Προς το περιεχόμενο

Nioh [PS4]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Σκέφτομαι να πάρω το nioh για το ps4 slim και έχω τις εξής απορίες: Τρέχει καλά στο απλό ps4  ( frames,γραφικά,bugs κτλ) ,είναι μεγάλο game όσον αφορά το πρώτο και main walktrough (χωρίς τα side missions) και αν αξίζει σαν game overall για τα λεφτά του (που μέχρι σήμερα έιναι στα 49 ευρώ) . Έχω ακούσει ότι είναι μια μίξη από souls και ninja gaiden. Παρόλο που δεν είμαι τοσο hardocore στα rpg έχω παίξει dark souls 3 ,2 στο pc καθώς και bloodborne και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσαν αρκετά όλα τους. Έχοντας παρακολουθήσει κάμποσο gameplay καθώς και reviews ένα πραγμα που δε μου άρεσε είναι (δεν είμαι ειδικός στο πως να το περιγράψω ) τα καρτουνίστικα - anime γραφικά του σε σχέση με τα souls/bloodborne καθώς και ότι είναι πιο πολύ hack and slash τίτλος με αριθμούς να ξεπετάγονται ο΄ταν σκοτώνεις.Πάντως σαν παιχνίδι έχω ακούσει καλές κριτικες από διεθνή sites και μου άρεσε το σεττινγ του στην ιαπωνία. Θα προτιμούσα να ακούσω τις γνώμες από εσάς που έχετε αφιερώσει τουλάχιστων κάπιοιες ώρες στο παιχνίδι, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το nioh για το ps4 slim και έχω τις εξής απορίες:

 

Τρέχει καλά στο απλό ps4  ( frames,γραφικά,bugs κτλ)

Ναι τρεχει καλα

https://www.youtube.com/watch?v=PUFGpzu8Mss

 

είναι μεγάλο game όσον αφορά το πρώτο και main walktrough (χωρίς τα side missions) και αν αξίζει σαν game overall για τα λεφτά του (που μέχρι σήμερα έιναι στα 49 ευρώ) .

Αν εννοεις μικρο ενα παιχνιδι των 8-10ωρων,τοτε οχι το Nioh δεν ειναι μικρο παιχνιδι.

 

ένα πραγμα που δε μου άρεσε είναι (δεν είμαι ειδικός στο πως να το περιγράψω ) τα καρτουνίστικα - anime γραφικά του σε σχέση με τα souls/bloodborne καθώς και ότι είναι πιο πολύ hack and slash τίτλος με αριθμούς να ξεπετάγονται ο΄ταν σκοτώνεις.

Ετσι ειναι ο τεχνικος τομεας του δυστηχως. Δεν εχει την σκοτεινη ατμοσφαιρα των souls παιχνιδιων.

 

Οχι δεν ειναι πιο πολυ hack n slash επειδη και αυτο εχει stamina οπως τα souls παιχνιδια,3stance για καθε τυπο οπλου και φυσικα θελει πολυ καλο dodge,κοινως δεν ειναι ευκολο παιχνιδι.

Οι αριθμοι ειναι το dmg που κανεις απλα ετσι επελεξαν να το παρουσιασουν στο παιχνιδι.

 

Προσωπικα 3 πραγματα με χαλασαν στο παιχνιδι περισσοτερο.

 

1)Loot αλα diablo. Οταν σκοτωνεις εχθρους δηλαδη,πεφτουν κατω αντικειμενα τα οποια χρησιμοποιεις(οπλα,πανοπλιες,σφαιρες)

Δεν μαρεσε καθολου αυτο γιατι στο αρχικο κομματι πιο πολυ χρονο χαλαγα στο να τσεκαρω τα αντικειμενα παρα να παιζω.

2)Επαναλαμβανομενοι εχθροι. Ισως κακομαθα στα souls παιχνιδια και εγω αλλα θα ηθελα να εβλεπα παραπανω τους oni δαιμονες που μου αρεσαν και σχεδιαστικα παρα τους ιδιους χαζο ανθρωπους

3)Σχεδιασμος παιχνιδιου. Και αυτο αρκετους μπορει να μην τους πειραξει αλλα δεν μαρεσε το ολο στυλακι του παιχνιδιου που στην ουσια στο χωριζει σε αποστολες να πας απο το σημειο Α στο Β και συνηθως στο σημειο Β ειναι ενα boss να φας.Κοινως δεν ειναι ενιαιο ολο το παιχνιδι οπως τα Souls παιχνιδια,αλλα το εχουν χωρισει σε αποστολες περισσοτερο οπως στα ninja gaiden.

 

Σε γενικες γραμμες τα παραπανω αλλους τους πειραζουν λιγο,αλλους καθολου και αλλους(ισως λιγους οπως εγω)αρκετα,αλλα ειναι αρκετα για να ξενερωσεις.

 

Θα σου προτεινα αν μπορεις να το νοικιασεις το παιχνιδι να σιγουρευτεις οτι θα σαρεσει ή να το παρεις εστω απο αγγελια used.

Προσωπικα το θεωρω ως ενα πολυ αξιολογο παιχνιδι,απλα δεν ειναι για ολους(οπως εν μερη και τα Souls παιχνιδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το nioh για το ps4 slim και έχω τις εξής απορίες: Τρέχει καλά στο απλό ps4  ( frames,γραφικά,bugs κτλ) ,είναι μεγάλο game όσον αφορά το πρώτο και main walktrough (χωρίς τα side missions) και αν αξίζει σαν game overall για τα λεφτά του (που μέχρι σήμερα έιναι στα 49 ευρώ) . Έχω ακούσει ότι είναι μια μίξη από souls και ninja gaiden. Παρόλο που δεν είμαι τοσο hardocore στα rpg έχω παίξει dark souls 3 ,2 στο pc καθώς και bloodborne και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσαν αρκετά όλα τους. Έχοντας παρακολουθήσει κάμποσο gameplay καθώς και reviews ένα πραγμα που δε μου άρεσε είναι (δεν είμαι ειδικός στο πως να το περιγράψω ) τα καρτουνίστικα - anime γραφικά του σε σχέση με τα souls/bloodborne καθώς και ότι είναι πιο πολύ hack and slash τίτλος με αριθμούς να ξεπετάγονται ο΄ταν σκοτώνεις.Πάντως σαν παιχνίδι έχω ακούσει καλές κριτικες από διεθνή sites και μου άρεσε το σεττινγ του στην ιαπωνία. Θα προτιμούσα να ακούσω τις γνώμες από εσάς που έχετε αφιερώσει τουλάχιστων κάπιοιες ώρες στο παιχνίδι, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Tρεχει κομπλε, 60 φρειμς σταθερα σε action mode, εκτος απο ενα μπος που γινεται της μουρλης απο effects, μεγαλο δεν ξερω τι εννοεις εχω παιξει 200 ωρες ακομα δε πηρα πλατ γτ δε παιζω με οδηγους και θελω να τα βρω ολα μονος μου και με βλεπω να παιζω αλλες τοσες με 2 dlc on the way.Για μενα ειναι το καλυτερο παιχνιδι στο πσ4 μαζι με bloodborne, ειναι μοναδικο στο swordplay, 3 stances να πειραματιστεις, αρκετα οπλα, παρα πολλα builds. Αν σου αρεσει το min-maxing τοτε αγορα με κλειστα ματια, αν θες καζουαλ παιχνιδι μην το παρεις, ειναι αρκετα δυσκολο και εχει μεγαλο βαθος, ειδικα το dark souls 3 ειναι της πλακας μπροστα στο ΝΙΟΗ

 

για μενα ειναι αγορα με κλειστα ματια για οποιονδηποτε λατρη japan/arpg, με πολυ ωραια ιστορια καθως θα μαθεις και αρκετα απο τη μυθολογια τους, αρνητικα εχει οπως ολα αλλα για μενα ειναι τοσο μικρα μπροστα στην ολη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο βαρια κουβεντα το παραπανω παντως εκτος αν αλλα exclusive δεν ειναι του τυπου σου

ποιο ειναι καλυτερο? bloodborne nioh για μενα ειναι λογος αγορας κονσολας, το horizon πολυ καλο αλλα δε θα παιρνα την κονσολα για να το παιξω, τι αλλο μενει? Ειναι προσωπικο γουστο, fyi ps4 αγορασα αποκλειστικα για το bloodborne

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχουμε λιγο παρεξηγησει τα περι καλυτερου παιχνιδιου σε μια κονσολα και εχει μπει και αυτη η ηλιθια φραση που διαβαζω παραπανω'' λογος αγορας κονσολας''.

 

 

 

Τα διαβαζα και το 2015 για το bloodborne να ειναι λογος αγορας κονσολας,την επαιρναν για αυτο και μολις το εβγαζαν μετα εκραζαν για τα remastered και την απουσια  τιτλων. Μην μπαιρδευετε καποια πραγματα.

Δεν παιρνεις κονσολα για ενα παιχνιδι,κακως εξακολουθει κοσμος και το γραφει συνεχεια αυτο.

 

Επισης εγω μια χαρα ευχαριστηθηκα persona 5,horizon και nier automata στο ειδος τους.

 

Αν ηταν να πω ενα παιχνιδι που οντως ειναι να ξεχωριζει ως καλυτερο θα ηταν το Witcher 3,ενα παιχνιδι με αποδοχη απο παντου(καλυτερο παιχνιδι για το ps4 γραφτηκε ουτως ή αλλως και αυτο βγαινει και στο ps4).

 

 

 

 

Οσο για το bloodborne που αναφερθηκε,ενταξυ εννοειται οτι ειναι 2 σκαλια πανω απο το Nioh. Την ατμοσφαιρα του το nioh την βλεπει στα ονειρα του οπως και γενικα το ολο setting.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι ισαξια, και εχω παιξει παραπανω το ΝΙΟΗ, λογω παραπανω builds + armor types, αν εσυ το θεωρεις ηλιθιο μαγκια σου, εγω οχι, επισης τα παιχνιδια που αναφερεις τα εχω, αλλα ατμ δεν με ενδιαφερουν καθως λιωνω σε μμο, για ελλειψη παιχνιδιων εγω προσωπικα ποτε δεν αναφερθηκα, τωρα τι λες δεν καταλαβαινω και γιατι το λες σε μενα, τεσπα περι ορεξεως

 

ο καθενας εχει τα γουστα του, εσυ το θεωρεις σκουπιδι το nioh εγω θα αγοραζα αν δεν ειχα πσ4, απλα και ξαστερα, το horizon πχ το θεωρω απλα ενα καλο παιχνιδι, οχι κατι που θα με εκανε να αγορασω κονσολα για να παιξω

 

για τα 2 σκαλια πανω που λες, χωρις να εχεις παιξει ΝΙΟΗ ειναι απλα αστειο και δεν ασχολουμαι, αλλα αυτος εισαι, μπαινεις και γραφεις χωρις να εχεις ιδεα, με 2 - 3 ωρες που αμφιβαλλω αν εχεις παιξει και με youtube videos εχεις αποψη e.g. ow , το κλεινω εδω και δε παιζει να μην ξαναμπω σε αντιπαραθεση μαζι σου οπως και με τον κιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι ισαξια, και εχω παιξει παραπανω το ΝΙΟΗ, λογω παραπανω builds + armor types, αν εσυ το θεωρεις ηλιθιο μαγκια σου, εγω οχι, επισης τα παιχνιδια που αναφερεις τα εχω, αλλα ατμ δεν με ενδιαφερουν καθως λιωνω σε μμο, για ελλειψη παιχνιδιων εγω προσωπικα ποτε δεν αναφερθηκα, τωρα τι λες δεν καταλαβαινω και γιατι το λες σε μενα, τεσπα περι ορεξεως

 

ο καθενας εχει τα γουστα του, εσυ το θεωρεις σκουπιδι το nioh εγω θα αγοραζα αν δεν ειχα πσ4, απλα και ξαστερα, το horizon πχ το θεωρω απλα ενα καλο παιχνιδι, οχι κατι που θα με εκανε να αγορασω κονσολα για να παιξω

 

για τα 2 σκαλια πανω που λες, χωρις να εχεις παιξει ΝΙΟΗ ειναι απλα αστειο και δεν ασχολουμαι, αλλα αυτος εισαι, μπαινεις και γραφεις χωρις να εχεις ιδεα, με 2 - 3 ωρες που αμφιβαλλω αν εχεις παιξει και με youtube videos εχεις αποψη e.g. ow , το κλεινω εδω και δε παιζει να μην ξαναμπω σε αντιπαραθεση μαζι σου οπως και με τον κιλ

Σε forum γιατι μπαινετε και σχολιαζετε αν ειναι να αρπαζεστε τοσο ευκολα ?Το εχω απορεια αυτο.

 

Μην τολμησει καποιος να πει κατι αρνητικο για ενα παιχνιδι(που αλιμονο σε forum ειμαστε κιολας,αν δεν γραφτουν εδω που θα γραφτουν)κατευθειαν οι ειρωνιες και οι προσβολες.

 

Προσωπικα το θεωρω ως ενα πολυ αξιολογο παιχνιδι,απλα δεν ειναι για ολους(οπως εν μερη και τα Souls παιχνιδια).

Εγραψα αυτο και πηρα αυτη την απαντηση.

 

αν εσυ το θεωρεις ηλιθιο μαγκια σου,

 

εσυ το θεωρεις σκουπιδι το nioh

Επιπλεον

αμφιβαλλω αν εχεις παιξει

Τα profile μου

 

σε steam,overwatch,warcraft(στο wow στην αρχη του expansion)και psn τα εχω δημοσιευσει ελευθερα και τα εχω επιτηδες και ανοιχτα στο να δει ο αλλος τι παιχνιδια εχω στην βιβλιοθηκη μου και ποια οχι για αυτο ακριβως τον λογο,αρα παρακαλω πολυ τα βιαστηκα συμπερασματα να απουσιαζουν αν δεν εισαι σωστα ενημερος προς αποφυγη παρεξηγησεων οπως τωρα.

 

Επισης και στο Overwatch σε αντιθεση με εσενα και εκει εχω ανεβασει το profile μου στο οποιο εχω κλεισει ως τωρα γυρω στις 200ωρες παιχνιδιου αλλα προφανως μαλλον δεν το εχω καν το παιχνιδι(ενω εσυ αν δεν κανω λαθος εχεις λιγοτερες ωρες.....).

 

Το ιδιο πραγμα κανεις και στα αλλα θεματα και στο ειχα ξανακανει παρατηρηση και εγω και καποια ατομα οτι δεν εχεις μαθει να κουβεντιαζεις και να κανεις διαλογο/αντιλογο.

Οτι παιχνιδι(ή anime)βλεπεις θα το αποθεωσεις και αν τολμησει καποιος να πει κατι το αρνητικο(με επιχειρηματα κιολας)ειναι που λεμε κατευθειαν να τον κατακρινεις.

Αρα φιλικη συμβουλη αν μπορεις να το βελτιωσεις αυτο το πραγμα,γιατι αλλιως νομιζεις οτι λειτουργουν τα forum και αλλιως ειναι τα πραγματα στην πραξη.

 

 

 

Και το πιο τραγικο(που με βαζεις και στο ιδιο τσουβαλι με τον αλλο συμφορουμιτη)ειναι οτι το προτεινα κιολας το παιχνιδι του θεματος,παρολο που προσωπικα δεν με κερδισε. Που να το εκραζα κιολας....

 

Τελος για τα περι bloodborne και nioh εγω ανεφερα και την προσωπικη μου αποψη πανω σε αυτο(πως με κερδισε το ενα παιχνιδι και το αλλο οχι)αλλα και την αποψη ατομων που επαιξαν και τα δυο και ποιο τους εμεινε περισσοτερο σαν memorable.

 

Ζητω συγνωμη για το μικρο off topic απο μενα και εκ μερους του συμφορουμιτη(τα περι forum που γραφω παραπανω).

Να σου θυμισω τελος οτι υπαρχουν και τα pm ,

που θα το εκανα και εγω αντι για αυτη την απαντηση αλλα πιο πολυ σταθηκα στην τελευταια προταση γιαυτο και απανταω εδω.

 

Α και πριν λιγα σχολια πιο πισω παλι σε ιδια φαση με αλλο ενδιαφερομενο

 Εγώ που είμαι φαν από το Demon's Souls το Nioh δεν το ευχαριστιέμαι,

έχω να παίξω 3 βδομάδες και το έχω παρατήσει σχεδόν στην αρχή.

Θα έλεγα ο φίλος να δει gameplay από τις πρώτες 2 αποστολές και μετά να κρίνει.

Με τέτοιο mentality πήγα και εγώ αλλά αν δεν το είχα ψηφιακό (σφάλμα) θα το είχα δώσει τώρα.

keropi, εχεις δικιο

 

καλα εγω ειμαι και fanboy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τις 8 τις εβδομάδες, ακόμα σκέφτομαι το digital και με πιάνει κάπως  :lol:  και για να ρίξω λάδι στη φωτιά η αλήθεια είναι ότι παίζω ΒΒ αυτές τις εβδομάδες - εκτός από ένα διάλειμμα για Horizon. 

Γούστα είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τις 8 τις εβδομάδες, ακόμα σκέφτομαι το digital και με πιάνει κάπως  :lol:  και για να ρίξω λάδι στη φωτιά η αλήθεια είναι ότι παίζω ΒΒ αυτές τις εβδομάδες - εκτός από ένα διάλειμμα για Horizon. 

Γούστα είναι αυτά.

Ε και εγω σε ιδια φαση ημουν και το αφησα τουλαχιστον μεχρι να πεσει η τιμη του να το ξανααρχισω γιατι βγηκαν αρκετα μαζεμενα παιχνιδια αυτο το διαστημα .

Αλλα δυστηχως απο οτι φαινεται καποιον τον πειραξε περισσοτερο η απαντηση μου απο την δικη σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δε βλέπω να πέφτει άμεσα  κάτω από σαραντάρι καινούργιο σε retail για το έίδος του απ'ότι έχω δει και σε παρόμοιους τίτλους όπως ds3 και bb .  Μόνο στο ps store  είχε πέσει στα 40 νομίζω κατά την διάρκεια της Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το frame rate να πέφτει στο πάτωμα τελευταία με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Νομίζω ότι το φαινόμενο το παρατήρησα πρόσφατα, όταν παίζω για αρκετή ώρα αρχίζει και σέρνεται. 

 

Για παράδειγμα, στο sub mission προς το τέλος που σου βγάζει Oda Nobunaga και Yuki-Onna, ενώ στην αρχή την παλεύει κάπως, μετά το 10ό (είμαι under-leveled!!!) try  γίνεται χαοτικό. Δεν μπορώ καν να δω τα spells που μου ρίχνουν, μόνο το damage που τρώω. Το PS (το απλό, όχι Pro) όταν συμβαίνει αυτό λειτουργεί στο full. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Μήπως έχει αρχίσει να τα φτύνει το μηχάνημα ή ο σκληρός?

 

Σκέφτομαι την αγορά του Pro για καλύτερα frame rate (BB, DS3, Nioh) αλλά δεν έχω 4k TV και δεν ξέρω αν αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...