Προς το περιεχόμενο

Nioh [PS4]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το frame rate να πέφτει στο πάτωμα τελευταία με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Νομίζω ότι το φαινόμενο το παρατήρησα πρόσφατα, όταν παίζω για αρκετή ώρα αρχίζει και σέρνεται. 

 

Για παράδειγμα, στο sub mission προς το τέλος που σου βγάζει Oda Nobunaga και Yuki-Onna, ενώ στην αρχή την παλεύει κάπως, μετά το 10ό (είμαι under-leveled!!!) try  γίνεται χαοτικό. Δεν μπορώ καν να δω τα spells που μου ρίχνουν, μόνο το damage που τρώω. Το PS (το απλό, όχι Pro) όταν συμβαίνει αυτό λειτουργεί στο full. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Μήπως έχει αρχίσει να τα φτύνει το μηχάνημα ή ο σκληρός?

 

Σκέφτομαι την αγορά του Pro για καλύτερα frame rate (BB, DS3, Nioh) αλλά δεν έχω 4k TV και δεν ξέρω αν αξίζει..

Εχει πολυ χαλια μηχανη γραφικων και πολλα πραγματα ειναι cpu based οποτε και γι αυτο το κακο framerate ..Και με το pro μη περιμενεις θαυματα στον συγκεκριμενο τιτλο , καθως εγω παιζω στο pro σε 1080 tv.Ειναι θεμα μηχ γραφικων. οπως εχει θεμα το Bloodborne με το frame pacing , ετσι και δω υπαρχει κατι αναλογο , αν και εδω θα λεγα λαθος επιλογες features στην μηχ. γραφικων συγκεκριμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Thanks θα το δοκιμάσω. Σε action mode το τρέχω και εγώ, ξέχασα να το αναφέρω.


Εχει πολυ χαλια μηχανη γραφικων και πολλα πραγματα ειναι cpu based οποτε και γι αυτο το κακο framerate ..Και με το pro μη περιμενεις θαυματα στον συγκεκριμενο τιτλο , καθως εγω παιζω στο pro σε 1080 tv.Ειναι θεμα μηχ γραφικων. οπως εχει θεμα το Bloodborne με το frame pacing , ετσι και δω υπαρχει κατι αναλογο , αν και εδω θα λεγα λαθος επιλογες features στην μηχ. γραφικων συγκεκριμενα.

 

Αν κατάλαβα καλά, είναι σαν να λες ότι το να κάνω αναβάθμιση σε προ με 1080 tv δεν έχει και πολύ νόημα. Μάλλον θα περιμένω να να πάρω 4k HDR πρώτα και μετά να κάνω κίνηση (Ps4 Pro/Xbox One X).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι-οχι ...

ισα-ισα , απλα ειμαι στην δουλεια και με διακοπτουν και ετσι χανω τον συνειρμο μου και δε τα γραφω σωστα ολα και παντα. Σιγουρα αξιζει. Το προβλημα ειναι στο παιχνιδι και οχι απαραιτητα στην κονσολα.Αυτο. οταν βγηκε το pro και δωθηκε update για το λεγομενο boost mode αναμεσα σε αλλα ελπιζαμε και στην καλυτερη αποδοση του bloodborne...κατι που δεν εγινε λογω μηχανης γραφικων...Αυτο. Ελπιζω να σε εβαλα στο νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οχι-οχι ...

ισα-ισα , απλα ειμαι στην δουλεια και με διακοπτουν και ετσι χανω τον συνειρμο μου και δε τα γραφω σωστα ολα και παντα. Σιγουρα αξιζει. Το προβλημα ειναι στο παιχνιδι και οχι απαραιτητα στην κονσολα.Αυτο. οταν βγηκε το pro και δωθηκε update για το λεγομενο boost mode αναμεσα σε αλλα ελπιζαμε και στην καλυτερη αποδοση του bloodborne...κατι που δεν εγινε λογω μηχανης γραφικων...Αυτο. Ελπιζω να σε εβαλα στο νοημα.

 

Ναι.. ουσιαστικά αυτό που λες είναι ότι στα games που με ενδιαφέρουν (nioh, bloodborne, ds3) δεν θα δω κάποια ουσιαστική βελτίωση με το Pro, άρα μάλλον δεν θα ήταν καλή αγορά προς το παρών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα στο nioh θα δεις βελτίωση, το pro κραταει σταθερο frame rate και τρέχει 1080p action mode. Το boost mode δεν εχει καμια σχεση με το nioh ειναι για παλιοτερα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι εχει καποια drops...οποτε θα λεγα να μην το ρισκαρει και να παραμεινει ως εχει καθως τονιζει οτι η αγορα του θα γινοταν μονο και μονο για τα παραπανω games...(δε το βρισκω λογικο , αλλα ειναι η επιλογη του και ειναι σεβαστη).Επισης να τονισω πως το Nioh το εχω αλλα το τρεξα μονο στο Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

και παλι εχει καποια drops...οποτε θα λεγα να μην το ρισκαρει και να παραμεινει ως εχει καθως τονιζει οτι η αγορα του θα γινοταν μονο και μονο για τα παραπανω games...(δε το βρισκω λογικο , αλλα ειναι η επιλογη του και ειναι σεβαστη).Επισης να τονισω πως το Nioh το εχω αλλα το τρεξα μονο στο Pro.

 

Έχω και PS VR και πολλοί λένε ότι η βελτίωση εκεί είναι αισθητή, οπότε αυτός θα ήταν ένας ακόμη λόγος για PS4 Pro. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν ξέρω τι να κάνω το απλό PS 4 :) 

Το εκανε και σε εμενα σε action mode, δοκιμασε να κανεις ενα clear cache στον δισκο για αρχη.

 

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα μετά από clear cache/database rebuild?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. ουσιαστικά αυτό που λες είναι ότι στα games που με ενδιαφέρουν (nioh, bloodborne, ds3) δεν θα δω κάποια ουσιαστική βελτίωση με το Pro, άρα μάλλον δεν θα ήταν καλή αγορά προς το παρών...

 

DS3 θα είναι unlocked και θα έχεις 45~60fps - σημαντική διαφορά ΙΜΗΟ

επίσης δεν ξέρω αν είναι placebo effect αλλά μου φαίνεται ότι το ΒΒ έχει πολύ λιγότερα frame stutters (αυτά τα άκυρα σπασιματάκια χωρίς λόγο)

 

https://www.youtube.com/watch?v=jrR3ak6dMwM&t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι υυπερ της αγορας του pro γενικοτερα καθως δε βρισκω λογο να εχω το απλο .Εχει τα πλεονεκτηματα του αλλα δεν ειναι το θεμα αυτο για να το αναλυσουμε...εγω το μονο που θα ξαναπω ειναι πως το παιχνιδι εχει κακη επιλογη σε μηχανη γραφικων γι αυυτο και αυτο το κακο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα θεματάκι με το frame rate να πέφτει στο πάτωμα τελευταία με το συγκεκριμένο παιχνίδι. Νομίζω ότι το φαινόμενο το παρατήρησα πρόσφατα, όταν παίζω για αρκετή ώρα αρχίζει και σέρνεται. 

 

Για παράδειγμα, στο sub mission προς το τέλος που σου βγάζει Oda Nobunaga και Yuki-Onna, ενώ στην αρχή την παλεύει κάπως, μετά το 10ό (είμαι under-leveled!!!) try  γίνεται χαοτικό. Δεν μπορώ καν να δω τα spells που μου ρίχνουν, μόνο το damage που τρώω. Το PS (το απλό, όχι Pro) όταν συμβαίνει αυτό λειτουργεί στο full. Είναι φυσιολογικό όλο αυτό? Μήπως έχει αρχίσει να τα φτύνει το μηχάνημα ή ο σκληρός?

 

Σκέφτομαι την αγορά του Pro για καλύτερα frame rate (BB, DS3, Nioh) αλλά δεν έχω 4k TV και δεν ξέρω αν αξίζει..

εγω με το απλο παιζω 60αρι καρφωμενο μονο στον ΝΟΥΕ ειχα θεμα με τα τοσα εφε που παιζουν, την 1η φορα που τον συναντας, τωρα ο καθενας απ οσο διαβαζω γραφει το μακρυ και το κοντο του και δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα, κανε κανα restore-format η πως λεγεται στην κονσολα και θα στρωσει. Το προ αξιζει μονο για dark souls 3 30-60 fps διαφορα, στο ΝΙΟΗ θα δεις διαφορα στο 720-1080 action mode,  στο bb καμια

 

κακο performance το ΝΙΟΗ διαβαζω, που εχει drops μονο σε ενα boss, ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε την μεγάλη διαφορά του pro θα την δεις στο dark souls 3 και στο καινούργιο the surge κυρίως. Ειδικά στο bb είναι τα ίδια πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naijin απ οτι φαινεται ο fulgore ειχε δικιο....μυαλο δε βαζεις... τετοια συμπεριφορα φιλε να την βρασω...Εν ετη 2017 ενα παιχνιδι το οποιο τεχνολογικα δεν εχει να δωσει τιποτα , δεν ειναι ουτε καν semi open world σε Action mode για να κρατησει το 60ρι περναει απο 5 διαφορετικες αναλυσεις. Εγω αυτο το λεω κακο performance ...

οταν εν ετη 2017 σε μηχανημα με raw power 4+ ΤFlops (το cpu ειναι κουβας και το ξερουμε) ριχνει αναλυση μεχρι και στα 720 δε το λες καλο performance...overall , δεν μιλησα μονο για framerate εγω.Το 60ρι του ειναι καρφωμενο.αυτα τα ολιγα απο εναν μεγαλο φαν του Nioh... Αν μη τι αλλο να ξερουμε να αποδεχομαστε τις γνωμες των αλλων και να μην κολλαμε σε φαφαριες , ισα ισα για να προσβαλουμε. Και πρεπει καποια στιγμη να μπουμε στο νοημα να καταλαβουμε οτι δε χρειαζονται εκθεσεις για να γινομαστε αντιληπτοι.

 

*Φαντασου αν το nioh ηταν τοσο open οσο το Nier: Automata , τι performance θα ειχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τελικά μετά το format και system restore, το παιχνίδι παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα (άπειρο frame rate drop στο διπλό boss).

 

Δύο είναι τα ενδεχόμενα, το πρώτο είναι ότι έχει το θέμα το PS4 μου που δεν το νομίζω γιατί σε άλλα games δεν βγάζει παρόμοιο πρόβήμα, ή πολλοί απλά δεν έπαιξαν το συγκεκριμένο sub-mission για να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...