Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαφορά σε real life καταστάσεις δεν θα δεις από τον 1800χ στον 1700χ και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε σε benchmark 

για τον m.2 δεν ξέρω να σου πω αν αξίζει σαν επένδυση και εάν έχουν ξεπεραστεί κάποια bugs που είχε στην AM4

Δεν αξίζει... Πηρα μ.2 με την ΑΜ4 και τιποτα μα τιποτα δε μπορει να τον peakαρει. Οι ποιο βαριες εφαρμογες που φανταστηκα οτι θα τον χρησιμοποιησουν απλα δε μπορουν, χωρις να ειναι bottleneck ουτε ο CPU ουτε κατι αλλο. πχ Backup software  κωλοβαραει ο επεξεργαστης κωλοβαραει και ο δισκος, εχς δοκιμασει comodo crashplan acronis και καμια διαφορα. Το ιδιο και winrar και 7zip compressing με ολα τα codecs. Εχω φτασει να κανω ταυτοχρονα CS gaming(4 threads affinity) OBS recording (τα αλλα 12 threads set affinity) και backup full image και ο δισκος απλα δε λεει να φτασει ουτε στο 1/5 της ταχυτητας.

 

PS: Χρησιμοποιω και εναν 850evo σαν target και παλι τιποτα...

Επεξ/σία από Lied
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα σε όλα τα chart τον 1700 στα 3.0GHz με 3466 LL:

 

rotr1ccx60.jpg

rotr2h4zop.jpg

rotr3kvafh.jpg

fcprimalj7bcd.jpg

hitman32bxif.jpg

hitman4qzlu0.jpg

 

Για να αρχίσουμε να απομυθοποιούμε λίγο το ότι GHz = everything.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή όλοι που αγοραζουν νεο επεξεργαστή πρέπει με το ζόρι να αγοράσουν και ψυκτρα μαζί? Για ποιο λόγο από την στιγμή που αρκετές εταιρείες στέλνουν τα νέα brackets? Επίσης τι πάει να πει συγκρινω προσφορά αγγελίας με κατάστημα? Συγκρινα σφραγισμένο με σφραγισμένο. Το αν θα αγοράσω από πλαίσιο,αγγελία,amazon η γερμανια είναι δικιά μου υπόθεση γιατί εγώ θα τα πληρώσω. Δες και από ένα άλλο μικρό δείγμα τι μητρική και ψυκτρα αγοράζουν αρκετοί για τον 7700 και σε ryzen μερια για να τους βγει φθηνότερη η αγορά και γιατί μάλλον δεν πολύ ενδιαφέρονται για oα https://m.youtube.com/watch?v=RqGCXAHa3g8 μία από τα ίδια φυσικά με τις b μητρικές από ryzen γιατί τις προτιμάνε από τις ακριβοτερες X. Και η σειρά x των ryzen σε ryzen 5 και 7 άρμεγμα της amd είναι,ασχέτως αν δεν το παραδέχεται κανεις. Όπως άρμεγμα είναι και ο σκέτος 7700 σε σχέση με τον 7700κ.

Ρε φίλε επικοινωνείς με τον εγκέφαλό σου; Σοβαρά τώρα μου συγκρίνεις την τιμή του 7700k που την βρήκες εκτός καταστήματος σε αγγελία που στην τελική μπορεί να ήταν και κλεμμένο το προιόν με τιμή λιανικής καταστήματος για να μας πείσεις όπου ο i7 δεν είναι άρμεγμα.... Πιο Biased γνώμη για την intel ούτε ο Linus δεν έχει που στην τελική τον έχουν χρυσώση με αυτά που του δίνουν. Και η μ@λ@κί@ που λες για την ψύκτρα, δεν την αγοράζεις σου την δίνουν παρέα με τον επεξεργαστή και αω θες την χρησιμοποιείς. Τσέκαρε λίγο τις ρόγες από τα βυζιά σου γιατί η intel σου τα έχει ματώσει από το άρμεγμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω οτι θέλεις,

μας δείχνεις έναν 18πυρηνο Server επεξεργαστή με ανύπαρκτο single core σε ES version άρα και κουτσουρεμένο στο Turbo του και αναρωτιέσαι(ται)  γιατί δεν πάει στο Lightroom ?

Μα εγω πρώτος είμαι αυτός που γράφω ότι τα περισσότερα προγράμματα είναι single core γι'αυτο και ryzen είναι μέτριοι στην καθημερινότητα και όχι μόνο στην adobe.

Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό ?

Είμαι ο πρώτος που γράφω ότι με το Turbo max 3 η όποια μετάβαση software από single σε multi θα γίνει ηπιότερα..

Server επεξεργαστές θέλετε στα pc σας για all around Gaming ? Sorry δεν το είχα καταλάβει..

Αυτό που καταλαβαίνω όμως είναι ότι χάθηκαν τα επιχειρήματα και ανεβάζουμε ότι να είναι..

 

εγω δεν αναρωτιεμαι τιποτα εσυ αναρωτιεσαι και εχεις φρικαρει απο τοτε που βγηκαν οι ραιζεν. επισης θα σου πω, πεταξε καλυτερα το lightroom και αγορασε κανενα σοβαρο προγραμμα. ποιο τουρμπο μας λες? 900mhz διαφορα εχουν στα στοκ ρολογια ο 1700 με τον 2695v4 και το es ειναι χρονισμενο πιο πανω απο την επισημη εκδοση κατα 100mhz.

 τωρα κανε καμια βολτα στην σελιδα της ιντελ και δες τι cpu προτινει στην κατηγορια workstation ή στις dell, hp. αν εχεις στησει μηχανημα με 1700 αντι για 1800χ για lightroom, ενω ξερεις οτι ειναι αχρηστο και θελει κλοκια, εισαι αξιος της μοιρας σου. επισης δες κανα βιντεακι με αλλα προγραμματα. εδω ειναι το ipc των xeon v4

http://www.anandtech.com/show/10158/the-intel-xeon-e5-v4-review/8

 

ευτυχως εχεις εσυ πολλα επιχειρηματα, αλλα δεν τα εχουμε δει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει ότι υπάρχουν λύσεις.

και εσύ χρησιμοποίησες τα 350 ευρώ σαν επιχείρημα και λες οτι πήρες κ καλή μητρική ενω

ενας 1600 μια καλή μητρική και μνήμες κάνουν γύρω στα 500 ανάλογα τις μνήμες.

Απλά όταν λένε το ίδιο οι άλλοι ως επιχείρημα δεν σου αρέσει.

Εγω χρησιμοποιησα τιμες skroutz που ο καθενας μπορει να παει να αγορασει σαν επιχειρημα. Προφανως και με τις μνημες παει στα 500, οι Intel χωρις μνημες δουλευουν? Η διαφορα παραμενει στο 200€ κοντα.

 

Όταν θα δωσεις λοιπόν μετα απο 3 χρόνια το σετακι του 7700κ θα πάρεις το 70% των χρημάτων σου πίσω και θα τα χρησιμοποιήσεις στην επόμενη αγορά σου, όταν πάλι μετά από 3 χρόνια θα βγουν οι ryzen ii δεν θα πάρεις ούτε το 30% από το σετακι σου,και μην μου πεις το παραμύθι του οτι θα τον δέχεται στο ιδιο socket και το ιδιο chipset γιατι τότε θα σου πω οτι δεν είναι αναβάθμιση αλλά υποβάθμιση του καινούριου επεξεργαστή

Συγχαρητηρια, μολις αναιρεσες εντελοπαντελως το post του fulgore με το οποιο συμφωνησες στην προηγουμενη παραγραφο. Δεν γινεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να κρατησεις το 70% των χρηματων σου σε 3 χρονια οταν, οπως ειπε και ο fulgore στο post που συμφωνησες, τον βρισκεις καινουργιο και σφραγισμενο στα 280 σημερα. Αποφασισε τι απο τα 2 ισχυει.

 

Παντως αν κρινω απο τις αγγελιες, βλεπω κατι σετακια mobo + 4790 + 8/16 ram στα 350. Τιμες ΧΩΜΑ που ουτε καν προσεγγιζουν το 70% που λες. Τα νουμερα απλα τα γεννησες απο το κεφαλι σου και τα θετεις σαν επιχειρημα. Εγω εχω κλεισει παντως Κυριακη να πουλησω τον fx + mobo + ram + cooler στο 80-90% της αξιας που τα αγορασα. Να φανταστω να το θεσω και αυτο σαν επιχειρημα στο τραπεζι? 

 

Τωρα αν πιστευεις οτι θα βγουνε οι 8700k στα 6/12t και θα αγορασει καποιος 7700k 3ετιας στα 230€, νταξει, καλα ξυπνητουρια ευχομαι. ΣΗΜΕΡΑ τα πουλανε πολλοι στο 70% της αξιας, ποσο μαλλον σε 3 χρονια απο τωρα.

 

Αν μου πεις και πως το υπολογισες το 30% θα αρχισω να σε παιρνω στα σοβαρα. Μεχρι τοτε, λυπαμαι. 

 

PS1. Αστο, μην μπεις στο κοπο. Μολις ειδα τα links απο το userbenchmark. Οτι και να εξηγησεις τωρα δεν θα σε παρω στα σοβαρα. Ωρα ειναι να μας στειλεις και κανα comment απο το skroutz σαν επιχειρημα. Ημαρτον δηλαδη, οτι ναναι. Η στα σοβαρα το πιστευεις οτι ο 7500 ας πουμε ειναι καλυτερος απο τον 1600 η το αντιλαμβανεσαι οτι το userbenchmark ειναι για πεταμα και απλα τα postaris να trollaris. Δεν ξερω τι απο τα 2 ειναι χειροτερο. Να, δες και αυτο και στα καπακια πες στον fulgore να ανταλλαξει τον 4770 του με 7500. Αντε γιατι θα με τρελανεις με τις αρλουμπες σου

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7500-vs-Intel-Core-i7-4770K/3648vs1537

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να κανω quote ολο τον κοσμο που κραζει, αλλα θα πω το εξης.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ για το τι ειναι καλυτερο και τι οχι, το τι εχει ο καθενας στο μυαλο του και τι εχει δει δε συμμενει πως αυτες τις αναγκες εχουν οι παντες. Και για να δωσω μερικα αντικρουόμενα παραδειγματα.

ΤΗΕ BIG INTEL VS AMD and Cores VS Clocks

Video Editing 
Οι περισσοτεροι  πιστευουν οτι clocks>cores για αυτο το usecase, ελα ομως που video editing δεν ειναι ενα πραγμα. Αλλου θα επωφεληθεί καποιος που κανει 5min videos full στα effects και transitions κτλ, και απο αλλου θα επωφεληθεί ο αλλος που φτιαχνει 2ωρο βιντεακι με λιγο κοψημο και κανα 2 transitions
 

Photo Editing

Αλλο mass apply ενα lens correction και 2-3 φιλτρα, σε 200 Photos raw των 20MB και αλλο 300 effects πανω σε ενα 100mb Raw. Καποιος θα υποφερει στη διαδικασια, καποιος στο export οπως και στο απο πανω παραδειγμα.

Gaming?
Στο CSgo πχ χρειαζετε απο 300min fps τα 400min fps πραγματικα? Αν ειναι φανατικος strategy gamer ή στο budget του δε χωραει high end GPU? Απο την αλλη, εαν εχει τα φραγκα για μια 1080ti και σε 18μηνακια θα αναβαθμισει, και γουστει να παιζει ΑΑΑ titles?

But what about future gaming?

Οσο πιθανο ειναι σε 2-3 χρονια, με αλλαγη καρτας να επωφεληθεί καποιος με 7700K αλλο τοσο πιθανο ειναι να επωφεληθεί περισσοτερο καποιος με εναν 1600Χ. Το οτι ενας επεξεργαστης αποδιδει +Χ% παραπανω σημερα δεν ειναι εγγυηση για το πως θα αποδιδει αυριο, και καλο ειναι να υπαρχει balance στο συνδιασμο CPU/GPU οταν μιλαμε για pure gaming.

 

Benchmarkss!!!!!!!!!

Καλο θα ηταν τα μονα benchmarks που κοιταζει καποιος να ειναι με hardware στα δικα του κυβικα και οχι με 2 Τιταν Χp εαν ο ιδιος θελει budget pc με 800ευρω. Και να κοιταζει τα fps σε gaming benchmarks μονο εαν ειναι σιγουρος οτι τα ultra settings εχουν αισθητη διαφορα απο τα High/Veryhigh αλλιως, αλλαζει κατα πολυ η εμπειρια που θα παρει απο κατι που του φαινοταν "μετριο" στις μπαρουλες των benchmark.

 

Οποτε σταματηστε να τσακώνεστε χωρις λογο και μαθετε ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ και οχι να πεταει κανεις οτι τον συμφερει για να βγει το ενα η το αλλο καλυτερο, γιατι απλα σε κατι αλλο δε θα ειναι. Ξεκαθαρίστε το σεναριο χρησης πρωτα και θα δειτε οτι δε μπορειτε να τσακωθειτε και πολυ γιατι η απαντηση θα ειναι ξεκαθαρη. Οσο δε το κανετε, ειστε funboys εταιριών.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιησα τιμες skroutz που ο καθενας μπορει να παει να αγορασει σαν επιχειρημα. Προφανως και με τις μνημες παει στα 500, οι Intel χωρις μνημες δουλευουν? Η διαφορα παραμενει στο 200€ κοντα.

 

Συγχαρητηρια, μολις αναιρεσες εντελοπαντελως το post του fulgore με το οποιο συμφωνησες στην προηγουμενη παραγραφο. Δεν γινεται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να κρατησεις το 70% των χρηματων σου σε 3 χρονια οταν, οπως ειπε και ο fulgore στο post που συμφωνησες, τον βρισκεις καινουργιο και σφραγισμενο στα 280 σημερα. Αποφασισε τι απο τα 2 ισχυει.

 

Παντως αν κρινω απο τις αγγελιες, βλεπω κατι σετακια mobo + 4790 + 8/16 ram στα 350. Τιμες ΧΩΜΑ που ουτε καν προσεγγιζουν το 70% που λες. Τα νουμερα απλα τα γεννησες απο το κεφαλι σου και τα θετεις σαν επιχειρημα. Εγω εχω κλεισει παντως Κυριακη να πουλησω τον fx + mobo + ram + cooler στο 80-90% της αξιας που τα αγορασα. Να φανταστω να το θεσω και αυτο σαν επιχειρημα στο τραπεζι? 

 

Τωρα αν πιστευεις οτι θα βγουνε οι 8700k στα 6/12t και θα αγορασει καποιος 7700k 3ετιας στα 230€, νταξει, καλα ξυπνητουρια ευχομαι. ΣΗΜΕΡΑ τα πουλανε πολλοι στο 70% της αξιας, ποσο μαλλον σε 3 χρονια απο τωρα.

 

Αν μου πεις και πως το υπολογισες το 30% θα αρχισω να σε παιρνω στα σοβαρα. Μεχρι τοτε, λυπαμαι. 

 

PS1. Αστο, μην μπεις στο κοπο. Μολις ειδα τα links απο το userbenchmark. Οτι και να εξηγησεις τωρα δεν θα σε παρω στα σοβαρα. Ωρα ειναι να μας στειλεις και κανα comment απο το skroutz σαν επιχειρημα. Ημαρτον δηλαδη, οτι ναναι. Η στα σοβαρα το πιστευεις οτι ο 7500 ας πουμε ειναι καλυτερος απο τον 1600 η το αντιλαμβανεσαι οτι το userbenchmark ειναι για πεταμα και απλα τα postaris να trollaris. Δεν ξερω τι απο τα 2 ειναι χειροτερο. Να, δες και αυτο και στα καπακια πες στον fulgore να ανταλλαξει τον 4770 του με 7500. Αντε γιατι θα με τρελανεις με τις αρλουμπες σου

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7500-vs-Intel-Core-i7-4770K/3648vs1537

 

Κάνε μου μια χάρη και τρέξε ένα bech και εσύ με τον 1600 να δω κάτι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μου μια χάρη και τρέξε ένα bech και εσύ με τον 1600 να δω κάτι :P

CPU: AMD Ryzen 5 1600 - 86.1%
HDD: WD Blue 1TB (2012) - 86.9%

Επαιζα pub την ωρα που το ετρεχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

CPU: AMD Ryzen 5 1600 - 86.1%
HDD: WD Blue 1TB (2012) - 86.9%

Επαιζα pub την ωρα που το ετρεχα

 

 

Τρέξε ένα χωρίς να τρέχει τίποτα από πίσω. Θέλω να συγκρίνω με το δικό μου γιατί έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι να κανω quote ολο τον κοσμο που κραζει, αλλα θα πω το εξης.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ για το τι ειναι καλυτερο και τι οχι, το τι εχει ο καθενας στο μυαλο του και τι εχει δει δε συμμενει πως αυτες τις αναγκες εχουν οι παντες. Και για να δωσω μερικα αντικρουόμενα παραδειγματα.

 

ΤΗΕ BIG INTEL VS AMD and Cores VS Clocks

 

Video Editing 

Οι περισσοτεροι  πιστευουν οτι clocks>cores για αυτο το usecase, ελα ομως που video editing δεν ειναι ενα πραγμα. Αλλου θα επωφεληθεί καποιος που κανει 5min videos full στα effects και transitions κτλ, και απο αλλου θα επωφεληθεί ο αλλος που φτιαχνει 2ωρο βιντεακι με λιγο κοψημο και κανα 2 transitions

 

Photo Editing

Αλλο mass apply ενα lens correction και 2-3 φιλτρα, σε 200 Photos raw των 20MB και αλλο 300 effects πανω σε ενα 100mb Raw. Καποιος θα υποφερει στη διαδικασια, καποιος στο export οπως και στο απο πανω παραδειγμα.

 

Gaming?

Στο CSgo πχ χρειαζετε απο 300min fps τα 400min fps πραγματικα? Αν ειναι φανατικος strategy gamer ή στο budget του δε χωραει high end GPU? Απο την αλλη, εαν εχει τα φραγκα για μια 1080ti και σε 18μηνακια θα αναβαθμισει, και γουστει να παιζει ΑΑΑ titles?

 

But what about future gaming?

Οσο πιθανο ειναι σε 2-3 χρονια, με αλλαγη καρτας να επωφεληθεί καποιος με 7700K αλλο τοσο πιθανο ειναι να επωφεληθεί περισσοτερο καποιος με εναν 1600Χ. Το οτι ενας επεξεργαστης αποδιδει +Χ% παραπανω σημερα δεν ειναι εγγυηση για το πως θα αποδιδει αυριο, και καλο ειναι να υπαρχει balance στο συνδιασμο CPU/GPU οταν μιλαμε για pure gaming.

 

Benchmarkss!!!!!!!!!

Καλο θα ηταν τα μονα benchmarks που κοιταζει καποιος να ειναι με hardware στα δικα του κυβικα και οχι με 2 Τιταν Χp εαν ο ιδιος θελει budget pc με 800ευρω. Και να κοιταζει τα fps σε gaming benchmarks μονο εαν ειναι σιγουρος οτι τα ultra settings εχουν αισθητη διαφορα απο τα High/Veryhigh αλλιως, αλλαζει κατα πολυ η εμπειρια που θα παρει απο κατι που του φαινοταν "μετριο" στις μπαρουλες των benchmark.

 

Οποτε σταματηστε να τσακώνεστε χωρις λογο και μαθετε ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ και οχι να πεταει κανεις οτι τον συμφερει για να βγει το ενα η το αλλο καλυτερο, γιατι απλα σε κατι αλλο δε θα ειναι. Ξεκαθαρίστε το σεναριο χρησης πρωτα και θα δειτε οτι δε μπορειτε να τσακωθειτε και πολυ γιατι η απαντηση θα ειναι ξεκαθαρη. Οσο δε το κανετε, ειστε funboys εταιριών.

To πρόβλημα ξεκινάει γιατι ελάχιστοι έχουν και ακόμα πιο ελάχιστοι ξέρουν τι πήραν..

Το επόμενο είναι οτι εσυ έγραψες κάτι πριν για τους nVme κατι που άλλοι αποκρύπτουν η κάνουν πως δεν το βλέπουν..

ενω προσπαθούσαν να μας πείσουν μήνες τώρα οτι λειτουργεί καλύτερα από το DMI.

 

..και αυτό είναι ένα κ μόνο παράδειγμα και αν θελεις για κάποιους δευτερεύων.

Είμαι ο μόνος σχεδόν που μιλάω για χρήση, οι υπόλοιποι μιλάνε για κ@τούρημα όταν ακούς τέτοιες βλακείες και αφού κανένας δεν αντιδρά γιατί σιγά μην και δεν υποστηρίξουμε "την ομάδα" τότε πρέπει να δοθούν εξηγήσεις γιατί διαβάζει κ κόσμος που δεν ξέρει τα βασικά και θα βρεθεί άλλο να θέλει και άλλο να πάρει.

 

Εδω όσο αφορά το τελευταίο και πρόσφατο παράδειγμα που μιλάω για χρήση. > http://www.insomnia.gr/topic/646165-intel-kaby-lake-x-skylake-x-socket-2066/page-53?do=findComment&comment=55849109

 

και τελευταίο όποιος νομίζει οτι κάνει καλό στην AMD ποσταροντας χαζομάρες τύπου σε αυτο το νήμα Cinebench και στο άλλο Gaming δηλαδή κόντρα πλατφόρμα κάνει λάθος όπως και οποίος δεν απομονώνει τελικά όλους αυτούς τους φανατικούς που υπάρχουν both sides. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εσυ με το userbenchmark αστο ρε φιλε, χειροτερος και απο τον odysseus εγινες. Τελικα τι λες, 7500 > 4770k? 

Εγω βλεπω οτι οποτε σε στηνουν στην γωνια κανεις τριπλη πιρουετα και αλλαζεις επιχειρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...