Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι off topic να μην απαντηθεί: Στο κοντινό μέλλον σκέφτομαι να στείλω για απόσυρση το PC που έχω τώρα. Σκέφτομαι για αγορά i5 7600k ή R5 1600X. Ποιός απο τους 2 συμφέρει καλύτερα κυρίως για gaming;; Ελπίζω να μην προκαλέσω "πόλεμο"... :-D

Τώρα εσύ πλάκα κάνεις αλλά τέλος πάντων!!!!

Θα απαντήσω σε εσένα και ας διαβάσει και ο Spartan την απάντηση.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις 4/4 με 6/12 ούτε και όταν σβήσει ο Ήλιος.

Όποιος πει το αντίθετο μάλλον δεν έχει πιάσει στα χέρια του τίποτα περισσότερο απο αυτό που έχει.

Τώρα από εμπειρία να σου πω ένα παράδειγμα, στο blade & soul έπαιζα με 4690Κ στα 4500 (με χαλαρό OC δηλαδή) όταν λόγο βλάβης (IMC) έβαλα ένα Χ58 με 5650 στα 4400-4500 (δεν θυμάμαι που έπαιζε) είχα ακριβώς τα ίδια FPS και τα ίδια drops σε raid με κόσμο.

Μιλάμε για 4/4 με 6/12 αλλά και αρκετές γενιές πίσω σε παιχνίδια DX9 με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σε Arma κτλπ μπορώ να σου κάνω σύγκριση με 3930Κ με 4790 και εκεί ο 6/12 είχε άλλη αίσθηση κτλπ.

Εάν πας για τα απόλυτα νούμερα βέβαια τα ρολόγια θα κάνουν την διαφορά αλλά αυτό είναι παγίδα μεγάλη πλέον.

Εάν κάποιος διαφωνεί παρακαλώ πολύ να μου απαντήσει με πραγματικά δικά του δεδομένα και εμπειρίες, αν είναι να παραθέτουμε links.... βράσε ρίγανη!!!!

 

PS θυμάμαι κάποτε που είχα 8350 (τον είχα πάρει 180€ στις αρχές) όλοι με Intel έκαναν σύγκριση το λιγότερο με i7 (8thread) τώρα πώς πήγε η φάση να μετράμε στα χρήματα χωρίς να λεμε τι παίρνουμε όμως με αυτά δεν μπορώ να το καταλάβω...

Τότε ήξερα τι έπαιρνα και γνώριζα ότι δεν θα φτάσω τα Intel αλλά η διαφορά χρημάτων ήταν και μεγάλη, τώρα σου λέει ίδια χρήματα κοστίζουν, το ότι έχεις απέναντί στα 4/4 6/12 παραβλέπεται.

Δεν περιμένω πολλά πράγματα από τους 1600 στο gaming, στα 4Ghz θα 'ναι κι' αυτοί.

2 5820Κ που έχω να τα πετάξω αδερφέ;

Ότι μου πεις εσύ θα κάνω γιατί σε βλέπω ξέρεις πολλά εσύ.

Έχω και ένα φίλο με 5960Χ μην του κάνω κουβέντα καν ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να βάλουμε κάποια πράγματα σε σωστή προοπτική..."Δεν περιμένω πολλά πράγματα από τους 1600 στο gaming, στα 4Ghz θα είναι και αυτοί."...ενώ ο i5 7500 ας πούμε πάει όχι στα 3,4 Ghz αλλά στα 4,5;;; Και θα πει κανείς τι λες ρε φίλε ο intel κάνει 205 και ο AMD 250...είναι έτσι όμως; Ποιος θα μείνει με το stock cooler στον intel; Ελάχιστοι...το stock cooler του AMD όποιος θέλει μπορεί κάλλιστα να το χρησιμοποιήσει...και με φυσιολογικό OC μάλιστα...υπάρχουν βίντεο όποιος θέλει να ψάξει βρίσκει...άρα λοιπόν ο intel πάει στα 250 περίπου...ε δεν υπάρχει καν σύγκριση, 6 πυρήνες και 12 threads...δεν περιγράφω άλλο...γιατί ότι να ναι διαβάζουμε τελευταία και του χρόνου θα μας πασάρουν i3 ξεκλείδωτο στα 250 ευρώ και θα λέμε και ευχαριστώ!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις, από την στιγμή που θα παίζει στα 4Ghz κι' αυτός δεν θα έχει ελπίδες vs Oc'ed 7600K/7700K(Gaming).

Για δώσε κόστος πλατφόρμας να γελάσουμε φίλτατε...γιατί και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν κάνει 150 ευρώ περισσότερα από 1600+b250 δεν έχει καμία ελπίδα...τελείωσε...γιατί ξαναλέω ο 1600 κρατάει κάλλιστα το stock cooler του (όχι στα 4 αλλά στα 3,8)...άσε που λόγω κόστους σε δεδομένο όριο φυσιολογικών σχετικά χρημάτων μην το συζητάς καν για 7700k oc κιόλας, άρα με τουμπανάρα ψύκτρα...γιατί απλά στον i7 θα πας σε 1070 πχ και στον 1600 στα ίδια χρήματα σε 1080...οπότε άντε γεια και στα παιχνίδια...δεν πάει να είναι και στα 5ghz...σκεφτόμαστε πρώτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις, από την στιγμή που θα παίζει στα 4Ghz κι' αυτός δεν θα έχει ελπίδες vs Oc'ed 7600K/7700K(Gaming).

 

Απέναντι στον 7700k σίγουρα θα χάνει σχεδόν σε κάθε game, γιατί πολύ λίγα games κάνουν scale (ή χρειάζονται) πάνω από 8 logical cores (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει κακό performance βεβαια, απλά δεν θα χτυπάει τον 7700k σε πολλά games. Απέναντι στον 7600k όμως θα κερδίζει στα games που θέλουν πάνω από 4 threads.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τι έχεις, από την στιγμή που θα παίζει στα 4Ghz κι' αυτός δεν θα έχει ελπίδες vs Oc'ed 7600K/7700K(Gaming).

Ναι βρε ότι πεις!!!

Τα ανέκδοτα είναι παραδίπλα, λάθος τοπικ τα γράφεις ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια 210 τώρα γιατί η RX480 δεν ήρθε ακόμα. Λέγεται ότι θα έρθει την Τρίτη

 

AX370 Gaming 5

Ryzen 7 1700

16GB Gskill Ripjaws 2800Mhz

HyperX Savage 240GB

Toshiba 3TB

WD Green 1TB

Phanteks Eclipse P400

 

20170407_231306.jpg20170407_231530.jpg20170408_011240.jpg20170408_011444.jpg20170408_011542.jpg

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι στον 7700k σίγουρα θα χάνει σχεδόν σε κάθε game, γιατί πολύ λίγα games κάνουν scale (ή χρειάζονται) πάνω από 8 logical cores (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει κακό performance βεβαια, απλά δεν θα χτυπάει τον 7700k σε πολλά games. Απέναντι στον 7600k όμως θα κερδίζει στα games που θέλουν πάνω από 4 threads.

Η 1080ti που πήρες και θα τρώει μπουκάλι από τον 3570 δεν σε πειράζει να υποθέσω μάλλον :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε ότι πεις!!!

Τα ανέκδοτα είναι παραδίπλα, λάθος τοπικ τα γράφεις ;)

 

Ναι βέβαια, είναι ανέκδοτο ότι ο 7700Κ είναι ο top gaming CPU. Whatever you say, bro :D Μέχρι να γίνουν όλα τα engines multithreaded ο 4c/8t Intel θα κατουράει τα πάντα, είτε σας αρέσει, είτε όχι. Ryzen για gaming θα πάρει κάποιος με την ελπίδα ότι θα γίνουν σύντομα όλα τα γκέιμς ή έστω το 95% αυτών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βέβαια, είναι ανέκδοτο ότι ο 7700Κ είναι ο top gaming CPU. Whatever you say, bro :D

Δεν σε κρατάει κανείς να τον αποκτήσεις και είναι η άποψη σου.

Εγώ προσωπικά το τελευταίο 4/8 που είχα ήταν 4790Κ, είδες έκανα και εγώ το λάθος.

Βέβαια άλλοι μαθαίνουν από τα λαθοι τους και άλλοι υποστηρίζουν το δικό τους.

 

PS εσύ είσαι σαν τα τυπακια που παίρνουν το 316 και νομίζουν ότι έχουν το M3. Ε για μάντεψε μόνο η μάρκα είναι ίδια ;)

Εύχομαι να πάρεις το VFM 7700Κ και άσε εμάς να αγοράζουμε μπαχατελες, φτάνει που εσύ ξέρεις.

 

PS2 εάν δεν με απατά η μνήμη μου 3570Κ δεν έχεις; Μάλλον για αυτό ξέρεις τόσο καλά και γράφεις για 7700Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δώσε κόστος πλατφόρμας να γελάσουμε φίλτατε...γιατί και εμένα δεν με ενδιαφέρει αν κάνει 150 ευρώ περισσότερα από 1600+b250 δεν έχει καμία ελπίδα...τελείωσε...γιατί ξαναλέω ο 1600 κρατάει κάλλιστα το stock cooler του (όχι στα 4 αλλά στα 3,8)...άσε που λόγω κόστους σε δεδομένο όριο φυσιολογικών σχετικά χρημάτων μην το συζητάς καν για 7700k oc κιόλας, άρα με τουμπανάρα ψύκτρα...γιατί απλά στον i7 θα πας σε 1070 πχ και στον 1600 στα ίδια χρήματα σε 1080...οπότε άντε γεια και στα παιχνίδια...δεν πάει να είναι και στα 5ghz...σκεφτόμαστε πρώτα...

 

 

Ναι βέβαια, είναι ανέκδοτο ότι ο 7700Κ είναι ο top gaming CPU. Whatever you say, bro :D Μέχρι να γίνουν όλα τα engines multithreaded ο 4c/8t Intel θα κατουράει τα πάντα, είτε σας αρέσει, είτε όχι. Ryzen για gaming θα πάρει κάποιος με την ελπίδα ότι θα γίνουν σύντομα όλα τα γκέιμς ή έστω το 95% αυτών.

Ξαναδιάβασε φίλτατε...δεν κάνει κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1080ti που πήρες και θα τρώει μπουκάλι από τον 3570 δεν σε πειράζει να υποθέσω μάλλον :(

 

Μα γι' αυτό αλλάζω τον 3570k σε r7 1700 :P

 

Και γιατί θα τον χρησιμοποιώ για multitasking workloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιάβασε φίλτατε...δεν κάνει κακό...

 

Δεν απάντησα σε εσένα, το κόστος σαφώς και είναι υψηλότερο, αλλά αν θες να έχεις τις μέγιστες επιδόσεις σε gaming θα πληρώσεις Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν θα δώσω λεφτά για 4c/8t, θα βγουν οι mainstream 6core Intel του χρόνου που θα 'ναι power και στο multithreading και στο gaming.

Μακάρι να είναι και σε φυσιολογικές τιμές φίλτατε...για όλους μας καλό θα είναι αυτό...είτε έχουμε amd είτε intel...έτσι ακριβώς όμως είναι ο φυσιολογικός τρόπος να σκεφτεί και κάποιος τώρα που έχει ένα σεβαστό ποσό να διαθέσει...τόσα λεφτά που μου ζητάει η intel για 4c/8t δεν θα τα δώσω...είτε περιμένω κάτι καλύτερο από την intel είτε σε σχετικά λιγότερα λεφτά πάω σε 6c/12t σε amd...

Δεν απάντησα σε εσένα, το κόστος σαφώς και είναι υψηλότερο, αλλά αν θες να έχεις τις μέγιστες επιδόσεις σε gaming θα πληρώσεις Intel.

εγώ πάλι σε σένα απάντησα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...