηγορων και μια μικρη αποζημιωση για ηθικούς και ψυχικούς λογους. Αλλα αυτά που ? στην Ελλαδα? θα σου πουν δεν πειράζει .... επειδή σου έκανε μηνυση θα πληρώσεις εσυ να υπερασπιστείς τον εαυτο σου... ναι ρε παιδια αλλα ο ανθρωπος είναι ηλίθιος δεν τον βλέπετε? λεει μαλακιες? δεν εχει σημασια σου εκανε μηνυση.

 

Ενώ αμα το συστημα ηταν αλλιώς να δεις μετα πως θα βάζανε μυαλο οι δικομανεις και θα μαζευόντουσαν - αμα δεν ειχαν σοβαρο λογο- δεν θα εκαναν μηνυσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2.5 είναι επικίνδυνο ναι, από 3 και πάνω φαίνεται ασφαλές! :D

 

Με την ίδια ακριβώς λογική μπορείς να αμφισβητήσεις κάθε είδους όριο, πχ αν τρέχω με 120 είμαι ασφαλής και για μένα και για τους υπόλοιπους, ενώ με 121 είμαι επικίνδυνος? Την ημέρα που κλείσω τα 18 είμαι αρκετά ώριμος να ψηφίσω, στα 18 παρά μία μέρα δεν είμαι? Είναι ασφαλές να καταναλώσω οτιδήποτε την ημέρα που λήγει, αν όμως τη φάω την επόμενη θα πάθω κάτι?

 

Οπότε ας καταργηθεί κάθε είδους όριο, σωστά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια ακριβώς λογική μπορείς να αμφισβητήσεις κάθε είδους όριο, πχ αν τρέχω με 120 είμαι ασφαλής και για μένα και για τους υπόλοιπους, ενώ με 121 είμαι επικίνδυνος? Την ημέρα που κλείσω τα 18 είμαι αρκετά ώριμος να ψηφίσω, στα 18 παρά μία μέρα δεν είμαι? Είναι ασφαλές να καταναλώσω οτιδήποτε την ημέρα που λήγει, αν όμως τη φάω την επόμενη θα πάθω κάτι?

 

Οπότε ας καταργηθεί κάθε είδους όριο, σωστά?

Όχι, δεν γίνεται αυτό. Από την αρχή του θέματος γράφω τη γνώμη μου που είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να αφήσουν το παιδάκι να μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα είναι ότι αν εγω έτρωγα άκυρο θα τους ελεγα με ποιο κριτηριο τα άλλα παιδια περνάνε μέσα .... ελέγχουν καμια ταυτοτητα μηπως ή κανα πιστοποιητικο γέννησης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...