Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, giteart είπε

Για πολιτικούς μηχανικούς οχι δεν ξερω τίποτα.

Ολοι ξερουν Αγγλικά όπου ειναι η επίσημη γλώσσα, αλλα ακους παντου κ κινέζικα, μαλαισιανα κ Ταμίλ. Γενικά παιζουν καλοι μισθοί στους ευρωπαίους σε σχέση με τους ντόπιους.

 μπορείς να εξελιχθεί γρήγορα  εργασιακά εδω, πολλες ευκαιρίες κ πολυ αξιοκρατικά ολα. Πολυ δουλειά επισης.  ειναι εργασιομανης χωρα. πολυ ωραιες γυναίκες. yellow fever κ ετσι. μην ερθετε αν είστε σε σχέση θα κλαίτε. Αν καποιος το προσπαθεί μπορει να εχει κ διαφορετική γκομενα καθε βδομαδα.  Αν εισαι χαλαρος κ δεν κυνηγάς κ πολυ, καθε μηνα βρίσκεις κ αλλη αν θες. 

 Φαγητο πολυ καλο. πολλες κουζίνες απο όλη την Ασία. Ενοίκια πολυ ακριβά, αλλα αν υπάρχει καλος μισθός no problem. αξιζει να μείνει κανείς σε Condominium κοντα στο downtown. πολυ καλή εμπειρία.

οι γκομενες ειναι και θεμα γουστου, οι κινεζες δε μου λενε τιποτα προσωπικα, ουτε οι ταιλανδες μαλαισιανες κλπ

υγ ειχα και κινεζα και ταιλανδη για μια βραδια

Επεξ/σία από OnePlus6T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, LongTom είπε

Να μην πάμε μακρυά, πάμπολες οι ιστορίες "καλοκάγαθων" ΕΛ ιδιοκτητών επιχειρήσεων που πατάνε στον λαιμό απελπισμένους Έλληνες νεο-μετανάστες με διάφορα νόμιμα ή παράνομα τερτίπια. 

Τέτοιες δουλειές έχουν τεράστιο turnover, δεν είναι τυχαίο.

Σίγουρα οι συνθήκες είναι χάλια στα περισσότερα ελληνικά ρεστοράν (παθών για 8 μηνες) αλλά μπροστά στα ασιατικά sweat-shop φαντάζουν luxury jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2018 στις 3:18 ΜΜ, OnePlus6T είπε

οι γκομενες ειναι και θεμα γουστου, οι κινεζες δε μου λενε τιποτα προσωπικα, ουτε οι ταιλανδες μαλαισιανες κλπ

υγ ειχα και κινεζα και ταιλανδη για μια βραδια

εγω μετα τον 1 μηνα σχεδον 2 άρχισα να εκτιμώ τις Ασιατισες. τωρα σχεδόν 2 χρόνια μετά οι ευρωπαιες κ οι ελληνίδες ειδικότερα μου λένε πολυ λιγα. Φυσικά υπάρχουν πάντα κ οι εξαιρέσεις. μιλώ γενικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από 7 χρόνια στον βορειοδυτικό Καναδά ( πως περνάνε τα έρμα έτσι μου λέτε;), και 2+ παντρεμένος με καναδέζα - όχι αυτές από τον στρατό, τις άλλες - δεν το αλλάζω με τίποτα :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, headbanger είπε

μετά από 7 χρόνια στον βορειοδυτικό Καναδά ( πως περνάνε τα έρμα έτσι μου λέτε;), και 2+ παντρεμένος με καναδέζα - όχι αυτές από τον στρατό, τις άλλες - δεν το αλλάζω με τίποτα :)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το κρύο παλεύεται? 😃

Πόσο εύκολα έβγαλες τα χαρτιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Το κρύο παλεύεται? 😃

Πόσο εύκολα έβγαλες τα χαρτιά?

Το κρύο το αντιμετωπίζεις. Κάθε 1ο -20 και παρακάτω είναι χτύπημα κάτω από την ζώνη όμως.

Εγώ είχα έρθει σαν πρακτηκάριος με τον AIESEC το 2011 που πληρούσα τις προυποθέσεις μετά το στρατιωτικό. σαν επάγγελμα (ΙΤ) ήμουν σε high skill και ήταν σχετικά εύκολο να βγάλω την μόνιμη παραμονή. Ο αδερφός μου που ήρθε το 2012 , ακόμα παιδεύεται (οδηγός )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ με εργασιακή εμπειρία ως ηλεκτρονικός/αυτοματιστής χωρίς πτυχίο υπάρχουν ελπίδες? ή να κοιτάξω να πάρω το πτυχίο ηλεκτρολόγου  και ας μην εγκαταστήσω ποτέ μια γραμμή

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Δλδ με εργασιακή εμπειρία ως ηλεκτρονικός/αυτοματιστής χωρίς πτυχίο υπάρχουν ελπίδες? ή να κοιτάξω να πάρω το πτυχίο ηλεκτρολόγου  και ας μην εγκαταστήσω ποτέ μια γραμμή

Γιώργος

Πτυχίο απαραιτήτως. Βασικός παράγοντας για τέτοια επαγγέλματα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, headbanger είπε

Το κρύο το αντιμετωπίζεις. Κάθε 1ο -20 και παρακάτω είναι χτύπημα κάτω από την ζώνη όμως.

Εγώ είχα έρθει σαν πρακτηκάριος με τον AIESEC το 2011 που πληρούσα τις προυποθέσεις μετά το στρατιωτικό. σαν επάγγελμα (ΙΤ) ήμουν σε high skill και ήταν σχετικά εύκολο να βγάλω την μόνιμη παραμονή. Ο αδερφός μου που ήρθε το 2012 , ακόμα παιδεύεται (οδηγός )

Όχι ρε αδερφέ και -20 δύσκολα. Αν έχεις σωστά ρούχα, την βγάζεις και χωρίς να γίνεις κρεμμύδι. 

-30, ναι. Ειδικά όταν παίρνεις ανάσα και κολλάνε τα πάντα μέσα στην μύτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fortistis είπε

Όχι ρε αδερφέ και -20 δύσκολα. Αν έχεις σωστά ρούχα, την βγάζεις και χωρίς να γίνεις κρεμμύδι. 

-30, ναι. Ειδικά όταν παίρνεις ανάσα και κολλάνε τα πάντα μέσα στην μύτη!

μέχρι -54 θερμοκρασία αέρα έχω βιώσει :) θα σέβεστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, headbanger είπε

μέχρι -54 θερμοκρασία αέρα έχω βιώσει :) θα σέβεστε

Δεν είσαι ο μόνος αδερφέ και δεν υπάρχει κανένας λόγος για σεβασμό ;)

Χώρια ότι αυτό που έγραψες ήταν εντελώς άσχετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε τελικά και η δική μου ώρα παιδιά, 3 Δεκεμβρίου ξεκινάω δουλειά στο UK. Ως πρώτες κινήσεις για κάνεις με το που φτάσεις ποιες θα λέγατε ότι είναι; 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...