Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο φυλακη? Εμεις που πουλαμε τρελα και τρεχουμε στην αστυνομια δεν ζηταμε τετοια αλλα τουλάχιστον δημοσιο κρεμασμα. Τρελοι ειμαστε, τετοια κανουμε.

Αλλα πες μου κι εσύ που εισαι λογικος...απο τα δυο παιδάκια στη φωτογραφία ποιο ειναι το δικο μου που μπήκε "παράνομα" επειδη ειμαι τρελη και ποιο ειναι το νομιμο?

 

Εγώ δεν θα σου πω ποιο είναι το παιδί σου, εγώ θα σου πω ότι τα βλέπουμε όλα όπως μας γουστάρει!

Αν ήσουν εσύ η υπάλληλος θα έβγαινες και θα έγραφες τώρα για μια τρελή που ενώ της εξηγούσες ότι το παιδί της για να μπει θα έπρεπε να ειναι πάνω από 3, αυτή σου πουλούσε τρελά και σου έπρηξε τα ουμπαλα για να περάσει το δικό της!

Είτε σου αρέσει είτε όχι αυτή η μινιατούρα παιδότοπος έχει κάποιους κανόνες που οφείλεις να τους σεβαστείς, σωστά? Θα ήθελες στην δικιά σου επιχείρηση να ερχόταν μια τρελή και να σου έφερνε το παιδί της ενός χρόνου και να απαιτούσε να μπει να παίξει επειδή μοιάζει με 3? Μάλλον όχι και εδώ κλείνει η συζήτηση όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου.

Η λογική μου είναι αυτή που έγραψα. Το όριο ηλικίας δεν είναι αυστηρό (όπως είναι για το δίπλωμα πχ ή για να ψηφίσεις) αλλά ενδεικτικό. Επιτρέπονται παιδάκια δηλαδή που περπατάνε, καταλαβαίνουν κλπ, όχι εντελώς μωρά. Άρα και με τη συγκατάθεση της μάνας πιστεύω ότι θα έπρεπε να το αφήσει το παιδί η υπάλληλος.

 

Αν έλεγε ότι είναι 3 δηλαδή θα το άφηνε χωρίς να έχει αλλάξει κάτι πρακτικά, ούτε στη συμπεριφορά του παιδιού, ούτε στις όποιες πιθανότητες τραυματισμού. Ούτε θα ζητούσε κάποιο αποδεικτικό για την ηλικία η υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική μου είναι αυτή που έγραψα. Το όριο ηλικίας δεν είναι αυστηρό (όπως είναι για το δίπλωμα πχ ή για να ψηφίσεις) αλλά ενδεικτικό. Επιτρέπονται παιδάκια δηλαδή που περπατάνε, καταλαβαίνουν κλπ, όχι εντελώς μωρά. Άρα και με τη συγκατάθεση της μάνας πιστεύω ότι θα έπρεπε να το αφήσει το παιδί η υπάλληλος.

 

Αν έλεγε ότι είναι 3 δηλαδή θα το άφηνε χωρίς να έχει αλλάξει κάτι πρακτικά, ούτε στη συμπεριφορά του παιδιού, ούτε στις όποιες πιθανότητες τραυματισμού. Ούτε θα ζητούσε κάποιο αποδεικτικό για την ηλικία η υπάλληλος.

 

Η λογική σου δεν έχει βάση. Το όριο σίγουρα δεν είναι ενδεικτικό, αν ήταν η υπεύθυνη θα περιοριζόταν σε σύσταση, δεν θα απαγόρευε.  Αν επιτρεπόταν "παιδάκια που περπατάνε, καταλαβαίνουν κτλ" αυτός ακριβώς θα ήταν ο κανονισμός, και όχι ηλικιακό όριο.

 

Το τι θα άλλαζε αν δήλωνε ότι είναι 3 στο εξήγησα, αν δεν θες να το καταλάβεις δεν θα το καταλάβεις ποτέ, όσα σεντόνια και να γράψω, σταματώ την προσπάθεια εδώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική σου δεν έχει βάση. Το όριο σίγουρα δεν είναι ενδεικτικό, αν ήταν η υπεύθυνη θα περιοριζόταν σε σύσταση, δεν θα απαγόρευε.  Αν επιτρεπόταν "παιδάκια που περπατάνε, καταλαβαίνουν κτλ" αυτός ακριβώς θα ήταν ο κανονισμός, και όχι ηλικιακό όριο.

 

Το τι θα άλλαζε αν δήλωνε ότι είναι 3 στο εξήγησα, αν δεν θες να το καταλάβεις δεν θα το καταλάβεις ποτέ, όσα σεντόνια και να γράψω, σταματώ την προσπάθεια εδώ :)

Εντάξει, το βλέπουμε κάπως διαφορετικά, δεν έγινε και τίποτα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινή εμπειρία σε κατάστημα πώλησης - service κινητών που παράλληλα εξυπηρετεί και service της NOKIA.

Πήγα λοιπόν ενα Lumia που ηταν ακόμα στην εγγύηση για να το φτιάξουν και μετα απο 15 μέρες μου έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι είναι έτοιμο για παραλαβή.

 

Φτάνοντας λοιπόν στο κατάστημα μου λένε οτι είχε πρόβλημα το chip που εχει την υποδοχή φόρτισης και οτι δεν καλύπτεται απο την εγγύηση οπότε το κόστος ειναι 35€. Και είχαν τοποθετήσει το ανταλλακτικό χωρίς καν να με ρωτήσουν αν δέχομαι να πληρώσω (δεν περίμενα να πληρώσω για κάτι που είναι ακόμα στην εγγύηση).

Στον υπεύθυνο του μαγαζιού δεν φαινόταν παράλογο το γεγονός οτι πήρε πρωτοβουλία να κανει εργασία με κόστος, χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω ή οχι να προχωρήσει.

Μου είπε επίσης οτι έστειλαν το κινητο στο εξωτερικό για επισκευή με εγγύηση(μπορώ μέσω του IMEI να το ελέγξω κάπως αυτό?) και επέστρεψε οπως ηταν επειδή δεν καλυπτόταν το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

 

Καταλήγοντας, δεν εβρισκα λύση με τίποτα γιατι φαινόταν οτι αυτος το εχει ως πολιτικη να κοροϊδεύει ετσι τους πελάτες για να εχει δουλειά, και δεν μου εδινε το κινητό αν δεν πλήρωνα τα 35€. Τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση πέρα απο μια καταγγελία στην ΓΓΚ που θα αργήσει ομως αρκετο καιρό μεχρι να βρεθεί λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθεσινή εμπειρία σε κατάστημα πώλησης - service κινητών που παράλληλα εξυπηρετεί και service της NOKIA.

Πήγα λοιπόν ενα Lumia που ηταν ακόμα στην εγγύηση για να το φτιάξουν και μετα απο 15 μέρες μου έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι είναι έτοιμο για παραλαβή.

 

Φτάνοντας λοιπόν στο κατάστημα μου λένε οτι είχε πρόβλημα το chip που εχει την υποδοχή φόρτισης και οτι δεν καλύπτεται απο την εγγύηση οπότε το κόστος ειναι 35€. Και είχαν τοποθετήσει το ανταλλακτικό χωρίς καν να με ρωτήσουν αν δέχομαι να πληρώσω (δεν περίμενα να πληρώσω για κάτι που είναι ακόμα στην εγγύηση).

Στον υπεύθυνο του μαγαζιού δεν φαινόταν παράλογο το γεγονός οτι πήρε πρωτοβουλία να κανει εργασία με κόστος, χωρίς να με ρωτήσει αν θέλω ή οχι να προχωρήσει.

Μου είπε επίσης οτι έστειλαν το κινητο στο εξωτερικό για επισκευή με εγγύηση(μπορώ μέσω του IMEI να το ελέγξω κάπως αυτό?) και επέστρεψε οπως ηταν επειδή δεν καλυπτόταν το συγκεκριμένο ανταλλακτικό.

 

Καταλήγοντας, δεν εβρισκα λύση με τίποτα γιατι φαινόταν οτι αυτος το εχει ως πολιτικη να κοροϊδεύει ετσι τους πελάτες για να εχει δουλειά, και δεν μου εδινε το κινητό αν δεν πλήρωνα τα 35€. Τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση πέρα απο μια καταγγελία στην ΓΓΚ που θα αργήσει ομως αρκετο καιρό μεχρι να βρεθεί λύση?

 

Α σου εκανε και τον μάγκα ;

 

το ποιος καλυπτει ή όχι το ανταλλακτικο είναι δικο σας θεμα κυριε θα του ελεγα εγω και εμενα δεν με απασχολει καθολου.

 

Εγω πληρωσα ένα κινητο σαν καινουργιο και όχι για να μου βγει ελαττωματικο μετα από 15 μέρες. Δεν δέχομαι καν να το συζητησω.

 

Πειτε μου τη λυση έχετε να προτείνετε .... που βεβαια είναι να δοθεί καινουργιο κινητο χωρις βλάβες. Διαφορετικα αυτό το κινητο είναι δικο μου και δεν εχεις δικαιωμα να το κρατας θα φωνάξω την αστυνομια. Εδώ και τωρα μη φτάσουμε στα άκρα.

 Μάλλον όχι και εδώ κλείνει η συζήτηση όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε

 Βασικα δεν θελω να κοντράρω εσενα ... αλλα η συζητηση για να κλεισει θα πρέπει να αποδειξουν με ποιο τροπο κάνουν τον έλεγχο της ηλικιας των παιδιών που περνάνε μέσα. Αλλιως είναι ολοι τους στον αέρα και εκτεθειμένοι.

Ναι, την πλήρωσα κανονικά με το σκεπτικό οτι είχα ξεκινήσει να την τρώω. Είχα βγει με γκομενάκι και δεν θέλησα να χαλάσω τη βραδιά με καβγάδες, μιλάμε για το 2003, τότε δεν μετράγαμε τα λεπτά του ευρώ όπως τώρα. Στις μέρες όμως ναι, θα του έφερνα τη σαλάτα στο κεφάλι και θα έβαζα τα σκουληκάκια ένα ένα μέσα στη μύτη, αν μου ζήταγε να την πληρώσω

 

Δεν γινεται να σου πιάνουν τον γκώλο και να μην κάνεις θέμα. Δεν σου ειπα φασαρια με φωνές και βρισιές.

 

Και η κοπελα που σε συνοδευει ΑΝ είναι σωστη .... θα αναγνωρισει ότι ειχες δικιο και θα σε υποστηριξει.

 

Αν όχι είναι τσέρκουλο ... και ας μην ξαναβγεί μαζι σου αμα δεν γουστάρει.

 

Ετσι καθαριζουμε τις απλές υποθέσεις. Μπάμ - μπάμ. Εκτος και αμα θες να εισαι το κοροϊδο της υπόθεσης. Από εδώ και περα

λεω βεβαια γιατι ολοι έχουμε πιαστεί και εγω ακομα .... παλιοτερα. Δεν κανω τον έξυπνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 Βασικα δεν θελω να κοντράρω εσενα ... αλλα η συζητηση για να κλεισει θα πρέπει να αποδειξουν με ποιο τροπο κάνουν τον έλεγχο της ηλικιας των παιδιών που περνάνε μέσα. Αλλιως είναι ολοι τους στον αέρα και εκτεθειμένοι.

Με την ιδια λογικη ο γονέας θα πρεπει να αποδείξει οτι η ηλικια που λεει δεν ειναι ψευτικη γιατι πιστευω αν η υπαλληλος ζητηση καποιο εγγραφο οπως βιβλιαριο υγειας, βεβαίωση γεννησεως τοτε θα αρχισει η γκρινια του στυλ και που να το βρω, σιγα μην βγαλω και διαβατηριο για τη μικρη κτλ.

 

Θεωρητικα η ολη φαση βασιζετια στην επικοινωνια και την ειλικρίνεια των δυο πλευρων κατι που στην Ελλαδα εχει παει περίπατο μιας και ολοι κοιτανε πως να κανουν τη δουλεια τους χωρις να τους νοιαζει αν αυτο εχει επιπτώσεις στον αλλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος λέει "κινητό είναι, προφανώς το βιάζεται, δεν γαμιέται, βάλτου εκεί  το ανταλλακτικό θα αναγκαστεί να το πάρει."

Και εγώ αυτό που λέει ο DDevil θα έκανα. Εάν δεν μπορούσα να βρω λογική άκρη, θα έφερνα την αστυνομία.

 

Αυτος ξέρεις τι φάμπρικα έχει βρει ; να σου πω εγω με μια απλή σκέψη που έκανα .... δουλεύει με β διαλογης πράγματα ... τα παιρνει σε εξευτελιστικές τιμές .... και τα δινει πολύ πάνω .... και επειδή δεν του τα αλλάζουν δεν μπορει να σου δώσει καινουργιο ... δειξε μου θα του ελεγα .... το δελτιο αποστολης που το έστειλες εκει που λες.... και δεν με ρώτησες κιολας.

 

Θα το εδειχνε;

Με την ιδια λογικη ο γονέας θα πρεπει να αποδείξει οτι η ηλικια που λεει δεν ειναι ψευτικη γιατι πιστευω αν η υπαλληλος ζητηση καποιο εγγραφο οπως βιβλιαριο υγειας, βεβαίωση γεννησεως τοτε θα αρχισει η γκρινια του στυλ και που να το βρω, σιγα μην βγαλω και διαβατηριο για τη μικρη κτλ.

 

Θεωρητικα η ολη φαση βασιζετια στην επικοινωνια και την ειλικρίνεια των δυο πλευρων κατι που στην Ελλαδα εχει παει περίπατο μιας και ολοι κοιτανε πως να κανουν τη δουλεια τους χωρις να τους νοιαζει αν αυτο εχει επιπτώσεις στον αλλο

 

Nαι ... εμενα αμα πηγαινα σε έλεγχο και εβλεπα ότι οντως κοιτάνε τα βιβλιάρια .... και εμενα ηταν 2.5 και η εισοδος είναι για 3 θα έφευγα δεν ειμαστε παράλογοι. Αλλα αν έβλεπα στην εισοδο ότι τα παιδιά τα περνάνε έτσι με το "ματι" υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κάνω θέμα. Τουλάχιστον έριξες σε μενα άκυρο .... εντάξει θα δουλευεις σωστα και με τους αλλους.

 

Ο ελεγχος στην εισοδο φαίνεται. Δεν μπορει να σε κοροϊδεψει ... όπως φαινεται παντου ... από αεροδρομια μέχρι μαγαζια νυχτερινης διασκέδασης που εκει η πορτα είναι παρανομη όπως έχουμε συζητησει και σε άλλο θρεντ αλλα άλλο θεμα αυτό.

 

Το μαγαζι είναι δημοσιος χώρος όταν λειτουργει διοτι ειναι προσβάσιμο στο κοινό, δεν μπορει να σου πει δεν σε αφηνω να μπεις επειδή δεν μ αρεσει η μουρη σου πρεπει να το τεκμηριώσει με σοβαρούς λογους.

Kαι εδώ είναι ο Ποινικος Κώδικας τσέπης που έχω πάντα στην βιβλιοθήκη μου.

 

Και προτείνω και σε άλλους να τον πάρουν ... δικηγοροι δεν ειμαστε αλλα κάποια βασικά πρεπει να τα γνωρίζουμε

για να μην πάει να μας ψαρώσει ο κάθε μυρωδίας που κάτι ακουσε από κάπου και το ριχνει.

 

https://postimg.org/image/w3sni248x/

 

είναι πολύ μικρος .... σε ένα απόγευμα με ένα καφεδάκι ή ένα ποτάκι .... κάποιος με ηρεμια τον ξεφυλιζει άνετα ολοκληρο.

 

1-2 ωρες να του πάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτος ξέρεις τι φάμπρικα έχει βρει ; να σου πω εγω με μια απλή σκέψη που έκανα .... δουλεύει με β διαλογης πράγματα ... τα παιρνει σε εξευτελιστικές τιμές .... και τα δινει πολύ πάνω .... και επειδή δεν του τα αλλάζουν δεν μπορει να σου δώσει καινουργιο ... δειξε μου θα του ελεγα .... το δελτιο αποστολης που το έστειλες εκει που λες.... και δεν με ρώτησες κιολας.

 

Θα το εδειχνε;

 

Nαι ... εμενα αμα πηγαινα σε έλεγχο και εβλεπα ότι οντως κοιτάνε τα βιβλιάρια .... και εμενα ηταν 2.5 και η εισοδος είναι για 3 θα έφευγα δεν ειμαστε παράλογοι. Αλλα αν έβλεπα στην εισοδο ότι τα παιδιά τα περνάνε έτσι με το "ματι" υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κάνω θέμα. Τουλάχιστον έριξες σε μενα άκυρο .... εντάξει θα δουλευεις σωστα και με τους αλλους.

 

Ο ελεγχος στην εισοδο φαίνεται. Δεν μπορει να σε κοροϊδεψει ... όπως φαινεται παντου ... από αεροδρομια μέχρι μαγαζια νυχτερινης διασκέδασης που εκει η πορτα είναι παρανομη όπως έχουμε συζητησει και σε άλλο θρεντ αλλα άλλο θεμα αυτό.

 

Το μαγαζι είναι δημοσιος χώρος όταν λειτουργει διοτι ειναι προσβάσιμο στο κοινό, δεν μπορει να σου πει δεν σε αφηνω να μπεις επειδή δεν μ αρεσει η μουρη σου πρεπει να το τεκμηριώσει με σοβαρούς λογους.

Kαι εδώ είναι ο Ποινικος Κώδικας τσέπης που έχω πάντα στην βιβλιοθήκη μου.

 

Και προτείνω και σε άλλους να τον πάρουν ... δικηγοροι δεν ειμαστε αλλα κάποια βασικά πρεπει να τα γνωρίζουμε

για να μην πάει να μας ψαρώσει ο κάθε μυρωδίας που κάτι ακουσε από κάπου και το ριχνει.

 

https://postimg.org/image/w3sni248x/

 

είναι πολύ μικρος .... σε ένα απόγευμα με ένα καφεδάκι ή ένα ποτάκι .... κάποιος με ηρεμια τον ξεφυλιζει άνετα ολοκληρο.

 

1-2 ωρες να του πάρει.

 

Για το face control ναι δεν μπορει αλλα οταν ο γονεας ο ιδιος λεει οτι ειναι 2.5 ενω οτ οριο ειναι 3 τοτε τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολος πελάτης πρέπει να είσαι πάντως ρε συ DDevil! :D

 

Για αυτους που πάνε να μου κάνουν πουστια θα είμαι αρκετά δυσκολος.

 

Γιατι ολοι αυτοι όταν πάς να πιάσεις δουλειά στις επιχειρήσεις τους ... θα σου εμφανιστουν με τον μανδυα της επαγγελματικότητας

και θα αρχισουν την πιεση από την 1η μέρα ... "Εμεις εδώ .... ειμαστε επαγγελματιες."

 

γιατι να τους λυπηθω; αυτοι με λυπούνται ; ειδικα αμα ο άλλος πάει να κανει και τον μάγκα.

 

Μου έχουν φέρει καινουργιο ψυγειο και απλα έφαγαν κομπλα επειδή ηταν εκθεσιακά και δεν μου το ειπαν εξαρχής.

Τελικά βγηκαν καλά όμως εντάξει. Δεν εχω παράπονο ένα φαινοταν λιγο κτυπημενο το αλλαξε άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ... εμενα αμα πηγαινα σε έλεγχο και εβλεπα ότι οντως κοιτάνε τα βιβλιάρια .... και εμενα ηταν 2.5 και η εισοδος είναι για 3 θα έφευγα δεν ειμαστε παράλογοι. Αλλα αν έβλεπα στην εισοδο ότι τα παιδιά τα περνάνε έτσι με το "ματι" υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να κάνω θέμα. Τουλάχιστον έριξες σε μενα άκυρο .... εντάξει θα δουλευεις σωστα και με τους αλλους.

Άρα το θεωρείς πολύ λογικό να σου ζητήσουν ταυτότητα στο μπαρ για να αποδείξεις πως είσαι ενήλικος κι αν δεν έχεις να μη σε σερβίρουν; Και σε μένα εννοείται. Και στο μπαμπά μου που είναι 70.

 

Γιατί μη ξεχνάμε κάποια στιγμή κάπου ζήτησαν από κάποιον έφηβο και δεν είχε (ή δεν ήθελε να τη δείξει) και δεν τον σέρβιραν. Οπότε να το κάνει θέμα και να "δουλεύεις σωστά και με τους άλλους".

 

Πλάκα κάνω, αν ο μπάρμαν ζητούσε κάτι τέτοιο όλοι ξέρουμε πως τώρα θα διαβάζαμε πόσο γελοίο είναι ένα τέτοιο αίτημα και πόσο σπασοκλαμπάνιας αυτός που το απαιτεί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σχεση ο ενηλικας με το μικρο παιδι που δεν φαινεται αν είναι 2 ή 2.5 ή 3;

 

o ενηλικας φαινεται τις πιο πολλές φορές. Αλλα αμα ηταν στη πολιτική του καταστήματος και ηθελα να μπω μέσα

θα έδειχνα. Αφου ούτως ή αλλως δεν έχω να κρυψω κάτι.

 

Αμα κάποιος το ζητουσε ευγενικά δεν θα ειχα πρόβλημα. Εγω προσωπικά.

 

Ολους σπασοκλαμπάνιες μπορει να τους θεωρησεις ... αλλα αμα βρεθεις στη θέση τους θα καταλάβεις ότι οι μισοι δεν είναι  κάποιοι μπορει να είναι και χωρις λογο.

 

Αλλα μην πάμε και στο άλλο ακρο .... να βλέπεις το παιδάκι με το μάτι για να κρινεις αμα είναι πάνω από 3 για να το βάλεις μεσα.... νομιζεις ότι κάνεις ελεγχο .... δεν κάνεις σοβαρο έλεγχο αυτή είναι η πραγματικοτητα.

 

Ειχα μια φιλη "βγηκα έξω άργησα 2 ώρες και με έψαχνε ο προϊστάμενος .... " ααα τον σπασοκλαμπάνια ... κατσε ρε συ υπεύθυνος είναι δεν θα σε ψάξει ; δηλαδή ή το ένα άκρο ή το άλλο. ή δεν θα υπάρχει καθολου έλεγχος ή θα ειμαστε υπερβολικοι. Δυστυχως στην Ελλάδα έχουμε χάσει το μέτρο ή θα ειμαστε του υψους ή του βάθους. Τοσα χρονια είμασταν φουλ χαλαροι και ασύδοτες σπατάλες και ξαφνικά εγκαινιάστηκε μια περιοδος από το 2011 με τρομερη λιτοτητα .... και φορους και μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το face control ναι δεν μπορει αλλα οταν ο γονεας ο ιδιος λεει οτι ειναι 2.5 ενω οτ οριο ειναι 3 τοτε τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε

 

To ειπε επειδή ηταν ειλικρινής. Αλλα και πάλι εφόσον σε μια εισοδο δεν υπάρχει ουσιαστικος έλεγχος καταλαβαίνεις ότι δεν γινεται να εισαι αυστηρος. Πως ξέρει αυτος που ελεγχει ότι οσοι περνάνε με τα παιδάκια τους λένε την αληθεια ή δεν την λενε καθολου;

 

Δεν το ξέρει καθολου. Το ότι κάποιος ειπε την αληθεια αναιρει το γεγονος ότι δεν υπάρχει ελεγχος όμως ; αρα δεν ξέρουν καν τι ηλικιες βάζουν μεσα ;

 

Καταρρέει και το τεκμηριο της υπευθυνότητας εκ μερους του υπαλλήλου ότι δηλαδή κάνει την δουλεια του υπεύθυνα .... αφου δεν ξέρει καν τι ηλικιες βάζει μέσα .... δεν είναι σιγουρος. :cry:

 

Κοιταει κάποιο έγγραφο ... βιβλιάριο υγειας .... πιστοποιητικο γέννησης κτλπ ;

 

στην δική μου την δουλειά που κάποιες φορές είμαι εκτεθειμένος από παντού πριν κάνω κάτι σκέφτομαι διάφορα σενάρια και πως μπορω να καλυψω την πάρτη μου .... το συγκεκριμενο είναι αστειο ... δηλαδή να μην ελεγχει κάν κάποιος και να αρχισει να μου λεει ότι κάνει υπεύθυνα την δουλειά του. Και ο προϊστάμενος που του ειπε ή ο υπεύθυνος να κάνει κάτι τέτοιο και η επιχειρηση η ιδια ... τον έχει αφησει εκτεθειμενο ... μολις γινει μαλακια θα τα φορτωσουν πάνω του. Ο φουκαράς ο υπάλληλος θα την πληρώσει.

 

Ποιο είναι το πρωτοκολλο ελεγχου και ασφαλειας που τηρείται ; ακολουθει κάποιο προτυπο .... υπάρχει σε καποια νομοθεσια .... ποια έγγραφα ελεγχθηκαν για να πιστοποιηθεί ότι η ηλικια πληρει τα κριτήρια του κατασκευαστη ....

 

αυτά αμα γινει η στραβη ... θα τα ρωτησουν οι δικηγοροι και τοτε δεν θα έχει πλάκα ουτε θα μπορεις να ισχυριστείς πράγματα πχ που δεν έχουν βάση. Μολις γινει η στραβη ο ενας θα κοιτάξει να ριξει στον άλλον τις ευθύνες.... από ποιον περιμένεις να σε στηριξει .... από κάποιον που είναι στην δουλεια και βαριέται περιμενει να τελειωσει το 8ωρο και να πάει σπιτι του και δεν ψάχνεται ποτε ... ; θα κανει πως δεν σε ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...