Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη προσφατο περιστατικο, ανοιγω αυτο το θεμα να πουν οσοι θελουν απο μια ιστορια αγενειας, πονηριας και γενικα αντιεπαγγελματικης συμπεριφορας που χαρακτηριζουν τα πολλα και διαφορα ελληνικα καταστηματα. (Αν υπαρχει κατι παρομοιο ας σβηστει.)

 

Προσφατα λοιπον κατα τη διαρκεια μιας φοιτητικης εκδρομουλας σε ομορφη επαρχικη πολη, καθομαστε με την παρεα να φαμε σε ενα goodys. Παραγγελνουμε κατι μπεργκερ και 4 Extreme (μεγαλα) κλαμπ σαντουιτς. Η λογικη του καταστηματος ειναι οτι πρωτα παραγγελνεις και υστερα παιρνεις την αποδειξη οταν ερθει το φαγητο. Δινουμε παραγγελια λοιπον πληρωνουμε, (9 ευρω το ενα μεγαλο κλαμπ) και η κοπελα λεει καθιστε, πλεον τα σερβιρουμε εμεις δε χρειαζεται να περιμενετε. Οκ καθομαστε, και συντομα ερχονται ολα τα μπεργκερ και 2 απο τα 4 κλαμπ τα οποια σαν σωστοι gentelman παραχωρουμε στις κοπελες του τραπεζιου. Περναει η ωρα, αδειαζουν ολοι οι δισκοι και τα αλλα 2 κλαμπ αφαντα. Ρωταμε την κοπελα εκει τι γινεται τοαη ωρα και απανταει να οριστε εδω πανω τα εχω μισο λεπτο. Και φερνει 2 μικρα, με εντελως αλλα υλικα κλαμπ.Εξηγουμε ευγενικα οτι εχει γινει καποιο λαθος, τα παιρνει πισω και τα ξαναγυρναει (!) επειμενοντας οτι αυτα ειναι τα σωστα. Ακολουθει μια λογομαχια, και υστερα για να δει αν λεμε αληθεια κανει την πανεξυπνη ερωτηση "ποσα λεφτα εδωσες;" Απαντω 8.90 εγω και αλλα τοσα ο φιλος μου. Α αχα μου λεει ναι οντως τοσο εχουν τα μεγαλα... Μισο να ξαναδω.Εν τω μεταξυ δεν εχουμε καν αποδειξεις να φανει ποσο πληρωσαμε, αφου τις φερνουν μαζι με το φαγητο. Η αγενεστατη κυρια παει στην κουζινα και υστερα απο αρκετη ωρα γυρναει παλι με τα λαθος κλαμπ και με σκυμενο κεφαλι λεει θρασσυτατα, "Ναι εχετε δικιο τα πηγαμε σε αλλο τραπεζι τα δικα σας. Αλλα τωρα δε γινεται κατι, φατε αυτα και θα σας δωσω και απο 1 cheeseburger να καλυψω τα χρηματα." Νευριασμενος και πεινασμενος δεχομαι, θεωρωντας τουλαχιστον οτι θα φερει κανενα extreme cheeseburger με πατατες και ολα τα σχετικα να καλυψει τα σχεδον 4 ευρω διαφορα που ειχε ο καθενας. Τελικα φερνει ενα απλο burger των 2.60ευρω και λεει ειμαστε ενταξει! Ουτε συγνωμες ουτε επιστροφη χρηματων.

 

Οχι μονο φαγαμε λαθος φαγητο,οχι μονο ηταν κρυο, ειχαν το θρασσος να κλεψουν πονηρα απο τα 4 ευρω που περισσευαν στον καθενα! Φιλοτιμο μηδεν. Εβρισα οτι θειο βρηκα προχειρο, γεμισα μια σελιδουλα στο δελτιο παραπονων τους και εφυγα!

 

Ακουω τα δικα σας περιστατικα με αγενης υπαλληλους, σερβιτορους, καταστηματαρχες κλπ!

 

 

 

Απο εμένα έχουν πάρει κόκκινη κάρτα τα Goody's διότι και πανάκριβα είναι και λίγες μερίδες σου βάζουν και χάλια είναι το φαγητό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο άλλος λέει "κινητό είναι, προφανώς το βιάζεται, δεν γαμιέται, βάλτου εκεί  το ανταλλακτικό θα αναγκαστεί να το πάρει."

Και εγώ αυτό που λέει ο DDevil θα έκανα. Εάν δεν μπορούσα να βρω λογική άκρη, θα έφερνα την αστυνομία.

 

Ναι αλλά και να έρθει η αστυνομία τι θα μπορέσει να κάνει αν δεν υποβάλλω μήνυση (με κόστος 100€)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινή εμπειρία σε κατάστημα πώλησης - service κινητών που παράλληλα εξυπηρετεί και service της NOKIA.

Πήγα λοιπόν ενα Lumia που ηταν ακόμα στην εγγύηση για να το φτιάξουν και μετα απο 15 μέρες μου έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι είναι έτοιμο για παραλαβή.

 

Φτάνοντας λοιπόν στο κατάστημα μου λένε οτι είχε πρόβλημα το chip που εχει την υποδοχή φόρτισης και οτι δεν καλύπτεται απο την εγγύηση οπότε το κόστος ειναι 35€. Και είχαν τοποθετήσει το ανταλλακτικό χωρίς καν να με ρωτήσουν αν δέχομαι να πληρώσω (δεν περίμενα να πληρώσω για κάτι που είναι ακόμα στην εγγύηση).

Στον υπεύθυνο του μαγαζιού δεν φαινόταν παράλογο το γεγονός οτι πήρε πρωτοβουλία να κανει εργασία με κόστος, χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω ή οχι να προχωρήσει.

Μου είπε επίσης οτι έστειλαν το κινητο στο εξωτερικό για επισκευή με εγγύηση(μπορώ μέσω του IMEI να το ελέγξω κάπως αυτό?) και επέστρεψε οπως ηταν επειδή δεν καλυπτόταν το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

 

Καταλήγοντας, δεν εβρισκα λύση με τίποτα γιατι φαινόταν οτι αυτος το εχει ως πολιτικη να κοροϊδεύει ετσι τους πελάτες για να εχει δουλειά, και δεν μου εδινε το κινητό αν δεν πλήρωνα τα 35€. Τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση πέρα απο μια καταγγελία στην ΓΓΚ που θα αργήσει ομως αρκετο καιρό μεχρι να βρεθεί λύση?

 

Τι εννοείς οτι δεν καλύπτεται το chip φόρτισης απ την εγγύηση;;; Και τι καλύπτει;; Μόνο τα πλαστικά ξέρω 'γω;;; Εκτός και αν το πρόβλημα οφείλεται σε δική σου αμέλεια, χρησιμοποίησες πχ καμιά κινεζιά φορτιστή

Για μένα να δεκτείς μόνο να το πάρεις πλήρως επισκευασμένο και εντελώς δωρεάν

Ούτε να πληρώσεις ούτε να σου βάλουν το χαλασμένο τσιπ και να το πάρεις

 

Στείλε ένα εμαιλ στο support της Nokia και ανέφερέ τους το περιστατικό και ρώτα τους αν και για ποιον λόγο δεν καλύπτεται το συγκεκριμένο τσιπ απ την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην Αμερική ανάλογα την πολιτεία μπορεί να σε κάνουν card (για ποτά μιλάμε πάντα) και ας δείχνεις ενήλικας. Π.χ μπορεί να λέει ότι πρέπει να κάνεις card οποιαδήποτε που φαίνεται κάτω από 40 ή κάτω των 25. Δεν είναι κάτι παράλογο. Καλά κάνουν δηλαδή.

 

Όσον αφορά τον παιδότοπο η υπάλληλος ακολούθησε την πιο σωστή οδό. Κάκως πράττουν οι υπάλληλοι που δεν ακολουθούν τις πολιτικές των καταστημάτων τους και τους νόμους και όχι το αντίθετο.

Τώρα αν θες να πεις ψέματα σχετικά με την ηλικία του παιδιού σου ή όχι επαφίεται στον ίδιο τον γονέα και σε περίπτωση ατυχήματος βέβαια εκείνος θα πρέπει να έχει και την ευθύνη.

 

Μπορεί η μία μέρα ή ο ένας μήνας να μην έχει κάποια ουσιαστική διαφορά στη πραγματικότητα, αλλά έχει νομικώς και αυτό είναι που μετράει σε όλες τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μην πάμε και στο άλλο ακρο .... να βλέπεις το παιδάκι με το μάτι για να κρινεις αμα είναι πάνω από 3 για να το βάλεις μεσα.... νομιζεις ότι κάνεις ελεγχο .... δεν κάνεις σοβαρο έλεγχο αυτή είναι η πραγματικοτητα.

 

Δε με απασχολεί καθόλου αν κάνεις "σοβαρό έλεγχο" σ' αυτή τη φάση, γιατί εκτός των άλλων δεν έχω ιδέα πώς και για ποιό λόγο προέκυψε η συγκεκριμένη πολιτική του παιδότοπου (αν ξέραμε ίσως θα άλλαζε η κουβέντα). Στη γενική περίπτωση και γω μπορώ να ανοίξω ένα χώρο μόνο για ηλικίες 27-29 μισό και δε σου πέφτει κανένας λόγος για ποιό λόγο το κάνω αυτό και πόσο καλό έλεγχο κάνω στην είσοδο.

 

Το όλο point μου που όπως βλέπω πέρασε και δεν ακούμπησε είναι ότι η σοβαρότητα του ελέγχου (μα τι έκπληξη) θα σε απασχολήσει μόνο αφού φας πόρτα και μετά, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Αν ήταν το θέμα ο σοβαρός έλεγχος (λολ) ο,τι είχες να πεις θα το έλεγες ανεξάρτητα από το τι έγινε με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως στην Αμερική ανάλογα την πολιτεία μπορεί να σε κάνουν card (για ποτά μιλάμε πάντα) και ας δείχνεις ενήλικας. Π.χ μπορεί να λέει ότι πρέπει να κάνεις card οποιαδήποτε που φαίνεται κάτω από 40 ή κάτω των 25. Δεν είναι κάτι παράλογο.Καλά κάνουν δηλαδή.

 

Όσον αφορά τον παιδότοπο η υπάλληλος ακολούθησε την πιο σωστή οδό. Τώρα αν θα πεις ψέματα ή όχι επαφίεται στον ίδιο τον γονέα και σε περίπτωση ατυχήματος βέβαια εκείνος θα πρέπει να έχει και την ευθύνη.

 

Μπορεί η μία μέρα ή ο ένας μήνας να μην έχει κάποια ουσιαστική διαφορά στη πραγματικότητα, αλλά έχει νομικώς και αυτό είναι που μετράει σε όλες τις περιπτώσεις.

 

 

Εσθονια δεν παιρνεις ποτο/τσιγαρο στα σουπερ χωρις ταυτοτητα και ας φαινεσαι 18+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσθονια δεν παιρνεις ποτο/τσιγαρο στα σουπερ χωρις ταυτοτητα και ας φαινεσαι 18+

Και καλά κάνουν. Γιατί μπορεί να μην είσαι ενήλικας και να φαίνεσαι ότι είσαι ή και το αντίστροφο.

Επίσης, ωραίο θα ήταν να απαγορεύουν (για την Ελλάδα μιλώντας πάντα) και να μην δίνουν ποτά/τσιγάρα χωρίς την ταυτοποίηση της ηλικίας, αλλά και ακόμα αν είσαι ενήλικας αλλά κάπως φαίνεται ότι θα τα αγοράσεις για κάποιον που δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

^Δεν το 'πιασα να πω την αλήθεια! :)

 

Πάντως δεν ξέρω αν είναι δουλειά του περιπτερά το τι θα τα κάνεις μετά που τα αγόρασες.

To Ρ στο Marlboro δεν προφέρεται και η φιλη μου δεν ηξερε πως να το προφερει και για 2-3 λεπτα προσπαθουσε να του πει τι μαρκα θελει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δεν το 'πιασα να πω την αλήθεια! :)

 

Πάντως δεν ξέρω αν είναι δουλειά του περιπτερά το τι θα τα κάνεις μετά που τα αγόρασες.

Μητέρα με κόρη και αρχίζουν να συζητάνε περί πάρτι κτλ. Σε άλλους τους ξεφεύγει ότι τα τσιγάρα/ποτά δεν είναι για αυτούς κοκ.

 

Στην Αμερική απαγορεύεται (δεν είμαι σίγουρη αν είναι σε όλες τις πολιτείες ή σε μερικές καθώς οι νόμοι τους περί ποτά/τσιγάρα κοκ δεν είναι ενίαιοι) να πουλήσεις ποτά ή τσιγάρα σε άτομα που φαίνεται ότι δεν είναι για αυτούς αλλά για ανήλικους και τρως μεγάλο πρόστιμο (βάζουν άτομα οι υπηρεσίες να προσποιούνται τους πελάτες κτλ) αν το κάνεις, μπορεί να σου πάρουν και την άδεια σου περί πώλησης αλκοόλ κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οχι μόνο αυτό αλλά αν πας να φας έξω και παραγγείλεις μπίρα (Miller Lite ας πούμε, σκέτο νερόπλυμα) δεν μπορεί κανένας άλλος στο τραπέζι να πιεί από εκεί αν δεν δείξει κι αυτός ID. 'Ερχονται και σου παίρνουν το μπουκάλι επιτόπου.

Πλάκα θα είχε να γινόταν κι εδώ αλλά ούτε το θέμα του καπνίσματος δεν καταφέρνουμε να εφαρμόσουμε.

Ωραίο είναι και στην Ιαπωνία που δεν καπνίζεις στον δρόμο χύμα παρά μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους. Εκεί είναι και σπάνιο να έχεις άσχημη εμπειρία σε κατάστημα, ίσα ίσα δεν ξέρεις ποιά είναι η καλύτερη από όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία. Άκουγα στο ραδιόφωνο τη διαφήμιση του Τζόκερ - δίνει τα 5 μύρια. Και έλεγαν οχι κάτω των 18. Αυτο φαντάζομαι το τηρούν όλοι εεε; :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...