Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Υπάρχει και σχετική ρύθμιση

B7B12763-630F-4F25-B57A-1548D95C5635.png

Τώρα εμφανίστηκε αυτό! Και βλέπω και sign in with biometrics! Επιτέλους Face Unlock σε Android 10 και Pixel 4! 🤪😘

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sakis_Spooky είπε

Τώρα εμφανίστηκε αυτό! Και βλέπω και sign in with biometrics! Επιτέλους Face Unlock σε Android 10 και Pixel 4! 🤪😘

Η Τεχνολογια του αυριο Σημερα 😿

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alexpag80 είπε

Επίσης γράφουν πολλοί χρήστες ότι θα μπει 1.5% fee από την curve σε πληρωμές μέσω credit cards και ότι δεν τους ενημέρωσαν έγκαιρα για τις αλλαγές. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αυτό έχει σχέση με την πληρωμή φόρων στο Βρετανικό κράτος δεν μας αφορά. Ή για εμπόρους που δεν δέχονται πιστωτική, που είναι λίγο σπάνιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, katsiletra είπε

Αυτό έχει σχέση με την πληρωμή φόρων στο Βρετανικό κράτος δεν μας αφορά. Ή για εμπόρους που δεν δέχονται πιστωτική, που είναι λίγο σπάνιο. 

Ο μόνος έμπορος που μου έρχεται στο μυαλό στην Ελλάδα είναι ο ΟΠΑΠ, αλλά εκεί αν δεν απατώμαι δεν δέχονται ούτε ξένες χρεωστικές.

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratos_21 είπε

Ο μόνος έμπορος που μου έρχεται στο μυαλό στην Ελλάδα είναι ο ΟΠΑΠ, αλλά εκεί αν δεν απατώμαι δεν δέχονται ούτε ξένες χρεωστικές.

Η Revolut περνάει κανονικά στα pos του opap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Η Revolut περνάει κανονικά στα pos του opap

Άρα να μια χρησιμότητα, αν χρησιμοποιεί κάποιος ΟΠΑΠ ας το τεστάρει γιατί θα λειτουργεί και στο ΟΠΑΠ play (με σύνεση φίλοι τζογαδόροι :) )

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω ότι αντιμετώπισα κι εγώ όπως και κάποιοι άλλοι πρόβλημα σε POS της Εθνικής τράπεζας. Απέρριψε την συναλλαγή. Και πριν την απορρίψει έβγαζε ένδειξη αν θέλει να με χρεώσει σε € ή £ έχοντας δίπλα από το σύμβολο νομίσματος και το αντίστοιχο ποσό. Η υπάλληλος φυσικά πατούσε ευρώ και αμέσως το τερματικό απέρριπτε την συναλλαγή. Από πίσω από την curve είχα κάρτα της Εθνικής Τράπεζας παρόλα αυτά δεν την δεχόταν. Ευτυχώς είχα μαζί μου και την κανονική κάρτα της Εθνικής και δοκίμασα και μου την πέρασε κανονικά την συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, agdalov είπε

Ενημερώνω ότι αντιμετώπισα κι εγώ όπως και κάποιοι άλλοι πρόβλημα σε POS της Εθνικής τράπεζας. Απέρριψε την συναλλαγή. Και πριν την απορρίψει έβγαζε ένδειξη αν θέλει να με χρεώσει σε € ή £ έχοντας δίπλα από το σύμβολο νομίσματος και το αντίστοιχο ποσό. Η υπάλληλος φυσικά πατούσε ευρώ και αμέσως το τερματικό απέρριπτε την συναλλαγή. Από πίσω από την curve είχα κάρτα της Εθνικής Τράπεζας παρόλα αυτά δεν την δεχόταν. Ευτυχώς είχα μαζί μου και την κανονική κάρτα της Εθνικής και δοκίμασα και μου την πέρασε κανονικά την συναλλαγή.

Άμα την περνούσες με chip and pin θα προχωρούσε κανονικά η συναλλαγή . Είναι γνωστό πρόβλημα και λύνεται μόνο με version update του POS του εμπόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελευταία έχω θέμα με το RFID, πότε αναγνωρίζεται η κάρτα από το POS και πότε όχι. Μάλλον θα ζητήσω αντικατάσταση, αν και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται πότε να πιάνει και πότε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 12:30 ΠΜ, Sakis_Spooky είπε

Το γράφει στους όρους... "To cover the cost of enabling you to use a credit card as your payment card to pay merchants who only accept payment by debit card or who impose a charge or deny certain cards. Please note that your credit card issuer may also charge fees." 1.5% of the total transaction amount.

Αναφέρει ότι θα υπάρχει 1,5% fee όταν προσπαθείς να πληρώσεις με πιστωτική κάρτα κάποιον που δέχεται μόνο debit κάρτες.

 

Στις 29/4/2020 στις 12:57 ΠΜ, Hapatingo είπε

Υπάρχει και σχετική ρύθμιση

B7B12763-630F-4F25-B57A-1548D95C5635.png

παιδιά δε το έχω πιάσει αυτό.

Για να φορτίσω τη monese η οποία δε δέχεται top up με πιστωτικές, χρησιμοποιώ την curve και από πίσω έχω πιστωτική. Η φόρτιση περνάει κανονικά.

Από εδώ και πέρα για τη συγκεκριμένη χρήση θα υπάρχει χρέωση;

Στις 29/4/2020 στις 10:08 ΠΜ, katsiletra είπε

Αυτό έχει σχέση με την πληρωμή φόρων στο Βρετανικό κράτος δεν μας αφορά. Ή για εμπόρους που δεν δέχονται πιστωτική, που είναι λίγο σπάνιο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι καινούργιος στην curve και έχω μπερδευτεί λίγο σε ένα σημείο. Ας υποθέσουμε ότι από πίσω απο την curve έχω μια χρεωστική της Alpha bank με 200 ευρώ, μπορώ με την curve στο ΑΤΜ της ALPHA BANK να κάνω ανάληψη πχ 20 ΕΥΡΩ (ίσως να έχει προμήθεια αυτή η κίνηση). Αν στο λογαριασμο μου της Alpha που αντιστοιχεί στην χρεωστική μπουν χρήματα εγώ μέσα από την curve το βλέπω αυτό πχ με e-mail όπως οταν αγορασω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, chralexo είπε

, μπορώ με την curve στο ΑΤΜ της ALPHA BANK να κάνω ανάληψη πχ 20 ΕΥΡΩ (ίσως να έχει προμήθεια αυτή η κίνηση). 

Ναι, με το αναλογο κοστος

Αναφορά σε κείμενο

. Αν στο λογαριασμο μου της Alpha που αντιστοιχεί στην χρεωστική μπουν χρήματα εγώ μέσα από την curve το βλέπω αυτό πχ με e-mail όπως οταν αγορασω κάτι; 

Όχι

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά 
ερώτηση για nfc και curve
η διαδικασία είναι η εξής:

1 κατεβαζω apk google pay

2 συνδεω καρτα πχ εθνικης με google pay

3 στην curve συνδεω google pay

και 4 πληρωνω με nfc

????????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, st2 είπε

παιδιά 
ερώτηση για nfc και curve
η διαδικασία είναι η εξής:

1 κατεβαζω apk google pay

2 συνδεω καρτα πχ εθνικης με google pay

3 στην curve συνδεω google pay

και 4 πληρωνω με nfc

????????? 

Συνδέεις καρτα εθνικης με curve  και στο google pay συνδέεις την curve . 4) πληρωνεις με nfc ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...