Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spartan επειδη εχω χάσει επεισόδια , 4ghz με την στοκ ψυκτρα? και με τι ρευμα? Temps? bios 1403 φανταζομαι (με το 1401 επιανες 4Ghz?)

1.419 idle, 1.39 load η τάση και ναι, με την stock ψύκτρα. Temps ανεβαίνει στους 80 σε CPU benchmarks αλλα δεν τον τρέχω 24/7 στα 4.0GHz, μονο για benchmarks. Κανονικά τον έχω στα 3.9 με 1.34 idle 1.31 load και σπανια ξεπερνάει τους 70 βαθμούς. Οι μνήμες κάνουν μεγαλύτερη διαφορα από το frequency πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.419 idle, 1.39 load η τάση και ναι, με την stock ψύκτρα. Temps ανεβαίνει στους 80 σε CPU benchmarks αλλα δεν τον τρέχω 24/7 στα 4.0GHz, μονο για benchmarks. Κανονικά τον έχω στα 3.9 με 1.34 idle 1.31 load και σπανια ξεπερνάει τους 70 βαθμούς. Οι μνήμες κάνουν μεγαλύτερη διαφορα από το frequency πάντως.

Τετοιο κομματι που έχεις καντου την χάρη και παρε μια d15, οκ δεν θα δεις καμιά σημαντική διαφορά στα 4Ghz but still...

 

Τωρα που το ξανασκέφτομαι άστο στα 3.9 , βλακεια είπα , τζαμπα ρευμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλα Spartan (και κατεπεκταση thestilt κτλ τκλ) , εβαλα το 1403 και τώρα οι μνήμες μου τρέχουν στα 3466cl14 (από 3000cl14 που ήταν απο την μάνα τους). Τωρα τρέχω stability tests...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PASSIVELY COOL για τον Ryzen 7 να το δοκιμάσουμε και στους intel cpu  :-D

 

https://www.youtube.com/watch?v=ArJjI0F32rU&feature=push-u&attr_tag=Mp5tWi4EscQO8vvT-6


Asus b350 vrm temp στα 4GHz

 

https://www.youtube.com/watch?v=zKIaLoOtJRo

Τα Β350 δεν κάνουν για μεγάλο OC 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου απαντήσω , αλλά με τέτοιες θερμοκρασίες θα φοβόμουνα μην πάρει φωτιά το σπίτι μου .......

Το μόνο σίγουρο είναι ότι  δεν κάνει να παίζουμε με αυτές τις θερμοκρασίες .

Πόσο να αντέξουν θα σκάσουν .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα..εδώ τα vrm της msi σε am3 πλατφόρμα καιγόντουσαν σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.. Φυσικά θα είχαν πολύ μικρότερη ανοχή αλλά όπως και να χει αυτές οι θερμοκρασίες είναι εξωφρενικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μέχρι πόσους βαθμούς είναι rated αυτά τα vrm ; Ήξερα για 125 σε κάρτες γραφικών τουλάχιστον και αυτά πάνε 160. Throttling δε γίνεται;

105oC ειναι τα περισσοτερα "καλα" απο εκει και πανω μπορεις να αρχιζεις να εισαι εκτος spec στα voltages ή να σου κανει thermal shutdown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να δεις... Δεν είμαι σταθερός στα 3333@cl14 και είμαι σταθερότατος στα 3466@cl14

Ο IMC σύμφωνα με τον The Stilt έχει κάποια memclk holes, δηλαδή ενώ μπορεί να είναι ασταθές στα 3200 μπορεί να είναι σταθερό στα 3333. Αυτό μόλις βρήκες εσύ με τις μνήμες σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...