Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μεγαλο ποσοστο χρωσταει παντου ή παιρνει απο γερους και αποθεματα

Ο βασικος μισθος επρεπε να υπολογιζεται με βαση το πως μπορει να ζησει ενας ανθρωπος αξιοπρεπως

πχ 250ε νοικι 50 ρευμα 20 κοινοχρηστα 20 νερο 30 μετακινησεις 300 φαγητο 150 αλλα εξοδα συνολο 820ε

Αυτα επρεπε να τα εξασφαλιζει το κρατος σε ολους τους πολιτες

Αλλιως τους λεει πατε να ψοφισετε ή γινετε κλεφτες

300 δεν ειναι πολλα για φαγητο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην παρεξηγηθώ έχω διαβάσει έως την 5 σελίδα και υποθέτω ότι και οι άλλες απαντήσεις είναι κατά 97% ίδιες..

 

Η απορία μου έτσι ακριβώς όπως την έθεσα και σε ένα άλλο θέμα εδώ μέσα είναι παρά κάτω:

/

Θαυμάζω τα παιδιά της δικής μας ηλικίας που μπορούν να μένουν Ελλάδα με τόσο λιγα χρήματα και με τόσες στερήσεις αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους λυπηθώ γιατί οι ίδιοι το κάνουν αυτό στον εαυτό τους, είναι ανεξήγητο γιατί κάποιος που ζει με 400-500 ευρώ/μήνα δεν μαζευει τα ρούχα του σε μια σάκα να σηκωθεί να φύγει για μια άλλη χώρα που θα έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ασφάλεια σωστή,και σίγουρα πιο ποιοτικό τρόπο στη ζωή του, είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται νέα παιδιά να κάθονται και να βρίζουν και να κλαίγονται στις καφετέριες για τα πάντα ενώ οι ίδιοι δεν θέλουν να ξε-βολευτουν από την σιγουριά που τους δίνει η μαμά και ο μπαμπάς. Unbelievable...

/

 

Η θα γίνετε μετανάστες γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση, η θα πεινάσεις, διαλέγεις και παίρνεις. Εσύ ο ίδιος είσαι υπεύθυνος για τις πράξεις σου, και διαλέγοντας απο αυτές υπάρχουν και οι consequences.

 

Νεα παιδιά αφήστε την γκρίνια και αρχίστε τις πράξεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 δεν ειναι πολλα για φαγητο?

 

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ, και μένω Αγγλία. Και τα €200 τα βλέπω πολλά για super market το μήνα στην Ελλάδα, με τέτοιους μισθούς και εν μέσω κρίσης.

Και το γράφω εγώ που καταναλώνω ένα σωρό σε λαχανικά και ψάρια καθημερινά που είναι από τα πιο ακριβά υλικά στην Αγγλία και πάλι δεν φτάνω τα €300. (μαζί με όλα τα υπόλοιπα για το σπίτι). Ενώ δεν λαμβάνω "τον βασικό". Εν αντιθέσει.

Είμαι στην κατηγορία που ξεκινά το "upper middle class income"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν συντρεχει καποιος σοβαρος λογος για να πρεπει να μεινεις πισω στα 20κατι σου (πχ να εχεις γονεις που να χρειαζονται φροντιδα και ατομο διπλα τους κτλ) τοτε ειναι απλα ανεξηγητο το γιατι να μη θελεις να φυγεις εξω.

Αυτη την κουβεντα την εχω κανει με πολυ, μα με παρα πολυ κοσμο και τα επιχειρηματα που εχω λαβει ειναι πανω κατω αυτα:

 

- "σαν την ελλαδα πουθενα".

Αναφερονται στη διασκεδαση, στο ταβλι και τον φρεντοτσινο, στο πασχα και λοιπες παραδοσεις. Συνηθως αυτα τα ατομα δεν εχουν ταξιδεψει και πολυ στη ζωη τους και θεωρουνε την ελλαδα μοναδικη σε ολα.

 

- "α εγω δεν ειμαι κοτα σαν ολους εσας που φυγατε εξω. Εγω θα κατσω να πολεμησω για την πατριδα μου".

Αυτοι εχουν το συνδρομο μπατμαν και πιστευουν οτι με το να καθονται ανεργοι/μοιραζοντας φυλλαδια εξω απο το τραινο, με καποιο τροπο κανουν καλο στη χωρα και θα φερουν την αναπτυξη την ωρα που πολεμανε σα σκοτεινοι εκδικητες την μερκελ, τον σοιμπλε, τα νεφελιμ και τις λοιπες δυναμεις που θελουν το κακο της ελλαδας και της ορθοδοξιας.

 

- "εε..δε ξερω καλα αγγλικα/γαλλικα/γερμανικα/ρωσσικα". Τα ατομα αυτα απλα σου δηλωνουν ευθρασως και χωρις καμια ενοχη οτι βαριουνται να δουλεψουν.

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ, και μένω Αγγλία. Και τα €200 τα βλέπω πολλά για super market το μήνα στην Ελλάδα, με τέτοιους μισθούς και εν μέσω κρίσης.

Και το γράφω εγώ που καταναλώνω ένα σωρό σε λαχανικά και ψάρια καθημερινά που είναι από τα πιο ακριβά υλικά στην Αγγλία και πάλι δεν φτάνω τα €300. (μαζί με όλα τα υπόλοιπα για το σπίτι). Ενώ δεν λαμβάνω "τον βασικό". Εν αντιθέσει.

Είμαι στην κατηγορία που ξεκινά το "upper middle class income"

Μια απο τα ιδια!

 

Υπαρχουν μηνες που δε ξεπερναω τα 100κατι (σε ευρω) και απο το ψυγειο/ντουλαπια μου εχουν φρουτα,λαχανικα,κρεας,ψαρι και γενικα δε μου λειπει τιποτα περα απο σνακς και λοιπες χαζομαρες που τις αποφευγω οπως και να εχει.

 

Και αν δεις tesco, sainsbury's και λοιποι γιγαντες εχουν περιπου τιμες ελλαδας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ακριβεια που υπαρχει σε ολα 10ε τη μερα νομιζω ειναι ενα λογικο ποσο εκτος και φυτοζωεις

Ενα καφε να παρεις και μια τυροπιτα στη δουλεια θες 3ε τη μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ακριβεια που υπαρχει σε ολα 10ε τη μερα νομιζω ειναι ενα λογικο ποσο εκτος και φυτοζωεις

Ενα καφε να παρεις και μια τυροπιτα στη δουλεια θες 3ε τη μερα

Αν παίρνεις το βασικό αυτά τα προσέχεις (τα κόβεις) καλώς ή κακώς...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι εργενης, θελω ανα μηνα για τα βασικα

500ε σταγαστικο

300ε σουπερ

100ε οτε τηλ δεη κοιν. νερο

200ε τσιγαρα

 

Εγω με βασικο δεν ζω. Θα εχω ελλειμα 520ε το μηνα

 

Γενικα δεν νομιζω να ζεις με τον βασικο στην αθηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι εργενης, θελω ανα μηνα για τα βασικα

500ε σταγαστικο

300ε σουπερ

100ε οτε τηλ δεη κοιν. νερο

200ε τσιγαρα

 

Εγω με βασικο δεν ζω. Θα εχω ελλειμα 520ε το μηνα

 

Γενικα δεν νομιζω να ζεις με τον βασικο στην αθηνα. 

Με αυτά τα έξοδα πουθενά δε ζεις! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ακριβεια που υπαρχει σε ολα 10ε τη μερα νομιζω ειναι ενα λογικο ποσο εκτος και φυτοζωεις

Ενα καφε να παρεις και μια τυροπιτα στη δουλεια θες 3ε τη μερα

 

Γιατί να μην πάρεις καφέ να τον φτιάξεις μόνο σου; Υπολόγισε ότι με 1 κιλό καφέ που θα σου στοιχίσει κανένα €15-18 μπορείς να φτιάξεις 170-180 καφέδες. (Δεν αγοράζεις 1 κιλό αλλά λιγότερα για να είναι φρέσκος).

 

Επίσης τυρόπιτα, καλύτερα να αγοράσεις κανένα φρούτο. Και φτηνότερα θα σου βγει και ποιο καλό για την υγεία σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίρνεις το βασικό αυτά τα προσέχεις (τα κόβεις) καλώς ή κακώς...

 

δεν μπορεις να τα κοψεις ολα μαχαιρι..

 

δηλαδη αν κοψεις τον ενα καφε που θα πινεις και την μια τυροπιτα που μια φορα θα πεινασεις και δεν θα εισαι σπιτι σου

τοτε τι σκατα δουλευεις 40 και βαλε ωρες την εβδομαδα? για το νοικι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να τα κοψεις ολα μαχαιρι..

 

δηλαδη αν κοψεις τον ενα καφε που θα πινεις και την μια τυροπιτα που μια φορα θα πεινασεις και δεν θα εισαι σπιτι σου

τοτε τι σκατα δουλευεις 40 και βαλε ωρες την εβδομαδα? για το νοικι?

Όταν περνάς ίσα ίσα προσαρμόζεσαι ανάλογα, δεν γίνεται αλλιώς.

 

Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, αφήνεις κανένα νερό, δεη απλήρωτα και πληρώνεις όποτε μπορείς κλπ. Αλλά αν θέλεις να είσαι και συνεπής σε όλα, αναγκαστικά τα μετράς όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεις tesco, sainsbury's και λοιποι γιγαντες εχουν περιπου τιμες ελλαδας

 

Το μόνο πράγμα που έχω δει σε Super Market στην Ελλάδα να είναι φτηνότερο απ' ότι στην Αγγλία, είναι η μπύρες. (και αυτό πριν τις τελευταίες ανατιμήσεις πέρισυ)

 

Τίποτα άλλο. Ούτε καν οι πατάτες. Και άμα πιάσουμε οδοντόπαστες κλπ άστα.

 

Παθαίνω σοκ κάθε φορά που κατεβαίνω κάτω και βλέπω τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν παρεις 5 σφολιατες με 1 ευρω, που εχουν τα περισσοτερα μαγαζια, δεν θα πεσεις και εξω. Εγω αυτο θα το εβαζα στη εκτακτα εξοδα-διασκεδαση ομως, ως κατι εξτρα και οχι στα εξοδα διατροφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί να μην πάρεις καφέ να τον φτιάξεις μόνο σου; Υπολόγισε ότι με 1 κιλό καφέ που θα σου στοιχίσει κανένα €15-18 μπορείς να φτιάξεις 170-180 καφέδες. (Δεν αγοράζεις 1 κιλό αλλά λιγότερα για να είναι φρέσκος).

 

Ποιός καφές κοστίζει 18 ευρώ το κιλό και ποιός καφές βγάζει 180 μερίδες στο κιλό;

 

 

Το μόνο πράγμα που έχω δει σε Super Market στην Ελλάδα να είναι φτηνότερο απ' ότι στην Αγγλία, είναι η μπύρες. (και αυτό πριν τις τελευταίες ανατιμήσεις πέρισυ)

 

Το ελαιόλαδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...