Προς το περιεχόμενο

Ασχημες εμπειριες σε καταστηματα.


Supernova21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω εδώ και καιρό να πάρω μια weber.

Ο Κωτσο τον Φεβρουάριο, από 369€ την είχε βγάλει 278€.

Και επειδή ήταν αργά το βράδυ όταν το είδα, λέω άσε θα το κάνω την επομένη.

@@ την επομένη είχε πάλι 369€ :fear:

 

Τέσπα, περιμένω, λέω όλο και κάποιος θα βγάλει.

Χθες βλέπω ένα κατάστημα στο skr και την έχει 264,12€

Σφαίρα κάνω την παραγγελία.

Το μεσημέρι τηλέφωνο.

"μπλα μπλα μπλα, είμαστε από το τάδε κατάστημα και το είδος ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ και να σας δείξουμε ένα άλλο με τα ίδια χαρακτηριστικά".

Ξενέρωσα.

 

Έχω την εντύπωση πως βλέπουν πως αυτό το είδος το έχουν 11 άτομα στη λίστα τους (wishlist) και ρίχνουν δόλωμα.

Στους 10, ένας να τσιμπήσει είναι σημαντικό.

 

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο έπρεπε να το γράψω έτσι : "Aποφασίσαμε να πάμε σε μεξικανικό και απέφευγαν να μου δώσουν απόδειξη".

Γτ προφανώς εσύ στα μαγαζιά που πας, μονό με το ταμείο έχεις επαφές.

 

Περιμένω σε αντίστοιχο νήμα να δω πως την πηγαίνεις στη θάλασσα για μπάνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bestpr (από εκεί το είδα) δείχνει πόσοι το έχουν σε wishlist.

Μάλιστα αν συνδεθείς σου δείχνει και αν το έχει σε wishlist και κάποιος φίλος σου.

Δεν έχω fb ούτε έχω κάνει εγγραφή για να δω πως γίνεται.

 

Για το skr που αναφέρω παραπάνω ίσως να μην ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η πιο άσχημη εμπειρία που είχα σε κατάστημα (ανάμεσα σε δεκάδες όπως όλων μας φαντάζομαι), είναι πριν από περίπου 6 χρόνια στο κατάστημα Πλαίσιο στα Εξάρχεια.

φόραγα ένα τσαντάκι χιαστί. Κοιτούσα τα ράφια και συγκεκριμένα το ράφι με τα αγχολυτικά μπαλάκια έπιασα ένα στα χέρια μου και χτύπησε το τηλέφωνό μου που το είχα στο τσαντάκι. Άφησα το προιόν στο ράφι, έκανα ένα βήμα πίσω (τακτική που ακολουθώ δεδομένου ότι εργαζόμουν σε εταιρία λιανικής και ξέρω πως φαίνονται κάποια πράγματα στα μάτια των security) σήκωσα το τηλέφωνο μου μίλησα κανονικά και το τοποθέτησα πάλι πίσω στην τσάντα.

 

Δευτερόλεπτα μετά, νιώθω ένα χέρι να αρπάζει με δύναμη το μπράτσο μου και ένας σεκιούριτι (λογικά) με πολιτικά ρούχα να ουρλιάζει ΑΣΤΟ ΠΙΣΩ ΑΥΤΟ  .... και ένα ολόκληρο μαγαζί γυρνάει και με κοιτάει.

Δεν θυμάμαι να έχω ντραπεί περισσότερο στη ζωή μου.

Στα καπάκια ακολουθεί η δική μου φωνή, πιο έντονη από την δική του αρχικά με ποιο δικαίωμα με ακούμπησε και στη συνέχεια για το ποιος είναι ο λόγος που μου ζητάει να αφήσω το προσωπικό μου τηλέφωνο στο ράφι τους.

ήρθε ο υπεύθυνος του καταστήματος ο οποίος μάλιστα επειδή φώναζα μου την είπε και μάλιστα μου είπε "εγώ δεν σας φώναξα" του είπα ότι φώναξε ο υπάλληλος του όμως και ότι αν δεν θέλει να φωνάζω για το δίκιο μου να μου δώσει τα στοιχεία του και ότι αν δεν του αρέσει ο τρόπος μου που με έκαναν ρεζίλι σε 50+ άτομα καλύτερα να φωνάξω την αστυνομία. 

 

τους εξήγησα ότι από προσωπικές εμπειρίες αντιλαμβάνομαι το ότι μπορεί κάποιος να παρεξηγήσει τις κινήσεις των πελατών μέσα σε ένα κατάστημα αλλά, η οποιαδήποτε ενέργεια πρέπει να γίνεται με διακριτικότητα και όχι με τραμπουκισμό και ξεφτιλίκια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πήγα στα Jumbo Πάτρας με την μάνα μου την προηγούμενη βδομάδα και έκανα το έγκλημα να κρατάω στο χέρι μου έναν καφέ,

Η κοπελιά στην είσοδο με το που με είδε 'Το καφεδάκι σας θα το πιείτε έξω και μετά θα περάσετε'

 

Δεν ξέρω αν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν σε πελάτη την είσοδο για ότι λόγο τους καπνίσει, σίγουρα όμως είχαμε εμείς δικαίωμα να κάνουμε επιτόπου μεταβολή και να πάμε 500μέτρα πιο πέρα, στα praktiker για να απολαύσω το καφεδάκι μου και ταυτόχρονα να αγοράσουμε τις ψευτοκινεζιές που θέλαμε  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στα Jumbo Πάτρας με την μάνα μου την προηγούμενη βδομάδα και έκανα το έγκλημα να κρατάω στο χέρι μου έναν καφέ,

Η κοπελιά στην είσοδο με το που με είδε 'Το καφεδάκι σας θα το πιείτε έξω και μετά θα περάσετε'

 

Δεν ξέρω αν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν σε πελάτη την είσοδο για ότι λόγο τους καπνίσει, σίγουρα όμως είχαμε εμείς δικαίωμα να κάνουμε επιτόπου μεταβολή και να πάμε 500μέτρα πιο πέρα, στα praktiker για να απολαύσω το καφεδάκι μου και ταυτόχρονα να αγοράσουμε τις ψευτοκινεζιές που θέλαμε :-) :-)

Αυτη ειναι η πολιτικη των Jumbo (οχι μονο σ'αυτο που πηγες δηλαδη). Αν σε δουν με καφε, σου λενε οτι δεν επιτρεπεται να τον κουβαλησεις μεσα.

Ελευθερη αγορα, δεν γουσταρεις, πας σε αλλο μαγαζι. Αλλα και τα Jumbo, ως ιδιωτική επιχειρηση, μπορουν να βαλουν τον κανονα που εκεινοι επιλεγουν στα καταστηματα τους. Και οποιος συμφωνεί περναει το κατώφλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το κάνουν γιατί δεν επιτρέπεται τυπικά να καταναλώνεις προϊόν μέσα στο κατάστημα που δεν πωλείται απ'αυτούς. Φολογικοί πρέπει να είναι οι λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ο άνθρωπος δεν αναφέρεται στην πολιτική του μαγαζιού αλλά σε αυτό το γελοίο υφάκι που έχουν μερικοί πωλητές σε αρκετά μαγαζιά.

 

Αντί να γίνεσαι ένα @ρχιδι μπορείς να πεις κάτι του τύπου "Δυστυχώς η πολιτική του μαγαζιού απαγορεύει τους καφέδες" ή κάτι παρόμοιο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που δεν ξερουμε τι υφακι ειχε (αν οντως ειχε) η κοπελα. Αν το ειπε με χαμογελο εμενα δεν μου φαινεται και τοσο τρατζικ πια.

Αν ομως πηρε το υφος ξινισμενης κυρατσας που δινει εντολες τοτε ναι, θα της ελεγα 'ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ' και παμε σ'αλλο μαγαζι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενόχλησε η κοπέλα, η πολιτική που ακολουθεί η αλυσίδα με ενόχλησε

 

Δεν έχει το Πλαίσιο ή ο Κωτσόβολος πρόβλημα να είσαι πάνω απ τα iphone τους με ένα φρέντο στο χέρι και έχει πρόβλημα το jumbo μη και σου πέσει πάνω στις jumboκινεζιές του;; Πάντα κυκλοφορώ με ένα ρόφημα στο χέρι και μόνο στα jumbo μου έγινε παρατήρηση  :lol:  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στα Jumbo Πάτρας με την μάνα μου την προηγούμενη βδομάδα και έκανα το έγκλημα να κρατάω στο χέρι μου έναν καφέ,

Η κοπελιά στην είσοδο με το που με είδε 'Το καφεδάκι σας θα το πιείτε έξω και μετά θα περάσετε'

 

Δεν ξέρω αν έχουν δικαίωμα να αρνηθούν σε πελάτη την είσοδο για ότι λόγο τους καπνίσει, σίγουρα όμως είχαμε εμείς δικαίωμα να κάνουμε επιτόπου μεταβολή και να πάμε 500μέτρα πιο πέρα, στα praktiker για να απολαύσω το καφεδάκι μου και ταυτόχρονα να αγοράσουμε τις ψευτοκινεζιές που θέλαμε  :-)  :-)

Αμα ειναι ετσι η πολιτικη του καταστηματος τι θελεις δηλαδη να σου πει; Αυτην φταιει; Απο οτι καταλαβα δεν ηταν καν αγενης κιολας. Για την ακριβεια ακριβως αυτο που ειπες,αμα δεν σου αρεσει η πολιτικη που εχει ενα καταστημα πας σε αλλο αλλα δεν μπορεις να κατηγορησεις το ταδε καταστημα για την ταδε πολιτικη που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά ενημέρωσα το τμημα και την υγειονομική υπηρεσία. Λόγο της δουλειάς που κάνω και ξέροντας κάποιους νόμους σχετικά τους σταυρωσα λίγο παραπάνω.

Όταν ηρέμησα το μετάνιωσα. Καλό είναι να μην φτάνουμε στα άκρα!

 

Παρότι παλιό ποστ, καλά τους έκανες τους βλαχονησιώτες. Όλο κουτοπονηριά και αηδία οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βρισκω παραλογο να μη σου επιτρεψει να μπεις μεσα με τον καφε. Φανταζομαι ο λογος θα ειναι πως πριν υιοθετησουν αυτην την πολιτικη, μαζευανε χυμενους καφεδες κλπ.

Προσωπικα δε θα το εκανα, αλλα το κατανοω.

Ωστοσο εχω πει σε πελατισσα να σταματησει να τρωει την τυροπιτα της μεσα στο μαγαζι γιατι ειχε γεμισει τυρια και λαδια τον τοπο. :lol:

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι ετσι η πολιτικη του καταστηματος τι θελεις δηλαδη να σου πει; Αυτην φταιει; Απο οτι καταλαβα δεν ηταν καν αγενης κιολας. Για την ακριβεια ακριβως αυτο που ειπες,αμα δεν σου αρεσει η πολιτικη που εχει ενα καταστημα πας σε αλλο αλλα δεν μπορεις να κατηγορησεις το ταδε καταστημα για την ταδε πολιτικη που εχει.

Άσχημες εμπειρίες λέει ο τίτλος, η πολιτική που ακολουθεί η αλυσίδα μου δημιούργησε μια άσχημη εμπειρία και την μοιράστηκα.. Μπορεί να υπάρχουν και άλλα μέλη του ινσόμνια που να θέλουν να παν στα jumbo με τον καφέ τους, να μην ξέρουν;;  :P  :P

 

Την κοπέλα σε ποιο ακριβώς σημείο με είδες να την κατηγορώ; :/ Απλά παρέθεσα τα λόγια της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...