Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρνητικό κλίμα για τις εταιρείες δημιουργεί η αβεβαιότητα τι θα ξημερώσει αύριο, όχι η γραφειοκρατεία και ούτε καν η διαφθορά. Συγκριτικά πάντα προφανώς.

και η γραφειοκρατία παίζει σοβαρό ρόλο γιατι πολύ απλά σε πολλές περιπτώσεις δεν ξέρεις και αν μπορείς να κάνεις μια συγκεκριμένη δουλειά επειδή δεν ξέρεις αν θα βγουν οι άδειες πως θα βγουν κτλ

 

Πχ άσε τους ξένους δες τους Έλληνες τα pony τι γολγοθά τράβηξαν για να μπορέσουν να πάρουν άδεια να κάνουν την δουλειά (και δεν είμαι σίγουρος αν τα καταφέρανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας κάνω κι εγώ μια λίστα με μηνιαία κλπ έξοδα [βάζω δικά μου στο περίπου, τόπος διαμονής: Αθήνα], να δω τί βγαίνει σούμα:

 

1) Ενοίκιο 2άρι σε παλιά πολυκατοικία ~ 250€ /μήνα

2) Κοινόχρηστα ~ 8-12€ /μήνα

3) ΟΤΕ [Cosmote τώρα πια], σταθερό + internet ~ 23€ /μήνα

4) Κάρτα Cosmote για το κινητό ~ 15€ /μήνα

5) Κάρτα απεριορίστων διαδρομών ~ 30€ /μήνα

6) ΕΥΔΑΠ ~ 9-13 € /3μηνο

7) ΔΕΗ ~ 35-65 € /2μηνο

8) Supermarket ~ 120€ /μήνα

9) Φαρμακείο ~ 10€ /μήνα

 

Για τα παραπάνω βασικά πραματάκια τα 500€/μήνα δεν φτάνουν. Τόσο απλά και ρεαλιστικά.

 

 

Και δεν έχω προσθέσει όσα κάποιος μπορεί να τα αναφέρει εδώ μέσα ως 'πολυτέλειες': μια εκδομή, κανα σινεμά, φαγητό απ'έξω, αγορά κανα ρούχο, έκτακτα δώρα για γιορτή κάποιου, επίσκεψη σε γιατρό, ταξί, αγορά ηλεκτρονικών ειδών...

 

 

[Αν αντί για 2άρι βάλουμε γκαρσονιέρα στα 150€ πάλι δεν σώζεται η κατάσταση...]

 

 

με 120ευρώ σουπερ τι τρως άχυρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 120ευρώ σουπερ τι τρως άχυρα;

Πες το κι έτσι. Δεν έχω ποικιλία στο φαγητό, τα ίδια και τα ίδια γιατί έχω παραξενιές, ελάχιστα πράγματα μ'αρέσουν + επίσης μαγειρεύω άντε 2 φορές τη βδομάδα max. [Και απ'το πατρικό μπορεί να πάρω ένα τάπερ που θα με φτάσει για 2 μέρες επίσης, να γλιτώσω κι άλλο μαγείρεμα δλδ που το σιχαίνομαι.]

Τώρα αν κάποιος προφανώς γουστάρει να έχει ποικιλία στο φαγητό του και μαγειρεύει κάθε μέρα πιστεύω θα φτάνει και 200€ έξοδα supermarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το κι έτσι. Δεν έχω ποικιλία στο φαγητό, τα ίδια και τα ίδια γιατί έχω παραξενιές, ελάχιστα πράγματα μ'αρέσουν + επίσης μαγειρεύω άντε 2 φορές τη βδομάδα max. [Και απ'το πατρικό μπορεί να πάρω ένα τάπερ που θα με φτάσει για 2 μέρες επίσης, να γλιτώσω κι άλλο μαγείρεμα δλδ που το σιχαίνομαι.]

Τώρα αν κάποιος προφανώς γουστάρει να έχει ποικιλία στο φαγητό του και μαγειρεύει κάθε μέρα πιστεύω θα φτάνει και 200€ έξοδα supermarket.

και τα κιλά πως τα πήρες ;

 

f3291f37340b81d6913cc19770731b65.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες και την φωτο σου

και μάλιστα ληγμένη, πριν 5 χρόνια δεν ήταν αυτές οι βλακείες;

 

 

Και γω με τη σειρά μου να πω ότι δε θεωρώ βιώσιμο το βασικό μισθό, και όπως τα περιγράφει η νένυα μου φαίνονται ήδη πολύ στριμόκωλα τα πράματα, αν δεν μπορείς να βγεις ένα σινεμά ή μια στο τόσο εκδρομούλα (που κοστίζει όσο και φτηνά να πας να τη βγάλεις) δε νικιέται η μιζέρια της καθημερινότητας. Η κάποια στιγμή θα ξοδεψεις παραπανω στο τηλεφωνο ή θες να αγορασεις κατι χρησιμο για το χομπι σου που επισης κοστίζει.

Οσο για 120 το σουπερμάρκετ, μόνο για...πρωινό που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαριδακια, πατατακια, μαλακιουλες <3

 

Εν τω μεταξύ μιας και το ανέφερες, με αυτές οι μαλακιούλες φεύγουν πολλά και δεν το καταλαβαίνεις την ώρα που τα δίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ μιας και το ανέφερες, με αυτές οι μαλακιούλες φεύγουν πολλά και δεν το καταλαβαίνεις την ώρα που τα δίνεις.

μόνο πολλά ; δυο τρείς τέτοιες μαλακιούλες να πάρεις απο το περίπτερο και κανένα κουτάκι αναψυκτικό έφυγε το 10ρικο... (μισό και παραπάνω μεροκάματο για πολλούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πχ άσε τους ξένους δες τους Έλληνες τα pony τι γολγοθά τράβηξαν για να μπορέσουν να πάρουν άδεια να κάνουν την δουλειά (και δεν είμαι σίγουρος αν τα καταφέρανε)

Ναι, η γραφειοκρατία έφταιγε στο Pony!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο πολλά ; δυο τρείς τέτοιες μαλακιούλες να πάρεις απο το περίπτερο και κανένα κουτάκι αναψυκτικό έφυγε το 10ρικο... (μισό και παραπάνω μεροκάματο για πολλούς)

 

Εγώ πάντως για τέτοιες μαλακιούλες ξοδεύω ένα 20άρι το μήνα αγοράζοντας αποκλειστικά σχεδόν από σουπερ μάρκετ ότι θέλω και τα μανατζάρω έτσι ώστε να βγάλουν όλο τον μήνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χρόνια δεν τους δίνανε άδεια και δεν ξέρω αν την πήρανε τελικά

Ενώ λεφτά είχε η εταιρεία! :lol:

Ας μην αναφέρουμε ότι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει σε ευρωπαϊκή χώρα αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ λεφτά είχε η εταιρεία! :lol:

Ας μην αναφέρουμε ότι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει σε ευρωπαϊκή χώρα αυτό το πράγμα.

ναι είχαν και θα έβγαινε δεν κατάλαβα τα κινέζικα στα ίδια λεφτά καλύτερα είναι; απλά ειναι οικονομικό όχημα με όλες τις προδιαγραφές όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...