Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, mary said:

Αυτά με την προυποθεση οτι εισαι σε μερος που μιλανε "φυσιολογικα" αγγλικά γιατι Β.Ιρλανδία και Σκωτία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

The Queen's English ρε. Θα σέβεστε. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος πάει Σκωτία ας βάλει στο ΥΤ να βλέπει Late Late Show με τον Craig Ferguson. Νομίζω είναι ένα καλό σκαλοπάτι ανάμεσα στο πως πιστεύουμε ότι ακούγονται τα αγγλικά και στην hardcorίλα των highlanders. Bonus για τα αγοράκια ότι συνήθως για guest έχει αρκετά ενδιαφέροντες ενδιαφέρουσες παρουσίες. 😛

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Όποιος πάει Σκωτία ας βάλει στο ΥΤ να βλέπει Late Late Show με τον Craig Ferguson. Νομίζω είναι ένα καλό σκαλοπάτι ανάμεσα στο πως πιστεύουμε ότι ακούγονται τα αγγλικά και στην hardcorίλα των highlanders. Bonus για τα αγοράκια ότι συνήθως για guest έχει αρκετά ενδιαφέροντες παρουσίες. 😛

ουτε καν έχει αποβάλει πλήρως την προφορά του. ο gerard butler μιλάει με προφορά πχ αλλά κ αυτός λόγω επιρροών έχει αποβάλει τα slangs του όλα. σε θέμα προφοράς/αγγλικών ότι νανε πάει dunndee> glasgow> east coast>rest

ΥΓ oi highlanders που λες  μιλάνε ισως τα πιο καθαρά αγγλικά στην σκωτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εισαγωγή καλός είναι και ο Ferguson. Δεν έχει αποβάλει τελείως την προφορά, ειδικά στις αρχές του show. Ας πούμε ότι αν ο Bridges είναι στο 85-90% της προφοράς (δεν νομίζω να ήταν πιωμένος για να έχει πιάσει το 100% 😛 ), ο Ferguson είναι ένα 20% και ο Butler παλιά 50-60% και τώρα πλέον άντε 30%. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mary είπε

Αυτά με την προυποθεση οτι εισαι σε μερος που μιλανε "φυσιολογικα" αγγλικά γιατι Β.Ιρλανδία και Σκωτία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Από τις προφορές που υπάρχουν στο νησί μια χαρά είναι στη Β. Ιρλανδία. Πάρε το αμάξι και κατέβα μεταξύ Kerry και Cork και θα είσαι μόνιμα με την κλασική αμήχανη φάτσα, με μισανοιχτο στόμα να θες κάτι να πεις αλλά παράλληλα επεξεργάζεσαι μάταια την πληροφορία που δέχεται το αυτί σου.

Ένα αρκετά εισαγωγικό και εύπεπτο βιντεάκι (full of generalisations like, but just for the craic αν το λέτε αυτό στον βορρά) για μερικές από τις προφορές του νησιού είναι το παρακάτω:

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Από τις προφορές που υπάρχουν στο νησί μια χαρά είναι στη Β. Ιρλανδία. Πάρε το αμάξι και κατέβα μεταξύ Kerry και Cork και θα είσαι μόνιμα με την κλασική αμήχανη φάτσα, με μισανοιχτο στόμα να θες κάτι να πεις αλλά παράλληλα επεξεργάζεσαι μάταια την πληροφορία που δέχεται το αυτί σου.

Ένα αρκετά εισαγωγικό και εύπεπτο βιντεάκι (full of generalisations like, but just for the craic αν το λέτε αυτό στον βορρά) για μερικές από τις προφορές του νησιού είναι το παρακάτω:

Ναι το λενε και εδώ το craic. Και το aye πολυ. Το εχω δει το εν λογω βίντεο. Ολες οι πολεις του νησιού έχουν τη δικιά τους ιδιαιτερη προφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Όποιος πάει Σκωτία ας βάλει στο ΥΤ να βλέπει Late Late Show με τον Craig Ferguson. Νομίζω είναι ένα καλό σκαλοπάτι ανάμεσα στο πως πιστεύουμε ότι ακούγονται τα αγγλικά και στην hardcorίλα των highlanders. Bonus για τα αγοράκια ότι συνήθως για guest έχει αρκετά ενδιαφέροντες παρουσίες. 😛

Νοτοπούλου, εσύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Speculoos said:

μισανοιχτο στόμα να θες κάτι να πεις αλλά παράλληλα επεξεργάζεσαι μάταια την πληροφορία που δέχεται το αυτί σου.

Newcastle το έχω πάθει ακριβώς αυτό για όνομα. Ούτε καν Σκωτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κατοικος εξωτερικου ειχα ενα πολυ αμηχανο conference call με 4 ατομα εκ των οποιων 1 ηταν απο Αυστραλια, ενας απο Alabama και ενας απο Ιρλανδια. Πραγματικα μου ηταν αδυνατο να καταλαβω τι ελεγε ο καθενας..

εγω και ο συναδελφος (ο 4ος του call) που ειχαμε το ..  κλασσικο Bostonian accent ημαστα οι μονοι normal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...