Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, t-shock είπε

Προσπαθούσα μια φορά την ημέρα και μου το πήρε την Τετάρτη το πρωι. Google Pay ομως δεν δέχεται καθολου 

Περιεργο. Ισως χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα για να ενεργοποιηθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dinak είπε

Περιεργο. Ισως χρειαζεται καποιο χρονικο διαστημα για να ενεργοποιηθει?

ειναι οποτε εχει ορεξη η curve να ενεργοποιει την δυνατοτητα για spay/gpay
μια την ενεργοποιει, μια την κλεινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 4:00 ΜΜ, SkiLopSaRo είπε

Πληρώνω σήμερα (με GPay μέσω Curve με χρεωστική Πειραιώς από πίσω) σε μια επιχείρηση σε ενα POS της Eurobank, μου λέει η υπάλληλος απορρίφθηκε και ταυτόχρονα μου έρχεται push notification και απο την Curve και απο το GPay ότι η συναλλαγή όντως απορρίφθηκε. Δεν βγήκε καν απόκομμα στο POS. Εν τω μεταξύ έχω ξαναπληρωσει στο ιδιο POS της επιχείρησης χωρίς πρόβλημα.

Είχαν και δεύτερο POS Εθνικής όπου πληρωνω 2η φορά, εκεί περνάει κανονικά, παίρνω απόκομμα και φεύγω. Ελα που μερικά λεπτα αργότερα μου έρχεται μήνυμα απο winbank ότι έχω κάνει 2 αγορες, δηλαδή δεσμεύτηκε και το 1ο ποσό.

Πήγα πίσω στην επιχείρηση, έβγαλε ο άνθρωπος απο το POS της Eurobank αναλυτική απόδειξη όπου δεν φαίνεται πουθενα η δική μου συναλλαγή, παρόλα αυτά στην winbank φαίνεται αγορά-έγκριση και έχει αφαιρεθεί το ποσό. Μεσα στην Curve φαίνεται η συναλλαγή αλλά αναφέρεται ως "Declined". Το ίδιο και μέσα στο GPay.

Έχει συμβεί σε κανεναν απο εσας κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει περίπτωση να αντιλογιστει αυτόματα το 1o ποσό κατά την προσπάθεια  εκκαθάρισης της συνναλαγης καθώς δεν φαίνεται πουθενά στο POS της επιχείρησης; Έστειλα και στην Curve μήνυμα και περιμένω.

Ενημέρωση για το ζήτημα με την συνναλαγη που απορρίφθηκε αλλά το ποσό δεσμεύτηκε ούτως ή άλλως στην κάρτα της Πειραιώς που έχω απο πίσω. Η αρχική συνναλαγη έγινε στις 22 Οκτωβρίου.

Επικοινώνησα αρχικά με την Curve, σε περίπου 4 μέρες μου απάντησαν και είπαν οτι οφείλεται σε κάποιο timeout στην γραμμή επικοινωνίας κατά την διάρκεια της συνναλαγης στην οποία μπορεί να ευθύνεται είτε η Curve είτε η τράπεζα Πειραιώς είτε κάποιος άλλος ενδιάμεσος.

Οι της Curve απάντησαν οτι ακύρωσαν την συνναλαγη και εντός 3-5 εργάσιμων θα δω τα χρήματα πίσω ανάλογα και την τράπεζα. Αυτό έγινε στις 26 Οκτωβρίου.

Περίμενα και δεν γινόταν τίποτα ώσπου εν τέλει επικοινώνησα με το τμήμα καρτών της Πειραιώς στις 5 Νοεμβρίου, μου είπαν οτι βλέπουν οτι έχει ακυρωθεί. Τελικά τα χρήματα επιστράφηκαν το Σάββατο 7 Νοεμβρίου, μετα απο 17 ημερολογιακες ημέρες.

Με ξένισε γενικά το γεγονός αυτό, το ποσό ηταν 8€, αλλα ήταν δεσμευμένο ολο αυτό το διάστημα. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στην Curve κυρίως για μικρο-συνναλαγες αλλα εαν ξανασυμβεί ίσως αναγκαστώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ την εφαρμογή της ίδιας της Πειραιώς για ανέπαφες μέσω κινητού και NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fagoura είπε

Προφανως αλλαγμενη ρομ, ισως και ρουταρισμενο, ευτυχως που δεν σε αφηνει να προχωρησεις,  τουναντιον σε προστατευει.

 

Από τους πιθανούς λόγους που γράφει παρακάτω στο 2, ίσχυαν όλα (bootloader unlocked, custom rom, custom kernel, custom recovery, developer options enabled, rooted κλπ) και όμως το GPAY app δούλευε μια χαρά εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Χθες έκανα αναβάθμιση από Android 10 σε Android 11, stock όλα, χωρίς root, και σήμερα μου έβγαλε αυτό το μήνυμα.

Βέβαια παραμένει bootloader unlocked, αλλά δεν νομίζω ότι φταίει αυτό, επειδή τόσο καιρό δούλευε έτσι.

Είδα τελικά ότι στο Play Store, στο Play protect certification ότι γράφει device is not certified, οπότε μάλλον φταίει αυτό.

Και ψάχνω τώρα να βρω πώς διορθώνεται το play protect certification

Έβαλα το Google Service Framework ID στη σελίδα του Google’s Device Registration (https://www.google.com/android/uncertified/) αλλά τίποτα

 

  1. Check if the software on your phone is Play Protect certified.
  2. If you modified your phone, make sure it meets security standards. Google Pay might not work in stores with phones that:
    • Run developer versions of Android.
    • Are rooted, run a custom ROM, or have modified factory software. Due to security risks, Google Pay doesn’t run on these phones.
    • Are untested and haven’t been approved by Google.
    • Have an unlocked bootloader.

To fix these issues, with the exception of Play Protect certification and rooted phones, reset your phone to factory settings.

https://support.google.com/pay/answer/7643995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι πειραγμενο.

Καλυτερα να μην προχωρησεις και να παιξει, θα κινδυνευεις.

Για σιγουρια, ψαξε το συγκεκριμενο μοντελο κινητου σου, τι λενε οι αλλοι χρηστες με στοκ ρομ, αν σε κεινους παιζει, φταιει το πειραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fagoura είπε

Αρα ειναι πειραγμενο.

Καλυτερα να μην προχωρησεις και να παιξει, θα κινδυνευεις.

...

Ποιος είναι ο κίνδυνος, τι μπορεί να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τελικά τι γίνεται

Η Google εφαρμόζει έλεγχο του SafetyNet μέσω hardware, σε όσες συσκευές το υποστηρίζουν

Οπότε το Magisk δεν μπορεί να κρύψει σε αυτήν την περίπτωση ότι ο bootloader είναι ξεκλείδωτος

Και ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξει κανείς την αναφορά του μοντέλου της συσκευής σε κάποιο πιο παλιό μοντέλο ώστε να γίνεται ο συνηθισμένος έλεγχος (που μπορεί να κρυφτεί) και όχι ο έλεγχος μέσω hardware:

https://github.com/Magisk-Modules-Repo/MagiskHidePropsConf/blob/master/README.md

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikos4000 είπε

Ποιος είναι ο κίνδυνος, τι μπορεί να γίνει?

Με απλο γουγλη, θα βρεις χιλιαδες σελιδες με περιγραφες των κινδυνων.

Εν ολιγοις, ουτε να το διανοηθεις για οικονομικες συναλλαγες , ειναι ξεφραγο αμπελι το κινητο ετσι.

Το ιδιο και για τα δεδομενα σου, ανοιχτα στον οποιοδηποτε πειραξει τον bootloader, ουτε το κλειδωμα σου ισχυει μετα, το παρακαμπτει αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fagoura είπε

Με απλο γουγλη, θα βρεις χιλιαδες σελιδες με περιγραφες των κινδυνων.

Εν ολιγοις, ουτε να το διανοηθεις για οικονομικες συναλλαγες , ειναι ξεφραγο αμπελι το κινητο ετσι.

Το ιδιο και για τα δεδομενα σου, ανοιχτα στον οποιοδηποτε πειραξει τον bootloader, ουτε το κλειδωμα σου ισχυει μετα, το παρακαμπτει αμεσα.

Καλα τσιλ λιγο, δεν ειναι τοσο επικυνδυνο το root/jb. Οτι ισχυει και σε pc με torrents πχ, αν ξερεις τι κατεβαζεις απο modules, εισαι οκ.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Καλα τσιλ λιγο, δεν ειναι τοσο επικυνδυνο το root/jb. Οτι ισχυει και σε pc με torrents πχ, αν ξερεις τι κατεβαζεις απο modules, εισαι οκ.

Αστειευεσαι φανταζομαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Προφανως και οχι, ασχολουμαι 8 χρονια. Ξερω τι εστι root

Ξερεις πολλα εσυ, τι να σου πει και η google, μεινε οπως εισαι, εχουν και οι Νιγηριανοι ψυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...