Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωστε ετσι οι ryzen?.... Δεν το ηξερα αυτο... Τι μαθαινεις τελικα....????????????

Σαν τις προ καποιων ετων ειδησεις του σταρ εχουμε γινει τωρα τελευταια.... 5 λεπτα στα γρηγορα ειδησεις και μετα 1 ωρα...Αραχοβααααααααα!... Μυκονοοοοοοοοος!... Ο πελεκανος ζει ή πεθανε τελικα?????????????

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνει 8 πράσινα τη βδομάδα να πάω και 'γω ; Lmao :P

Συγγρου!!!????????????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι δουλειά είναι αυτή που σου δίνει 8 πράσινα τη βδομάδα να πάω και 'γω ; Lmao :P

 

Πολλές δουλειές μαζί και έπεσαν πολλά πράματα, χρόνο δεν έχω αλλα λεφτά βγάζω. Προγραμματισμός κυρίως, video/photo editing και αλλα διαφορα. Από Σεπτέμβριο φεύγω και Λονδίνο (για μεταπτυχιακό) που φαντάζομαι θα είναι και λίγο καλύτερα τα πράματα. Αν παρατήρησες στο thread του Horizon πόσταρα και μετά έπεσε άκρα του τάφου σιωπή για μια εβδομάδα περίπου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν σου αρέσει, το πάμε και αλλιώς. Τώρα έχω 3570k και integrated GPU. Η γνώμη μου ίδια είναι, ότι οι κονσόλες βοηθάνε παρα καταστρέφουν το gaming market. Γιατί υπάρχει μια βάση για τους developers και ξέρουν ότι υπάρχει ένα userbase για τα games που φτιάχνουν και θα τρέχει το game όπως το έχουν φτιάξει. Το ότι η AMD έβαλε 4 APU στα Xbox και Playstation την βοηθησε σημαντικά στο PC, διαφωνείς?

Ναι αυτό ακριβώς, το τελευταίο.

Πριν όμως γίνονταν ακριβώς το αντίθετο ;)

Οπότε άλλο ένα ευχαριστώ στην AMD από εμένα και φυσικά στην MS και Sony για την επιλογή τους.

Δεν θα ήθελα να φανταστώ καν εάν είχαν μπεί Intel/Nvidia στο παιχνίδι!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική και εσύ μιλάς από θέση ισχύος όταν κράζεις τις κονσόλες επειδή μπορείς και δίνεις περισσότερα ευρά για να φτιάξεις αξιοπρεπή υπολογιστή και δεν αρκείσαι σε 200-300 ευρώ που κάνει μία κονσόλα.

 

 

 

 

Όχι βέβαια εγώ απο το 2013 έχω να αλλάξω PC.Συν οτι στη κονσόλα το κάθε game κοστίζει 60-70 ευρώ.

 

Κοίτα αν σου αρέσει, το πάμε και αλλιώς. Τώρα έχω 3570k και integrated GPU. Η γνώμη μου ίδια είναι, ότι οι κονσόλες βοηθάνε παρα καταστρέφουν το gaming market. Γιατί υπάρχει μια βάση για τους developers και ξέρουν ότι υπάρχει ένα userbase για τα games που φτιάχνουν και θα τρέχει το game όπως το έχουν φτιάξει. Το ότι η AMD έβαλε 4 APU στα Xbox και Playstation την βοηθησε σημαντικά στο PC, διαφωνείς?

 

 

 

Την AMD την βοήθησε σίγουρα ΑΛΛΑ είναι άλλο αυτό, η AMD είχε και έχει λιγότερους πόρους σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Εσύ συμφωνείς οτι το gameplay απλοποιείται χάρη των κονσολών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την AMD την βοήθησε σίγουρα ΑΛΛΑ είναι άλλο αυτό, η AMD είχε και έχει λιγότερους πόρους σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Εσύ συμφωνείς οτι το gameplay απλοποιείται χάρη των κονσολών;

 

Το gameplay σίγουρα είναι διαφορετικό στο PC και στις κονσόλες, δεν διαφωνώ. Λόγο χειρισμού κυρίως, αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα games είναι απλά (πχ Witcher 3 για παράδειγμα), αυτό είναι στο χέρι του κάθε dev. Και δεν φταίνε μονο οι κονσόλες αλλα και οι developers αν απλοποιούν το game. Ένα ωραίο παράδειγμα gameplay που έπαιξα πρόσφατα είναι το Horizon. Δεν νομίζω ότι έχασε πολλά επειδή ήταν σε κονσόλα, απλά οι devs δώσανε βάση στο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές δουλειές μαζί και έπεσαν πολλά πράματα, χρόνο δεν έχω αλλα λεφτά βγάζω. Προγραμματισμός κυρίως, video/photo editing και αλλα διαφορα. Από Σεπτέμβριο φεύγω και Λονδίνο (για μεταπτυχιακό) που φαντάζομαι θα είναι και λίγο καλύτερα τα πράματα. Αν παρατήρησες στο thread του Horizon πόσταρα και μετά έπεσε άκρα του τάφου σιωπή για μια εβδομάδα περίπου :-D

 

 

Και εγώ προγραμματιστής είμαι. Δηλαδή αν προσθέσεις και τις εργοδοτικές εισφορές παίρνεις 1000+ € την εβδομάδα;; Τύφλα να έχει ο Δελαπόρτας... :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προγραμματιστής είμαι. Δηλαδή αν προσθέσεις και τις εργοδοτικές εισφορές παίρνεις 1000+ € την εβδομάδα;; Τύφλα να έχει ο Δελαπόρτας... :-D

 

700 πήρα την κάρτα, 200 υπολόγιζε από την 970 που πούλησα. Είπαμε, λεφτά βγάζω για τα δεδομένα της ηλικίας μου, και ήμουν semi-broke κατά την διάρκεια του πτυχίου μου. Κρατάω και κάποια στην άκρη, δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα άντε να αγοράσουμε 2 χιλιάρικα εξοπλισμό...

 

Anyway, το μαμήσαμε το thread.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700 πήρα την κάρτα, 200 υπολόγιζε από την 970 που πούλησα. Είπαμε, λεφτά βγάζω για τα δεδομένα της ηλικίας μου, και ήμουν semi-broke κατά την διάρκεια του πτυχίου μου. Κρατάω και κάποια στην άκρη, δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα άντε να αγοράσουμε 2 χιλιάρικα εξοπλισμό...

 

 

 

 

Καλά. Στη χώρα που ζούμε πάντως οτι δηλώσεις είσαι. Τέλος το Off Topic.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω. Εγώ έχω κάνει σε έναν i7 oc με bclk και έχω πειράξει τις ραμ από 2400 σε 3000 με 15 CAS περνώντας όλα τα τεστ.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιες οι διαφορές μία ς 2400 με μία ραμ 3000 ? Είναι επιλεγμένα κομμάτια από το εργοστάσιο;Είναι δοκιμασμένες σε αυτή τη συχνότητα η απλά το xmp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μας νοιάζει γιατί δεν μπορεί κάποιος να μιλά απο υποτιθέμενη θέση ισχύος μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να έχει (η να του δίνουν) περισσότερα ευρά. Συμπάσχεις με τον Spartan117;;

 

Στα αθλήματα δεν βλέπω όμως να πειράζει κάποιον αυτό. Τσουπ διαλέγουμε ζάπλουτη ομάδα που έχει σαφέστατο πλεονέκτημα και την λέμε στις "χειρότερες"... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το ξεσκίσατε με το offtopic, τι να φτιάξω σήμερα; Μπριζολίτσα με πατάτες η καμιά καρμπονάρα;

Δύσκολα μας βάζεις.

Εξαρτάται και την παρέα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι off topic να μην απαντηθεί: Στο κοντινό μέλλον σκέφτομαι να στείλω για απόσυρση το PC που έχω τώρα. Σκέφτομαι για αγορά i5 7600k ή R5 1600X. Ποιός απο τους 2 συμφέρει καλύτερα κυρίως για gaming;; Ελπίζω να μην προκαλέσω "πόλεμο"... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να περιμένεις σε 2 μέρες τα reviews. Σίγουρα θα τους συγκρίνουν (i5 και r5 1600) μιας και είναι στο ίδιο price range. Φαντάζομαι σε games που γουστάρουν threads θα κερδίζει ο 1600 και σε games που γουστάρουν single core perf θα κερδίζει ο 7600k. Σε production workloads θα κερδίζει σίγουρα ο 1600.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...