Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο όριο είναι απλά ενδεικτικό νομίζω, έχει το νόημα να μην εντελώς μωρό το παιδί δηλαδή.

 

Αυτοι φοβούνται τους ελέγχους και τα προστιμα φιλε για αυτό και δεν σου επιτρέπουν την εισοδο.

 

Αλλα εμενα μου κάνει εντυπωση .... πως εξακριβώνουν την ηλικια ενός παιδιου; με το μάτι ας πουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτοι φοβούνται τους ελέγχους και τα προστιμα φιλε για αυτό και δεν σου επιτρέπουν την εισοδο.

 

Αλλα εμενα μου κάνει εντυπωση .... πως εξακριβώνουν την ηλικια ενός παιδιου; με το μάτι ας πουμε;

Ναι, γι'αυτό και δεν έχει νόημα να στεναχωρήσει το παιδάκι και το γονιό. Όπως είπες, ας ήταν πιο αξιόπιστος ο έλεγχος αν ήθελαν να είναι τόσο αυστηροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι'αυτό και δεν έχει νόημα να στεναχωρήσει το παιδάκι και το γονιό. Όπως είπες, ας ήταν πιο αξιόπιστος ο έλεγχος αν ήθελαν να είναι τόσο αυστηροί.

 

Δεν θα στεναχωριόμουν εγω ... αυτοι θα στεναχωριόντουσαν αν δεν επέτρεπαν την εισοδο στο παιδάκι που με αυθαιρετο τροπο την αρνήθηκαν.

 

Θα μάθουν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά. Δεν θα αρνεισαι σε μενα και το παιδάκι της γνωστης σου θα το βάζεις αέρα. Επειδή την ξέρεις και πινετε καφεδάκι.

 

Άμα ζητάνε κάτι που πιστοποιεί την ηλικια του παιδιου καλώς αλλιως αν αρνηθούν σε μενα θα αρνηθούν και σε ολους τους άλλους ή θα τους βάλουν ολους μέσα.

 

Δικαιοσύνη φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα στεναχωριόμουν εγω ... αυτοι θα στεναχωριόντουσαν αν δεν επέτρεπαν την εισοδο στο παιδάκι που με αυθαιρετο τροπο την αρνήθηκαν.

Μα δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα ρε συ; θα σου λέγανε αυτός είναι ο κανονισμός. Αν το τράβαγες και σου ζητούσαν κάποιο αποδεικτικό ηλικίας του παιδιού πάλι σωστοί δεν θα βγαίνανε αυτοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά είχα πάει στο la pasteria και η σαλάτα είχε μέσα ....σκουλήκια. Ο σερβιτόρος πήρε πίσω τη σαλάτα και όχι μόνο δεν μου έφερε άλλη, αλλά τη χρέωσε κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα μπορούσες να κάνεις τίποτα ρε συ; θα σου λέγανε αυτός είναι ο κανονισμός. Αν το τράβαγες και σου ζητούσαν κάποιο αποδεικτικό ηλικίας του παιδιού πάλι σωστοί δεν θα βγαίνανε αυτοί;

 

Ναι σιγα μην έβγαιναν σωστοι εκει μπροστα στα μάτια μου θα έβλεπα ότι στους άλλους γονεις δεν ζητάνε κανενα αποδεικτικο στοιχειο της ηλικιας του παιδιου .... μονο με το μάτι κάνουν την επιλογή. Είναι αυτό αξιόπιστος τροπος ελεγχου;

 

Ναι είναι .... αμα θες να πάς φυλακη! :cry:

 

Οποτε θα τους την έλεγα .... θα με άφηναν και μενα και από την επομενη εβδομάδα θα το αλλάζανε (αν το άλλαζαν)

πχ θα ζηταγαν μετα χαρτιά ισως.

 

Ο κατασκευαστης λέει 3 ετών. Που ξέρεις ότι είναι 2.5 και όχι 3 ....

Μια φορά είχα πάει στο la pasteria και η σαλάτα είχε μέσα ....σκουλήκια. Ο σερβιτόρος πήρε πίσω τη σαλάτα και όχι μόνο δεν μου έφερε άλλη, αλλά τη χρέωσε κανονικά!

 

Επρεπε να ειχε εμένα ο σερβιτόρος.... να έβλεπες τι μπουλινκ θα τρωγε. Και αυτος και ο προϊστάμενος του. Αμα έκαναν τέτοια μαλακια.

 

Θα του λεγα εγω σαλάτα δεν πληρώνω και θα μου φέρεις και άλλη τελειως τσάμπα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλίμονο όλοι μας έχουμε μαλώσει. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Ποιος δεν έχει ξενερώσει από τέτοια περιστατικά που του βγήκαν από τη μύτη. Το θέμα είναι να μάθουμε από τα λάθη μας. Το λάθος σου ήταν που δέχτηκες το Burger κατά τ γνώμη μου. Άσχετα ότι περίμενες κάτι σχετικό με την τιμή.

 

Γιατί να καθήσεις να μαλώσεις ρε σύ και να γίνετε τσίρκο? Δεν έχω μαλώσει ποτέ σε κανένα κατάστημα και επίσης ποτε δεν κάθομαι να σχολιάσω κάτι αρνητικό για το μαγαζί όσο βρίσκομαι εκεί (ναι, κάποιοι δεν έχουν τα αρχίδια να μαλώσουν και απλά εκφράζουν φωναχτά τα παράπονα "μιλώντας στην παρέα"). Απλά αν κάτι δε μου αρέσει ρίχνω στο κατάστημα μαύρο και παροτρύνω σε όσους ψάχνουν κάτι ανάλογο να μην το προτιμήσουν. Εκτός του ότι γίνεσαι τσίρκο, είναι χάσιμο χρόνου η υπόθεση γιατί ξέρει πολύ καλα ο μαγαζάτορας τί κάνει...

 

2 φορές εκνευρήστηκα σε τέτοιο βαθμό ώστε να απευθυνθώ στον υπεύθυνο, μία για την ποιότητα του κρέατος και μία γιατί μας ρωτήσανε αν θέλουμε γλυκο, λέμε ΟΚ, και ακολούθως μας χρέωσαν από 4 ευρώ το άτομο. Και στις 2 περιπτώσεις με ήρεμο τόνο είπα ότι δεν φέρθηκαν σωστά και τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν γίνεται αυτό. Από την αρχή του θέματος γράφω τη γνώμη μου που είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση έπρεπε να αφήσουν το παιδάκι να μπει.

 

Τα όρια υπάρχουν για να τηρούνται, όχι για να τα καταστρατηγούνται, έστω και αν δεν συμφωνούμε με αυτά. Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που η ίδια η συνοδός του νηπίου δήλωσε ότι η ηλικία του είναι μικρότερη από την ελάχιστη προβλεπόμενη. Όπως έγραψα ξανά(δε θυμάμαι σε ποιον) αν είχες εσύ την ευθύνη θα ήταν διαφορετικές οι απόψεις σου, όπως λέει και η παροιμία "Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα όρια υπάρχουν για να τηρούνται, όχι για να τα καταστρατηγούνται, έστω και αν δεν συμφωνούμε με αυτά. Ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που η ίδια η συνοδός του νηπίου δήλωσε ότι η ηλικία του είναι μικρότερη από την ελάχιστη προβλεπόμενη. Όπως έγραψα ξανά(δε θυμάμαι σε ποιον) αν είχες εσύ την ευθύνη θα ήταν διαφορετικές οι απόψεις σου, όπως λέει και η παροιμία "Όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει".

Συμφωνώ γενικά για τα όρια όπως είπα, για το συγκεκριμένο έχω ένσταση επειδή δεν επαληθεύουν κάπως την ηλικία, άρα ίσως δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αλλά είναι ενδεικτικό (να μπορεί να περπατήσει το παιδί πχ, κάτι τέτοιο). Τέλος πάντων, μπορεί να είναι κι έτσι :)

Πάντως και από τη φωτογραφία που έβαλε η idomeneas δεν φαίνεται να έχει τίποτα πολύπλοκα - επικίνδυνα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια φορά είχα πάει στο la pasteria και η σαλάτα είχε μέσα ....σκουλήκια. Ο σερβιτόρος πήρε πίσω τη σαλάτα και όχι μόνο δεν μου έφερε άλλη, αλλά τη χρέωσε κανονικά!

 

Πες μου κατι ομως, πληρωσες κανονικα τη σαλατα που χρεωσαν??

 

Επισης idomeneas7 καταλαβαινω τι λες και ναι, προσωπικα μου φαινεται ασφαλης ο χωρος. Ειμαι σιγουρος βεβαια οτι μπορω να βρω καποιον που να του φαινεται επικινδυνος. Οποτε για να αποφευχθει αυτο το υποκειμενικο τον καταστασεων, σου λεει ο αλλος πως βαζω το οριο στα 3 ετη. Τωρα υποτιθεται πως ειναι και στην κριση του γονεα να πει ψεματα για την ηλικια του παιδιου, αλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου κατι ομως, πληρωσες κανονικα τη σαλατα που χρεωσαν??

 

Επισης idomeneas7 καταλαβαινω τι λες και ναι, προσωπικα μου φαινεται ασφαλης ο χωρος. Ειμαι σιγουρος βεβαια οτι μπορω να βρω καποιον που να του φαινεται επικινδυνος. Οποτε για να αποφευχθει αυτο το υποκειμενικο τον καταστασεων, σου λεει ο αλλος πως βαζω το οριο στα 3 ετη. Τωρα υποτιθεται πως ειναι και στην κριση του γονεα να πει ψεματα για την ηλικια του παιδιου, αλλα...

Ναι, την πλήρωσα κανονικά με το σκεπτικό οτι είχα ξεκινήσει να την τρώω. Είχα βγει με γκομενάκι και δεν θέλησα να χαλάσω τη βραδιά με καβγάδες, μιλάμε για το 2003, τότε δεν μετράγαμε τα λεπτά του ευρώ όπως τώρα. Στις μέρες όμως ναι, θα του έφερνα τη σαλάτα στο κεφάλι και θα έβαζα τα σκουληκάκια ένα ένα μέσα στη μύτη, αν μου ζήταγε να την πληρώσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

. Είχα βγει με γκομενάκι και δεν θέλησα να χαλάσω τη βραδιά με καβγάδες

Οκ ειναι το μονο σεναριο το οποιο ειναι tricky, εχεις δικιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούσε!

Ξέρεις τι έπρεπε να σου πει? 'Προχθές ήταν 2/5 και σήμερα είναι 3? Με συγχωρείτε πολύ κυρία μου αλλά από σήμερα επιτρέπεται από 4χρονών και πάνω όχι από 3'!! Αυτό έπρεπε να σου πει, και εάν ήταν υπάλληλος μου και την άκουγα να σου λέει έτσι θα της έδινα και αύξηση!!

 

Μ αρέσει που και πουλάτε τρέλα και νιώθετε όμορφα που της την φέρατε, αν πάθει όμως κάτι το παιδί θα κλαίτε και θα λέτε στην αστυνομία '2/5 της είπα ότι είναι' για να την κλείσετε στην φυλακή που δεν προστάτευσε ως όφειλε το μικρό σας..

Μονο φυλακη? Εμεις που πουλαμε τρελα και τρεχουμε στην αστυνομια δεν ζηταμε τετοια αλλα τουλάχιστον δημοσιο κρεμασμα. Τρελοι ειμαστε, τετοια κανουμε.

Αλλα πες μου κι εσύ που εισαι λογικος...απο τα δυο παιδάκια στη φωτογραφία ποιο ειναι το δικο μου που μπήκε "παράνομα" επειδη ειμαι τρελη και ποιο ειναι το νομιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ γενικά για τα όρια όπως είπα, για το συγκεκριμένο έχω ένσταση επειδή δεν επαληθεύουν κάπως την ηλικία, άρα ίσως δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αλλά είναι ενδεικτικό (να μπορεί να περπατήσει το παιδί πχ, κάτι τέτοιο). Τέλος πάντων, μπορεί να είναι κι έτσι :)

Ρε συ zio θα μας τρελάνεις, είπαμε πως στη συγκεκριμένη περίπτωση η ίδια η συνοδός του νηπίου δήλωσε την ηλικία του!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ zio θα μας τρελάνεις, είπαμε πως στη συγκεκριμένη περίπτωση η ίδια η συνοδός του νηπίου δήλωσε την ηλικία του!!!

Ναι, αν το ήξερε από πριν θα δήλωνε ότι είναι 3. Δεν το ελέγχουν κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...