Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O 1700 είναι κρύος εγώ δοκίμασα τον 1600x με την μαμά ψήκτρα και έφτασε 95 βαθμούς,χωρίς stress μόνο gaming ..

Τι να λέμε τώρα ? είμαι πολύ συγκεκριμένος σε ότι λέω και το έχω δοκιμάσει με τα χεράκια μου..

 

Α τώρα κατάλαβα, οι Ryzen με x στο τέλος κάνουν report +20C απ' ότι είναι κανονικά. Λογικό να μην το ξέρεις αυτό και αρκετά χαζό από μεριάς AMD που το έχουν. Οι Asus μητρικές (δεν ξέρω για τις άλλες) σου επιτρέπουν να κλείσεις το offset. Ο 5820 δεν έχει πρόβλημα όπως και οι Haswell-E γιατί και οι δυο είναι soldered. Το να βάζει οδοντόπαστα σε HEDT είναι τελευταία μόδα (με Sky-x).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α τώρα κατάλαβα, οι Ryzen με x στο τέλος κάνουν report +20C απ' ότι είναι κανονικά. Λογικό να μην το ξέρεις αυτό και αρκετά χαζό από μεριάς AMD που το έχουν. Οι Asus μητρικές (δεν ξέρω για τις άλλες) σου επιτρέπουν να κλείσεις το offset. Ο 5820 δεν έχει πρόβλημα όπως και οι Haswell-E γιατί και οι δυο είναι soldered. Το να βάζει οδοντόπαστα σε HEDT είναι τελευταία μόδα (με Sky-x).

 

Με πρόλαβες για το +20C report :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 4790K σε Ryzen 5 1600(X) δεν είναι δα και αναβάθμιση ουσίας καλύτερα σε Ryzen 7 1700 άμα μπορείς, για 7700Κ ούτε λόγος πετάμενα λεφτά ^ 2 σε σχεδόν νεκρό σοκετ με ταβάνι 4C. Άν δεν καίγεσαι να αγοράσεις περιμένεις να δεις και CoffeeLake που θα μπάινουν σε mainstream *Z370* boards απλά δύσκολα να τους δούμε με τιμές Ryzen 5. Πάντως η πλατφόρμα Χ299 έχει μαζέψει τόσο hate που είναι πρωτοφανές και όχι άδικα μιας και με ~420€ που ζητάει η ιντελ για τον 7800Χ αγόραζεις Ryzen 7 1700 + B350. Άμα απ'την άλλη θες Lanes/πολλά NVME/QuadChannel + πολλά cores περιμένεις να δεις και threadreaper.

Αναβάθμιση ουσίας στα παιχνίδια όχι δεν είναι σε όλα τα υπόλοιπα είναι όμως.

Το θέμα είναι όμως ότι το 1150 σαν πλατφόρμα είναι νεκρό εδώ και χρόνια, όσο και να το θέλουν κάποιοι είναι η αλήθεια.

Ευτυχώς που υπάρχουν και τα παπαγαλάκια και κρατάνε τιμές ακόμη!!

Οπότε εάν κάποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο για τουλάχιστον 4-5 χρόνια και να χάσει όσο λιγότερα μπορεί πουλάει όσο ακόμη πιάνουν τιμές.

Δεν έχω δεί τιμές 4770 τώρα τελευταία αλλά μέχρι πριν δύο μήνες ήταν σίγουρα στα 250€ άντε να φεύγουν στα 220-230€ τώρα.

Προσωπικά εάν ήταν να πάω σε αγορά 4770 αυτή την στιγμή σε αυτά τα χρήματα θα ζητούσα σίγουρα εξέταση από ψυχολόγο να είμαι σίγουρος ότι πάω καλά ;)

O 1700 είναι κρύος εγώ δοκίμασα τον 1600x με την μαμά ψήκτρα και έφτασε 95 βαθμούς,χωρίς stress μόνο gaming ..

Τι να λέμε τώρα ? είμαι πολύ συγκεκριμένος σε ότι λέω και το έχω δοκιμάσει με τα χεράκια μου..

 

Τώρα παρακάτω πιο κρύο σε ελεύθερη μετάφραση socket από το x99 είχα να δω από την εποχή των ..παγετώνων..

χαρακτηριστικό είναι ότι πας 4.4 όλους τους πυρήνες στον 5820κ και δεν περνάς τους 70 βαθμούς με μια αεροψηκτρα των 30 ευρώ..

Τι να πω τους βράζετε εσείς ? εχω τώρα ενα σετακι δίπλα μου από αυτό σας γράφω με standard bequiet στροφές 1200prm στα 4.4 και αν θέλετε σας ανεβάζω όσα stress test θέλετε.. το έκανα για εσάς ούτε την τάση δεν πείραξα φαίνεται στο cpuz

 

Αν το x299 είναι +10 εγώ είμαι υπέρευτυχισμένος όχι άπλα ευτυχισμένος.

Καταρχήν η θερμοκρασίες σου είναι μέτριες και δεν είναι stress κατά δεύτερον δες το video που έβαλα, κατά τρίτον οι Χ δείχνουν +20 και τέλος τέταρτον έχω τώρα 5820 με μαμά Intel αν θέλεις φωτογραφία μου λες.

Δανεικη είναι, με το μπλε led. Από θερμοκρασία άστα από θόρυβο βραστα....

 

Σου φτάνουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο 4790k εχει οσο κανει ο 1700Χ :lol:

 

Εγω σταθηκα τυχερος γιατι εδιωξα την Nitro 390 λιγο πριν βγουν οι 1070-1080 και η μεταβαση σε Asus Strix 1070 oc μου ηρθε μονο 100 ευρω.

Τωρα δεν ξερω για το σετακι που ειχα στην υπογραφη γιατι πηρα 400 απο μητρικη επεξεργαστη και 90 απο μνημες και για 1700X θελω αυτη την στιγμη 800 ευρω. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περίεργο που είδα σήμερα μιας και το πιάσαμε κουβέντα.

Σε όλα σχεδόν (αν όχι όλα) τα review που είδα ενώ αναφέρουν τα πάντα για ένα περίεργο λόγο δεν υπάρχουν θερμοκρασίες.

Τυχαίο υποθέτω και όχι οδηγία έτσι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε και τα TRipper που θα βρίσκονται σε temps..

 

 

Με εμβαδόν σαν πλακάκι μπάνιου, αμφιβάλω αν θα δεις υψηλές θερμοκρασίες παρά την αυξημένη κατανάλωση ...

 

Το πρόβλημα στην ψύξη των chip είναι η συμπύκνωση. Εδώ υπάρχει εμβαδό να χτίσεις σπίτι ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστησα το καινουριο συστημα με r5 1600,asus prime x370 και g.skill tridentz 3200 cl 16.Υπαρχει xmp profile για να τρεξουν οι μνημες στα 3200?Προς το παρον τρεχουν στα 2133...αν οχι,πως βρισκω τα timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι περίεργο που είδα σήμερα μιας και το πιάσαμε κουβέντα.

Σε όλα σχεδόν (αν όχι όλα) τα review που είδα ενώ αναφέρουν τα πάντα για ένα περίεργο λόγο δεν υπάρχουν θερμοκρασίες.

Τυχαίο υποθέτω και όχι οδηγία έτσι;

Πολύ καλή παρατήρηση! Ειδα 3-4 reviews, καμια αναφορά για temps. Ρε τα λαμογια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή παρατηρήση! Ειδα 3-4 reviews, καμια αναφορά για temps. Ρε τα λαμογια...

 

Τι να δείξουν, τα νερά που βράζουν και τα λάστιχα των αντλιών που σπάνε ? :-D  :devil:  :devil: 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη δύο ποστ με έκανες να γελάσω ρε φίλε χαχαχαχα.

Όντως πλακάκι μπάνιου είναι ;)

Review από Toms για τα Temps το Χ299 κάνει τους Ryzen να μοιάζουν ακόμα πιο ECO-friendly ;)

 

*Κάποιος είπε πιο πάνω για 1600Χ, έχει ο 1600Χ στοκ cooler ;

Την παροιμία μην κοροϊδεύεις θα το βρεις την ξέρεις, ε αυτό έπαθαν και χειρότερα!!!

 

Για το cooler που αναφέρεις, ανάλογα πώς θέλει ο καθένας να το δεί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 1700 είναι κρύος εγώ δοκίμασα τον 1600x με την μαμά ψήκτρα και έφτασε 95 βαθμούς,χωρίς stress μόνο gaming ..

Τι να λέμε τώρα ? είμαι πολύ συγκεκριμένος σε ότι λέω και το έχω δοκιμάσει με τα χεράκια μου..

Ο 1600Χ δεν έχει μαμά ψήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Review από Toms για τα Temps το Χ299 κάνει τους Ryzen να μοιάζουν ακόμα πιο ECO-friendly ;)

 

*Κάποιος είπε πιο πάνω για 1600Χ, έχει ο 1600Χ στοκ cooler ;

Το ότι δεν έχει σε εμποδίζει κανείς να δοκιμάσεις του 1700 ? Άραγε γιατί δεν έχει ?

Επίσης δεν είναι Temps του x299 είναι του i9 7900x δεν σου λέει κάποιος οτι όλοι οι επεξεργαστές έχουν τις ίδιες θερμοκρασίες κάτι που συμβαινει και στους Ryzen.

Ισα ισα έχουμε μαρτυρία απο άνθρωπο που έχει τον 7800x ότι δεν συμβαινει κάτι τέτοιο.

 Any Way..

H κουβέντα ξεκίνησε από το 1600x vs i7 7800x υπάρχουν τα λινκ παραπάνω αν θέλετε τα ξαναβάζω που βρίσκεται ο ένας και που ο άλλος και αυτά μόνο σε επιδόσεις,χωρίς καμιά άλλη σύγκριση..

Τι να κανουμε όμως ? δεν υπάρχουν φράγκα και χρειαζόμαστε αλλαγές από εκεί και πέρα ο καθένας σταθμίζει και αποφασίζει απλά καλό είναι να έχει και πλήρη γνώση..

Αν πολλοί από αυτούς σας είχαν ακούσει και είχαν πάει σε αντίστοιχους AMD τότε και όχι σε 4770 - 4790 το μόνο σίγουρο σήμερα θα ήταν να μην μπορούν να πάρουν πίσω ούτε το κόστος της ψήκτρας,παρ'ολα αυτά μπορούν και κάτι αλλάζουν "αναίμακτα".. αυτο δεν προσμετράται άραγε στο κόστος ?

Θυμηθείτε μόνο πόσο έχουν κατηφορίσει ήδη οι Ryzen και είναι μόνο η αρχή και υπολογίστε τι θα πάρετε πίσω από αυτό το σετ σε 4 χρόνια.. η ίδια η εταιρία λοιπόν απαξιώνει όπως θα λέγατε εσείς για την nVidia.. (αυτά για το μπακαλοτευτερο που βγάζουν μερικοί)

 

Οι Ryzen δεν είναι κακοί.. είναι καλοί επεξεργαστές δεν είναι όμως σε καμιά περίπτωση αυτό που παρουσιάζεται είναι μια φτηνή πλατφόρμα εφήμερη και για συγκεκριμένη χρήση.

Εγώ εχω στήσει 3 συστήματα ως σήμερα για φίλους ,με την προϋπόθεση όμως ότι ξέρουν τι μπορούν να πάρουν και που μπορούν να φτάσουν..

 

Θα επανέλθω στο σωστό τοπικ με τον 7820κ και την Mark 1 ελπίζοντας μέχρι τέλος του μήνα .. και τότε τα ξαναλέμε ;)

 

(του αλλου του γράφω οτι ειμαι με ψήκτρα 30 ευρώ και στοκ 1200 στροφές χωρίς ρεύματα στα 4.4 κ μου λεει δεν ειναι καλες οι θερμοκρασίες μου.. ρε μεγάλε το ίδιο σου είπα άλλα παρ'ολα αυτά 70 δεν πήγα και φυσικά ήταν το stress του cpuz και κατακαλόκαιρο - καταμεσήμερο .αν "δεν έχεις χρήματα" πας εδώ λοιπόν με 400 ευρώ βρίσκεις σετακι ;)  πάρε αυτό και ανέβασε τον 5820 στα 4.4 χαλαρά και μετά πες μας. http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-5820K-vs-AMD-Ryzen-5-1600X/2579vs3920

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...