Προς το περιεχόμενο

Πως ζεις με βασικό μισθό;


enakaiena1821

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε 3χρονακια που ολοι θα περνουμε 300 ευρω το μηνα να δω τι θα λετε τοτε...

Οτι πανε οι εποχες που ειχαμε βασικο τα 500 και την βγαζαμε αξιοπρεπως αλλα κλαιγομασταν επειδη δε ζουσαμε σαν πασαδες.

 

Οπως συνεβαινε κι οταν ο βασικος ηταν 800 δηλαδη.

 

Το βασικο προβλημα του Ελληνα δεν ειναι μονο ο μισθος σε ευρω, αλλα και ο μισθος του σε σχεση με το μισθο των αλλων. Δηλαδη αυτος που σημερα παιρνει 500, κλαιγεται γιατι παιρνει το βασικο μισθο. Αν ο βασικος ηταν 300 και πληρωνονταν ολοι με 300 κι αυτος με 500, τοτε θα αισθανοταν πολυ πολυ καλυτερα, ανεξαρτητως αν ο ιδιος θα ζουσε με τις ιδιες ακριβως παροχες και αγαθα.

 

Also known as κατσικα του γειτονα. Οταν εχει επιτευχθει ο στοχος να εχει ψοφησει η κατσικα του γειτονα κι οχι η δικια σου, δεν σε νοιαζει αν η δικια σου ειναι αρρωστη. Φτανει που ψοφησε του διπλανου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα τα αυτονοητα ρε παιδια αναολυουμε τωρα? προφανως και δεν ζεις.... εκτος και αν φυτοζεις οπως ειπαν οι προηγουμενη... αν δεν πας μια βολτα μια κυριακη, δεν πιεις 2 μπυρες με την παρεα σου, δεν βγεις για να γνωρισεις ατομα, να κερασεις καμια κοπελα κλπ τοτε ποιο το νοημα να ζεις? (για εμενα και ευτυχως αποτι διαβασα και για αλλους)

 

ερωτηση γιατι καποιος ανεφερε μισθους για ανειδικευτους κλπ..

περνω λιγο παραπανω απο τον βασικο για ημιασπασχοληση, κοντα 300, για 4ωρο 4 φορες την βδομαδα, ειμαι χωρις εμπειρια αλλα με πτυχιο ΑΕΙ, παιζει ρολο οτι εχω πτυχιο ή το ιδιο πληρωνομαι με τον οποιονδηποτε αλλο?γιατι κατι λεγαμε με εναν φιλο και με ενα γκουγκλισμα δεν εβγαλα ακρη....

 

για την ιστορια απο τα 300 μου περισσευουν 60-100 αναλογα για αποταμιευση, ΟΜΩΣ -> δεν νοικιαζω, οποτε ρευμα νερα τηλεφωνα κλπ τα πληρωνουν αλλοι, δεν ξοδευω για τροφη κλπ, οποτε τα μονα μου εξοδα ειναι βενζινη για το αμαξι και καφεδες μπυρες..

και βγαινω οριακα...

απο εκει τα καταλαβαινεις ολα νομιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα μου μετά απο όλα αυτά τα μηνύματα είναι ότι αν ήταν να ζήσω εγώ με 480 ευρώ για 8ωρη εργασία που θα ήταν πρακτικά 10ωρη θα έσπρωχνα χόρτο και χαπάκια δεν θα ήμουν άνθρωπος με ψυχολογία για αντέξει και να συντηρήσει σταθερή σχέση (με το "συντηρήσει" δεν εννοώ μόνο τα έξοδα πχ για έξοδο ή κάτι τέτοιο αλλά και ψυχολογικά) και θα άκουγα  Infected Mushroom 24/7 για να επιβεβαιώνω πως κυλάει αίμα στις φλέβες μου

 

 

siMecr.gif

 

tumblr_mjj3dw51c11r03eaxo1_250.gif

 

http://imgur.com/5wT6t6L

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια απο τα 300 μου περισσευουν 60-100 αναλογα για αποταμιευση, ΟΜΩΣ -> δεν νοικιαζω, οποτε ρευμα νερα τηλεφωνα κλπ τα πληρωνουν αλλοι, δεν ξοδευω για τροφη κλπ, οποτε τα μονα μου εξοδα ειναι βενζινη για το αμαξι και καφεδες μπυρες..

και βγαινω οριακα...

απο εκει τα καταλαβαινεις ολα νομιζω..

Συγγνωμη, αλλα με part time εργασια, σε θεση ανειδικευτου και χωρις καμια εργασιακη πειρα τι παραπανω θα περιμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες δεν αποτελει μετρο συγκρισης κοστους ζωης. Μονο στην Ελλαδα συγκρινουν τιμη καφε για να συμπερανουν που ειναι φθηνα και που ακριβα.

 

Σε γενικες γραμμες, η βενζινη ειναι καπως ακριβη στην Ελλαδα σε σχεση με καποιες χωρες της ΕΕ, τα ενοικια αρκετα φθηνοτερα, σε φορολογια και υπολοιπα αγαθα δεν υπαρχει σημαντικη διαφοροποιηση, ειμαστε περιπου στη μεση, δηλαδη ουτε πανακριβοι, ουτε παμφθηνοι.

 

Απο φορολογηση ειμαστε αρκετα καλα σε σχεση με το μεσο ορο της ΕΕ.

 

Επισης, ο κατωτατος μισθος βρισκεται περιπου στον μεσο ορο.

 

Το προβλημα στην Ελλαδα, ειναι οτι ο ιδιωτικος τομεας συντηρει τον δημοσιο, με αποτελεσμα ο βασικος μισθος να παιζει σε μεγαλη κλιμακα σε συγκριση με αλλες χωρες που μπορει να εχουν χαμηλο βασικο θεσμοθετημενο αλλα να τον εφαρμοζουν πιο αραια.

 

 

Σε καθε περιπτωση επειδη ολα αυτα ειναι μια πολυ μεγαλη κουβεντα, ξαναλεω πως το συμπερασμα οτι εχουμε υψηλοτερο κοστος ζωης απο το Βερολινο λογω τιμης καφε, δεν παταει πουθενα.

 

 

οκ, αφού σε όλα ειμαστε στον μέσο όρο, η αγοραστική δύναμη των ελλήνων γιατι ειναι κατα ένα τρίτο χαμηλότερη απ΄ότι ο ευρωπαικός Μ.Ο.;

 

 

Αναφορικά με την Ελλάδα, με μέση τιμή της τάξης των 9,313 ευρώ σε αγοραστική δύναμη ή διαθέσιμο εισόδημα ανά κάτοικο, η χώρα παραμένει στην 22η θέση στην ευρωπαϊκή κατάταξη.

Αυτό αντιστοιχεί σε διαθέσιμο εισόδημα ανά κάτοικο περίπου κατά ένα τρίτο χαμηλότερο του ευρωπαϊκού μέσου όρου. Επίσης, η ονομαστική μείωση είναι -0,2% σε σχέση με το προηγούμενο έτος.

http://www.enikonomia.gr/economy/127555,i-agorastiki-dynami-ton-evropaion-afxanetai-ton-ellinon-meionetai.html

 

btw. ο βασικός στην Ελλάδα αντιστοιχει σε πολύ μεγαλύτερο των εργαζόμενων απ΄ότι στις υπολοιπες ευρωπαικές χώρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οκ, αφού σε όλα ειμαστε στον μέσο όρο, η αγοραστική δύναμη των ελλήνων γιατι ειναι κατα ένα τρίτο χαμηλότερη απ΄ότι ο ευρωπαικός Μ.Ο.;

 

 

Eναν απο τους κυριους λογους τον εχω ηδη απαντησει στην προτελευταια παραγραφο του ποστ που quotαρεις.

 

Εξαλλου δεν ειπα καπου οτι εχουμε υψηλη αγοραστικη δυναμη ή εστω αγοραστικη δυναμη κοντα στον Μ.Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη, αλλα με part time εργασια, σε θεση ανειδικευτου και χωρις καμια εργασιακη πειρα τι παραπανω θα περιμενες;

οχι για την δουλεια που βγαζω πληρονομαι σχετικα "καλα"

ξερω κοπελα ημιαπασχοληση 4ωρο 5 μερες την εβδομαδα και περνει 250 καθαρα στο χερι... συγχρονη δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως ήδη ειπώθηκε, ή που συγκατοικείς ή μένεις σε πολύ μικρό και παλιό σπίτι. Αν δεν έχεις υποχρεώσεις μπορείς να κάνεις και κανένα μεροκάματο έξτρα αλλού στα ρεπό.

Αποφεύγεις περιττά έξοδα ή τα μοιράζεσαι με άλλους, πχ αν έχεις συγκοινωνία δεν χρειάζεσαι ΙΧ ή αν έχεις ΙΧ προτείνεις σε συναδέλφους που δεν έχουν να πηγαίνετε μαζί και να σου πληρώνουν μέρος του καυσίμου.

Με ημιαπασχόληση προφανώς δεν ζεις μόνος σου, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι προτιμότερο και πιο αποδεκτό για σένα να μένεις με 2-3 άγνωστους παρά με τους γονείς σου; Ο καθένας το βλέπει αλλιώς. 

Γιατί όμως κάποιος να επιλέξει να περάσει το 1/3(και παραπάνω) της ζωής του αγκαλιά με τους γονείς του;Αυτό θεωρείς επιλογή;Λίγο άρρωστο δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφες δεν αποτελει μετρο συγκρισης κοστους ζωης. Μονο στην Ελλαδα συγκρινουν τιμη καφε για να συμπερανουν που ειναι φθηνα και που ακριβα.

 

Σε γενικες γραμμες, η βενζινη ειναι καπως ακριβη στην Ελλαδα σε σχεση με καποιες χωρες της ΕΕ, τα ενοικια αρκετα φθηνοτερα, σε φορολογια και υπολοιπα αγαθα δεν υπαρχει σημαντικη διαφοροποιηση, ειμαστε περιπου στη μεση, δηλαδη ουτε πανακριβοι, ουτε παμφθηνοι.

 

Πριν την κριση συνεβαινε το εξης: Ειχαμε απο τους υψηλοτερους μισθους σε δημοσιο και ιδ τομεα, ειχαμε πολυ χαμηλη φορολογηση ενω τα αγαθα πουλιουνταν λιγο ακριβοτερα αποτι σημερα, παρα το χαμηλοτερο ΦΠΑ, δηλαδη και οι επιχειρησεις πουλουσαν ακριβοτερα με μικροτερη φορολογια και βγαζαν περισσοτερα. Ολο αυτο φυσικα ηταν μια φουσκα καθως ολη αυτη η υπερκαταναλωση και το πολυ "κοινωνικο κρατος" δεν ισοσταθμιζοταν απο αναλογα εσοδα, με τα γνωστα αποτελεσματα.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και πρακτικά πως συγκρίνουμε τιμές καφέ. Σε μια πόλη βρίσκεις πολλές διαφορετικές τιμές, ποια παίρνεις να συγκρίνεις;

 

Γιατί όμως κάποιος να επιλέξει να περάσει το 1/3(και παραπάνω) της ζωής του αγκαλιά με τους γονείς του;Αυτό θεωρείς επιλογή;Λίγο άρρωστο δεν είναι;

Αν μέχρι να μπορέσει να μείνει μόνος του ή με σύντροφο έχει αυτές τις δύο επιλογές δεν βρίσκω καμία άρρωστη. Άλλοι προτιμούν το ένα, άλλοι το άλλο. Μπορείς να είσαι στο ίδιο σπίτι με τους γονείς αλλά σχετικά ανεξάρτητος δηλαδή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια έννοια είναι άρρωστο;

 

 

Αν μέχρι να μπορέσει να μείνει μόνος του ή με σύντροφο έχει αυτές τις δύο επιλογές δεν βρίσκω καμία άρρωστη. Άλλοι προτιμούν το ένα, άλλοι το άλλο. Μπορείς να είσαι στο ίδιο σπίτι με τους γονείς αλλά σχετικά ανεξάρτητος δηλαδή.  

E απο ένα σημείο και μετά είναι λίγο έως πολύ περίεργο :P κάποια στιγμή το αετόπουλο πρέπει να φύγει από την φωλιά  και όχι να κάνει μια δική του στο υπόγειο της :P

 

-----------------------------

 

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω και πρακτικά πως συγκρίνουμε τιμές καφέ. Σε μια πόλη βρίσκεις πολλές διαφορετικές τιμές, ποια παίρνεις να συγκρίνεις;

Μια καλή σύγκριση που την έχω διαβάσει απο κάπου πριν χρόνια και συμφωνώ ειναι η τιμή του club sandwich γιατί υπάρχει πλέον παντού και περιέχει πολλά βασικά υλικά της καθημερινότητας (μαρούλι ζαμπόν τυρί μαγιονέζα ντομάτα πατάτες αλάτι ψωμί κτλ)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...