Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θυμαμαι αν εχει υποθει καπου εδω οτι τελικα ο 1600X  δεν θα πηγαινει στα 3.7 κτλ αλλα στα 4 ghz οπως ο 1800Χ...

 

 

 

Instead of having a base clock of 3.3GHz and turbo frequency (single core boost) of 3.7GHz under load, AMD confirmed that the Ryzen 5 1600X will actually have the same boost frequency as the Ryzen 7 1800X at 4GHz - not a lowly 3.7GHz as some rumors have suggested. The base clock is higher too, at 3.6GHz compared to the earlier-reported 3.3GHz.

 

 

https://www.forbes.com/sites/antonyleather/2017/03/03/amd-announces-ryzen-5-1600x-and-1500x-faster-than-expected-these-are-the-real-intel-beaters/#6ab2229a55ea

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιες μνήμες για AMD 1700 +b350 motherboard?

Ποια είναι η γρηγορότερη αλλά χωρίς να μ ενδιαφερει καθόλου το Overclock...

 

Από Ελλάδα μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι εχουν entry level intel (g4560 / i3) ναι, καλο θα ηταν να μπουν και σε safe mode. Οι υπολοιποι με i5 / i7, βαρανε 100% cpu usage σε μπολικα πλεον παιχνιδια, και μαλιστα σε benches, δηλαδη με τιποτα αλλο να τρεχει στο παρασκηνιο. Δεν τα βγαζω απτο κεφαλι μου, τα benchmarks το λενε. Απτην λενε οι ryzen μπορει μεν να μην βγαζουν τα ιδια νουμερα στα games, αλλα το κανουν σε ημιidle κατασταση. Που σημαινει οτι σε ρεαλιστικα σεναρια χρησης (ολο και κατι θα εχεις να τρεχει στο παρασκηνιο) η ψαλιδα κλενει περισσοτερο. 

 

Παρε για παραδειγμα το watchdogs 2. Ο 7700 ειναι οριακα μπροστα απο τον 1800x. Ομως ταυτοχρονα, χτυπαει 90+% σε ολα τα cores. O 1800x παιζει απο 30 εως 55%. Που σημαινει, μπορεις να τρεχεις 2 watchdogs 2 ταυτοχρονα. 

Με λίγα λόγια φίλος,μας λες οτι με την έλευση των Rysen απαξιώθηκε όλη η προηγούμενη τεχνολογία,Και πλέον με intel δεν θα μπορούμε να παίζουμε games.

Μάλιστα.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις και αυτό που λες με τα benches,επειδή δεν γνωρίζω,όταν λες 100% σε bench τι εννοείς?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα περιμενε κανεις με τα χαμηλα tdp που εχει καταφερει η amd να κλοκαρονταν καλυτερα η εστω να ειχαν καλυτερα base k turbo

 

βεβαια μιλαμε για 8 πυρηνες στο ιδιο die πραγμα που ανεβαζει θερμοκρασιες για πλακα

 

σε καποια φαση ο τυπος αναφερει οτι η δυσκολια στο οc ειναι θεμα θερμοκρασιων κ μονο πραγμα που επιβεβαιωνεται απο το γεγονος οτι αλλοι εχουν σπασει το ρεκορ των 5,2ghz με εξωτικες πανακριβες ψυξεις 

 

οποτε αναμενουμε οι 6c κ 4c να κλοκαρονται καλυτερα 

 

με direct ψυξη πανω στο die ειδε 1-3c λιγοτερο δλδ η amd εχει κανει φοβερη δουλεια

 

αρα μονο οταν πεσουν σε nm θα δουμε oc στα επιπεδα των fx ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα είναι σίγουρο. Όταν βελτιστοποιείς games για συγκεκριμένες arch, αυτό στοιχίζει λεφτά. Υπάρχουν λεφτά για να κάνεις optimize για Ryzen τα δεκάδες-άξια λόγου-games που βγαίνουν κάθε χρόνο;

μα ήδη έχουμε αποδεδειγμένες βελτιώσεις μέσα σε 4 ημέρες μόνο με bios firmware updates του ποδιού άρα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε βελτιώσεις είτε άμεσες είτε μακροπρόθεσμες όπως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και το να μην έρθουν ποτέ

υπομονή

-

και για να προλάβω κάτι που αναφερόταν συχνά στο προηγούμενο topic σχετικά με το αν θα πρότεινε κάποιος στον επαγγελματία να πάρει τώρα ryzen με αυτά τα προβλήματα που φάνηκαν (την 1η ημέρα...)

ε κανονικά ούτε 10xx της nvidia μπορείς να προτείνεις στον επαγγελματία γιατί υπάρχουν ακόμη προβλήματα με τις επιδόσεις τους σε cuda σε σχέση με τις 9xx, λογικό είναι αυτό, κανείς (εκτός από το hardforum...) δε λέει σε κανένα να προπαραγγείλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιες μνήμες για AMD 1700 +b350 motherboard?

Ποια είναι η γρηγορότερη αλλά χωρίς να μ ενδιαφερει καθόλου το Overclock...

 

Από Ελλάδα μόνο...

http://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

με κάτι σαν και αυτο θά είσαι εντάξει πιστεύω αυτές έστειλε και η AMD στους reviewers ,μην περιμένεις μεγαλα memory clocks ακόμα στην b350 ειναι νωρίς για τα bios updates.

 

ποιο γρήγορες ddr4 αυτην την στιγμή πρεπει να ειναι αυτες :

http://www.skroutz.gr/s/9747677/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR4-3200MHz-CMD16GX4M2B3200C14.html

 

αν έχεις λεφτά για "πέταμα"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα περιμενε κανεις με τα χαμηλα tdp που εχει καταφερει η amd να κλοκαρονταν καλυτερα η εστω να ειχαν καλυτερα base k turbo

 

βεβαια μιλαμε για 8 πυρηνες στο ιδιο die πραγμα που ανεβαζει θερμοκρασιες για πλακα

 

σε καποια φαση ο τυπος αναφερει οτι η δυσκολια στο οc ειναι θεμα θερμοκρασιων κ μονο πραγμα που επιβεβαιωνεται απο το γεγονος οτι αλλοι εχουν σπασει το ρεκορ των 5,2ghz με εξωτικες πανακριβες ψυξεις 

 

οποτε αναμενουμε οι 6c κ 4c να κλοκαρονται καλυτερα 

 

με direct ψυξη πανω στο die ειδε 1-3c λιγοτερο δλδ η amd εχει κανει φοβερη δουλεια

 

αρα μονο οταν πεσουν σε nm θα δουμε oc στα επιπεδα των fx ισως

 

 

Δεν νομίζω πως χρειάζεται να πέσουν τα nm. 

 

Νομίζω πως η AMD έχει επιλέξει να κάνει μεγάλη συμπίεση των τρανζίστορ στο chip ώστε να της βγαίνει το κάθε chip οικονομικότερα.

 

Δεν ξέρω πόση είναι η επιφάνεια του chip, αλλά καλό θα ήταν να το ψάξουμε. 

 

Το αν θα κόβουν το chip οι θερμοκρασίες, έχει νομίζω να κάνει με τον συντελεστή transistor/μονάδα επιφανείας  που παραπέμπει στο θερμικό φορτίο ανά μονάδα επειφανείας.

 

Αυτό μας δείχνει και το πόσο εύκολο είναι να ψύξουν το chip, δηλαδή πόσο εύκολα απάγει θερμότητα. 

Η θερμότητα να πούμε εδώ, πως απάγεται από την επιφάνειά του .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και γω το κομματι μου. Αν και προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα με τους ryzen οσο οι υπολοιποι εδω στο forum, οι επεξεργαστες ειναι τερατα. Οι intel πλεον αξιζουν μονο αν χρησιμοποιεις το PC σου σαν παιχνιδοκονσολα και μπαινεις στον task manager να κλεισεις οτι τρεχει στο παρασκηνιο πριν ανοιξεις game. Οι ryzen ειναι για οποιον πραγματικα χρησιμοποιει το PC σαν PC. Και θα ηταν ενδιαφερον να δουμε κανα gaming benchmark με καμποσα background tasks να δουμε τι ψαρια πιανουν σε σχεση με τους Intel.                      

 

Απο κει και περα, δειχνουν τρελα υποσχομενοι για οταν με το καλο ερθει η 2η υλοποιηση τους, που θα εχουν λυσει και οτι προβληματα εχουν με τις συχνοτητες και λοιπα bugs. Αλλωστε το ιδιο ειχε συμβει και με τους bulldozer, μονο που τοτε ειχαν ξεκινησει πολυ πιο πισω απο οτι σημερα οι ryzen.

Και τώρα αυτό το σχόλιο παίρνει και likes ;

Δηλαδή ο 6700κ και ο 7700k δεν μπορούνε ας πούμε να παίξουν και να στριμάρουν παράλληλα ούτε μουσική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

με κάτι σαν και αυτο θά είσαι εντάξει πιστεύω αυτές έστειλε και η AMD στους reviewers ,μην περιμένεις μεγαλα memory clocks ακόμα στην b350 ειναι νωρίς για τα bios updates.

 

ποιο γρήγορες ddr4 αυτην την στιγμή πρεπει να ειναι αυτες :

http://www.skroutz.gr/s/9747677/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR4-3200MHz-CMD16GX4M2B3200C14.html

 

αν έχεις λεφτά για "πέταμα"

 

Σ ευχαριστώ...το μηχάνημα το θέλω κυρίως για Graphics, animation, video editing, και για Gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ισχυουν αυτα που λες τοτε το ocability των μικρων θα ειναι ελαχιστα καλυτερο η κ καθολου

 

 

Οι 6C/12T οι οποίοι είναι στην ουσία 8C/16T με 2 απενεργοποιημένα core, θα κλοκάρουν το ίδιο ή ελάχιστα καλύτερα αφού τα 2 core δεν θα λειτουργουν.

 

Οι 4C/8T δεν ξέρουμε ακόμα. 

Αν βγαίνουν και αυτοί από τα χαλασμένα 8C/16T , θα έχουν την ίδια συμπεριφορά.

Αλλά εγώ σε αυτή την περίπτωση, δηλαδή την περίπτωση των 4C/8T βλέπω πως κάτι τέτοιο δεν συμφέρει την AMD. .... 

 

Φαντάσου πως όσο πέφτεις σε τιμές SKU , τόσο περισσότερες πωλήσεις έχεις εκεί.  Άρα για κάθε έναν 1700/1700X/1800X που παράγεται και πωλείται, η AMD θα πρέπει να φτιάχνει και να πουλάει περίπου άλλους 10 1400X/1300X κ.λ.π.

Θα φτάσει λοιπόν στο σημείο να πληρώνει ένα chip των 2 λειτουργικών CCX (μεγάλο κόστος) και να καίει το ένα ccx για να το πουλήσει σε χαμηλή τιμή ....?

Νομίζω πως όχι, και νομίζω πως αν όχι άμεσα, λίγο αργότερα οι 4C/8T θα βγαίνουν από άλλη γραμμή παραγωγής, που θα τους επιτρέπει και υψηλότερα ρολόγια.

Σίγουρα κάποια μοντέλα θα απορροφήσουν και τα chip των μεγάλων 8C/16T chip που έχουν εντελώς χαλασμένο κάποιο CCX , οπότε θα πωλούνται σαν 4C/8T, αλλά δεν θα είναι πολλά....

 

Ισως και αυτός να είναι ο λόγος για την μεγάλη καθυστέρηση στα 4C/8T μοντέλα.... Άλλος σχεδιασμός για άλλους χρονισμούς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

με κάτι σαν και αυτο θά είσαι εντάξει πιστεύω αυτές έστειλε και η AMD στους reviewers ,μην περιμένεις μεγαλα memory clocks ακόμα στην b350 ειναι νωρίς για τα bios updates.

 

ποιο γρήγορες ddr4 αυτην την στιγμή πρεπει να ειναι αυτες :

http://www.skroutz.gr/s/9747677/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR4-3200MHz-CMD16GX4M2B3200C14.html

 

αν έχεις λεφτά για "πέταμα"

 

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες ώρες, νομίζω ότι πάνω απο 2600 δεν παίζουν. Μόνο στο GamerNexus είδα 2900Mhz κι αυτό με overclocking. Ακόμη και ο Linus μετά τα 2600 ανέφερε ότι δεν πόσταρε καν το σύστημα.

 

Edit: Προς το παρόν αυτό ισχύει. Δεν ξέρω αν με bios update αλλάξει κάτι αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο γρήγορες ddr4 αυτην την στιγμή πρεπει να ειναι αυτες :

http://www.skroutz.gr/s/9747677/Corsair-Dominator-Platinum-16GB-DDR4-3200MHz-CMD16GX4M2B3200C14.html

αν έχεις λεφτά για "πέταμα"

2 μήνες = +60 ευρώ  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...