Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Υπερβολική η αντίδραση της υπαλλήλου αλλά αν για οποιονδήποτε λόγο οι προδιαγραφές/πιστοποίηση του χώρου όριζαν πως απευθύνεται σε παιδιά άνω τον 3 ετών το ίδιο θα έκανα και εγώ

 

Πως γίνεται να θεωρείς υπερβολική την αντίδραση της υπαλλήλου, ειδικά όταν ξέρεις πως ο καθένας στη θέση της θα είχε την ίδια αντίδραση? Μήπως θα ήταν πιο σωστό να έγραφες "λογική" αντί για "υπερβολική"? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fora. συγγνώμη, δεν μπορούσα να κρατηθώ! :-)

 

Πλέον και το forums έχει ενσωματωθεί κανονικά στην αγγλική γλώσσα και θεωρείται αποδεκτό. Δεν είναι λάθος, χρησιμοποιείς όποιο σ' αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να θεωρείς υπερβολική την αντίδραση της υπαλλήλου, ειδικά όταν ξέρεις πως ο καθένας στη θέση της θα είχε την ίδια αντίδραση? Μήπως θα ήταν πιο σωστό να έγραφες "λογική" αντί για "υπερβολική"?

 

Το υπερβολική το έγραψε επειδή το είπαμε εμείς, αυτός λογική εννοούσε :)

 

Edit, γράψε λάθος! Νόμιζα ήταν προηγούμενο μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να θεωρείς υπερβολική την αντίδραση της υπαλλήλου, ειδικά όταν ξέρεις πως ο καθένας στη θέση της θα είχε την ίδια αντίδραση? Μήπως θα ήταν πιο σωστό να έγραφες "λογική" αντί για "υπερβολική"? 

 

Υπερβολική εννοώντας πως ακολούθησε κατά γράμμα τον νόμο και για αυτό νομίζω πως δεν μπορεί να την κατηγορήσει κανείς. Κάτι τέτοιο βλέπεις δεν είναι συνηθισμένο για τα Ελληνικά δεδομένα

 

Σίγουρα αν ήθελε θα μπορούσε να ήταν πιο ελαστική αλλά σε περίπτωση όπως είπα που γινόταν το παραμικρό θα έβρισκε και αυτή τον μπελά της πέρα απ τον ιδιοκτήτη

 

Δεν είπα πως ο καθένας θα είχε την ίδια αντίδραση, είπα πως εγώ θα αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο :)

 

EDIT: Φυσικά τα παραπάνω ισχύουν για την περίπτωση που όντως οι προδιαφραφές και πιστοποίηση του χώρου ορίζουν πως επιτρέπεται η χρήση μόνο από άτομα άνω των 3 ετών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον και το forums έχει ενσωματωθεί κανονικά στην αγγλική γλώσσα και θεωρείται αποδεκτό. Δεν είναι λάθος, χρησιμοποιείς όποιο σ' αρέσει.

ιχ, χτυπάει πολύ άσχημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολική εννοώντας πως ακολούθησε κατά γράμμα τον νόμο και για αυτό νομίζω πως δεν μπορεί να την κατηγορήσει κανείς. Κάτι τέτοιο βλέπεις δεν είναι συνηθισμένο για τα Ελληνικά δεδομένα

 

Σίγουρα αν ήθελε θα μπορούσε να ήταν πιο ελαστική αλλά σε περίπτωση όπως είπα που γινόταν το παραμικρό θα έβρισκε και αυτή τον μπελά της πέρα απ τον ιδιοκτήτη

 

Δεν είπα πως ο καθένας θα είχε την ίδια αντίδραση, είπα πως εγώ θα αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο :)

 

Το να ακολουθείς κατά γράμμα τον νόμο(τον κανονισμό πιο σωστά) καθόλου υπερβολικό δεν είναι.

 

Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να την κατηγορήσει όταν τηρεί τους κανονισμούς, μόνο αν ΔΕΝ τους τηρεί. Ασχέτως αν μιλάμε για Ελλάδα ή όχι. 

 

Και όντως, εσύ μίλησες μόνο για το τι θα έκανες εσύ, εγώ είμαι αυτός που συμπλήρωσα πως το ίδιο θα έκαναν όλοι.

 

Εγώ προσωπικά πάντως θα θεωρούσα για κλωτσιές την υπάλληλο αν άφηνε το παιδί να μπει, ειδικά μετά από συζήτηση του τύπου: "Πόσο είναι? 2,5. Απαγορεύεται κάτω από 3. Ααα λάθος έκανα, 2,5 είναι".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξέρουμε ότι ακολουθησε το γράμμα του νομου; εδειξε καμια νομοθεσια ή απλα το ειπε επειδή κάποιος της το έχει πει ;


Το να ακολουθείς κατά γράμμα τον νόμο(τον κανονισμό πιο σωστά) καθόλου υπερβολικό δεν είναι.

 

Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να την κατηγορήσει όταν τηρεί τους κανονισμούς, μόνο αν ΔΕΝ τους τηρεί. Ασχέτως αν μιλάμε για Ελλάδα ή όχι. 

 

Και όντως, εσύ μίλησες μόνο για το τι θα έκανες εσύ, εγώ είμαι αυτός που συμπλήρωσα πως το ίδιο θα έκαναν όλοι.

 

Εγώ προσωπικά πάντως θα θεωρούσα για κλωτσιές την υπάλληλο αν άφηνε το παιδί να μπει, ειδικά μετά από συζήτηση του τύπου: "Πόσο είναι? 2,5. Απαγορεύεται κάτω από 3. Ααα λάθος έκανα, 2,5 είναι".

 

Έχεις το άρθρο που λέει ότι τα παιδάκια σε έναν παιδοτοπο μπαινουν μονο αμα είναι από 3 ετων και πάνω ;


Μισό γιατί μόλις βρήκα την πιστοποίηση.

dim50.jpg

 

τι είναι αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joshua και Zianna, έχω κι άλλο για σας. Δίπλα στον μίνι παιδοτοπο που λέω στο mall, έχει και έναν κανονικό παιδότοπο. Είχα πάει λοιπόν ταπεράκι με κοτόσουπα του παιδιού μέσα σε πλαστική σακούλα και αυτό μέσα σε χάρτινη τσάντα και ζήτησα αν μπορούν να το βάλουν λίγο στο ψυγείο. Η απάντηση ήταν "όχι, για υγειονομικούς λόγους".

Εννοείται έκανα δουλειά στον πάνω όροφο με τα φαγάδικα όπως πάντα χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πολύ περίεργος να δω την νομοθεσια που οριζει τις ηλικιες στα παιδάκια για τους παιδότοπους.

 

Το υγειονομικοι λογοι τι σημαινει ; τους ρώτησες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολήθηκα γιατί είναι 100% δικαιολογία του κώλου οπότε με τέτοια άτομα δεν βγάζεις άκρη. Μάλιστα δεν μου το είπε αυτή που ρώτησα αλλά πήρε τηλέφωνο τον υπεύθυνο να ρωτήσει αν γίνεται και αυτός σκέφτηκε την άνω μαλακία. 

Υποθέτω μην είναι μολυσμένο το φαγητό μου και τα μικρόβια κάνουν ριφιφί στο τάπερ, τη σακούλα, την τσάντα και πάνε να μολύνουν το φαγητό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ η ηλικια για τα παιδάκια είναι μέχρι 10 ετών στους παιδότοπους... το 3 που σου ειπε αυτή από που προκυπτει ; την ρώτησες ;

 

Ορισμός

 

    1. Ως παιδότοπος ορίζεται ο οριοθετημένος μη κοινόχρηστος χώρος στον οποίο παρέχεται αποκλειστικά ψυχαγωγία, σε νήπια και παιδιά, μέχρι δέκα ετών, παρουσία συνοδών, υπό την επίβλεψη προσωπικού.

Ο παιδότοπος αποτελείται από παιχνιδοκατασκευές και παιχνίδια που πρέπει να εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του ΕΛΟΤ 1176-1, όπως φουσκωτά, παιχνίδια παραγεμισμένα με αφρώδες υλικό (soft play), παιχνίδια δραστηριοτήτων οικιακής χρήσης (π.χ. μικρές τσουλήθρες, σπιτάκια, τραπεζάκια, καρεκλάκια κλπ.) και άλλα. Ο παιδότοπος, ως χώρος με ελεγχόμενη πρόσβαση, μπορεί να βρίσκεται:

 

α) Εντός κτιρίου (κλειστός)

β) Περιφραγμένος, εκτός κτιρίου (υπαίθριος)

 

    2. Ως παιδότοπος νοείται, επίσης, κάθε οριοθετημένος μη κοινόχρηστος χώρος στον οποίο παρέχεται ανάλογη ψυχαγωγία σε παιδιά της αυτής ηλικίας, ο οποίος βρίσκεται σε χώρους όπου αναπτύσσεται διαφορετική δραστηριότητα, όπως καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, ξενοδοχεία, πλοία, ινστιτούτα αισθητικής, γυμναστήρια κλπ.

 

 

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι πολύ περίεργος να δω την νομοθεσια που οριζει τις ηλικιες στα παιδάκια για τους παιδότοπους.

 

Το υγειονομικοι λογοι τι σημαινει ; τους ρώτησες ;

Δεν υπάρχει νομοθεσία που ορίζει της ηλικίες

 

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ορισμένα πρότυπα για τα παιχνίδια-παιδότοπους

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει κάθε πότε θα γίνεται έλεγχος από κατάλληλους φορείς

Και υπάρχει ο φορέας που πιστοποιεί την καταλληλόλητα ενός χώρου, αν ο φορέας κρίνει ότι ο χώρος είναι ακατάλληλος για ηλικίες <3 δεν πρέπει να μπει παιδί κάτω των 3.

Δεν ξέρω αν φορέας έχει την δυνατότητα να πέι, ακατάλληλο για κάποιες ηλικίες ή αν δεν είναι ακατάλληλο για συγκεκριμένες ηλικίες δεν παίρνει καθόλου πιστοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν υπάρχει νομοθεσία που ορίζει της ηλικίες

 

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ορισμένα πρότυπα για τα παιχνίδια-παιδότοπους

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει κάθε πότε θα γίνεται έλεγχος από κατάλληλους φορείς

Και υπάρχει ο φορέας που πιστοποιεί την καταλληλόλητα ενός χώρου, αν ο φορέας κρίνει ότι ο χώρος είναι ακατάλληλος για ηλικίες <3 δεν πρέπει να μπει παιδί κάτω των 3.

Δεν ξέρω αν φορέας έχει την δυνατότητα να πέι, ακατάλληλο για κάποιες ηλικίες ή αν δεν είναι ακατάλληλο για συγκεκριμένες ηλικίες δεν παίρνει άδεια καθόλου πιστοποίηση

>3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3 φαντάζομαι είναι ένας μπούσουλας και κάτι ενδεικτικό, όπως μερικά ασανσέρ λένε απαγορεύεται σε κάτω των 12 ετών, άλλα λένε 13, άλλα 14, 15? 'Οπως και με τις ταινίες/games, κατάλληλο γονική συνέναιση, άνω 15, άνω 18?

Ε, κάπως έτσι έχουν στους παιδότοπους το τμήμα για τα 6 μηνών εώς 2 ετών και το τμήμα 3 και άνω. Από 2-3 είναι γκρίζα ζώνη όπου είναι στην ευχέρεια του κάθε γονιού συνήθως που θα πάει το παιδί του. 'Οχι όμως αν πέσει στην rules nazi που ακολουθεί τυφλά ό,τι βλέπει γραμμένο στο ταμπελάκι. Ευτυχώς μόνο μια φορά έχω συναντήσει τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...