Προς το περιεχόμενο

Nioh [PS4]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Najin, δε ξέρω "τι είπατε" φίλος αλλα Ninja Gaiden δεν ειναι (σχήμα λόγου ηταν και λόγω Tecmo Koei) - εκτος και αν θεωρείς οτι οποιοσδήποτε τιτλος στον οποιο μπορείς να κανεις μεγάλα combo επίδειξης, ή, το συστημα μάχης του εχει και ενα στοιχειώδες βάθος ειναι και Gaiden, Gaiden εχεις παίξει παρεμπιπτόντως ? Ουδεμία σχέση - για ευνοήτους λόγους, αλλο το "μοιάζει με" και αλλο το "ιδιο και το αυτό".

Το συστημα μάχης ειναι σιγουρα πολύ πιο βαθύ και μπορεις να εντρυφήσεις σ'αυτο, "καλύτερο" όμως δεν ξέρω, αλλο το ενα αλλο το αλλο φιλε, ειναι απλά πολύ διαφορετικά, δεν μπορείς κοινώς να το παίξεις σαν το souls ;)

 

οχι δεν εχω παιξει το λεω για να κανω εφε,

 

@zeke συμφωνω για το 2, μιας κ ειναι το αγαπημενο μου,αλλα στο nioh περα του περιορισμου των οπλων μου φαινεται σαφως καλυτερο,

τεσπα δεν θελω να ασχοληθω με αρνητικες κριτικες,

ειπαμε souls > all 

 

εμενα το παιχνιδι οπως ειπα μου αρεσε παρα πολυ, οτι επαναλαμβανεται το ειπα την πρωτη μερα σαν αρνητικο, και ελπιζω με dlc να το αλλαξουνε αυτο, να δουμε νεες περιοχες κτλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητε δεν καταλαβες τι εννοουσα. Το επαιξες στην beta οπως πολυ σωστα ειπες αλλα εκει ο τομεας της εμφανισης που αφιερωσες μια ολοκληρη παραγραφο(και πολυ καλα εκανες και το ανελυσες βεβαια)δεν σε ειχε προβληματισει. Θα μου πεις(και θα εχεις δικιο)οτι επαιξες beta δεν ειδες ολο το παιχνιδι/περιοχες/εχθρους.

Θα σου πω οτι εχεις απολυτο δικιο αλλα το κεντρικο στυλ του παιχνιδιου το καταλαβαινεις απο τα πρωτα 10 λεπτα,οπως το καταλαβαινεις και στα Souls παιχνιδια.

Αρα το παραπανω μου σχολιο πηγε ακριβως με βαση τα λεγομενα σου.

 

Στον τομεα του gameplay,εχθρων τοποθεσιων οντως δεν μπορω να πω κατι(γιαυτο και δεν εχω γραψε κατι ως τωρα)γιατι δεν γνωριζω απο προσωπικη αποψη,γιαυτο και σταθηκα στον τομεα των γραφικων που ανεφερες.

Βρε δίκιο έχεις, αλλά, απάντησες ηδη στο ερώτημα σου/απορία σου, οτι ηταν beta δλδ φίλε και ηλπιζα οτι θα ηταν καλύτερα στην τελική έκδοση - παρεμπιπτόντως, το framerate στο action mode ειναι πολύ καλύτερο απ'οτι ηταν στις beta, τα jaggies/χαμηλή ανάλυση παραμένουν όμως.

Kαι λίγο off-topic : μπορώ να συγχωρέσω τεχνικά λάθη σε τίτλο, το last guardian πχ ηταν πίτα στα τεχνικά προβλήματα (camera/framerate) ομως, art-ιστικά ηταν το κάτι άλλο και στο τέλος, τα θετικά ηταν περισσοτερα απο τα αρνητικά (προσωπική άποψη).Το Nioh φιλε...χαμηλή γεωμετρία σε background, θολά textures, χαμηλή ανάλυση και απο άποψη art (εχθροί/background κτλπ) τίποτα το σπουδαίο, βεβαια, τα παιχνίδια της TK δε φημίζονται για το artwork/καλλιτεχνική διευθυνση τους (και βαζω και τα αγαπημενα μου Gaiden μέσα) oπότε...

Εντυπωσιακό τιτλο δεν το λές, θα το ξαναπώ, το yakuza 0, στα 60fps, το εβαλα χθες και...χάζεψα, κάθεται πολύ ωραία στο μάτι βλέπεις (οχι οτι και εκεινο ειναι άρτιο σε όλα).

Δε περιμένω να ειναι ολα Uncharted/the order/Horizon zero Dawn κτλπ στον τεχνικό τομέα αλλά...εν ετη 2017, τα γραφικά/μηχανή γραφικών του Nioh φαντάζει φτωχή φίλε - ιδιως οταν βάζεις τίτλο cross-gen (yakuza πάλι) δίπλα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε red1 dark souls 3 επαιξες στην κονσολα ? εχεις δει τον τεχνικο τομεα του ? ειναι ενα χαλι, αλλα παρ ολα αυτα εχω παιξει 400 ωρες+ και θα παιξω κ αλλο για το νεο dlc, gameplay > graphics/res/frames/whatever any time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δίκιο έχεις, αλλά, απάντησες ηδη στο ερώτημα σου/απορία σου, οτι ηταν beta δλδ φίλε και ηλπιζα οτι θα ηταν καλύτερα στην τελική έκδοση - παρεμπιπτόντως, το framerate στο action mode ειναι πολύ καλύτερο απ'οτι ηταν στις beta, τα jaggies/χαμηλή ανάλυση παραμένουν όμως.

Kαι λίγο off-topic : μπορώ να συγχωρέσω τεχνικά λάθη σε τίτλο, το last guardian πχ ηταν πίτα στα τεχνικά προβλήματα (camera/framerate) ομως, art-ιστικά ηταν το κάτι άλλο και στο τέλος, τα θετικά ηταν περισσοτερα απο τα αρνητικά (προσωπική άποψη).Το Nioh φιλε...χαμηλή γεωμετρία σε background, θολά textures, χαμηλή ανάλυση και απο άποψη art (εχθροί/background κτλπ) τίποτα το σπουδαίο, βεβαια, τα παιχνίδια της TK δε φημίζονται για το artwork/καλλιτεχνική διευθυνση τους (και βαζω και τα αγαπημενα μου Gaiden μέσα) oπότε...

Εντυπωσιακό τιτλο δεν το λές, θα το ξαναπώ, το yakuza 0, στα 60fps, το εβαλα χθες και...χάζεψα, κάθεται πολύ ωραία στο μάτι βλέπεις (οχι οτι και εκεινο ειναι άρτιο σε όλα).

Δε περιμένω να ειναι ολα Uncharted/the order/Horizon zero Dawn κτλπ στον τεχνικό τομέα αλλά...εν ετη 2017, τα γραφικά/μηχανή γραφικών του Nioh φαντάζει φτωχή φίλε - ιδιως οταν βάζεις τίτλο cross-gen (yakuza πάλι) δίπλα του.

 

 

Δεν διαφωνω με αυτο που λες αυτο ακριβως σου εξηγω και εγω.Ενας απο τους λογους που δεν ετρεξα οπως ειπες και εσυ να παρω τον τιτλο ηταν γιατι ημουν διστακτικος,κατι που φυσικα δεν ισχυε στην περιπτωση του DS3. Κατανοω απολυτα οτι εχεις ξενερωσει για δικους σου λογους απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι σε καποια πραγματα η beta θα επρεπε να τα ειχε κανει πιο εμφανη για να ξερει ο υποψηφιος αγοραστης(εως ενα βαθμο παντα)αν και ποτε θα αγορασει το παιχνιδι.

 

Πιστευω οτι πιο πολυ ξενερωσες με το παιχνιδι επειδη το πληρωσες και ακριβοτερα λογω day one που οπως εχω ξαναπει και παλια παιζει τεραστιο ρολο(τουλαχιστον για μας στην Ελλαδα με την κατασταση που επικρατει)απο το αν το ειχες αγορασει πχ στα 30ευρω.Γιαυτο ισως δεν του εδωσες και μια δευτερη ευκαιρια,πραγμα φυσικα απολυτα κατανοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδι ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει μετα το witcher 3,συγκριτικα υστερει μονο στο στορι στα υπολοιπα κανει χαβαλε!!!!ειναι αποκλειστικοτητα της σονι και προς το παρον φαβορι για game of year

 

αλλα καποιοι κλασσικοι ελληναραδες οπως παντα θα βρουν να πουν

 

συγνωμη που δεν σας αρεσουν τα γραφικα,μπορει να μην ειναι 4κ που εχετε συνιθισει,αλλα τουλαχιστον μπηκαν στην διαδικασια να προσφερουν 3 διαφορετικες εκδοχες

 

επισης αυτο που εχουν αποψη ορισμενοι μονο απο beta/demo/review(στα οποια εχει σαρωσει τα παντα,επιασε 90 σε user στο μετακριτικ!!!!)

και απο 3 ωρες gameplay καθως δεν  αρεσε το loot,και το βαθος που δινει το οποιο micromanagment που εχει,ενταξει ελεος!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδι ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει μετα το witcher 3,συγκριτικα υστερει μονο στο στορι στα υπολοιπα κανει χαβαλε!!!!ειναι αποκλειστικοτητα της σονι και προς το παρον φαβορι για game of year

 

αλλα καποιοι κλασσικοι ελληναραδες οπως παντα θα βρουν να πουν

 

συγνωμη που δεν σας αρεσουν τα γραφικα,μπορει να μην ειναι 4κ που εχετε συνιθισει,αλλα τουλαχιστον μπηκαν στην διαδικασια να προσφερουν 3 διαφορετικες εκδοχες

 

επισης αυτο που εχουν αποψη ορισμενοι μονο απο beta/demo/review(στα οποια εχει σαρωσει τα παντα,επιασε 90 σε user στο μετακριτικ!!!!)

και απο 3 ωρες gameplay καθως δεν  αρεσε το loot,και το βαθος που δινει το οποιο micromanagment που εχει,ενταξει ελεος!!!!!!

 

"Eλληναραδες",  "συνηθισμενοι στο 4Κ" (που αμα εμπαινε στο κοπο θα διαβαζε ο μαγκας οτι δεν εχουμε καν το Pro), "Metacritic", "3 ωρες gameplay" "loot & micromanagement = βάθος", "έλεος"...Επιχειρήματα κύριοι, όχι αστεία...

 

Rudi, αγορίνα, ενδεχομένως στοn τόπο σου να απευθύνεσαι ετσι στους συνομιλητές σου αλλα...δε κάνει αγορίνα, καθόλου πρέπον...

Επίσης, κράζεις για "Ελληναράδες" και...δεν έχεις καν διαβασει τι σου λεει ο αλλος και κανεις επιλεκτικες αναφορές αλλά...μπηκες να κράξεις αρχηγέ, amirite ? Φασκεις και αντιφάσκεις, δε περίμενα τιποτα το λιγότερο ομως απο άνθρωπο ο οποιος δε διαθετει καν τη βασική ικανότητα να διαβαζει πρωτού ανοιξει το στόμα του.Ολοι οι μαχητες του πληκτρολογιου εδω μεσα ρε πστ μου, ενας λογος που ειχα σταματησει να γράφω ειναι χρήστες σαν τον Rudi, φύρα, που το μονο που μπορουν να κανουν ειναι shitposting και να μαλώνουν στα comments του insomnia.gr.Ουσία υπό το μηδέν όμως...

Δες τώρα τι έκανες, μπήκες μέσα, και...δεν έγραψες απολύτως τίποτα μάγκα,δεν συνέβαλες σε τίποτα, ουτε θετικα, ουτε αρνητικά, νομιζεις απλα οτι μοίρασες e-δικαιοσύνη® στους "κακούς Ελληναράδες" οι οποιοι δε συμφωνούν με την δική σου άποψη η οποία είναι μάλλον η καλύτερη, καλά τα λέω? κλαίω...αντιλαμβάνεσαι οτι μιλάμε για games, ορθά ?

Ο καρκίνος του φόρουμ εσύ και μερικοί αλλοι που βλέπω, ουτε καν συζήτηση, μονο για μαλώματα είστε και κανα' list war...

Και μετά μπαινουν οι mods να καθαρίζουν τα topic και να ρίχνουν ban...σε videogame forum...σοβαρή υπόθεση για πολλους τα βιντεοπαιχνίδια απο οτι φαίνεται.

 

Κόψε μου διπλή ταρίφα φίλε...σου θίξαμε το videogame που να σε πάρει... :-D

 

@ Fulgore : τώρα μάλιστα φίλτατε ;)

Συμφωνώ...Το 70άρι συνέβαλε και αυτό, τα προβλήματά του ομως θα παραμείνουν ασχέτως τιμής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Eλληναραδες",  "συνηθισμενοι στο 4Κ" (που αμα εμπαινε στο κοπο θα διαβαζε ο μαγκας οτι δεν εχουμε καν το Pro), "Metacritic", "3 ωρες gameplay" "loot & micromanagement = βάθος", "έλεος"...Επιχειρήματα κύριοι, όχι αστεία...

 

Rudi, αγορίνα, ενδεχομένως στοn τόπο σου να απευθύνεσαι ετσι στους συνομιλητές σου αλλα...δε κάνει αγορίνα, καθόλου πρέπον...

Επίσης, κράζεις για "Ελληναράδες" και...δεν έχεις καν διαβασει τι σου λεει ο αλλος και κανεις επιλεκτικες αναφορές αλλά...μπηκες να κράξεις αρχηγέ, amirite ? Φασκεις και αντιφάσκεις, δε περίμενα τιποτα το λιγότερο ομως απο άνθρωπο ο οποιος δε διαθετει καν τη βασική ικανότητα να διαβαζει πρωτού ανοιξει το στόμα του.Ολοι οι μαχητες του πληκτρολογιου εδω μεσα ρε πστ μου, ενας λογος που ειχα σταματησει να γράφω ειναι χρήστες σαν τον Rudi, φύρα, που το μονο που μπορουν να κανουν ειναι shitposting και να μαλώνουν στα comments του insomnia.gr.Ουσία υπό το μηδέν όμως...

Δες τώρα τι έκανες, μπήκες μέσα, και...δεν έγραψες απολύτως τίποτα μάγκα,δεν συνέβαλες σε τίποτα, ουτε θετικα, ουτε αρνητικά, νομιζεις απλα οτι μοίρασες e-δικαιοσύνη® στους "κακούς Ελληναράδες" οι οποιοι δε συμφωνούν με την δική σου άποψη η οποία είναι μάλλον η καλύτερη, καλά τα λέω? κλαίω...αντιλαμβάνεσαι οτι μιλάμε για games, ορθά ?

Ο καρκίνος του φόρουμ εσύ και μερικοί αλλοι που βλέπω, ουτε καν συζήτηση, μονο για μαλώματα είστε και κανα' list war...

Και μετά μπαινουν οι mods να καθαρίζουν τα topic και να ρίχνουν ban...σε videogame forum...σοβαρή υπόθεση για πολλους τα βιντεοπαιχνίδια απο οτι φαίνεται.

 

Κόψε μου διπλή ταρίφα φίλε...σου θίξαμε το videogame που να σε πάρει... :-D

 

@ Fulgore : τώρα μάλιστα φίλτατε ;)

Συμφωνώ...Το 70άρι συνέβαλε και αυτό, τα προβλήματά του ομως θα παραμείνουν ασχέτως τιμής.

Αγαπητε εγω κολλημα με τα γραφικα δεν εχω σ ε τετοιο βαθμο,βεβαια δεν λεω και οχι σε κατι καλυτερο οπτικα μην τρελαθουμε κιολας. Οταν επαιξα το dark Souls 3 πχ το Dark Souls 2 μετα μου εδειχνε για παιχνιδι του ps2 ας πουμε. Εκει που κολλαω οπως εχω πει πιο πισω(απλα δεν ηθελα να το αναφερω συνεχεια γιαυτο και δεν εγραψα πιο μετα κατι αλλο)ειναι οταν τετοια παιχνιδια εχουν season pass που σιγουρα θα θελω να παιξω και αρα δεν θελω η τιμη μαζι με το season pass για μενα να μην ξεπερναει αυτη του παιχνιδιου day one. Δυστηχως ή ευτυχως απο το pc ετσι με εχουν ''κακομαθει''(dark souls 3 day one με season pass 52 ευρω καλη ωρα).

 

Επισης οσον αφορα αυτο που γραφω το παιχνιδι δηλαδη βγαινει γυρω στα 40ευρω. Αρα με μειωμενη τιμη προσωπικα κανω στην ακρη και τους επαναλαμβανομενους εχθρους/τοποθεσιες(αν μαρεσει ουτως ή αλλως θα προσπαθησω για πλατινα)και το loot αλα diablo(και την σαβουρα που μαζευεις)και πολλα αλλα.

 

Βεβαια οπως σου ειπα(και μου ειπες :P)οταν δινω τα φοβερα 60+ευρω(και αναμενεται και season pass 20-25ευρω)τοτε ναι και εγω θα ειχα καποιες πιο πανω απαιτησεις,και γιαυτο το λογο και εχω μαθει να κανω υπομονη(βοηθαει και σε αυτο και το Horizon που βγαινει συντομα αρα να ξερουμε τι θα παρουμε εννοω).

Γιαυτο και οπως ειπα πιο πισω(αν το πηρες αλλιως λαθος μου)οτι ισως να βιαστηκες να παρεις το παιχνιδι day one τουλαχιστον σαν αγορα.

 

Τελος οπως ειπα λογω την ελλειψης διαθεσιμοτητας,τα σκρουτζομαγαζα ειπαν να χτυπησουν στο ψαχνο και οι τιμες εχουν ανεβει στα υψη. Το ειδαμε αυτο προσφατα και με το Nes classic(που εξακολουθουν ορισμενα μαγαζια να το πουλανε ακριβοτερα απο την επισημη τιμη.

https://www.skroutz.gr/s/9526224/Nintendo-NES-Classic-Edition.html?from=catspan&keyphrase=nes+classic

Μια απο τα ιδια και με την συλλεκτικη του Dark Souls 3,την οποια και χρεωνουν πλεον σε διπλασια τιμη απο οταν πρωτοβγηκε

https://www.skroutz.gr/s/8167581/Dark-Souls-III-Collector-s-Edition-PS4.html

 

 

 

Οσο για τον συμφορουμιτη που μπηκε στο θεμα,ειναι το πρωτο του σχολιο και το μονο που κανει ειναι να ''την λεει''σε αλλους οι οποιοι τουλαχιστον κανουν ενα διαλογο γυρω απο το παιχνιδι(οσο ειναι δυνατο τουλαχιστον)χωρις επιχειρηματα κιολας, νομιζω δεν χρειαζεται να πουμε κατι συγκεκριμενο πανω σε αυτο.Μια παρατηρηση μονο.

επισης αυτο που εχουν αποψη ορισμενοι μονο απο beta/demo/review(στα οποια εχει σαρωσει τα παντα,επιασε 90 σε user στο μετακριτικ!!!!)

και απο 3 ωρες gameplay καθως δεν  αρεσε το loot,και το βαθος που δινει το οποιο micromanagment που εχει,ενταξει ελεος!!!!!!

Φιλικα παντα προς ενημερωση για το μελλον για αλλα παρομοια θεματα. Οταν απαντας σε συμφορουμιτη ο οποιος ναι μεν δηλωνει τα αρνητικα που πετυχε στο παιχνιδι αλλα το κανει με ενα σωρο επιχειρηματα(και αρα αφιερωνει και ενα χ χρονο,καλο ειναι να το κανεις αναλογως απαντώντας αναλυτικα στα επιχειρηματα του,ή αν εχεις απο προσωπικη εμπειρια να την αναφερεις παλι με επιχειρηματα.

 

Χαρακτηρισμοι και ειρωνιες δεν βοηθανε παρα μονο σε τσακωμους και σε vs θεματα που κλειδωνονται και posts που σβηνονται.

 

Μια μικρη παρενθεση βεβαια ολο αυτο μεχρι να πεσει η τιμη του εν λογω παιχνιδιου να το παρουμε και εμεις οι υπολοιποι και αρα να υπαρχει και παραπανω συμμετοχη στο θεμα γιατι κατι μου λεει οτι η τιμη του ειναι ο κυριος παραγοντας που δεν το πηραν πολλοι ως τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Eλληναραδες",  "συνηθισμενοι στο 4Κ" (που αμα εμπαινε στο κοπο θα διαβαζε ο μαγκας οτι δεν εχουμε καν το Pro), "Metacritic", "3 ωρες gameplay" "loot & micromanagement = βάθος", "έλεος"...Επιχειρήματα κύριοι, όχι αστεία...

 

Rudi, αγορίνα, ενδεχομένως στοn τόπο σου να απευθύνεσαι ετσι στους συνομιλητές σου αλλα...δε κάνει αγορίνα, καθόλου πρέπον...

Επίσης, κράζεις για "Ελληναράδες" και...δεν έχεις καν διαβασει τι σου λεει ο αλλος και κανεις επιλεκτικες αναφορές αλλά...μπηκες να κράξεις αρχηγέ, amirite ? Φασκεις και αντιφάσκεις, δε περίμενα τιποτα το λιγότερο ομως απο άνθρωπο ο οποιος δε διαθετει καν τη βασική ικανότητα να διαβαζει πρωτού ανοιξει το στόμα του.Ολοι οι μαχητες του πληκτρολογιου εδω μεσα ρε πστ μου, ενας λογος που ειχα σταματησει να γράφω ειναι χρήστες σαν τον Rudi, φύρα, που το μονο που μπορουν να κανουν ειναι shitposting και να μαλώνουν στα comments του insomnia.gr.Ουσία υπό το μηδέν όμως...

Δες τώρα τι έκανες, μπήκες μέσα, και...δεν έγραψες απολύτως τίποτα μάγκα,δεν συνέβαλες σε τίποτα, ουτε θετικα, ουτε αρνητικά, νομιζεις απλα οτι μοίρασες e-δικαιοσύνη® στους "κακούς Ελληναράδες" οι οποιοι δε συμφωνούν με την δική σου άποψη η οποία είναι μάλλον η καλύτερη, καλά τα λέω? κλαίω...αντιλαμβάνεσαι οτι μιλάμε για games, ορθά ?

Ο καρκίνος του φόρουμ εσύ και μερικοί αλλοι που βλέπω, ουτε καν συζήτηση, μονο για μαλώματα είστε και κανα' list war...

Και μετά μπαινουν οι mods να καθαρίζουν τα topic και να ρίχνουν ban...σε videogame forum...σοβαρή υπόθεση για πολλους τα βιντεοπαιχνίδια απο οτι φαίνεται.

 

Κόψε μου διπλή ταρίφα φίλε...σου θίξαμε το videogame που να σε πάρει... :-D

 

@ Fulgore : τώρα μάλιστα φίλτατε ;)

Συμφωνώ...Το 70άρι συνέβαλε και αυτό, τα προβλήματά του ομως θα παραμείνουν ασχέτως τιμής.

δεν θα πεσω στο επιπεδο σου και δεν θα απαντησω οπως εσυ με αναφορες για καρκινους,  ειρωνικα σχολια κτλ

 

το συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι ακριβως αυτο που ειπα,μετα απο 60 ωρες gp οτι καλυτερο εχω δει τελευταια,βεβαια μπορει οποιοσδηποτε αν κανει ενα ελεγχο σε review/gamefaq και λοιπα ξενα φορουμ να   επιβεβαιωσει πως εχει δεχθει ο μεσος gamer και οχι εγω προσωπικα το nioh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει οποιοσδηποτε αν κανει ενα ελεγχο σε review/gamefaq και λοιπα ξενα φορουμ να   επιβεβαιωσει πως εχει δεχθει ο μεσος gamer και οχι εγω προσωπικα το nioh

Για ποιο λογο να το κανει καποιος αυτο? Γνωμες απο απο μας τους ιδιους εχει το νοημα να γραψουμε οχι τι γραφεται σε αλλα site/forum απο την στιγμη που το παιχνιδι εχει κυκλοφορησει εδω και μερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) action - εδώ είναι οριακά playable στο απλό ps4.

 

2) Δεν έχει σημασία τι θα επιλέξεις στην αρχή θα σου πάει +1 δύο stats και απλά θα καθορίσει το πρώτο loot στο burning village. Καλό είναι να χρησιμοποιείς όλα τα όπλα στην αρχή και εiδικά αν βρεις κάποια με profficiency bonus πριν κατασταλάξεις σε κάποιο. Έτσι θα φαρμάρεις και αρκετά skill points. To πιο bread and butter όπλο είναι η απλή katana. Οι dual και το kusarigama είναι πιο spammy. To spear πιο long range και zoning και το axe πιο hyperarmoured και hard hitting. ; Όποιο όπλο και να διαλέξεις θα χρησιμοποιήσεις όλα τα stances μάλλον. Αν και εγώ στη katana αφού ανέβασα το damage από τα μισά του game δε ξαναχρησιμοποίησα high stance λόγω αυξημένου ρίσκου με ελάχιστα οφέλη.

 

3) Το kato είναι πολύ καλό και μπορείς άνετα να τελειώσεις το game με αυτό σε low spirit build. Απο κει και πέρα εξαρτάται το build σου αν σε βολέψει κάποιο άλλο.

 

4) Ανάλογα το όπλο,τον εχθρό και το build σου. Παράδειγμα οι dwellers χρειάζονται low stance αλλιώς βλέπεις τα swing σου να περνάν από πάνω τους.  Οι oni στην αρχή που δεν έχεις damage είναι πολύ πιο εύκολοι με high stance ή κάποιο skill σαν το reaper του kusarigama.

 

5) Αυτό εξαρτάται από σένα. Αν έχουν unique rewards (smithing texts,spirits, gestures κλπ) το γράφει στη περιγραφή τους. Το game στο τέλος είναι farm feast, μπορεί να αναλωθείς αν κάνεις πολλά από τα γύρω γύρω πολλαπλές φορές (θα σε κουράσει δηλαδή).

 

6) Και αυτό πάλι εξαρτάται από σένα. Τι σόι build θες να φτιάξεις. Εγώ αυτό που ήθελα, τέρμα ninjutsu με magic μόνο και μόνο για τα 3 sloth το έκανα. Και ευτυχώς είναι τέζα OP. :-(

 

7) Έχεις να αλλάξεις όπλα ένα σωρό μέχρι το τέλος. Ακόμα και αν βρεις ένα καλό rare μοβ με σπάνια attributes, όταν δεις τα κόστη σε soulmatch για να το ανεβάσεις λίγο αργότερα θα τραβάς τα βυζιά σου. Εγώ επειδή χρειαζόμουν ενδεικτικά την katana του hanzo για κάπου 30 levels με έκπτωση στα μισά του soulmatch patronage πλήρωσα λίγο πάνω από μισό μύριο....

 

8) Για μένα must είναι το sloth, το quick change και τα weapon buffs μαζί με passives που ανεβάζουν το damage, το resistance ή δίνουν περισσότερο ammo και elixirs. Άλλοι μπορεί να σου προτείνουν το water dragon spirit με extraction και skills που ανεβάζουν τη διάρκειά του living weapon. Αλλά πάμε σε cheesy builds. Πιο purists μπορεί να χρειάζονται μόνο το reaper ή το water sword και κάποιο weapon buff. Εξαρτάται τι θες. Αν θες να φαρμάρεις fast μέχρι το ng+ το sloth είναι μονόδρομος. Θα γλιτώσεις πάρα πολλούς θανάτους και θα κάνεις 1st try σχεδόν όλα τα bosses. Από την άλλη για μένα κατάστρεψε το game ακριβώς επειδή είναι τόσο OP.

ευχαριστω πολυ εισαι κατατοπιστικοτατος,μπορει να σε ξαναχρειαστω στη πορεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναφορα μου στο 4κ φιλτατε  ηταν ειρωνικη μαλλον δεν την καταλαβατε,γιατι οπως αναφερω στην συνεχεια γραφω ποιο αλλο παιχνιδι μπαινει στην διαδικασια να δινει 3 μοντς γραφικων

 

κυριε φουλγκορ ειπα την αποψη μου και με ζαλισατε οτι ειναι υποκειμενικη,αναφερω ενα γενικο ορο για το πως αντιμετωπιζεται παντου το παιχνιδι και μου απαντατε οτι το νοημα εχουν οι δικες μας γνωμες

 

ενταξει συγνωμη αν σας προσεβαλα γιατι υπερασπιστηκα ενα παιχνιδι που καταευχαριστηθηκα

 

υγ

ο καρκινος του φορουμ που μπαινει σε θεματα απλα για να την λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξες τι θα σου πω, αν σε πειραζουν καποιοι/καποιες γνωμες μην ασχολεισαι, ηθελε να πει τα αρνητικα του καλα εκανε αν και διαφωνω 90%,

δε χρειαζεται να χαλασουμε το θεμα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μαλλον επειδη θίχτηκε το exclusive της σονυ, οσοι έγραψαν τα αρνητικά εδω περα το εκαναν αφου ασχολήθηκαν αρκετα με το παιχνίδι. Εγω το τέλειωσα σήμερα, θα κανω λιγο divine farm να δως πως θα παει και τι απαιτήσεις εχει και θα γραψω αναλυτικά αργότερα.

 

Γενικα μου αρεσε παντως παρα τα προβλήματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναφορα μου στο 4κ φιλτατε  ηταν ειρωνικη μαλλον δεν την καταλαβατε,γιατι οπως αναφερω στην συνεχεια γραφω ποιο αλλο παιχνιδι μπαινει στην διαδικασια να δινει 3 μοντς γραφικων

 

κυριε φουλγκορ ειπα την αποψη μου και με ζαλισατε οτι ειναι υποκειμενικη,αναφερω ενα γενικο ορο για το πως αντιμετωπιζεται παντου το παιχνιδι και μου απαντατε οτι το νοημα εχουν οι δικες μας γνωμες

 

ενταξει συγνωμη αν σας προσεβαλα γιατι υπερασπιστηκα ενα παιχνιδι που καταευχαριστηθηκα

 

υγ

ο καρκινος του φορουμ που μπαινει σε θεματα απλα για να την λεει

 

Ελπίζω να ήσουν και σε όλα τα άλλα ειρωνικός γιατί, ένας νοήμον άνθρωπος/χρήστης, διαβάζοντας το σεντόνι μου, θα εβλεπε οτι ολες οι αναφορές που έκανες ήταν άκυρες κυριολεκτικά, αφού ούτε καν διάβασες, μπήκες μόνο να κράξεις κάποιον που είχε το θράσος® να τρέφει διαφορετική άποψη απο τη δική σου.

"μπαινει σε θεματα απλα για να την λεει" - πάλι φάσκεις και αντιφάσκεις, το μονο που εκανες εσυ ο ίδιος ηταν αυτό, ουτε επιχειρήματα, ουτε τίποτα, το "Ελληναράδες" όμως ξέρεις να το πετάς, τρομερό επιχείρημα, δε λέω...

 

Το σχολιο περι 4Κ ηταν "ειρωνικό" οκ, αντε να σε πιστεψουμε, το περι "3 ωρών" ομως θα έβλεπες οτι ηταν για το Yakuza 0 και οχι για το Nioh στο οποιο επεσαν 21ώρες, οπως επίσης και για...ωπα, αλλα επιχειρήματα δεν είχες, και οχι, το "Ελληναράς" δεν αποτελεί επιχείρημα.Βεβαια, αμα ειχες κατσει να διαβάσεις το post οπως και κανονικα θα επρεπε, δεν θα έμπαινες να γράψεις.

 

Μπηκε και ο Fulgore, σου ειπε και αυτος 2 πράματα και αρχίζεις τώρα τις οπισθοπεταλιές και τα γυρίσματα παίζοντας το θύμα κιόλας...και συνεχίζεις και το δικό σου...γνωρίζοντας κιόλας οτι εισαι λάθος γιατι απλα μπήκες να πετάξεις χολή καθώς...δεν συνέβαλε το post σου σε τίποτα παρα μονο να τα "χώσεις".

Δες τον Fulgore και τον Najin Blue, δεν συμφωνουν αλλα τουλάχιστον μπήκαν να κάνουν διάλογο, γι'αυτο ειμαστε εδω μέσα, για να γράφουμε, οχι για να μπαινουμε ως "Ελληναράδες" και απλά να πετάμε χολή.

 

Κάποιες φορές ρε'συ δεν ειναι κακό να αντιλαμβανόμαστε οτι κάναμε λάθος ή οτι είπαμε και μ@λακία, το αντίθετο βέβαια το κάνουν οι "Ελληναράδες" - βλέπεις ? Ευκολο πράμα ο χαρακτηρισμός...

 

Και κατι αλλο φίλε μου : Αν γίνεται, γράφε με σωστά Ελληνικά (στίξη/παραγράφους/κεφαλαία με το που αρχίζεις παράγραφο) γιατί και άσχημο επίπεδο δείχνεις (γνώσης Ελληνικών και οχι μόνο), και τα μάτια μας βγάζεις.

 

Ισως ειναι το πολύ νεαρό της ηλικίας σου, ισως γενικοι σου τρόποι αλλα...ειναι ώρες-ώρες που εύχομαι οι διάφοροι ιστότοποι να ειχαν ενα minimum ηλικίας τα 18έτη για να μπορείς να γραφτείς, κακώς διατυπωμένες απόψεις, κάκιστη χρήση της γλώσσας και shitposting θα έπρεπε να είναι κάτι το  κατακριτέο.

 

Ευχαριστώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το παιζω καθολου θυμα 

απλα δεν μπαινω στην διαδικασια να απανταω στον καθενα 

 

και κατι αλλο φιλε,καλυτερα να προσεχεις αυτο που λες να ειναι ουσιαστικο  παρα να προσεχεις  τα σημεια στιξης και τις τεχνικες λεπτομερειες,

τελος και εγω με την σειρα μου σου ευχομαι οταν μιλας με καποιον να αφηνεις τους χαρακτηρισμους και τους καρκινους στην ακρη

γιατι στην πραγματικη ζωη και οχι στο πληκτρολογιο το αποτελεσμα θα ναι διαφορετικο ειτε εισαι 18 ειτε οχι

καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...