Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σε πάρα πολλές χώρες δεν επιτρέπεται να μπαίνεις σε καταστήματα με ποτά/φαγητό για το λόγο ότι μπορεί (καταλάθος ή επίτηδες) να λερώσεις/καταστρέψεις το εμπόρευμα.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 355
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Σε πάρα πολλές χώρες δεν επιτρέπεται να μπαίνεις σε καταστήματα με ποτά/φαγητό για το λόγο ότι μπορεί (καταλάθος ή επίτηδες) να λερώσεις/καταστρέψεις το εμπόρευμα.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Eδω να προσθεσω πως το να μασουλας και να ρουφας τζουρες απο το ροφημα σου την ωρα που σε εξυπηρετει καποιος ειναι και αγενες :)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι από την πλευρά του καταστήματος, δεν είναι ποτέ εύκολο να πας σε κάποιον να του πεις έκανες ζημιά, πλήρωνε.

 

Τώρα ο άλλος θα σου πει είμαι όλη μέρα με έναν καφέ και σε 10 χρόνια δεν μου έπεσε ποτέ, δεν είμαι παιδάκι, μπλα μπλα, ρωτήστε τις πωλήτριες σε καταστήματα ρούχων (τυχαίο παράδειγμα) τι ωραία που περνάνε που μπαίνουν μέσα με τυρόπιτες, ροφήματα, φαγητό και πιάνουν ρούχα χωρίς να το σκέφτονται ότι αυτό κοστίζει κάποια (και πολλές φορές πολλά) χρήματα και πρέπει να σέβεσαι το πώς το αγγίζεις. Ψιλά γράμματα...

 

ΥΓ και εντός θέματος: από τα πιο άσχημα πράγματα που έχω ζήσει είναι να έχω πάει με παχουλή φίλη σε κατάστημα ρούχων για να βρει ένα καλό φόρεμα. Όπως καταλαβαίνετε, δεν απευθύνονται όλα τα μαγαζιά σε όλα τα μεγέθη και εκείνο που είχαμε μπει απευθυνόταν σε διαφορετικό target group. Μπαίνοντας, η πωλήτρια δεν μας μίλησε καν, όταν δε κοιτάζαμε τα ρούχα του μαγαζιού, την έβλεπα να κοιτάζει τη φίλη μου με τόσο άσχημο ύφος που ένιωσα πραγματικά άσχημα για το κόμπλεξ που κουβαλούσε και δεν ξαναπάτησα ποτέ εκεί. Απορώ πώς δεν έχει κλείσει με τέτοιους τρόπους... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλοι μας είχαμε κάποια στραβή με κάποιο κατάστημα εγώ για παράδειγμα σε ένα μαγαζί που παρείχε δωρεάν τεχνικό έλεγχο μονο τεχνικό έλεγχο του άφησα το mp3 μου να το κοιτάξει και τότε ο τύπος το επισκεύασε χωρίς να με ρωτήσει η λαμογιά του μεγάλη για το ποσό των 10€ που ήθελε να με χρεώσει και τελικά δεν εισέπραξε τίποτα αλλά τα άκουσε και από πάνω γιατί έκανε επισκευή χωρίς να με ρωτήσει αν ήθελα πρώτα από όλα να αναλάβω το κόστος της τελικά.Απλά πατάνε στο ότι για τέτοια μικροποσά δεν πρόκειται ο άλλος να κάνει φασαρία.Έλα μου όμως που έκανα και δεν πλήρωσα τοδεκάρικο που δεν του το χρώσταγα στην τελική.Το mp3 μου το πήρα πίσω ανεπισκεύαστο εννοείται γιατί του είπα ότι ανταλλακτικό έβαλε να το βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τα λεφτά του Έλληνα, πάρτου τα ρούχα, τα σώβρακα, αλλα την φραπεδιά και το τσιγάρο να αγγίξεις, δεν υπάρχει μέρος στο ηλιακό σύστημα που να είσαι ασφαλής.

απο εκει θα ξεκινησει η επανασταση μας.

θυμαμαι τι εγινε τοτε με την <<καπνοαπαγορευση>>.

τερμα τσαμπουκας και μαγκιλικι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις σε κατάστημα που πουλάει παπούτσια με τον καφε6σου στο χέρι. Για κάποιο λόγο (δεν μας απασχολεί ο λόγος) ο καφές σου χύνεται σε ένα ζευγάρι παπούτσια αξίας €200 και καθίστανται αδύνατο να πωληθούν. Το κατάστημα υπέστη μια οικονομική ζημιά την οποία θα καλύψει αυτός που την προκάλεσε. Θα το κάνεις; Θα αγοράσεις τα παπούτσια των €200 ξέροντας ότι είναι άχρηστα ή θα κάνεις τον Κινέζο "α, ξέρετε δεν ήμουν εγώ, εκείνος με έσπρωξε" κτλ κτλ;

 

Πριν απαντήσεις, σκέψου ότι εάν δεν είχες μπει με τον καφέ στο κατάστημα, δεν θα είχε συμβεί κάτι από τα πιο πάνω.

Δεν το ξέρεις, ότι σώνει και καλά θα με χυθεί ο καφές.τώρα άμα γίνει η στραβή,πλερουα.λες και πολύ που δουλεύουν τσα μαγαζιά και θα υπάρχει πολυκοσμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ είσαι large, εδώ υπάρχουν πελάτες που επιστρέφουν ρούχα μετά από μια βδομάδα που τα έχουν λερώσει οι ίδιοι και το παίζουν και κινέζοι από πάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και γιατί να το διακινδυνεύσει? Αν φέρεις πχ αντίρρηση και πρέπει να καλέσει αστυνομία μετά? Γιατί να ξοδεύει χρόνο? Άκυρο εξαρχής και έχει ήσυχο το κεφάλι του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρεις, ότι σώνει και καλά θα με χυθεί ο καφές.τώρα άμα γίνει η στραβή,πλερουα.λες και πολύ που δουλεύουν τσα μαγαζιά και θα υπάρχει πολυκοσμία

εδω μεσα ωραια τα λες,αλλα και μονο απο τον τροπο σου καταλαβαινω οτι μαλλον μιλας εκ του ασφαλους.

παντως προχθες που πηγα με την κοπελα μου να αγορασουμε γυαλια ηλιου,ειχαμε και οι 2 καφε και τους ακουμπησαμε σε ενα κολωνακι.δεν ξερω αν ηταν για παρομοιο σκοπο,αλλα ενιωσα ασχημα και μονο που αφησε υγρασια ο καφες.

δεν πηγαινω συχνα για ψωνια,μονο τα απαραιτητα,οποτε ξεχαστηκα και δε σκεφτηκα  τι θα κανω τον καφε οσο ψωνιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρεις, ότι σώνει και καλά θα με χυθεί ο καφές.τώρα άμα γίνει η στραβή,πλερουα.λες και πολύ που δουλεύουν τσα μαγαζιά και θα υπάρχει πολυκοσμία

Νόμος του Μέρφυ:

 

1) Αν αφήσεις τα πράγματα στην τύχη τους, έχουν την τάση να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο.

2) Αν από διάφορα πράγματα, ένα έχει την πιθανότητα να πάει στραβά, θα είναι αυτό που θα δημιουργήσει τη μεγαλύτερη ζημιά.

3) Όταν τα πράγματα πάνε καλά, κάτι θα πάει στραβά.

4) Όταν τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν χειρότερα, θα γίνουν.

5) Η πιθανότητα να συμβεί μια άσχημη κατάσταση είναι ευθέως ανάλογη του φόβου σου να πραγματοποιηθεί.

 

και πολλά άλλα. Όση πιθανότητα υπάρχει να μην συμβεί κάτι, άλλο τόσο ή και περισσότερο υπάρχει πιθανότητα να συμβεί. Το θέμα είναι να υπάρχει πρόληψη για να μην συμβεί, δηλαδή να μην επιτρέπουν εξαρχής τους καφέδες και τα τσιγάρα μέσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6) οταν κοντευει η ωρα που κλεινει το μαγαζι θα ερθει ο Ελλην να πει : α σε 5 κλεινετε? Ωραια προλαβαινω αντιστοιχα στις διακοπες το πρωινο σερβιρεται 7 -10 ξερω γω, οι υπολοιποι παρα τεταρτο ας πουμε την κανουν ο Ελλην παρα 5 θα εισέλθει - προσέλθει και αν ειναι στραβοξυλο θα παραπονιεται που τελειωσαν σχεδον ολα :P

8) οταν εχεις κατι να κανεις μετα τη δουλεια δε θα σχόλασεις στην ωρα σου, το αντιθετο οταν δεν εχεις τιποτα να κανεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο σε εμάς σκάνε μύτη όλοι 1 πάρα 10..δηλαδή σε 10 λεπτά ένα άτομο να εξυπηρετήσει 3-4 άτομα που βιάζονται... Ελληναρες μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάββατο σε εμάς σκάνε μύτη όλοι 1 πάρα 10..δηλαδή σε 10 λεπτά ένα άτομο να εξυπηρετήσει 3-4 άτομα που βιάζονται... Ελληναρες μου!!

Σαν τον κλασσικο π....ς γιο που Θ έρθει 12.25 ενώ ξέρει πως η κουζίνα κλείνει 12.30 και θα κάτσει χαλαρα μέχρι τις 3 και χωρίς να πιεί και κάτι για λογαριασμό τυπου 20 εύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω να προσθεσω πως το να μασουλας και να ρουφας τζουρες απο το ροφημα σου την ωρα που σε εξυπηρετει καποιος ειναι και αγενες :)

Αυτο ειναι αλήθεια μεν, αλλα εχει και δεύτερη όψη του νομίσματος

Για τους σερβιτορους που σε ρωτάνε ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ενώ εισαι μπουκωμένος λεω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...