Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

87080.png

 

Not likely, αν ξέρεις τα βασικά σε θερμοδυναμική. Όχι μονο καίει τα διπλάσια (και) watt, αλλα δεν είναι και soldered. Πως ακριβώς θα τρέχει σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες; Fuck logic :-D

 

 

Ετσι! :lol:

 

 

01TzcXW.jpg

 

 

JIJ7J.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

87080.png

 

Not likely, αν ξέρεις τα βασικά σε θερμοδυναμική. Όχι μονο καίει τα διπλάσια (και) watt, αλλα δεν είναι και soldered. Πως ακριβώς θα τρέχει σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες; Fuck logic :-D

Fuck logic είναι να νομίζεις ότι τα ορίζει μόνο η κατανάλωση και όχι καμιά 45 ακόμα παράγοντες ..

Θα τα βρούμε όμως και αυτά τα δεδομένα είμαστε πολύ κοντά. . :-D

(κακώς κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν στο review).

 

 

##Το Χ299 έχω προλάβει να ασχοληθώ μόλις 2 μέρες, μόνο @4,4 με 1,2v οταν θα έχω χρόνο (λόγω δουλειάς δεν) θα ασχοληθώ παραπάνω αλλά με τα παραπάνω settings το σύστημα είναι σταθερότατο χωρίς πρόβλημα με θερμοκρασίες ή κατι άλλο, βέβαια με τον haswell-eh η θερμοκρασία ήταν 47 βαθμοί τώρα είμαστε στους 55 αλλά μέχρι έκει προ το παρόν (προφσνώς όχι full load stress test)  gia gaming προς το παρόν αυτά##

 

http://www.insomnia.gr/topic/646165-intel-kaby-lake-x-skylake-x-socket-2066/page-31?do=findComment&comment=55818245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα με αυτην τη ρημαδα την καραμελα του Single Core?  

 

εδω και λιγους μηνες, οι αποδοσεις του Single Core εχουν πλεον εξισωθει. δεν εχουν πια τις μεγαλες διαφορες του παρελθοντος.   ειτε για Ryzen, ειτε skylake, ειτε kaby-lake, ειτε Broadwell .....!   

οι οποιες διαφορες Single Core υπαρχουν ειναι λογω χαμηλοτερων/υψηλοτερων χρονισμων

 

πλεον οι ουσιαστικες διαφορες ειναι σε πυρηνες και σε χαρακτηριστικα πλατφορμας.    

 

αν δεν θες να κανεις διακριση  mainstream-HEDT,  δικαιωμα σου...!   οταν δεν σε ενδιαφερει το κοστος/αποδοση,  σαφεστατα παιρνεις οτι γουσταρεις.   

 

οταν σου προσφερουν ομως HEDT αποδοση, με mainstream τιμες, ειναι ακομα καλυτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fuck logic είναι να νομίζεις ότι τα ορίζει μόνο η κατανάλωση και όχι καμιά 45 ακόμα παράγοντες ..

Είναι κυρίως κατανάλωση και heat dissipation, αυτά σε ίδιο testing environment με ίδια ψύκτρα κτλ. Γι' αυτό άμα δεις οι ψύκτρες είναι rated σε τι watt μπορούν να κάνουν dissipate και όχι θερμοκρασίες. Εξωτερικοί παράγοντες υπάρχουν πολλοί άμα θες να μπερδέψεις τα πράματα. Όσο για gaming loads, ας μην γελάσω. Εμενα ο 1700 overclocked τρέχει στους 40-50 C με stock ψύκτρα γιατί απλά δεν υπάρχουν πολλά games που να σπρώχνουν τέτοιους επεξεργαστές. Θερμική συμπεριφορά μπορείς να δεις μονο σε 100% load γιατί εκεί εξισώνονται τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delid γιατί ? παίζει να είναι και πιο ψυχρός από τον 1600x stock.

 

Για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για 1600x και 7800x

O καθένας λοιπόν μπορεί να ορίσει μόνος του την λέξη "Αναβάθμιση"..

αρκεί πριν να έχει διαβάσει λίγο..

 

http://www.anandtech.com/show/11550/the-intel-skylakex-review-core-i9-7900x-i7-7820x-and-i7-7800x-tested

Υπάρχει χρήστης εδώ που πήρε Χ299 κατά τα λεγόμενα του είναι σε gaming κατάσταση σχεδόν 10C πάνω από ότι σε Χ99 μην λέμε και ότι θέλουμε.

Άντε εμένα μπορείς να με βγάλεις τρελλό, το www που τόσο πολύ λατρεύεις είναι όλοι ψεύτες;

Επίσης από το link που εσύ έβαλες http://www.anandtech.com/show/11550/the-intel-skylakex-review-core-i9-7900x-i7-7820x-and-i7-7800x-tested/8 την κατανάλωση την βλέπεις;

Στραγάλια το TDP.

Απορώ πραγματικά μιας και είχες (έχεις;) Χ99 πως γράφεις τέτοιες ανακρίβειες;

Ακόμη και στο Χ99 αν βάλεις μαμά ψύξη Intel είναι πολύ θερμό πόσο μάλλον αυτό με την οδοντόπαστα για Tim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, και προφανώς η οδοντόπαστα που βάζει η Intel αντί να τους κάνει solder έχει αρνητική επίδραση στο heat dissipation του επεξεργαστή, οποτε είναι μια extra μεταβλητή το αν είναι soldered ή όχι. Εκεί όμως έχεις και ένα variance ανάλογα με το timjob που έκανε η Intel στον επεξεργαστή. 7800x από 7800x θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Οι Ryzen προφανώς το προσπερνάνε όλο αυτό το ανέκδοτο γιατί είναι soldered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν κατακρινω όποιον δώσει 400+ ευρώ σε ιντελ για 6 πυρηνο. Απλά εγώ προσωπικά δεν μπορώ την κοροϊδία μες την μάπα. 2014 ,i7 5820k 389 δολλάρια. 2017 i7 7800 390 δολλάρια με σχεδόν ίδια ρολόγια αν και άλλη πλατφόρμα. Και για παιχνίδια overkill είναι εκτός αν κάποιος έχει χρήματα που του περισσεύουν και το υπόλοιπο hardware(και οθόνη)κοστίζουν αναλογα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί στο παραπάνω video άκουσα κάτι που δεν μαρεσε καθόλου. Παίζει πρόβλημα ryzen nvidia σε dx12? Γιατί αν ισχύει αυτό τότε αλλάζει δυστυχώς το πράγμα και με βλέπω να κάνω υπέρβαση για 7700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει θα το λυσουν αυτο γιατι αν δεν το λυσουν τα βλεπω σκουρα τα πραγματα γιατι και εχω την 1070 εχω και δεν εχω σκοπο να αλλαξω και καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί στο παραπάνω video άκουσα κάτι που δεν μαρεσε καθόλου. Παίζει πρόβλημα ryzen nvidia σε dx12? Γιατί αν ισχύει αυτό τότε αλλάζει δυστυχώς το πράγμα και με βλέπω να κάνω υπέρβαση για 7700.

 

Υπήρχε ένα πρόβλημα με το RotTR και βγάλανε patch και το φτιάξανε. Τελικά αυτό το fix ήταν για Nvidia + Ryzen.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές βλέπω ότι λέει παραπάνω ο spartan ισχύει αν και με έβαλε σε σκέψεις να το ψαξω λίγο παραπάνω. Ειδωμεν. Τουλάχιστον έμαθα για την ψυκτρα ότι θέλει νέο br. που ευτυχώς στέλνουν δωρεάν οι της noctua.

Πάντως εξακολουθώ να είμαι κατά των 400 ευρώ για 6 πυρηνο και πλεον με τις θερμοκρασίες να είναι στα ύψη. Ακόμα και ο τωρινός 7700 είναι για φούρνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 4790K σε Ryzen 5 1600(X) δεν είναι δα και αναβάθμιση ουσίας καλύτερα σε Ryzen 7 1700 άμα μπορείς, για 7700Κ ούτε λόγος πετάμενα λεφτά ^ 2 σε σχεδόν νεκρό σοκετ με ταβάνι 4C. Άν δεν καίγεσαι να αγοράσεις περιμένεις να δεις και CoffeeLake που θα μπάινουν σε mainstream *Z370* boards απλά δύσκολα να τους δούμε με τιμές Ryzen 5. Πάντως η πλατφόρμα Χ299 έχει μαζέψει τόσο hate που είναι πρωτοφανές και όχι άδικα μιας και με ~420€ που ζητάει η ιντελ για τον 7800Χ αγόραζεις Ryzen 7 1700 + B350. Άμα απ'την άλλη θες Lanes/πολλά NVME/QuadChannel + πολλά cores περιμένεις να δεις και threadreaper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κυρίως κατανάλωση και heat dissipation, αυτά σε ίδιο testing environment με ίδια ψύκτρα κτλ. Γι' αυτό άμα δεις οι ψύκτρες είναι rated σε τι watt μπορούν να κάνουν dissipate και όχι θερμοκρασίες. Εξωτερικοί παράγοντες υπάρχουν πολλοί άμα θες να μπερδέψεις τα πράματα. Όσο για gaming loads, ας μην γελάσω. Εμενα ο 1700 overclocked τρέχει στους 40-50 C με stock ψύκτρα γιατί απλά δεν υπάρχουν πολλά games που να σπρώχνουν τέτοιους επεξεργαστές. Θερμική συμπεριφορά μπορείς να δεις μονο σε 100% load γιατί εκεί εξισώνονται τα πράματα.

O 1700 είναι κρύος εγώ δοκίμασα τον 1600x με την μαμά ψήκτρα και έφτασε 95 βαθμούς,χωρίς stress μόνο gaming ..

Τι να λέμε τώρα ? είμαι πολύ συγκεκριμένος σε ότι λέω και το έχω δοκιμάσει με τα χεράκια μου..

 

Τώρα παρακάτω πιο κρύο σε ελεύθερη μετάφραση socket από το x99 είχα να δω από την εποχή των ..παγετώνων..

χαρακτηριστικό είναι ότι πας 4.4 όλους τους πυρήνες στον 5820κ και δεν περνάς τους 70 βαθμούς με μια αεροψηκτρα των 30 ευρώ..

Τι να πω τους βράζετε εσείς ? εχω τώρα ενα σετακι δίπλα μου από αυτό σας γράφω με standard bequiet στροφές 1200prm στα 4.4 και αν θέλετε σας ανεβάζω όσα stress test θέλετε.. το έκανα για εσάς ούτε την τάση δεν πείραξα φαίνεται στο cpuz

 

Αν το x299 είναι +10 εγώ είμαι υπέρευτυχισμένος όχι άπλα ευτυχισμένος.

post-227308-0-41252500-1499267612_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...