Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερος ο 1600X φίλε, για το 90% των χρηστων.

Οχι για μενα που εφυγα απο 4790k γιατι δεν ειναι καλυτερος ο 1600X

Εφυγα για 1700X η 1800X αν ηταν να παω σε 1600X καθομουν στα αυγα μου.

 

Να μου πεις εδωσες τα δικα σου 500 με συν  150-200 ευρω φτιαχνεις με 1600Χ που ειναι λιγο καλυτερο απο αυτο που ειχες αλλα εχεις απο την αρχη καινουριο σετ με καινουριες εγγυησεις.

 

Υπομονη μεχρι τον Σεπτεμβρη ετσι και αλλιως δεν μου εμειναν πολλα λεφτα για σετακι ξεμεινα με 800 ευρω τα εφαγα σε κινητα και βιντεοκαμερες :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε Spartan τι μας δείχνεις τώρα ?

Εν ετη 2017 αν δεν είχε μικρή διαφορα από τον 4770 τότε δεν θα είχε κ λόγο ύπαρξης..

Εδω ομως καλούμαστε να μιλήσουμε για αναβάθμιση επεξεργαστή αλλιώς αν μετρήσουμε κουκιά παίρνει μια 1080Ti με οτι έχει και κάθεται στα αυγά του..

Το να μην έχει κάποιος χρήματα και να θελει να αλλάξει κουστουμάκι είναι άλλο και όπως έγραψα αποδεκτό ,δεν λέγεται όμως αναβάθμιση.

 

Έχεις αρχίσει το οτι ν'αναι εσύ.. :P :P

Αναβάθμιση πλατφόρμας έναντι του 2011-3 ονομάζεις τους Ryzen ? ειδικά με την λέξη "πλατφόρμα" ?

 

Δεν έχει αγόρι μου S2011 πλατφόρμα το παλικάρι.

 

Αναβαθμισιμότητα σημαίνει νέα γενιά επεξεργαστών ! Το S2011 είναι νεκρό....

 

Αυτό που αναφέρεις εσύ είναι πληρότητα . Αν θέλει QUAD Crossfire, ή 2X NVME PCI-E X4  , ας το κοιτάξει. 

Πέρα από τα παραπάνω στο AM4 δεν λείπει και τίποτα .

Και πρόσεξε ... Δεν περνάει το NVME από το promontory .... όπως το 1151 .. μαζί με τα άλλα 50 I/O :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κόστος του Χ299 να μην ξεχάσετε να υπολογίσετε και το delid tool, κάνα 40αρι 50αρι.

Έτσι για να τα λέμε σωστά.

Επίσης ΟΤΑΝΝΝΝΝ με το καλό βγούν μητρικές και δούμε τιμές το ξαναβλέπουμε το θέμα.

ΟΤΑΝΝΝΝ

 

Edit 210€ με ΦΠΑ Γερμανίας και χωρίς μεταφορικά ή φτηνότερη 250€ στην πόρτα σου. 7800Χ 445€ στην πόρτα σου.

695€ σύνολο.... Και έχουμε ακόμη ψύξη (που στην περίπτωση του Fulgore βέβαια υπάρχει) και delid. Ωραία πράγματα ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη ρε παιδια απλα μιας και το ειδα...

https://www.youtube.com/watch?v=YztoHMIX0U8

Βρειτε μου διαφορες σε fps και θα σας κερασω παγωτακι..Αλλαξε κατι με Updates υπερ των ryzen ή εχω χασει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιαξω επιτελους σημερα το καινουριο μου συστημα με r5 1600, εχω ομως μια απορια. Να βγαλω την παστα της μαμας ψυκτρας και να βαλω arctic silver η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φτιαξω επιτελους σημερα το καινουριο μου συστημα με r5 1600, εχω ομως μια απορια. Να βγαλω την παστα της μαμας ψυκτρας και να βαλω arctic silver η οχι?

 

Εγώ έβαλα Arctic MX4 και είδα 2-3 C διαφορα προς τα κάτω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κόστος του Χ299 να μην ξεχάσετε να υπολογίσετε και το delid tool, κάνα 40αρι 50αρι.

Έτσι για να τα λέμε σωστά.

Επίσης ΟΤΑΝΝΝΝΝ με το καλό βγούν μητρικές και δούμε τιμές το ξαναβλέπουμε το θέμα.

ΟΤΑΝΝΝΝ

 

Edit 210€ με ΦΠΑ Γερμανίας και χωρίς μεταφορικά ή φτηνότερη 250€ στην πόρτα σου. 7800Χ 445€ στην πόρτα σου.

695€ σύνολο.... Και έχουμε ακόμη ψύξη (που στην περίπτωση του Fulgore βέβαια υπάρχει) και delid. Ωραία πράγματα ;)

Delid γιατί ? παίζει να είναι και πιο ψυχρός από τον 1600x stock.

 

Για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για 1600x και 7800x

O καθένας λοιπόν μπορεί να ορίσει μόνος του την λέξη "Αναβάθμιση"..

αρκεί πριν να έχει διαβάσει λίγο..

 

http://www.anandtech.com/show/11550/the-intel-skylakex-review-core-i9-7900x-i7-7820x-and-i7-7800x-tested

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delid γιατί ? παίζει να είναι και πιο ψυχρός από τον 1600x stock.

 

Για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για 1600x και 7800x

O καθένας λοιπόν μπορεί να ορίσει μόνος του την λέξη "Αναβάθμιση"..

αρκεί πριν να έχει διαβάσει λίγο..

 

http://www.anandtech.com/show/11550/the-intel-skylakex-review-core-i9-7900x-i7-7820x-and-i7-7800x-tested

 

Μάλλον εσυ μπερδέυεσαι, γιατί στο price range πάνω κάτω του 7800x + μητρικής θα υπάρχει ένας Threadripper σε X399, λείαν συντόμως...το AM4 δεν θα παίζει κανέναν ρόλο πλέον απέναντι στο X299, απλά θα τραβάει το χαλί των τιμών προς τα κάτω, όποτε το θέλει η AMD, ο R7 1700 είναι ήδη στα 300 ευρώ και κατεβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσυ μπερδέυεσαι, γιατί στο price range πάνω κάτω του 7800x + μητρικής θα υπάρχει ένας Threadripper σε X399, λείαν συντόμως...το AM4 δεν θα παίζει κανέναν ρόλο πλέον απέναντι στο X299, απλά θα τραβάει το χαλί των τιμών προς τα κάτω, όποτε το θέλει η AMD, ο R7 1700 είναι ήδη στα 300 ευρώ και κατεβαίνει...

Κατι που δεν κανω ποτε αν έχεις προσεξει,

ειναι να μιλάω με ΑΝ, ΟΤΑΝ και ΘΑ εχω πει κιόλας ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιείτε ως επιχείρημα περα από την "πολιτική"

Θα σου πω ομως εκ των προτέρων οτι ο Threadripper αποκλείεται να έχει αυτό το single core.

Περιμένετε λοιπόν να δούμε ανάλογα review,και τοτε παλι εδω θα είμαστε.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως...!! αλλα... (αν και ειμαστε OFF TOPIC, τα γραφω για να μην νομιζουν ορισμενοι, οτι ειμαστε ολοι AMD Fans, με παρωπιδες...!!!)

 

 

 

1 δεν ειναι ολη η ζωη ενος πισι, τα παιχνιδια, και

 

2 ας ανεβασεις τον 6800Κ στα 4+ghz, και ας δουμε, αν κι εκει ακομα ειναι καλυτερος ο 7700Κ ....!

 

 

να επισημανω, οτι σε κατι reviews που ειδα προσφατα, τα αποτελεσματα δεν ειναι ενθαρρυντικα, για τον 7700Κ, και ειδικα οσον αφορα τα πιο καινουρια παιχνιδια. οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες, της ταξεως πολυ λιγων FPS, και σε οσα παιχνιδια μπορουν να απασχολησουν πολλους πυρηνες, δεν υπαρχει καμια διαφορα..!!

 

Προς θεου..., δεν λεει κανενας οτι ο 7700κ εγινε ξαφνικα... pentium...! ειναι μια χαρα δυνατος επεξεργαστης.

αλλα........ οχι για νεα αγορα και με βλεψεις 5ετιας... πια....!!!! υπαρχουν καλυτερες προτασεις πλεον στο τραπεζι.......!!!!!!

όλη η ζωή δεν είναι τα παιχνίδια αλλά εγώ λέω στην περίπτωση μου ποια χρήση θα κουράσει περισσότερο το pc. Αν ήθελα για απλή χρήση pc, συγνώμη αλλά θα την εβγαζα με fx 6300. Στα των ιντελ γιαυτο μιλησα ότι πιο πολύ σαν αλλαγή πλατφόρμας το βλέπω άλλα στους ryzen υπάρχει μελλοντικά η δυνατότητα για νεότερο επεξεργαστή με τα χρήματα που γλυτωνω από intel. Όταν αποφασίσει η ιντελ να βγάλει 6 πυρηνο στα χρήματα των ryzen τα ξαναλεμε,άλλα δεν θα το κάνει γιατί μετά πρέπει να πουλάει i5 κάτω από 150 που δεν θέλει :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι παλι, ακομα μια φορα, συγκρινετε Π**τσες με Β**ρτσες? 

 

τι σχεση εχει ο R7 1600/1700  με τον ι7-7800Χ...?    περα απο πυρηνες/thread...

 

ο ενας ειναι Mainstream πλατφορμα, και ο αλλος ανηκει στην HEDT...!    δλδ οταν με το καλο ερθουν οι Threadripper, με ποιον/ποιους θα συγκριθουν?    μηπως με τους G4560...???     

 

 

 

φιλε Fulgore, ετσι οπως προβλεπονται τα πραγματα, πολυ συντομα, και η ΙΝΤΕΛ θα αναγκαστει να πουλησει 4c i5 κατω απο €150....!!!!  

Οταν θα μπουν και οι R3 που ειναι πλεον σιγουρο, οτι θα παιξουν στο price range under €100, τι θα κανει?  θα μεινει με τους 2πυρηνους...? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους "Τίτλους" τους κάνει η χρηστικότητα,

όταν λοιπόν ένας HEDT παίζει σαν τον 7700κ και έχει τέτοιο sigle core δεν θα το προσπεράσουμε γιατί το όνομα της κατηγορίας είναι άλλο..

Με αυτή την λογική θέλουμε άλλον υπολογιστή για κάθε χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pirmen θέλουμε φώτο των μετοχών στην intel τώρα :D :P. Βάλε κόσμε στην άκρη το vfm (για όσους θέλουν vfm μηχάνημα πάντα), τι 1600 και b350, στην τιμή αυτών παίρνεις έναν 6800k, έναν ολόκληρο 6800k  :ph34r:, μόνο του κιόλας χωρίς mobo. Αν δεν είναι αυτό vfm τότε τι είναι  :-D. Τα κλασικά γραφικά σχόλια του τύπου μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος δεν θα τα γράψω, απλά κατ'εμέ είναι γελοίο να υποστηρίζουμε ακόμη 6800k, όταν θέλει κάποιος vfm ισχύ, ένα all around μηχάνημα με άπλετη multithreading ισχύ σε προσιτή τιμή.

 

Ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει το ποια εταιρεία βγάζει ένα vfm cpu που στα λεφτά του κάνει θραύση και θα κρατήσει πολλά χρόνια δίχως αναβάθμιση, αν το έβγαζε η intel πάλι θα υποστήριζα το εν λόγω chip, απλά τυγχάνει να το έχει βγάλει η amd, αυτό είναι όλο. Δεν σημαίνει κάτι, απλά εξακολουθώ από ελάχιστα άτομα να βλέπω αυτό το φαινόμενο και ξεκάθαρα κουράζει το σκεπτικό επιλογή cpu με βάση την εταιρεία ενώ το σωστό είναι επιλογή cpu σύμφωνα με τις ανάγκες. Μην περιμένουν κάποιοι 6c/12t coffee lake στο 300αρι ή σε χαμηλή τιμή αν εξακολουθούν εθελοτυφλώντας να επιλέγουν 6 core intel από πείσμα και μόνο because "intel rulez", η intel χτυπάει την τιμή όπου πουλάει περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εννωεις αθορυβο εννοεις 0db αθορυβο ή sub 20db που δεν γινεται αντιλυπτο? Γιατι εχω φτιαξει κατι αναλογο με τον R7 1700 atm.

sub 15db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delid γιατί ? παίζει να είναι και πιο ψυχρός από τον 1600x stock.

 

87080.png

 

Not likely, αν ξέρεις τα βασικά σε θερμοδυναμική. Όχι μονο καίει τα διπλάσια (και) watt, αλλα δεν είναι και soldered. Πως ακριβώς θα τρέχει σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες; Fuck logic :-D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...