Προς το περιεχόμενο

Nioh [PS4]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα souls εχουν καλο Lore αλλα πρεπει να βγαλεις ματια και τριχες στα αφτια για να καταλαβεις τι παιζει... το Nioh ειναι πιο βατο σε αυτον τον τομεα. Εγω μαλακιζομαι αρκετα με αποτελεσμα να χω φαει 3-4 ωρες και να μαι ακομα στο 1ο χωριο... Απο τις ελαχιστες φορες που με τραβαει ετσι τιτλος για να ψαξω ολη την περιοχη που βρισκομαι...Αυτα τα μαμιδια τα Yokai ενω δεν ειναι δυσκολα για καποιο λογο χανω απο αφελεια πολυ ευκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το lore των souls εχετε πολυ λαθος, εχει τρομερο βαθος απλα δεν στο παρουσιάζει με τον κλασσικό δυτικο τροπο δηλαδη cut-scenes διάλογοι συνεχεία κτλπ πρεπει να το ανακαλύψεις μονος σου. Πρεπει να μιλας σε npcs να βλεπεις item descriptions, να παρατηρείς λεπτομερειες και γενικα να ψαξεις τον κοσμο, μια αναζητηση να κανετε θα δειτε άπειρο περιεχομενο. Για εμενα ειναι εξαιρετικο και ανώτερο του nioh στο οποιο μπορω να πω περνάω αρκετά cut scenes. :P

 

Στο nioh η μαχη μπορει να ειναι αρκετα περίπλοκη, θεωρητικά μπορεις να κανεις chain infinite combos-change stance-ki pulse-flux η μπορεις να το παιξεις οπως εγω εξαιρετικά απλα δηλαδη το skill για ki pulse στο dodge(παρτε το για ολα τα stances ειναι πολύτιμο) κανεις forward slash 2-3 hits αμεσως dodge+ki pulse αυτοματα απο το skill, bait attacks και repeat. Δεν εχω συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία και ειμαι 4ο area. Παντως οσο παίζω και ενω δεν το εχω καθολου με τα combos σε κανενα game συνηθίζω και το change stance+ki pulse, πχ σε revenants το κανω συχνα mid attack 2-3 hits+change to low για να συνεχίσω, δεν τολμαω βεβαια τετοια σε boss ακομα.. :P

 

Η μαχη μου αρεσει περισσότερο απο soulsborne αλλα ειμαι και fan ninja gaiden, το black το ειχα λιωσει πολυ ασχημα. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry man, μόνο έτσι δεν είναι... κάνε ένα search στο yt για des/dks/bb lore και θα δεις.

 

Δεν μίλησα ποτέ για lore (ξέρω ότι έχει άφθονο) αλλα για story όπως λέει και το άρθρο που έβαλες. Game είναι οποτε δεν θέλω να μαντεύω το story έχοντας το wiki σε ανοιχτό tab, στην τελική προτιμώ να διαβάσω βιβλίο :D Ούτε το Nioh μου λέει κάτι, ειδικά με όλη την γιαπωνέζικη κουλτούρα αλλα τουλάχιστον κάνει tick κάποια game stantards γύρω από story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η μαγεία των souls για εμενα ομως, ο ιδιαίτερος τροπος που σου παρουσιάζει το lore, ειναι εκει μπροστα σου αρκει να θελεις να το ψαξεις, το θεωρω πανέξυπνο game design μαζι με level design. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ολα τα games στο ιδιο μοτιβο να σου προσφέρουν το story στο πιατο. Σιγουρα δεν ειναι για ολα τα γούστα παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές σκέψεις μιας και έβγαλα χθες το 1ο mission και καπάκι το additional που και καλά καθαρίζεις εντελώς την περιοχή.

Καλό , διαφορετικό από *souls αλλά από σενάριο/lore δεν είναι κάτι ιδιαίτερο - το level design στο 1ο mission είναι καλό.

To κόβω να πάσχει σεναριακά όπως και τα προηγούμενα παιχνίδια της tecmo/koei, σε αυτό τον τομέα η FROM δεν πιάνεται.

Το σύστημα μάχης έχει ενδιαφέρον, δεν μπορώ να πω ακόμα αν μου αρέσει περισσότερο ή όχι από *souls (τείνω προς το όχι atm)

Co-op μηδέν - δεν βρήκα το item που θέλει... λίγο μούφα ότι είναι consumable όπως κατάλαβα αλλά whatever, ίσως βρίσκεις αργότερα πολλά;

Τα stances και το ki pulse προσωπικά με κουράζουν, ήδη έχει βάθος το σύστημα μάχης - το να βάζεις τον παίκτη να πατάει 150 κουμπιά είναι ένα θέμα των Γιαπωνέζων πάντως, εδώ δεν ξέφυγε από το στερεότυπο  :rolleyes:

 

Γενικώς είναι καλό, δεν ξέρω αν και πόσο γίνεται βαρετό αργότερα όπως διαβάζω στα reviews, σίγουρα το ότι δεν έχει ποικιλία στα mobs δε βοηθάει.

Και μόνο σαν support στο γενικότερο genre πιστεύω αξίζει, μπας και δούμε και άλλους να βγάζουν παρόμοια παιχνίδια (ευτυχώς δεν είναι Lords of the Φόλεν :lol: οπότε δε μπορείς να πεις ότι πήγαν χαμένα τα χρήματα...) 

 

Σεναριακά ναι μπορεί να είναι κατώτερο των souls αλλά όχι τόσο σε story όσο σε artwork και γενικότερη ατμόσφαιρα. Δεν έχει κακό story αλλά μερικές φορές παραείναι cheesy τα cinematics.

 

 

 

 

Το Nioh όμως βασίζεται σε ένα υπαρκτό background όπως το γιαπωνέζικο yokai mythology και τα ιστορικά feudal wars του μεσαίωνα με τη ταυτόχρονη άφιξη των πρώτων δυτικών. Υπό αυτή την άποψη για μένα έχει πολύ πιο ενδιαφέρον lore από ότι τα souls καθώς μαθαίνω στοιχεία της γιαπωνέζικης κουλτούρας που επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό τη μετέπειτα δημιουργία τους (manga,animes κλπ).

 

To consumable το αγοράζεις και από το Hidden treehouse αργότερα. Το game έχει άλλα 2 κρυφά currency σαν mechanics που δεν υπήρχαν στη beta. Το πρώτο είναι τα clans (οι αντίστοιχοι covenants) και τα glory points που αγοράζεις διάφορα cosmetics κυρίως (transforms+gestures) αλλά μπορείς να κάνεις και gamble για items (όπως τα blood shards στο diablo). To άλλο είναι τα prestige points (agyo και ungyo) τα οποία δουλεύουν σαν τα paragon points του diablo αλλά τα μαζεύεις και πριν χτυπήσεις max level, μαζεύοντας titles και reputation.

 

Όσο αφορά το combat τα έχουμε ξαναπεί, αν έχεις background στα souls όπως οι περισσότεροι θα δυσκολευτείς να προσαρμοστείς στην αρχή ειδικά. Μετά όμως αφού μάθεις τα moveset και τα combos καθώς και πότε είναι safe να κάνεις attack τα mobs το muscle memory θα αναλάβει τα υπόλοιπα.

 

Όσο αφορά τώρα τη δυσκολία, αρχίζω να πιστεύω ότι είναι ευκολότερο από τα souls!!! Σίγουρα είναι ευκολότερο από το Bloodborne DLC που έφτυσα αίμα κάπως underleveled για ng+. Για παράδειγμα 2 πράγματα είναι ήδη cheat ουσιαστικά. Το living weapon (που δε το χρησιμοποιώ ποτέ πλέον) και το sloth (που κάνει όλα τα bosses γελοία και εμένα να παίζω ολίγον τι άτσαλα εξαιτίας του). Μολίς ξεκλειδωθεί Sloth 2 με 4 scrolls δε πιστεύω να χάσω ξανά από boss :-D .

 

Τα μεγαλύτερα προβλήματα του τίτλου για μένα είναι όντως τα recycled enemies αν και στα side κάναν προσπάθεια να μην φαίνονται κάπως μία από τα ίδια αλλά και το farming για loot στο endgame. Ακόμα και τα divines γίνονται +1,+2 ; etc έλεος. Οι τύποι θέλανε να φτιάξουν ένα diablo souls, το καταφέρανε αλλά αν το αφήσουν έτσι όπως είναι στο pvp θα γελάσει κάθε παρδαλό κατσίκι.

 

P.S.

Στη mission με το white tiger αν έχετε το original ps4 καλή τύχη να πολεμήσετε το (optional) Nue :devil:. Εκτός ότι θα πρέπει να κάνετε ένα suicidal dive αν δεν έχετε τα dps στο large crystal, ακόμα και αφού το καταστρέψετε τα fps τανκάρουν στα ~10 όποτε κάνει την chain yokai realm lightning attack του. Σε τόσα λίγα fps είναι πολύ δύσκολο να κάνεις dodges+succesful ki pulses για να καθαρίσεις τα realms ώστε να γυρίσουν πίσω τα fps :mad: . Πρώτη φορά βλασφήμησα τόσο πολύ σε Nue που είναι πανεύκολο να τον κατεβάσεις flawless.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ αφού δεν έχει Yellow Turban Rebellion πάλι καλά  :lol:

εντάξει γούστα είναι αυτά, κάτι Nobunaga, Hatόρηδες και ΣΙΑ τους φάγαμε στα άλλα της εταιρείας... ίσως να τα βαρέθηκα κιόλας γι'αυτό να με αφήνουν αδιάφορο τι να πω... απλά το βλέπω σαν missions και σχολάει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω λιγο coop βοηθαω για να φαρμαρω glory, καλα ποσο τραγικοι ειναι μερικοι σε κανουν summon στην αρχη του level το καθαριζεις ολο και θελουν να δουν και το cut-scene.. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλέον τραγικό το έκανα χθες, με κάνουν summon στο 3ο mission, βλέπω οτι προσπαθεί το succubus ο τύπος αλλά δεν είχε ανοίξει το waypoint που είναι 10seconds απο το boss και έτρεχε απο την μέση σαν τραγί.

 

Του φωνάζω, πέφτουμε πάνω στην γέφυρα freeform dropς, spawnαρει το yokai που είναι μπροστά απο το shrine και έπεσα κάτω στο πρώτο dodge roll. Και ο άλλος ο κακομοίρης άρπαξε τσεκουριές και χαιρέτησε.

 

Ντράπηκα και το έκλεισα. Για λίγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και εγω εκανα co-op στα mines και δεν θυμομουν καθολου τη διαδρομη, οποτε με καλουσαν και δεν ηταν ακριβως πριν το boss εκανα την παπια η εψαχνα σαν να το παιζω πρωτη φορα, ενταξει το βρηκα μετα και πηγαινε auto pilot αλλα και παλι. :P

 

Παντως 6/10 ηταν ετσι, σε φωναζαν στο πρώτο η προτελευταίο shrine δεν ειχαν ιδεα απο το mission και περιμεναν να το καθαρισεις ολο εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειώστε το game όσο είναι νωρίς πριν nerfάρουν το sloth στα bosses αχαχαχαχα. Δεν υπάρχει λέμε τόσο Imba spell σε όλα τα games.

 

 

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 5ο region, μπορω να πω οτι ο αρχικος ενθουσιασμος μου εχει φυγει καπως, βαρεθηκα να βλεπω τους ιδιους εχθρους, το loot ειναι το ιδιο παντα, απρόσωπο και βαρετο imo.

 

Συνεχιζω εννοειται απλα νομιζω οτι το ειχα υπερεκτιμησει καπως, on paper ειναι το perfect game, αψογο συστημα μαχης, souls style βαρος στα οπλα, diablo 3 loot, απειρο content features αλλα καπου με κούρασαν λιγο ολα αυτα μπορω να πω. Συνεχεια τσεκαρω items για να δω το απολυτο τιποτα, σπαω ολη την ωρα στον blacksmith κτλπ. Ακομα ειναι στο 9/10 σε εμενα και περιμενω πως και πως να γυρισω σπιτι να παιξω αλλα ενταξει αρχιζουν να φαίνονται οι ατελειες οσο παιζεις αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειχαν διαφορα Yokai's θα εσπερνε πιστευω γιατι ουσιαστικα αυτο που καταλαβαινω , το βασικο παραπονο ολων ειναι η ανακυκλωση των εχθρων.. Νταξ , καλα ειμαστε , αυτο δινει τις βασεις για ενα πολυ καλυτερο 2ο μερος του Nioh...ADHD εγω δε το προχωρησα πολυ λογω χρονου και νυστας :D  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...