Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...

Εχω την εξης απορια. Ξερω σουπερ μαρκετ (τοπικο) που αγοραζει χονδρικη προσφορες πχ 1+1 και τα σπαει σαν μεμονωμένα προιοντα, οπως χλωρινες, αναψυκτικα. Ακομα εισαγει απο αλλη χωρα της ευρωπης προιοντα οπως μαλακτικα, απορρυπαντικα, κεικ χωρις να χει ελληνικη ετικετα με συστατικα κλπ.

 

Ποσο νομιμο ειναι αυτο; ο καταναλωτής δεν πρέπει να ξερει οτι αυτο το μαλακτικο πχ δεν ειναι το ιδιο προιον με το διπλανο καταστημα ή οτι δεν εχει ελληνικες οδηγιες που μπορει σε κατι να ναι αλλεργικος ο πελάτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω την εξης απορια. Ξερω σουπερ μαρκετ (τοπικο) που αγοραζει χονδρικη προσφορες πχ 1+1 και τα σπαει σαν μεμονωμένα προιοντα, οπως χλωρινες, αναψυκτικα. Ακομα εισαγει απο αλλη χωρα της ευρωπης προιοντα οπως μαλακτικα, απορρυπαντικα, κεικ χωρις να χει ελληνικη ετικετα με συστατικα κλπ.

 

Ποσο νομιμο ειναι αυτο; ο καταναλωτής δεν πρέπει να ξερει οτι αυτο το μαλακτικο πχ δεν ειναι το ιδιο προιον με το διπλανο καταστημα ή οτι δεν εχει ελληνικες οδηγιες που μπορει σε κατι να ναι αλλεργικος ο πελάτης;

Για το πρωτο με την προσφορα ειναι παρανομο και με μια καταγγελια θα τον πιει. ΓΙα το δευτερο υποθέτω βαση λογικης οτι και αυτο ειναι παρανομο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το δευτερο ειναι παρανομο, κανονικα επρεπε να εχει αυτοκολλητο με οδηγιες χρησεις και τα συστατικα στα Ελληνικα. Οι σοβαρες επιχειρησεις που εισαγουν απο το εξωτερικο ετσι κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εξης απορια. Ξερω σουπερ μαρκετ (τοπικο) που αγοραζει χονδρικη προσφορες πχ 1+1 και τα σπαει σαν μεμονωμένα προιοντα, οπως χλωρινες, αναψυκτικα. Ακομα εισαγει απο αλλη χωρα της ευρωπης προιοντα οπως μαλακτικα, απορρυπαντικα, κεικ χωρις να χει ελληνικη ετικετα με συστατικα κλπ.

 

Ποσο νομιμο ειναι αυτο; ο καταναλωτής δεν πρέπει να ξερει οτι αυτο το μαλακτικο πχ δεν ειναι το ιδιο προιον με το διπλανο καταστημα ή οτι δεν εχει ελληνικες οδηγιες που μπορει σε κατι να ναι αλλεργικος ο πελάτης;

 

Αν η προσφορά είναι της εταιρίας ("πάρε Χ ποσότητα και θα σου δώσω κι άλλα τόσα μαζί") δεν είναι εύκολο να αποδειχτεί παρανομία (ίσως και να μην υπάρχει).

Αν όμως στα ράφια του κυκλοφορούν πολλά που γράφουν "μέρος πολυσυσκευασίας, δεν πωλείται χωριστά" τότε μια καταγγελία και διορθώνεται το "λάθος"

 

(αν και στο παρελθόν γνωστή εταιρία αναψυκτικών δήλωσε ότι "κατά λάθος κυκλοφόρησαν κανονικά κουτάκια που έγραφαν ότι είναι από πολυσυσκευασία" προφανώς με πρόθεση να καλύψει τους πελάτες της χονδρικής που "δημιουργούσαν")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εννοούσα παρε Χ ποσοτητα και δυο κιβωτια χονδρικης δωρο. Αλλα χλωρινες που λενε η δευτερη 50% φθηνότερα, την σπαει και τις πουλαει στην ιδια τιμη μεμονωμένα ή τα αναψυκτικά ή σοκολατες που ναι δυο τρεις μαζι σε μεγαλη σακουλα να την ανοιγει για να τις πουλησει ξεχωριστα και τα μπισκοτα απο 2+1 τα κανει 1 ξεχωριστα.

 

Οσο για τα αυτοκολλητα εχω δει μερικα αλλα τα εκτυπωνει απλα πχ Σοκολατα με κακάο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα προιοντα με εκπτωση ή το δευτερο 50% συνηθως σβηνουν το barcode με μια γραμμη ή βαζουν αυτοκολλητο με αλλο barcode ωστε να φαινεται η μαϊμουδια που πανε να κανουν οι εξυπνοι ψιλικατζιδες/μινι-μαρκετς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς πάλι στο mini market η δέλτα μας φέρνει όλους σχεδόν τους χυμούς έτσι. Και άλλοι προμηθευτές κατά διαστήματα.

Με τα αυτοκόλλητα σε ξένες γλώσσες είναι όντως σοβαρό, αν κατά την γνώμη μου όταν δεν ξέρεις τι έχει μέσα δεν το παίρνεις.

Με τις συσκευασίες προσφοράς δεν καταλαβαίνω, γιατί να είναι κακό? Δεν κινδυνεύει κανένα από αλλεργικό επεισόδιο.

Το ίδιο θα το πληρώσεις είτε το έχει πάρει σε καλύτερη τιμή είτε όχι(ισα ισα μπορεί να το βάλει και χαμηλότερα από ότι θα το έβαζε διαφορετικά.)

 

Να σου το εξηγήσω. Εϊναι κακό γιατί πολύ απλά κλέβεις (δεν είναι μόνο τα θέματα υγείας τα "κακά"). Μια συσκευασία πχ 6+2 δώρο (ή -50 λεπτά) που θα έπρεπε να μου την πουλάς σαν συσκευασία αφού αυτό το νόημα έχει η προσφορά, την σπας και μου το πουλάς κουτί-κουτί.

Γιατί;

Μα φυσικα΄για να τσεπώσεις την διαφορά. Η οποία προσφορά δεν αφορά εσένα (τον μεταπωλητή) αφού υπάρχουν άλλες συμφωνίες και συνεννόήσεις προς εσάς αλλά αφορά τον καταναλωτή.

Κι επίσης, αναφορικά με το δεύτερο υπογραμμισμένο, θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν; Σοβαρά πιστεύεις, ή θέλεις να πιστέψουμε, ότι ο επιχειρηματίας που έσπασε το πακέτο θα βάλει το κουτάκι της coca-cola φθηνότερα επειδή (μέσα από παρανομία) του στοίχισε λιγότερο; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα σου τσεπώσει τα 10 λεπτά... Τρομερό έγκλημα. Ούτε να σε δηλητηρίαζε. Και στο κάτω κάτω, εφόσον σου κόβει αποδείξει δεν σου τσεπώνει τίποτα. Αμα αγοράζει κάτι(πχ τις συσκευασίες) 5+1 δώρο και του βγαίνει 0.6 η συσκευασία και στο πουλάει 1e και μετά το αλλάξει και του βγαίνει 0.8 τότε θα στο πάει στο 1.2 και θα γκρινιάζεις ότι σε κλέβει γιατί το super market το έχει 1e. Ένα μικρό τοπικό κατάστημα δεν μπορεί να έχει την ίδια συμφωνία με μια αλυσίδα σούπερ market. οποτε πρέπει να βρει τρόπο να ανταγωνιστεί τους μεγάλους.

 

Να συνεχίσω τη συζήτηση;

Μπααα, μάλλον δεν θα βγει άκρη.

Συνέχισε αυτές τις εμπνευσμένες "επιχειρηματικές" τακτικές.

 

 

Για την ιστορία πάντως, μου είναι αποδεκτό ένα πχ mini market να έχει ακριβότερες τιμές. Το αποδέχομαι γιατί έρχεται να καλύψει κενά (ώρας & περιοχής) που δεν καλύπτουν τα μεγάλα.

Όμως από το να έχει μια διαφορά στην τιμή μέχρι του να ανοίγει συσκευασίες και να πουλάει πράγματα που "δεν πωλούνται χώρια" (και το οποίο αναγράφεται ευκρινώς) υπάρχει μεγάλη απόσταση. Και όταν θα φάει άκυρο από μένα, τον άλλο ή τον παράλλο να μην τα ρίχνει όλα στην κρίση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ νομίζω δεν έχει νόημα. Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει. Και εννοείτε είναι δικαίωμα σου να μην ψωνίσεις από άπου θέλεις. Δεν αναγκάζει κανεις κανέναν. Αλλα στο σούπερ market που κάνει και αυτό το ίδιο(γνωστη αλυσίδα) με πανελλαδική παρουσία και το έχω δει, σε αυτόν δεν ρίχνει κανεις άκυρο.

 

Τουλάχιστον αν αναφέρεσαι σε μένα, εννοείται ότι θα φάει άκυρο (και καταγγελία αν δω ότι δεν διορθώνεται μετά από σχετική υπόδειξη).

Και αν δεις το σχετικό post μου λίγο πιο πάνω, το σχόλιό μου αφορούσε s/m.

Τα μικρότερα μαγαζιά εσύ τα έβαλες στην συζήτηση και ασχολήθηκα απλά γιατί έκανες σα να μην καταλαβαίνεις ("δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...