Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει νομοθεσία που ορίζει της ηλικίες

 

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει ορισμένα πρότυπα για τα παιχνίδια-παιδότοπους

Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει κάθε πότε θα γίνεται έλεγχος από κατάλληλους φορείς

Και υπάρχει ο φορέας που πιστοποιεί την καταλληλόλητα ενός χώρου, αν ο φορέας κρίνει ότι ο χώρος είναι ακατάλληλος για ηλικίες <3 δεν πρέπει να μπει παιδί κάτω των 3.

Δεν ξέρω αν φορέας έχει την δυνατότητα να πέι, ακατάλληλο για κάποιες ηλικίες ή αν δεν είναι ακατάλληλο για συγκεκριμένες ηλικίες δεν παίρνει καθόλου πιστοποίηση

 

η νομοθεσια λέει ότι ο φορέας είναι αρμόδιος για να πιστοποιήσει την καταλληλότητα ενός χωρου ; έχεις άρθρο γιατι αυτό που ανεβασα εγω λέει για μέχρι 10 ετών.

 

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya1364_07.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

η νομοθεσια λέει ότι ο φορέας είναι αρμόδιος για να πιστοποιήσει την καταλληλότητα ενός χωρου ; έχεις άρθρο γιατι αυτό που ανεβασα εγω λέει για μέχρι 10 ετών.

 

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya1364_07.htm

 

Οι παιδότοποι πρέπει να διαθέτουν τους απαραίτητους χώρους σαφώς οριοθετημένους ανάλογα με τις προδιαγραφές των παιχνιδοκατασκευών και την ηλικιακή κατανομή των παιδιών σε αυτές. Οι επιβλέποντες οφείλουν να διασφαλίζουν τη σωστή κατανομή των παιδιών στους ανωτέρω χώρους.

 

 

Ο κατασκευαστής, ο εισαγωγέας ή ο αντιπρόσωπος πρέπει να τοποθετεί πινακίδα επάνω στον εξοπλισμό με τις ακόλουθες πληροφορίες:

α) Επωνυμία και διεύθυνση, έτος κατασκευής και αριθμό σειράς παραγωγής του κάθε οργάνου.

β) Ελάχιστη και μέγιστη ηλικία των παιδιών.

γ) Μέγιστο αριθμό παιδιών ταυτοχρόνως.

 

Επισης αυτο που λες περι κανονισμου οριζει τι ειναι ο παιδοτοπος οχι τις ηλικιες που μπορουν να παιξουν δηλαδη αν φτιαξεις χωρο που ειναι για παιδια μεγαλυτερα απο 10 ετων τοτε δεν μπορει να θεωρηθει σαν παιδοτοπος με οτι αυτο συνεπαγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3 φαντάζομαι είναι ένας μπούσουλας και κάτι ενδεικτικό, όπως μερικά ασανσέρ λένε απαγορεύεται σε κάτω των 12 ετών, άλλα λένε 13, άλλα 14, 15? 'Οπως και με τις ταινίες/games, κατάλληλο γονική συνέναιση, άνω 15, άνω 18?

Ε, κάπως έτσι έχουν στους παιδότοπους το τμήμα για τα 6 μηνών εώς 2 ετών και το τμήμα 3 και άνω. Από 2-3 είναι γκρίζα ζώνη όπου είναι στην ευχέρεια του κάθε γονιού συνήθως που θα πάει το παιδί του. 'Οχι όμως αν πέσει στην rules nazi που ακολουθεί τυφλά ό,τι βλέπει γραμμένο στο ταμπελάκι. Ευτυχώς μόνο μια φορά έχω συναντήσει τέτοια.

 

Βασικα ο καθενας μπορει να λέει ότι θέλει. Αμα δεν το βρεις στην νομοθεσια δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Και αυτή μπορει να το ακουσε από κάπου και να το αναπαράγει ενώ είναι λάθος μπορει να της το ειπε ο υπεύθυνος που ετσι του το ειπαν και σου λέει αυτή α εντάξει αφου το ειπε ο προϊστάμενος ετσι θα είναι.

 

 

Επισης αυτο που λες περι κανονισμου οριζει τι ειναι ο παιδοτοπος οχι τις ηλικιες που μπορουν να παιξουν δηλαδη αν φτιαξεις χωρο που ειναι για παιδια μεγαλυτερα απο 10 ετων τοτε δεν μπορει να θεωρηθει σαν παιδοτοπος με οτι αυτο συνεπαγεται.

 

Δηλαδη ο κατασκευαστης των παιχνιδιών με πιστοποιητικο θα οριζει τις ηλικιες τους ;

 

αρα όχι ο φορέας εκμετάλευσης.

 

Οποτε με βάση το πιστοποιητικο ή την βεβαιωση κατασκευαστη οριζονται και οι ηλικιες οι οποιες πρέπει να είναι στην ταμπέλα πάνω.

 

Αμα αυτά υπηρχαν οκ. Το θεμα όμως και παλι είναι κάποιος μπορει να σου πει ότι το παιδι είναι 2,5 και όχι 3. Πως θα το εξακριβώσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το άρθρο που λέει ότι τα παιδάκια σε έναν παιδοτοπο μπαινουν μονο αμα είναι από 3 ετων και πάνω ;

 

Κάθε παιδότοπος, ανάλογα με το τι περιέχει, παίρνει και διαφορετική πιστοποίηση. Υπάρχουν παιχνίδια που επιτρέπεται να παίζουν με αυτά παιδιά μόνο άνω των 3 ετών, άλλα μόνο για άνω των 5, κοκ. Δεν νομίζω να υπάρχει γενικός νόμος για τις ηλικίες που μπορούν να μπουν σε παιδότοπο.

Joshua και Zianna, έχω κι άλλο για σας. Δίπλα στον μίνι παιδοτοπο που λέω στο mall, έχει και έναν κανονικό παιδότοπο. Είχα πάει λοιπόν ταπεράκι με κοτόσουπα του παιδιού μέσα σε πλαστική σακούλα και αυτό μέσα σε χάρτινη τσάντα και ζήτησα αν μπορούν να το βάλουν λίγο στο ψυγείο. Η απάντηση ήταν "όχι, για υγειονομικούς λόγους".

Εννοείται έκανα δουλειά στον πάνω όροφο με τα φαγάδικα όπως πάντα χωρίς πρόβλημα.

 

Ε και? Κανένας από όλους αυτούς δεν είχε υποχρέωση να σου φυλάξει οτιδήποτε στο ψυγείο του, δεν καταλαβαίνω το point σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάθε παιδότοπος, ανάλογα με το τι περιέχει, παίρνει και διαφορετική πιστοποίηση. Υπάρχουν παιχνίδια που επιτρέπεται να παίζουν με αυτά παιδιά μόνο άνω των 3 ετών, άλλα μόνο για άνω των 5, κοκ. Δεν νομίζω να υπάρχει γενικός νόμος για τις ηλικίες που μπορούν να μπουν σε παιδότοπο.

Δεν νομιζω οτι παει ακριβως ετσι αλλα αυτο που συμβαινει ειναι οτι για να παρεις αδεια παιδοτοπου πρεπει τα παιχνιδια να ειναι για παιδια κατω των 10 και απο κει και περα  μεσα στον παιδοτοπο μπορει να εχει χωρο που να ειναι μονο για παιδια απο 3 και πανω ή για 5 και πανω κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Δηλαδη ο κατασκευαστης των παιχνιδιών με πιστοποιητικο θα οριζει τις ηλικιες τους ;

 

αρα όχι ο φορέας εκμετάλευσης.

 

Οποτε με βάση το πιστοποιητικο ή την βεβαιωση κατασκευαστη οριζονται και οι ηλικιες οι οποιες πρέπει να είναι στην ταμπέλα πάνω.

 

Αμα αυτά υπηρχαν οκ. Το θεμα όμως και παλι είναι κάποιος μπορει να σου πει ότι το παιδι είναι 2,5 και όχι 3. Πως θα το εξακριβώσεις ;

 

Χρονια τωρα ο κατασκευαστης οριζει την ηλικια για αυτο και γραφει στα παιχνιδια ηλικιες. Να στο πω απλα εχει παιδοτοπο και εχεις καποια παιχνιδια τυπου Lego κτλ και λεει οτι ειναι για παιδια απο 5+ τοτε σε αυτο θα μπορουν να παιζουν μονο παιδια που ειναι 5+ ασχετα με τον υπολοιπο παιδοτοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Σπεκτ το έχω δει, όλα τα παιχνίδια έχουν ταμπελάκι πάνω που λένε τους κανόνες του παιδότοπου. 'Οχι σκουλαρίκια, ποτό, φαγητό, παπούτσια, κασκόλ, κλπ, μέγιστος αριθμός παιδιών τάδε, κατασκευή δείνα και ηλικίες χ-ψ.

Αν ξαναπάω στο mall θα το βγάλω φωτογραφία να το δείτε οπωσδήποτε γιατί δεν ξέρω τι παιδότοπο φαντάζονται κάποιοι από τα γραφόμενα.

 

Ε και? Κανένας από όλους αυτούς δεν είχε υποχρέωση να σου φυλάξει οτιδήποτε στο ψυγείο του, δεν καταλαβαίνω το point σου. 

 

Να μαντέψω δεν έχεις παιδί ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η νομοθεσια λέει ότι ο φορέας είναι αρμόδιος για να πιστοποιήσει την καταλληλότητα ενός χωρου ; έχεις άρθρο γιατι αυτό που ανεβασα εγω λέει για μέχρι 10 ετών.

 

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya1364_07.htm

Ενδεικτικά απο site φορέα ελέγχου:

 

 

Mε βάση την ισχύουσα εθνική νομοθεσία   ΦΕΚ 1364/β/2007 & ΦΕΚ 931/β/2009 οι ιδιοκτήτες των παιδότοπων οφείλουν να πιστοποιούν ανά έτος την καταλληλότητα των επιχειρήσεων τους.  Αντίστοιχα, οι Δήμοι και οι Κοινότητες ως υπεύθυνοι των παιδικών χαρών της περιφέρειάς τους οφείλουν να πιστοποιούν την καταλληλότητά τους ανά δύο έτη.

 

Η σειρά των διεθνών προτύπων EN 1176-7, 1176-2, 1176-3, 1176-4, 1176-5, 1176-6, 1176-7, 1176-10, 1176-11, 1177 καθορίζουν  λεπτομερώς τις προϋποθέσεις και τις  τεχνικές προδιαγραφές για την κατασκευή και τη λειτουργιά των παιδικών χαρών και των παιδότοπων. Η τήρησή τους εξασφαλίζει την ασφαλή λειτουργία των παιδότοπων.            http://www.wpihellas.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%83/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BD.html        

Αν ψάξεις στο google για πιστοποίηση παιδότοπου θα σου βγάλει και άλλες σελίδες.

 

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν μπορεί ο φορέας ή ο κατασκευαστής του παιχνιδιού να ορίσει οτι το παιχνίδι η ο χώρος είναι κατάλληλος για μια ηλικία και πάνω (έως 10 όπως είπες) όπως γίνεται για παράδειγμα στα παιχνίδια που έχουμε στο σπίτι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι παει ακριβως ετσι αλλα αυτο που συμβαινει ειναι οτι για να παρεις αδεια παιδοτοπου πρεπει τα παιχνιδια να ειναι για παιδια κατω των 10 και απο κει και περα  μεσα στον παιδοτοπο μπορει να εχει χωρο που να ειναι μονο για παιδια απο 3 και πανω ή για 5 και πανω κτλ

 

Μην μπλέξουμε τώρα με το τι "νομίζει" ο καθένας, δεν πρόκειται να βγει άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οι Δημοι ανα 2 χρονια πάνε και ελεγχουν αν οι κουνιες είναι σωστές και ασφαλεις;

 

xaxaxa μακαρι αλλα μου φαινεται περιεργο.

 

το 1364β / 2007 ΦΕΚ είναι αυτό που έβαλα και εγω πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί σημασία έχει; Είναι υποχρεωμλενος κανείς να φυλάει το φαγητό του άλλου; Μην είμαστε παράλογοι τώρα.

 

Ελα μωρε τωρα .... μια εξυπηρετηση θα κάνει δεν θα είναι και φυλακας του φαγητού .... απλα θα το βάλει στο ψυγειο ελεοςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μαντέψω δεν έχεις παιδί ε?

 

Αυτό τώρα το έγραψες για να καταλάβω το point σου? Αν ναι sorry, απέτυχες.

 

Ελα μωρε τωρα .... μια εξυπηρετηση θα κάνει δεν θα είναι και φυλακας του φαγητού .... απλα θα το βάλει στο ψυγειο ελεοςςςςς

Ακριβώς, εξυπηρέτηση, όχι υποχρέωση. Προφανώς δεν έχεις την ικανότητα να αντιληφθείς την διαφορά αυτών των δύο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό τώρα το έγραψες για να καταλάβω το point σου? Αν ναι sorry, απέτυχες.

 

Ακριβώς, εξυπηρέτηση, όχι υποχρέωση. Προφανώς δεν έχεις την ικανότητα να αντιληφθείς την διαφορά αυτών των δύο.

 

Εχω την ικανοτητα όμως να σκεφτω ότι αμα βρεθω σε παρομοια θέση (που θα βρεθω) θα θυμάται ο άλλος την τυπολατρια και την ψυχροτητα με την οποια τον αντιμετωπισα και θα κάνει το ιδιο και δεν θα έχω και καμια απαιτηση τοτε.

 

Δεν μιλησε κανεις για υποχρέωση .... αλλα ήμαρτον. Σιγα την εξυπηρετηση ποσο χωρο θα πιάσει στο ψυγειο σου; 2 τετραγωνικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...